"Dziury po wągrach - Jak pozbyć się problemu raz na zawsze!"

Zaskórniki otwarte i zamknięte – przyczyny ich powstawania

Wiedząc już, czym są zaskórniki i jak wygląda praca gruczołów łojowych, warto zastanowić się, dlaczego tak naprawdę powstają na naszej skórze tego rodzaju niedoskonałości. Powodem mogą być tutaj zaburzenia hormonalne, które zdarzają się nie tylko w okresie dojrzewania. Występują również u osób dorosłych, a także bardzo często u kobiet w ciąży.

Powodem powstawania tego rodzaju zmian na skórze może być nawet zanieczyszczone powietrze, dlatego też tak wiele mówi się o ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na twarzy, ale warto też wspomnieć o gruczołach potowych. Można zauważyć, że po większym wysiłku fizycznym na naszej cerze również pojawiają się zaskórniki. Nie tylko martwy naskórek, ale także pot może być powodem występowania wągrów.

Każdego dnia powinniśmy stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, ale także te do makijażu. Podkłady, korektory czy pudry nie powinny powodować zaskórników. Wybieraj te kosmetyki, które nie zatykają porów. Do codziennego makijażu używaj sprawdzonych produktów, a zwłaszcza tych, które dobrze toleruje tłusta skóra. Wągry powstają również przez niepoprawnie przeprowadzony demakijaż. Źle zmyte produkty bywają idealną pożywką dla bakterii.

Jak pozbyć się wągrów?

Przede wszystkim w procesie likwidacji zaskórników powinniśmy się uzbroić w cierpliwość. Jak usunąć wągry z nosa i innych fragmentów skóry, jeżeli stale nawracają? Mimo swojego niepozornego wyglądu – tego rodzaju zmiany skórne bywają bardzo uporczywe i trudno jest całkowicie się ich pozbyć. Mogą nawracać, a powodem tego są wymienione wcześniej przyczyny. Kluczową kwestią jest tutaj regularne oczyszczanie twarzy. To właśnie dzięki niemu pozbędziemy się zalegającego, martwego naskórka oraz innych zanieczyszczeń, które blokują pory. Usuwanie wągrów bywa czasochłonne, ale przynosi zaskakujące rezultaty. Od czego powinniśmy zacząć?

Wiele mówi się o tym, jak ważny jest demakijaż oraz samo mycie twarzy. Powtarzamy je przynajmniej dwa razy dziennie. Oczyszczanie należy wykonywać więc zarówno rano, jak i wieczorem. Szczególnie rutyna pielęgnacyjna przed snem powinna obejmować wykorzystanie płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu (jeśli w ciągu dnia nosiliśmy makijaż), żelu do mycia twarzy, a także toniku. Możemy też sięgnąć po rękawice myjące, szczoteczki soniczne oraz waciki. Produkt tonizujący pozwoli na przywrócenie skórze naturalnego pH, na dodatek, jeśli będzie zawierał odpowiednie składniki, może czasowo zwęzić pory.

Wieczorne oczyszczanie to absolutnie obowiązkowy zabieg w walce z zaskórnikami. W ciągu dnia na powierzchni cery osadzają się zanieczyszczenia różnego pochodzenia – zazwyczaj mamy styczność z licznymi bakteriami i drobnoustrojami chociażby w przestrzeni publicznej (przykładem może być tutaj komunikacja miejska). Oprócz tego konieczne jest usunięcie kosmetyków kolorowych i nagromadzonego łoju, gdyż w przeciwnym wypadku stworzymy zaskórnikom wprost idealne warunki do rozwoju.

Rankiem zaś oczyszczanie ma ogromne znaczenie, ponieważ gruczoły łojowe w trakcie snu wciąż pracują, na dodatek w skórze zachodzą procesy regeneracyjne. Dzięki umyciu jej letnią wodą i żelem uzyskamy efekt świeżości, a składniki aktywne zawarte w kremach na dzień łatwiej będą w nią wnikać. A jak pozbyć się wągrów z nosa i innych fragmentów skóry, jeżeli już się pojawiły?

Scenariusz 6 – podróż do innego wszechświata

Założenie, że po wejściu do wnętrza czarnej dziury, istnieje możliwość wydostania się z niej w innym wszechświecie, jest szeroko dyskutowane w środowisku naukowym. Niestety prawdopodobnie jest to bardzo mało realne.

Jakikolwiek rodzaj połączenia znajdującego się we wnętrzu mógłby łatwo zostać zakłócony, jedynie w mało prawdopodobnym scenariuszu połączenie utrzymałoby się na tyle długo, żeby umożliwić naszemu podróżnikowi przejście na drugą stronę. Pewne jest za to, że nie wyszedłby z dziury w tym samym kształcie, w jakim do niej wszedł.

Nawet jeśli jakiś rodzaj połączenia w czarnej dziurze istnieje i jeśli byłoby możliwe, aby materia wchodząca do czarnej dziury przeszła przez osobliwość i wyszła z drugiej strony, nie byłaby to już taka sama materia, lecz zbiór subatomowych okrawków. Wszystkie informacje opisujące obiekt zostałyby zatracone pod wpływem zapadnięcia się grawitacyjnego, więc nawet jeśli przejście istnieje, przekraczając je, nie będziemy już tym samym organizmem.

Nadmierne wydzielanie sebum i zaskórniki – czego unikać?

Jak już zostało wspomniane, zaskórników nie należy pod żadnym pozorem wyciskać, ponieważ w ten sposób doprowadzimy do pogorszenia stanu cery. Warto także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Chociaż początkowo może się wydawać, że promieniowanie UV zmniejsza objawy trądziku poprzez wysuszenie wyprysków, to z biegiem czasu skóra stanie się podrażniona i bardziej podatna na rozwój stanów zapalnych. Produkty z filtrami UV powinny być zatem naszym stałym sprzymierzeńcem, jeżeli chcemy uniknąć powstawania zaskórników. Aplikujemy je codziennie, niezależnie od pory roku. Ekspozycja na słońce powoduje nie tylko wągry na twarzy, ale jest też bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Przyspiesza także procesy starzenia się skóry.

Naszej twarzy nie należy zbyt często dotykać, ponieważ w ten sposób możemy nanieść na nią szkodliwe bakterie i inne zanieczyszczenia. Nasze dłonie powinny dotykać skóry głównie w przypadku porannej czy wieczornej pielęgnacji, czyli wtedy, gdy są odpowiednio czyste. Jeżeli nie chcemy, aby na naszej skórze pojawiały się czarne kropki czy zaskórniki otwarte, powinniśmy regularnie wymieniać naszą pościel, a w szczególności poszewki.

Oprócz tego, komponując swoją rutynę pielęgnacyjną w walce z wągrami, dobrze jest wystrzegać się takich substancji, jak alkohol, eukaliptus czy mentol. Zamiast złagodzić zmiany na skórze, działają drażniąco i wysuszająco, co może prowadzić do wzmożonej pracy gruczołów, a co za tym idzie – czarne wągry będą występowały częściej. Warto również przyjrzeć się bliżej potrzebom naszej skóry, aby mieć pewność, że stosowane kosmetyki są dla nas odpowiednie. Ale jak skutecznie eliminować wągry, jeżeli chcemy zrobić to w domu i z pomocą kosmetyków?

Kremy na blizny potrądzikowe zawierają w swoim składzie substancje, które przede wszystkim działają regenerującą, złuszczająco, nawilżająco, przeciwzapalnie, ale też rozjaśniająco często bliznom towarzyszą przebarwienia.

Czytaj dalej...

Choć po walce z niedoskonałościami może się wydawać, że pokonaliśmy aktywną fazę trądziku, czego efektem jest gładka skóra, bardzo często pozostawia on ślad po swojej obecności, jakimi są blizny po trądziku i przebarwienia.

Czytaj dalej...