Zrozumienie i Zarządzanie Egzemą na Skórze - Praktyczne Porady i Rozwiązania

Jak leczyć egzemę?

Aby właściwie leczyć egzemę należy poznać przyczyny jakie wywołują tego typu choroby skóry. Dlatego zawsze w przypadku niepojących i bolesnych zmian skórnych należy udać się do dermatologa. Jest to ważne chociażby ze względu na to, że egzema ma charakter postępujący a leczyć powinno się ją indywidualnie.

Wyprysk kontaktowy może być wywołany przez różne czynniki. Dlatego ważnym narzędziem diagnostycznym są testy płatkowe. Pozwalają one na wyłapanie konkretnego czynnika wywołującego egzemę. Oczywiście ustalenie przyczyny choroby w przypadku egzemy endogennej jest znacznie trudniejsze, tym bardziej że może mieć ona charakter mieszany. Lekarz dermatolog lub alergolog zajmujący się egzemą zawsze przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad na temat innych objawów alergii oraz czy w rodzinie występowały choroby o podobnym przebiegu.

Kiedy znany jest czynnik alergizujący wtedy najłatwiej jest walczyć z egzemą. Leczyć ją można łącząc środki doustne (leki przeciwalergiczne), działające miejscowo (kortykosteroidy bądź leki immunosupresyjne - takrolimus) oraz unikanie kontaktu z alergenem. Bardzo ważne jest również odpowiednie codzienne postępowanie pielęgnacyjne pozwalająca zwiększać odporność skóry na działanie środków drażniących.

Niestety egzema w większości przypadków jest trudna do wyleczenia. Nie ma kuracji zapewniającej trwałe rezultaty. Odpowiednia współpraca lekarza i pacjenta ma jedynie na celu ograniczenie częstotliwości nawrotów choroby.

Egzema – co to jest?

Egzema to stan zapalny skóry (a właściwie naskórka oraz warstwy brodawkowatej skóry właściwej), który najczęściej rozpoczyna się intensywnym świądem, pieczeniem i zaczerwieniem. W zależności od przyczyny, zmiany te mogą mieć różną lokalizację i pojawiają się w różnym wieku.

Tym bardziej więc warto pamiętać, że egzema to nie konkretna choroba, ale rodzaj objawu który towarzyszy różnym schorzeniom. Tym, co je łączy, jest właśnie charakterystyczny stan zapalny skóry. Przyczyny jego wystąpienia mogą być mocno zróżnicowane. Egzema nie jest jednak zaraźliwa, czyli nie można się jej nabawić przez podanie dłoni czy dotykanie tych samych przedmiotów, z którymi miała styczność osoba zmagająca się z wypryskiem (bo tak też czasem egzema jest nazywana).

Egzema co to jest?

Zgodnie z nomenklaturą dermatologiczną, egzemą nazywamy stan zapalny, który obejmuje powierzchowne jej warstwy, a więc naskórek i pierwszą warstwę skóry właściwej, czyli warstwę brodawkowatą.

EKTOPIN to prebiotyczny emolient plus z ektoiną do stosowania w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i atopowej dla dorosłych oraz dzieci już od 1. dnia życia

Należy jednak podkreślić, że stan zapalny w egzemie nie jest spowodowany przez infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe, czy grzybicze) – inaczej mówiąc, ma etiologię nieinfekcyjną. Nie jest to jednak odrębna jednostka chorobowa, ale raczej składowa innych schorzeń dermatologicznych.

W wielu schorzeniach skóry możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym jej powierzchownych warstw. Egzema u dzieci, jak i u osób dorosłych wymaga specjalistycznej opieki dermatologicznej.

Atopowe zapalenie skóry a egzema

Egzema jest szerszym pojęciem niż atopowe zapalenie skóry, choć w wielu artykułach dostępnych w sieci, możemy przeczytać, że są to tożsame zjawiska. Jak już wspomniano, egzema to stan zapalny skóry, który może mieć różne przyczyny (ale nie są one związane z czynnikami infekcyjnymi).

Atopowe zapalenie skóry (AZS) wynika przede wszystkim z zaburzenia budowy bariery naskórkowej (jest ona niczym dziurawy mur), co jest konsekwencją pewnych czynników genetycznych. Atopowe zapalenie skóry to również choroba o podłożu alergicznym (w wielu przypadkach narażenie na alergeny wpływa na pogorszenie się stanu skóry), ale jest to także choroba zapalna, która objawia się zmianami wypryskowymi i świądem. Można więc powiedzieć, że AZS w swoim obrazie klinicznym ma cechy egzemy (wyprysku), jednak egzema jest pojęciem szerszym, a nie konkretną jednostką chorobową. Objawy wypryskowe obserwujemy także w innych przypadłościach.

Egzema – fazy przebiegu

Egzema przebiega w czterech następujących po sobie etapach – początkowo zmiany chorobowe mają postać rumienia, następnie pojawiają się grudki, które w szybkim czasie przekształcają się w pęcherzyki. W ostatniej fazie powstają strupy. Zmianą chorobowym bardzo często towarzyszy obrzęk skóry oraz świąd o różnym nasileniu.

Fazy egzemy można również podzielić ze względu na nasilenie objawów chorobowych:

  • faza ostra – po kilku godzinach od kontaktu z potencjalnym alergenem pojawia się silny rumień oraz towarzyszące mu pęcherzyki i wysięk,
  • faza podostra – wówczas w miejscu chorobowo zmienionym jest zauważalne niewielkie złuszczenie oraz strupki,
  • faza przewlekła – dochodzi do niej w wyniku długo utrzymującego się stanu zapalnego. Charakteryzuje się przerostem naskórka oraz silnym jego złuszczaniem. Intensywny świąd powoduje rozdrapywanie zmian skórnych. W wyniku czego powstają przeczosy – linijne ubytki naskórka tworzące się na skutek drapania oraz pęknięcia.

Czym jest egzema?

Pod nazwą egzema (łac. eczema) kryją się różne typy zmian skórnych, których wspólnym objawem jest stan zapalny skóry. Egzema może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne, nie jest jednak wywoływana przez infekcje. Nieraz wystarczy krótki kontakt z substancją podrażniającą skórę lub alergenem, by natychmiast pojawiły się nieprzyjemne dolegliwości. Egzema jest schorzeniem przewlekłym, problemy skórne mogą się nasilać i wyciszać w różnych okresach. Niestety towarzyszące jej objawy są bardzo uciążliwe. Swędząca i przesuszona skóra to nie tylko przyczyna ogromnego dyskomfortu, ale w dłuższej perspektywie także problemów społecznych i psychicznych.

Przyczyny egzemy nie są do końca znane. O rozwoju choroby mogą decydować czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne, dlatego wyróżnia się dwa typy egzemy:

  • egzema endogenna - rozwija się w wyniku predyspozycji genetycznych, charakteryzujących się zaburzoną, osłabioną pracą układu immunologicznego,
  • egzema egzogenna – inaczej kontaktowa, pojawia się w wyniku zetknięcia z alergenem (kosmetyki, detergenty, żywność), który wywołuje reakcje alergiczną skóry.

Na egzemę chorują głównie osoby dorosłe. Podobne zmiany skórne u dzieci są objawem atopowego zapalenia skóry.

Dermokosmetyki z serii LINUM EMOLIENT to kompleksowa kuracja skóry atopowej, w której skład wchodzą emolienty, przeznaczona dla osób z bardzo suchą i alergiczną skórą, szczególnie w przebiegu Atopowego Zapalenia Skóry AZS.

Czytaj dalej...

wyprysk potnicowy dotyczy głównie dłoni i stóp, jej cechą charakterystyczną są pęcherzyki, które przy wtórnym zakażeniu wypełnione są ropną treścią, mogą pojawiać się bolesne nadżerki, a przebieg choroby jest przewlekły;.

Czytaj dalej...

Egzema nie jest jednak zaraźliwa, czyli nie można się jej nabawić przez podanie dłoni czy dotykanie tych samych przedmiotów, z którymi miała styczność osoba zmagająca się z wypryskiem bo tak też czasem egzema jest nazywana.

Czytaj dalej...

U dzieci, zaleca się stosowanie go w ilości nie mniejszej niż 200-250 g na tydzień jest to ilość przeznaczona do stosowania na skórę całego ciała, nie tylko nóg , a u osób dorosłych nie mniej niż 500 g.

Czytaj dalej...