Tajemnicza Istota Drobnych Krostek Wypełnionych Płynem - Objawy, Przyczyny i Rozwiązania

Swędzące krostki na rękach

Krostki na rękach (w tym także dłoniach), które mają postać swędzących wyprysków mogą być objawem alergii pokarmowej, a zwłaszcza nietolerancji glutenu. Należy więc ją potwierdzić. Za to swędzące krostki na rękach, które dotyczą tylko obszaru dłoni mogą być objawem uczulenia na kosmetyki (a zwłaszcza na detergenty) lub biżuterię (pierścionki, bransoletki). Krostki mają wtedy zazwyczaj postać wypełnionych płynem pęcherzyków i towarzyszy im swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Zobacz także

W takim przypadku należy zidentyfikować produkt, który powoduje reakcję alergiczną (to może być mydło do rąk lub płyn do zmywania naczyń) i wymienić go na taki, który nie będzie wywoływał reakcji alergicznej. Jeżeli zaś krostki na dłoniach są skutkiem uczulenia na biżuterię – a konkretnie zawarty w niej nikiel lub złoto – trzeba z takiej ozdoby zrezygnować.

Uczulać i powodować różne objawy skórne mogą także kosmetyki i płyny do prania, które do tej pory nie dawały takich objawów. Czerwone krostki, które swędzą pojawią się wtedy zazwyczaj nie tylko na rękach, ale także na nogach, szyi czy brzuchu. Z kolei bardzo suche i swędzące krostki mogą być także objawem AZS - taka wysypka uogólniona w postaci wykwitów skórnych połączonych ze schodzącą, bardzo suchą skórą wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki w celu ukojenia objawów.

Wysypka u dziecka z powodu półpaśca

Drobne pęcherzyki pojawiają się na zaczerwienionej skórze, zwykle na wąskim jej pasie po jednej stronie tułowia. Wysypce z powodu półpaśca towarzyszy pieczenie i silny ból. Choroba bardzo rzadko występuje u dzieci, zdarza się przede wszystkim u tych, które przebyły ospę wietrzną. Podejrzenie półpaśca zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Ospa wietrzna to kolejna choroba, której głównym objawem jest wysypka. Ma ona postać niesymetrycznych plamek, które przekształcają się w grudki, a potem w pęcherzyki wypełnione płynem. Pojawia się wszędzie, również na owłosionej skórze głowy. Towarzyszy jej gorączka i silny świąd. Zmiany smaruje się preparatami przyspieszającymi gojenie i łagodzącymi swędzenie. W przypadku podejrzenia ospy zawsze konieczna jest konsultacja pediatry, który potwierdzi albo wykluczy chorobę. Sprawdź: Choroba bostońska bywa mylona z ospą - jak je odróżnić?

Wysypka po ukąszeniu komara lub meszki

W miejscu ukąszenia tworzy się bąbel. To efekt dostania się do tkanki substancji hemolitycznych znajdujących się w jadzie owada. Powodują one silny stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienie skóry oraz swędzenie i ból. Objawy te można złagodzić, smarując bąbel żelem na ukąszenia lub przemywając miejsce ukąszenia zimną wodą i pocierając je przekrojoną cebulą. Czytaj również: Kiedy ugryzienie komara może być niebezpieczne dla dziecka? Tak rozpoznasz uczulenie na komary

Jak rozpoznać, czy wysypka u dziecka jest groźna? Wysypkę wywołaną chorobą można poznać po tym, że pojawia się ona w określonych miejscach i ma charakterystyczny wygląd. Wówczas wizyta u lekarza jest konieczna. Jeśli jednak dziecku prócz krostek nic nie dolega, wystarczy je przez kilka dni obserwować, bo być może problem z czasem rozwiąże się sam.

Wysypka meningokokowa

Charakterystyczną wysypką krwotoczną objawiają się infekcje wywołane meningokokami. Choroba meningokokowa zaczyna się zwykle wysoką gorączką, bólami mięśni i innymi. W przebiegu zakażenia może dojść do groźnego w skutkach zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo do posocznicy (sepsy). To właśnie ta druga dolegliwość objawia się wysypką krwotoczną. Zmiany przypominają rozlane czerwone plamki, lub wybroczyny. Ogniska krwotoczne pojawiają się zwykle najpierw na kończynach dolnych. Charakterystyczne dla wysypki wywołanej przez meningokoki jest fakt, ze nie bledną one po naciśnięciu (można wykonać tzw. test szklanki, czyli przecisnąć denko szklanki do skóry i obserwować, czy wysypka blednie).

Wysypka ma postać drobnych czerwonych krostek, które zlewają się w grupy. Pojawia się na całym ciele. Pod pachami, kolanami i w zgięciach łokci – zlewa się w duże różowoczerwone placki. Wysypka może pojawić się w ciągu 24 godzin po wystąpieniu gorączki. Oprócz podwyższonej temperatury występują bóle brzucha i gardła. Szkarlatyna to choroba, którą leczy się antybiotykiem, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Wysypka sama znika po tygodniu.

Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają

Swędzące krostki pojawiają się na ciele w przebiegu m.in. trądziku, łuszczycy, czy zapalenia mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Jak rozpoznać konkretne schorzenie? O czym świadczą krostki na twarzy, dłoniach, stopach, plecach, wokół odbytu?

  • Swędzące krostki pojawiają się na ciele zazwyczaj jako objaw licznych schorzeń, zaburzeń alergicznych, zakaźnych, hormonalnych, itd. Z tego względu nie należy ich ignorować.
  • Swędzące krostki mogą pojawić się na każdej części ciała, ale także na błonach śluzowych jamy ustnej, narządów płciowych, a nawet układu oddechowego.
  • Wiek i płeć osoby, u której wystąpiły swędzące krostki, a także ich lokalizacja, natężenie, kształt oraz kolor, mogą świadczyć o innych problemach zdrowotnych.
  • Co oznaczają swędzące krostki?
  • Swędzące krostki na dłoniach i na stopach
  • Swędzące krostki na całym ciele
  • Swędzące krostki na twarzy
  • Swędzące krostki na nogach
  • Swędzące krostki przy odbycie
  • Swędzące krostki na pupie u dziecka

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...

Z kolei bardzo suche i swędzące krostki mogą być także objawem AZS - taka wysypka uogólniona w postaci wykwitów skórnych połączonych ze schodzącą, bardzo suchą skórą wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki w celu ukojenia objawów.

Czytaj dalej...

Tylko dermatolog może stwierdzić z całą pewnością, czy do poradzenia sobie z krostkami na rękach wystarczą nam odpowiednie kosmetyki, zalecone przez niego leki, czy też konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Czytaj dalej...

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz ustali, czy konieczna jest farmakoterapia bądź zabiegi medyczne, czy wystarczy profesjonalna pielęgnacja przeprowadzona w gabinecie kosmetologicznym i zmiana niektórych nawyków pielęgnacyjnych lub żywieniowych pacjenta.

Czytaj dalej...