Zrozumienie i Zarządzanie Egzemą na Skórze - Praktyczne Porady i Rozwiązania
Kiedy na skórze może pojawić się egzema?
Pojawienie się egzemy na skórze związane jest z różnymi chorobami. Do jej skutecznego leczenia potrzebne więc jest rozpoznanie oraz ustalenie przyczyn danego schorzenia. Bez tego środki stosowane na egzemę mogą nie przynieść efektów. Ewentualnie – pomogą, ale tylko na chwilę. Wśród chorób, które wiążą się ze stanem zapalnym skóry przybierającym postać egzemy można wymienić m.in.
- atopowe zapalenie skóry (AZS, wyprysk atopowy),
- kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy),
- pieluszkowe zapalenie skóry,
- zawodowe zapalenie skóry,
- fotoalergicznego kontaktowego zapalenia skóry,
- fototoksyczne zapalenie skóry,
- wyprysk potnicowy (dyshidrotyczny),
- wyprysk pieniążkowaty,
- wyprysk podudzi,
- wyprysk łojotokowy.
Każda z tych chorób skóry bywa zamiennie nazywana egzemą.
Egzema – co to jest?
Egzema to stan zapalny skóry (a właściwie naskórka oraz warstwy brodawkowatej skóry właściwej), który najczęściej rozpoczyna się intensywnym świądem, pieczeniem i zaczerwieniem. W zależności od przyczyny, zmiany te mogą mieć różną lokalizację i pojawiają się w różnym wieku.
Tym bardziej więc warto pamiętać, że egzema to nie konkretna choroba, ale rodzaj objawu który towarzyszy różnym schorzeniom. Tym, co je łączy, jest właśnie charakterystyczny stan zapalny skóry. Przyczyny jego wystąpienia mogą być mocno zróżnicowane. Egzema nie jest jednak zaraźliwa, czyli nie można się jej nabawić przez podanie dłoni czy dotykanie tych samych przedmiotów, z którymi miała styczność osoba zmagająca się z wypryskiem (bo tak też czasem egzema jest nazywana).
Dieta a egzema
Trudno nie zauważyć pewnej zależności między dietą, a kondycją skóry. Nie inaczej jest w przypadku egzemy. Oczywiście należy wyeliminować z jadłospisu te produkty, które nasilają objawy, niemniej warto także sięgnąć po żywność, która poprawi stan skóry. Kwasy omega-3 są odpowiedzialne m.in. za utrzymanie odpowiedniego nawodnienia skóry. Organizm ludzki nie jest w stanie ich metabolizować, dlatego trzeba zadbać o ich dostarczanie w posiłkach. Bogatym ich źródłem są oleje roślinne (lniany, rydzowy, wiesiołkowy), nasiona chia oraz siemię lniane, orzechy włoskie, a także ryby morskie i słodkowodne.
Witaminy A i E również są naszymi sprzymierzeńcami w walce o zdrową skórę. Znajdziemy je w produktach pełnoziarnistych, jajach, orzechach, olejach roślinnych, a także zielonych warzywach. Skórze z egzemą przyda się także witamina D, która korzystnie wpływa na naszą odporność. W tym celu warto sięgnąć po odpowiednie preparaty witaminowe (Vitrum D3, D-Vitum Forte, Vigantoletten, Molekin D3). Dawkę należy skonsultować z lekarzem. Układ immunologiczny możemy wzmocnić także poprzez stosowanie probiotyków i prebiotyków, które korzystnie wpłyną na budowanie mikroflory bakteryjnej jelit.
Pamiętajmy również o tak prozaicznej czynności, jak picie wody. To najlepszy sposób na nawodnienie organizmu oraz skóry. Starajmy się wypijać przynajmniej 2 litry wody w ciągu dnia.
Polecane artykuły
Łupież — przyczyny i profilaktyka
Borowina (torf) - właściwości i działanie zdrowotne, przeciwwskazania
Egzema u dzieci
Egzema u dzieci może być spowodowana kontaktem z substancjami uczulającymi. Należą do nich barwniki, konserwanty oraz metale – między innymi nikiel, będący częstym materiałem zapięć w dziecięcych ubrankach. Do konserwantów, które mogą zwiększać ryzyko powstania egzemy u dzieci zalicza się np. formaldehyd. Uczulające działanie wykazuje również lanolina zawarta w kosmetykach. Jest to wosk, w skład którego wchodzą estry kwasów tłuszczowych oraz sterole (np. cholesterol). Lanolina znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce – bardzo dobrze się wchłania, a także wykazuje właściwości nawilżające i wspomaga naturalną barierę ochronną naskórka, jednak pomimo tego niejednokrotnie doprowadza do powstania egzemy na delikatnej skórze dziecka. Wyprysk u dzieci lokalizuje się najczęściej na plecach lub ramionach. Tam, gdzie znajdują się metalowe guziki od ubranek. Początkowo skóra jest zaczerwieniona, pokryta małymi grudkami, które po czasie przekształcają się w pęcherzyki – wypryski na skórze są wypełnione płynem.
Wśród rodzajów egzemy, która może dotknąć dzieci częstą dolegliwością jest wyprysk łojotokowy. Zmiany w tej postaci przybierają postać tłustych, szaro żółtych łusek i strupów. Widoczne jest wyraźne ścieńczenie skóry. Towarzyszy temu rumień i wysięk. Wykwity pojawiają się na owłosionej skórze głowy (ciemieniucha), mogą się stopniowo rozszerzać, zajmując czoło, okolicę małżowin usznych, policzki, szyję. Wraz z pojawieniem się pierwszych zmian u dziecka wskazane jest delikatne wyczesywanie łuski przy użyciu szczotek z miękkim włosiem. Rekomendowane jest również w tym przypadku stosowanie preparatów zmiękczających skórę. W przypadku rozwoju większego stanu zapalnego z wykwitami sączącymi lub w łojotokowym zapaleniu skóry zajmującym rozległe powierzchnie, w tym okolicę pieluszkową, wskazana jest konsultacja dermatologiczna.