Przyczyny i leczenie drobnych swędzących krostek na palcach dłoni

Swędzące krostki przy odbycie

Swędzące krostki przy odbycie i na całej powierzchni pośladków oraz w kroczu, są typowym objawem schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów łojowych. Choroba ta obejmuje tzw. gruczoły apokrynowe, ulokowane głównie w okolicach annusa, pachwin oraz pach. W jej przebiegu na powierzchni ciała pojawiają się bolesne krosty na pośladkach, guzki i wrzody.

Etiopatogeneza schorzenia nie jest znana, podejrzewa się jednak, że jej przyczyną może być niedrożność przewodów mieszków włosowych lub zakażenia bakteryjne.

Inne potencjalne powody występowania krost wokół odbytu to między innymi:

  • zapalenie mieszków włosowych,
  • łuszczyca odwrócona,
  • trądzik skupiony,
  • grzybica odbytu,
  • opryszczka spowodowana wirusem HSV,
  • rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy,
  • guzki krwawnicze (hemoroidy),
  • zaniedbania higieniczne.

Przyczyny pojawienia się krost na rękach

Przyczyn wystąpienia krost na rękach może być bardzo wiele, dlatego często zidentyfikowanie czynnika wywołującego bywa bardzo trudne. Pojawienie się krost na rękach może być wynikiem m.in.:

  • alergii,
  • zakażenia skóry rąk,
  • zaburzenia rogowacenia skóry,
  • choroby związanej z innym układem, np. pokarmowym.

Alergia

Ukazanie się krostek na skórze kończyn górnych, w tym także na dłoniach, może wynikać m.in. z alergii pokarmowej lub skórnej. Jeśli za pojawienie się krostek na rękach odpowiedzialny jest konkretny kosmetyk lub artykuł chemii domowej, należy jak najszybciej zaprzestać jego stosowania. Jeśli objaw wynika natomiast ze spożywania konkretnego produktu spożywczego, można wykluczyć go z diety na jakiś czas i sprawdzić, czy eliminacja przyniosła oczekiwany rezultat, czyli czy objaw ustąpił. Jeśli jednak produkt ten stanowi ważny element codziennej diety, jak np. gluten, należy wykluczać go z jadłospisu tylko pod okiem specjalisty.

Należy pamiętać, że częstym alergenem wywołującym krosty na skórze może być także noszona biżuteria, mająca bezpośredni kontakt ze skórą.

Zakażenie

Za wywołanie zmian skórnych o podłożu zakaźnym odpowiedzialne są bakterie, grzyby oraz pasożyty, dlatego przy podejrzeniu objawu pochodzenia infekcyjnego należy przeprowadzić szereg badań mikrobiologicznych. Dzięki nim możliwa będzie identyfikacja konkretnego patogenu. Krostom na rękach, które powstały wskutek zakażenia, towarzyszy zazwyczaj zaczerwienienie skóry, uczucie swędzenia, a czasem także ukazanie się ropnych pęcherzyków na powierzchni skóry.

Swędzące krostki i pęcherzyki z płynem na dłoniach

Swędzeniu dłoni może towarzyszyć zaczerwienienie i wypełnione płynem pęcherzyki. Wówczas mówimy o pokrzywce. Taka wysypka na dłoniach, nazywana też egzemą, jest bardzo uciążliwa. Świąd jest mocno nasilony, skóra piecze, pokryta jest „bąbelkami”. Najczęściej takie objawy są wynikiem alergii zarówno na czynnik zewnętrzny (np. nikiel, składnik kosmetyku), jak i wewnętrzny. Swędząca wysypka może pojawić się np. w wyniku uczulenia na przyjmowany doustnie antybiotyk.

Wyprysk może występować również w przypadku atopowego zapalenia skóry, a więc choroby dermatologicznej o podłożu alergicznym. Charakterystyczne jest przesuszenie skóry, często jest ona zaczerwieniona, a nawet pęka. Oprócz dłoni zmiany typowe dla AZS pojawiają się zwykle też w zagięciach łokci i kolan.

Domowe sposoby na swędzenie dłoni

Leczenie świądu skóry wymaga przede wszystkim ustalenia jego przyczyny. Jeśli podejrzewacie, że to po prostu efekt jej przesuszenia bądź użycia nowego kosmetyku, odstawcie podejrzane preparaty i zadbajcie o nawilżenie i natłuszczenie dłoni. Zrezygnujcie z wysuszających mydeł – wyjątkiem są mydła naturalne, np. mydło marsylskie, bazujące na olejkach roślinnych. Pamiętajcie, żeby zakładać rękawiczki, jeśli podczas sprzątania używacie detergentów.

Po każdym myciu rąk nałóżcie na dłonie nawilżający i regenerujący krem. Zwróćcie uwagę, żeby nie zawierał potencjalnie uczulających i drażniących substancji – konserwantów, sztucznych barwników, aromatów. Na noc zaaplikujcie grubszą warstwę kosmetyku i załóżcie bawełniane lub jedwabne rękawiczki. Taki kompres doskonale odżywi skórę. Dwa razy w tygodniu wykonajcie zabieg olejowania dłoni, który je zregeneruje, nawilży i wygładzi.

Spośród domowych sposobów na swędzenie skóry możecie przetestować również maseczkę z siemienia lnianego. Łyżkę nasion zalejcie szklanką wody i gotujcie w garnuszku, aż wydzieli się śluz. Odcedźcie nasiona i tak uzyskany „kisiel” rozprowadźcie na dłoniach. Możecie dodać do niego zawartość kapsułki z witaminami A+E oraz łyżeczkę oleju roślinnego, np. jojoba. Taka kuracja uzupełni braki w ochronnej warstewce hydrolipidowej pokrywającej skórę dłoni, dzięki czemu będzie bardziej odporna na działanie czynników drażniących.

Jeśli jednak problem jest bardziej skomplikowany i razem ze swędzeniem występują krostki na dłoniach, skóra jest zaczerwieniona, łuszczy się, pęka, wówczas konieczna będzie pomoc lekarza. W zależności od konkretnej przyczyny swędzenia i pękania skóry na dłoniach specjalista może zalecić m.in. leki antyhistaminowe, preparaty przeciwgrzybicze czy przeciwpasożytnicze bądź miejscowo stosowane maści z przeciwzapalnymi glikokortykosteroidami.

Swędzenie dłoni i stóp w ciąży

W ciąży może wystąpić świąd o dowolnej przyczynie, zarówno tej alergicznej, jak i infekcyjnej. Jednak na szczególną uwagę zasługuje cholestaza. Często pojawia się właśnie w ciąży, w ostatnim trymestrze. Świąd bywa bardzo nasilony, utrudniając codzienne funkcjonowanie i nocny odpoczynek. Przy cholestazie dochodzi do podwyższenia poziomu biblirubiny, dlatego swędzeniu dłoni i stóp może towarzyszyć zażółcenie gałek ocznych i skóry. Choroby nie należy lekceważyć, ponieważ może prowadzić np. do przedwczesnego porodu, i w przypadku jej podejrzenia niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem.

Swędzenie dłoni u dzieci to zazwyczaj objaw atopowego zapalenia skóry. To właśnie w okresie dzieciństwa choroba ta zwykle ujawnia się po raz pierwszy. Jeśli dziecko chodzi do przedszkola, a razem ze świądem dłoni występują grudkowate krostki i podwyższona temperatura ciała, możliwe, że zachorowało na bostonkę.

Choroba nie należy do wyjątkowo groźnych, ale nie można jej objawów lekceważyć i trzeba jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza, aby wykluczyć ryzyko cięższego przebiegu i ewentualnych powikłań.

Czytaj dalej...

Wysypka pojawia się jakiś czas po kontakcie z alergenem i takie problemy skórne, mimo że z pozoru niezbyt problematyczne, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoznać alergen, który powoduje wypryski.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...