Elektrokoagulacja - Skuteczna Metoda Usuwania Owłosienia
Efekty
Według specjalistów z kliniki Dr Szczyt depilacja metodą elektrolizy jest najskuteczniejszą obecnie techniką usuwania owłosienia i daje lepsze wyniki niż laser. Jako że włosy nie znajdują się w tej samej fazie wzrostu jednocześnie, konieczne będzie wykonanie od kilku do kilkunastu serii, a pierwsze efekty zauważymy już po pierwszym zabiegu. Zaleca się wykonywanie sesji co 3-4 tygodnie, ogólnie na początku zabiegi wykonuje się w krótszych odstępach czasu, a później można robić dłuższe przerwy.
Elektrodepilacja przynosi dobre rezultaty niezależnie od typu skóry i ich koloru i okaże się skuteczna także w przypadku blond lub siwych włosków. Będzie także efektywna w przypadku wrastających włosków, które nie wydostają się na powierzchnię skóry z powodu nagromadzenia sebum w kanaliku mieszka włosowego, co może powodować ból i powstawanie krostek.
Elektroepilacja
Elektroepilacja, nazywana też elektrolizą, to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia – pozwala niemal definitywnie pozbyć się włosów. Co jednak najważniejsze metoda jest skuteczna niezależnie od fototypu skóry i koloru owłosienia, choć okaże się najbardziej efektywna w przypadku szybko rosnących, grubych włosów. Zabieg wykorzystuje impuls elektryczny o kontrolowanym natężeniu, który osłabia mieszek włosowy do tego stopnia, że włosy przestają rosnąć. Procedura jest praktycznie bezbolesna – pacjent może doświadczyć jedynie umiarkowanego dyskomfortu.
Celem zabiegu jest trwałe usunięcie niechcianego owłosienia. Eksperci z Kliniki Miracki wyjaśniają, że zabieg pozwala zniszczyć korzeń włosa dzięki reakcji termicznej, która generowana jest przez przepływ prądu przez wprowadzoną do mieszka włosowego elektrodę w kształcie igły lub metalową sondę.
Jest to niezwykle precyzyjna technika, ponieważ igły wykorzystywane podczas zabiegu są wyjątkowo cienkie. Cebulki są niszczone pojedynczo, jedna po drugiej. Aby uzyskać odpowiednie rezultaty, igła powinna być tej samej średnicy co korzeń włosa, ponieważ umożliwia to zniszczenie cebulki i jej zdolności do regeneracji włosa. To metoda zalecana szczególnie w usuwaniu włosów z małych powierzchni jak brwi, nos, wąsik, a także w hirsutyzmie i zmianie płci.
Działanie prądem jest delikatne, dlatego też nie powoduje bólu, chociaż pacjent może doświadczyć niewielkiego dyskomfortu. Im nowocześniejszy aparat, tym większy komfort pacjenta. Oto największe zalety tej techniki:
- pozwala trwale usunąć włosy, chociaż należy wykonać od kilku do kilkunastu sesji,
- można ją zastosować na delikatnych, wymagających precyzji obszarach, takich jak brwi, wąsik, podbródek, broda czy dłonie,
- to doskonałe rozwiązanie takich problemów jak zrośnięte brwi, owłosienie w nosie czy uszach, wrośnięte włoski na brodzie,
- jest skuteczna także w przypadku jasnych włosów i każdej karnacji.
Czego spodziewać się na pierwszej wizycie
Aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta i uchronić go przed ewentualnymi powikłaniami, specjalista zapozna się najpierw z historią kliniczną pacjenta i wykluczy przeciwwskazania. Oceni także stan skóry i typ owłosienia. Specjalista na podstawie typu skóry, włosów i ogólnego stanu zdrowia dobierze najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodę usuwania owłosienia. Różne przypadki wymagają zastosowania różnych technik, dlatego też tak ważne jest ustalenie, czy elektroepilacja będzie najlepszym rozwiązaniem, czy może warto zastanowić się nad inną metodą.
Specjalista wyjaśni dokładnie, jak przebiega zabieg krok po kroku, jakiego urządzenia użyje i jakie odczucia, mogą Ci towarzyszyć podczas zabiegu. Nie bój się zadawać pytań, jeśli masz wątpliwości: wyjaśnienie ich przed zabiegiem sprawi, że nie będziesz się nim stresować.
Elektroliza: przebieg zabiegu
Znieczulenie nie jest wymagane. Podczas zabiegu specjalista wykorzystuje specjalne urządzenie generujące prąd elektryczny o wymaganej częstotliwości, do którego podłącza się bardzo cienką igłę. Przy jej pomocy niszczy się mieszki włosowe pojedynczo, jeden po drugim, dlatego też zabieg może okazać się czasochłonny. Procedura trwa 30-60 minut, w zależności od wielkości obszaru, który chcemy poddać działaniu prądu.
Ze względu na higienę igły elektryczne są przeznaczone do jednorazowego użytku i powinny być sterylne i zmieniane po każdym pacjencie. Działanie prądem elektrycznym na mieszek włosowy i korzeń włosa powodują reakcję termolizy i osłabiają je na tyle, że mieszek przestaje być aktywny i nowe włosy nie rosną. Należy pamiętać, że włosy można zniszczyć jedynie w fazie wzrostu (tzw. anagen), dlatego aby usunąć wszystkie niechciane włoski należy wykonać kilka sesji. Liczba zabiegów zależy od rozległości obszaru poddawanego zabiegowi.
