Dziury na twarzy po trądziku - Jak radzić sobie z bliznami?

Jak ukryć blizny na twarzy?

Ślady po trądziku na twarzy można ukryć za pomocą makijażu. Ten trik w pewnym stopniu maskuje niechciane blizny. Zawsze jednak trzeba pamiętać, iż makijaż nie rozwiąże problemów z cerą.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza i konsultacja, aby nie pogorszyć wyglądu skóry. Dermatolog najlepiej zdecyduje o wdrożeniu odpowiedniego leczenia i o możliwości codziennego maskowania takich niedoskonałości. Świeże blizny po zdjęciu szwów także wymagają czasu na regenerację.

Przed makijażem warto zastosować odpowiedni krem, który wygładza i regeneruje skórę, dodatkowo ją nawilżając. Na początku twarz powinna być przesmarowana bazą silikonową, która wyrównuje koloryt. Jednak używana zbyt często zatyka pory i może pogłębić problem, zamiast go rozwiązać. Następnym krokiem jest nałożenie podkładu o barwie zgodnej z karnacją skóry. Wypukłe blizny lepiej zakrywać korektorem w kolorze skóry, a nie jaśniejszym.

Kolejnym sposobem maskowania śladów po krostach na twarzy jest używanie kremów zawierających perły. Ekstrakty z perły wyrównują koloryt skóry i przyspieszają jej regenerację. Ukrywaniu blizn sprzyja regularny peeling. Nie wolno jednak używać składników, które uczulają skórę twarzy.

Czytaj też:

Czy blizny i przebarwienia po trądziku znikną same?

Niektóre z osób, które zauważą na swojej twarzy przebarwienia potrądzikowe, mogą zastanawiać się, czy znikną one samoistnie. W końcu wiele niewielkich ran czy zadrapań na ciele goi się w taki sposób, że nie pozostaje po nich ślad.

Niestety, blizny i przebarwienia nie są w stanie samoistnie zniknąć ze skóry. Warto pamiętać, że nasza skóra twarzy każdego dnia narażona jest na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, które mogą utrudniać jej prawidłową regenerację. Jest to chociażby wspomniane już promieniowanie UV i brak fotoprotekcji. Przebarwienia i blizny po trądziku mogą pozostać na naszej skórze przez bardzo długi czas, a w niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się wybrane zabiegi na skórę, przeprowadzone pod okiem profesjonalisty. To właśnie między innymi dlatego w walce z przebarwieniami ważna jest odpowiednia i skuteczna pielęgnacja.

Czynniki wpływające na wygląd blizn po trądziku

Przebieg prawidłowego procesu gojenia się uszkodzeń skóry z pozostawieniem trwałego śladu na skórze w formie blizny, zależy od wielu czynników. Wyróżniamy czynniki ogólne oraz czynniki miejscowe.

Czynniki ogólne:

  • wiek pacjenta,
  • kolor skóry,
  • stan ogólny pacjenta oraz choroby współtowarzyszące,
  • choroby nerek i wątroby,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia hormonalne,
  • sposób odżywiania,
  • niedobory witamin, głównie A i E oraz białka,
  • zaburzenia krążenia,
  • przyjmowane leki, g,ównie sterydy i cytostatyki,
  • nikotynizm,
  • geny,
  • skłonności indywidualne do powstawania blizn przerosłych i keloidów.

Czynniki miejscowe:

  • umiejscowienie rany (np. twarz, klatka piersiowa, plecy, ramiona),
  • kształt, szerokość i głębokość rany,
  • nieprawidłowe ukrwienie rany,
  • neuropatia,
  • zakażenia w miejscu tworzenia się blizny,
  • niekorzystne mikrośrodowisko,
  • stosowanie leków w obrębie rany,
  • pielęgnacja rany.

Skąd się biorą blizny po trądziku?

Blizny po trądziku są zmianami skórnymi, do których dochodzi w wyniku dewastacji skóry właściwej i zastąpieniu uszkodzonego obszaru tkanką łączną włóknistą.

Najczęściej pokrywają obszar twarzy, ale też dekoltu i pleców. Owe zmiany mają najczęściej nierówny kształt, rozmiar i głębokość. Mogą mieć formę zapadnięć lub specyficznych dołeczków.

Zwykle pojawiają się z kilku powodów:

  • niewłaściwe leczenie zmian skórnych, takich jak np. pryszcze, krosty, zaskórniki, ropnie, czy grudki,
  • niepodjęcie żadnego działania zmierzającego do terapii schorzenia dermatologicznego, jakim jest trądzik,
  • uwarunkowanie genetyczne - wiele osób dziedziczy blizny potrądzikowe po bliskich krewnych,
  • niewłaściwe postępowanie - często za blizny po pryszczach odpowiedzialne jest takie zachowanie, jak: rozdrapywanie krost, wyciskanie ich. Na skutek takich czynności dochodzi do przeniesienia bakterii na dalszą powierzchnię skóry, finalnie wywołując stan zapalny.

W każdym tym przypadku źródłem problemu może byc trądzik. To powszechna choroba skóry, dotykająca wielu nastolatków i od 12% do 51% dorosłych w wieku od 20 do 49 lat.

Następstwem trądziku są często blizny, które dotyczą ponad 95% pacjentów z tym problemem (źródło: Janda K, Chwiłkowska M. „Trądzik pospolity…”).

Blizny mogą powstawać także po ustąpieniu stanów zapalnych skóry, np. jako powikłanie trądziku. Uszkodzenie skóry uruchamia kaskadę biologicznych procesów naprawczych. Mają one na celu odbudowę skóry, poprzez przywrócenie jej fizjologicznych właściwości decydujących o jej integralności.

Proces tworzenia się blizny jest częścią procesu gojenia się rany, który przebiega w trzech następujących po sobie etapach:

  • faza zapalna,
  • faza proliferacyjna,
  • faza dojrzewania.

Blizny po krostach dzielą się na:

Co na blizny i przebarwienia po trądziku

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie pielęgnacja pełni kluczową rolę w walce z widocznością przebarwień. Po jakie kosmetyki na przebarwienia po trądziku i substancje aktywne warto sięgnąć, by cieszyć się skórą o jednolitym kolorycie?

Wbrew pozorom nie będą to substancje i produkty o silnym działaniu złuszczającym, choć mogłoby się wydawać, że to właśnie one będą grać pierwsze skrzypce. Warto pamiętać, by w walce z przebarwieniami nie traktować swojej skóry mocnymi kwasami i intensywnym złuszczaniem. W rzeczywistości może to doprowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej i nasilenia stanu zapalnego skóry, a stąd już bardzo krótka droga do powstania kolejnych przebarwień.

W walce z przebarwieniami po trądziku należy skupić się na składnikach aktywnych, które wykazują działanie regeneracyjne i odbudowujące naskórek. Zamiast silnych kwasów warto skupić się na łagodnym złuszczaniu, które nie podrażni skóry.

Effaclar Skoncentrowane serum

Składnikami, które cechuje wysoka skuteczność w walce z przebarwieniami, są kwas glikolowy, salicylowy oraz jego pochodna, LHA. Te trzy składniki znajdziemy w Effaclar Skoncentrowane Serum od La Roche-Posay. To serum na przebarwienia po trądziku, które zapewnia doskonały balans pomiędzy działaniem peelingującym a kojącym. Co bardzo ważne, zmniejsza widoczność przebarwień po trądziku i wygładza skórę bez uczucia dyskomfortu, wspomagając jednocześnie odnowę naskórka.

Zaskórniki powstają na skutek zatkania ujść mieszków włosowych dzieje się tak wówczas, kiedy na powierzchni skóry zalega duża ilość sebum oraz innych zanieczyszczeń, a dodatkowo naturalny proces złuszczania naskórka zostaje zaburzony.

Czytaj dalej...

Kremy na blizny potrądzikowe zawierają w swoim składzie substancje, które przede wszystkim działają regenerującą, złuszczająco, nawilżająco, przeciwzapalnie, ale też rozjaśniająco często bliznom towarzyszą przebarwienia.

Czytaj dalej...

Nie mogłam ich nawet pomalować, ponieważ były zwinięte w cieniutki rulonik na szczęście moja przyjaciółka zlitowała się nade mną i podarowała mi w prezencie, później bez skrupułów kupowałam kolejne opakowania.

Czytaj dalej...

Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy SPF 50 NIVEA SUN to krem z filtrem o formule z koenzymem Q10, który zapobiega pojawieniu się zmarszczek i plam pigmentacyjnych spowodowanych promieniowaniem słonecznym.

Czytaj dalej...