"Dobra maść na pryszcze - recepta na piękną skórę!"
Maść na pryszcze. Co na pryszcze z apteki?
Pryszcze to częsty problem, który najczęściej wiąże się z okresem dojrzewania. Często jednak pojawiają się one również u osób dorosłych. Są to zmiany skórne, które mogą występować z różnych przyczyn. Na szczęście, jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie, skutecznie zadziałają maści na pryszcze dostępne w aptece. Sprawdź, jakie preparaty pozwolą szybko pozbyć się pryszczy z naszej skóry.
Maść na pryszcze. Co na pryszcze z apteki? | yanishevska / Shutterstock
SPIS TREŚCI
- Skąd się biorą pryszcze?
- Jak leczyć pryszcze?
- Maść na pryszcze z benzoilem
- Maść na pryszcze z kwasem azelainowym
- Maść na pryszcze z kwasem salicylowym
- Maść na pryszcze z retinoidami
- Recepturowe maści na pryszcze
- Maść ichtiolowa na pryszcze
- Maści na pryszcze na receptę
- Co zapobiega powstawaniu pryszczy?
Najlepsza maść na pryszcze a styl życia
O czym świadczą wypryski na twarzy? Wypryski na twarzy mogą świadczyć o różnych czynnikach i problemach zdrowotnych. Najczęściej są one rezultatem nadmiernego wydzielania sebum, co sprzyja tworzeniu się zaskórników i stanowi podłoże dla infekcji bakteryjnych. Wypryski mogą być również efektem zmian hormonalnych, stresu, złej diety, alergii, a także nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli zastanawiamy się zatem, czy słodycze mają wpływ na cerę, warto mieć świadomość, że produkty bogate w węglowodany mogą sprzyjać zmianom trądzikowym. Okazuje się zatem, że nawet najlepsza maść punktowa na pryszcze nie przyniesie efektów, jeśli nie zadbamy kompleksowo o skórę – również na poziomie diety.
W niektórych przypadkach pryszcze mogą być objawem schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik. Regularna higiena skóry, zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja mogą pomóc w zarządzaniu problemem wyprysków. Jednak w przypadku utrzymujących lub nasilających się objawów zawsze zaleca się konsultację z dermatologiem.
Czy maści na wypryski są odpowiednie dla wszystkich typów skóry? Owszem, ale ich skuteczność i tolerancja mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech skóry. Niektóre maści zawierają składniki, które mogą być bardziej drażniące dla skóry wrażliwej, podczas gdy inne mogą być zbyt intensywne dla skóry suchej. Dlatego ważne jest, aby wybierać produkty dostosowane do konkretnej potrzeby skóry – maść punktowa na pryszcze przyniesie wtedy efekty.
Jak leczyć pryszcze?
Leczenie pryszczy to nic innego jak leczenie trądziku pospolitego. W całym procesie można zastosować farmakoterapię doustną i leczenie miejscowe. Miejscowe leczenie pryszczy polega na nakładaniu na skórę żeli, kremów i różnych maści. Kluczowe są tu składniki aktywne tych preparatów. Najlepiej wybierać takie, które w składzie zawierają:
- nadtlenek benzoilu,
- retinoidy,
- kwas salicylowy,
- azalainian,
- antybiotyki.
Pomogą one pozbyć się zaskórników, a także złagodzą stan zapalny skóry i spowolnią rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się pryszczy. Doustne leczenie trądziku, polegające głównie na stosowaniu takich retinoidów jak izotretynoina, jest wykorzystywane głównie w przypadku ciężkiego trądziku, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne.
Retinoidy są skuteczne w przypadku zmian trądzikowych o różnym podłożu. Jego działanie jest dość szerokie i obejmuje ograniczenie produkcji łoju, stanów zapalnych i lepszej regeneracji skóry. Należy jednak pamiętać, że nie należy ich stosować na własną rękę. Leczenie trądziku retinoidami doustnymi jest możliwe tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ wiąże się z pojawieniem działań niepożądanych.
Trądzik i związane z nim pryszcze można leczyć również w inny sposób. Zaleca się wizytę u dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i obejrzeniu zmian skórnych może zalecić terapię światłem, a więc fototerapię lub terapię laserem. W przypadku pryszczy ważna jest również zmiana diety i stylu życia. Zmiany skórne pojawiają się w wyniku spożywania m.in. produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a także w wyniku czynników, które mogą nasilać trądzik.
Jak stosować maść cynkową na wypryski?
Maść cynkowa na wypryski to popularny preparat apteczny bez recepty. Wyróżnia się przede wszystkim działaniem przeciwzapalnym i łagodzącym. Głównym składnikiem produktu jest cynk, który działa kojąco na podrażnienia skóry, zaczerwienienia oraz łagodzi skórę w przypadku oparzeń słonecznych. Dodatkowo ma również właściwości przeciwbakteryjne, co jest korzystne w kontrolowaniu rozwoju bakterii na skórze.
Tę punktową maść na wypryski stosuje się głównie w przypadku różnych schorzeń skórnych, takich jak trądzik różowaty, odparzenia u niemowląt czy odmrożenia. Jej stosowanie zazwyczaj rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry za pomocą łagodnego środka myjącego. Następnie cienką warstwę maści na bolące pryszcze nakłada się w punktach twarzy dotkniętych zmianami. Nie ma konieczności stosowania jej na całą twarz czy obszar ciała, chyba że zaleci to lekarz.
Miłośniczki świadomej pielęgnacji cery wystawiają dobre opinie aptecznemu preparatowi z cynkiem. Warto pamiętać jednak, że najlepsza maść na pryszcze nie jest uniwersalna – to, po jaki produkt sięgniemy, powinno zależeć od indywidualnych potrzeb naskórka.

Maść na pryszcze z kwasem azelainowym
Maść na pryszcze z kwasem azelainowym ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i komedolityczne, a więc bardzo zbliżone do właściwości maści na pryszcze z nadtlenkiem benzoilu. Jednak kwas azelainowy ma jedną cechę, która go odróżnia od wspomnianego związku, a mianowicie — stosowany na skórę przez długi czas będzie miał działanie wybielające.
Ponadto substancja ta nie działa na skórę tak jak nadtlenek benzoilu i nie wysusza skóry aż tak mocno. Z tego względu jest to produkt odpowiedni dla osób z cerą delikatną, skłonną do podrażnień. Maść na pryszcze z kwasem azelainowym należy nakładać na skórę dwa razy dziennie, a więc rano i wieczorem. W aptekach maści te są dostępne w formie żelu na pryszcze o stężeniu 15 proc. kwasu azelainowego lub w formie kremu na pryszcze o stężeniu 20 proc. Jeżeli zależy nam na efekcie wybielającym i chcemy pozbyć się ze skóry np. przebarwień, należy zdecydowanie wybrać produkt o wyższym stężeniu, dzięki czemu szybciej zobaczymy efekty stosowaniea preparatu.