Usuwanie blizn laserem - opinie i doświadczenia pacjentów

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym CO2

Blizny, szczególnie te na twarzy i odsłoniętych częściach ciała, mogą być przyczyną kompleksów. Nic dziwnego, że zabiegi korekcji defektów skóry powstałych w wyniku zaburzeń gojenia się urazów i stanów zapalnych cieszą się dużym powodzeniem. Świetne efekty w takich przypadkach przynosi m.in. laser frakcyjny.

Blizna na skórze to ślad po przebytym zranieniu lub stanie zapalnym. Większość blizn powstałych w wyniku niewielkich i płytkich urazów znika z czasem bez śladu. Niektóre jednak, zwłaszcza te związane z zaburzeniami gojenia, mogą być duże, przerośnięte, dawać dolegliwości bólowe, a nawet prowadzić do zaburzenia ruchomości stawów, jeśli umiejscowione są np. na dłoniach. Lekarze wyróżniają kilka rodzajów blizn, a dzięki tej klasyfikacji łatwo można dobrać sposób pielęgnacji, leczenia blizny lub jej usunięcia. Blizna zwykła jest początkowo zgrubiała, twarda, swędząca. Z czasem struktura blizny staje podobna do struktury otaczającej ją skóry i zyskuje naturalny kolor. Taka blizna nie wymaga korekcji, chyba, że umiejscowiona jest w widocznym miejscu na twarzy.

Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 114 placówek wykonujących laserowe usuwanie blizn:

Blizna przerosła powstaje w wyniku zaburzeń procesów gojenia się i nadmiernego tworzenia się tkanki łącznej. Taka blizna wypełniona jest twardą i mało elastyczną tkanką łączną. Zwykle jest wypukła i wystaje ponad poziom skóry. Bliznowiec, czyli blizna keloidowa utworzony jest z mocno przerośniętej, grubej i twardej tkanki łącznej. Charakteryzuje się różową barwą, może być bolesny przy ucisku i znacznie wystaje poza obszar zranienia skóry. Zaburzenie to często występuje rodzinnie.

Wybór specjalisty

Na zabieg laserowego usuwania blizn należy udać się do lekarza, najlepiej specjalisty medycyny estetycznej, dermatologa lub chirurga plastycznego, który posiada doświadczenie i przeszedł kursy obsługi urządzeń laserowych. Aby sprawdzić, czy dany specjalista posiada wykształcenie medyczne oraz może wykonywać zawód bez ograniczeń, przejdź do Centralnego Rejestru Lekarzy.

Wybierając specjalistę i gabinet, możesz kierować się następującymi kryteriami:

  • zdjęcia przed i po oraz opinie innych pacjentów w internecie,
  • polecenie znajomych, rodziny,
  • wykształcenie i doświadczenie specjalisty, ukończone kursy,
  • przynależność specjalisty do stowarzyszeń medycznych,
  • warunki higieniczne w gabinecie,
  • jakość sprzętu medycznego.

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, na co lekarz może przepisać maści lub zalecić stosowanie zimnych okładów. Mogą też wystąpić strupy. Objawy te najczęściej ustępują po maksymalnie 7 dniach, choć niekiedy może to trwać nieco dłużej. Skóra zaraz po wyjściu z gabinetu przypomina skórę po zbyt długim opalaniu się, jednak pacjent nie jest zmuszony do odpoczynku w domu i może niemal od razu powrócić do normalnych czynności. Po ustąpieniu zaczerwienienia skóra nieco brązowieje, po czym zniszczony naskórek złuszcza się i ustępuje nowemu.

Zespół Kliniki Krajewski przedstawia, jakich instrukcji należy przestrzegać po zabiegu laserowego usuwania blizn:

  • bezpośrednio po zabiegu septyczna ochrona miejsca zabiegowego,
  • w między sesjami i po zakończeniu terapii unikanie słońca i solarium,
  • między sesjami i 1 miesiąc po zakończeniu terapii stosowanie wysokich filtrów UV,
  • unikanie basenów i sauny,
  • unikanie peelingów.

Laserowe usuwanie blizn – ile zabiegów należy przeprowadzić?

Pierwsze rezultaty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto wykonać 3-6 sesji w odstępach 3-4 tygodniowych. Rezultaty uzależnione są od rozległości, kształtu i świeżości blizny, a także wieku Pacjenta i jego indywidualnych predyspozycji do gojenia.

Przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Może również wystąpić delikatne krwawienie i niewielki wysięk, które powinny ustąpić w ciągu 48 godzin. Następnie pojawiają się małe strupki, które samoistnie odpadają po 7-14 dniach. Proces gojenia jest zależny od genów i ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Efekty laserowego usuwania blizny są trwałe, pod warunkiem, że nie będziemy zbyt wcześnie wystawiać skóry na działanie słońca.

Jest to również bardziej bezpieczna metoda, o ile jest przeprowadzana przez profesjonalistę, który stosuje odpowiedni sprzęt, jak laser LightSheer i który przestrzega wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Czytaj dalej...

Wiadomym jest jednak fakt, że na ich powstawanie mają wpływ częste otarcia i podrażnienia skóry, wsytępujące w miejscach styku fałd skórnych, zbyt wysoki poziom hormonu wzrostu, wirus brodawczaka ludzkiego i insulinooporność.

Czytaj dalej...

Przed podjęciem decyzji o usuwaniu tatuażu, warto skonsultować się z dermatologiem lub specjalistą od usuwania tatuażu, aby uzyskać porady dotyczące najlepszych metod usuwania oraz orientacyjnych kosztów zabiegu.

Czytaj dalej...

Aby ogolić włosy łonowe bez zacięć i podrażnień, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie produkty dobrą maszynkę o kilku ostrzach oraz łagodny, najlepiej antyalergiczny żel do depilacji.

Czytaj dalej...