Przemiana ciemnych włosów w jasne - Sztuka farbowania
Produkty do farbowania włosów
Produkty do farbowania włosów są dostępne od ręki w większości drogerii, hurtowni fryzjerskich i w internecie. Dawno minęły czasy, kiedy do wyboru mieliśmy tylko dwie różne farby w kilku odcieniach lub domowe sposoby na koloryzację. Teraz każdy ma dostęp do profesjonalnych kosmetyków do farbowania włosów z różnych półek cenowych.
Najpopularniejsze produkty do farbowania włosów to:
- farby permanentne z zawartością amoniaku - głęboko wnikają w strukturę włosa, na stałe zmieniając kolor włosów,
- farby półpermanentne bez amoniaku - delikatniej działają na włos, zmieniając kolor, jednak po czasie ich efekt słabnie pod wpływem mycia,
- tonery - zmieniają pigmenty w kolorze włosów, mogą go ochłodzić lub ocieplić,
- szamponetki - pokrywają włosy kolorem na jakiś czas, całkowicie wypłukują się po kilku, kilkunastu myciach,
- henna - naturalny barwnik do włosów, najczęściej brązowa, ruda lub czarna, barwi włosy na pewien czas, odcień wypłukuje się po kilku tygodniach,
- rozjaśniacze - mocno ingerują we włos, "wypłukując" jego naturalny barwnik, rozjaśniając go do jasnego blondu lub bieli,
- kreda do koloryzacji włosów - daje kolor utrzymujący się do pierwszego mycia włosów, najlepsze efekty widoczne są na jasnych pasmach, świetne dla dzieci,
- pianki do koloryzacji - dają delikatny kolor, który wypłukuje się z włosów po kilku myciach, najlepszy efekt dają na blond włosach, u brunetek/tów może nie być widoczny,
- spreje do tymczasowej koloryzacji - działają podobnie jak kreda, pokrywają powierzchnię włosa nadając mu kolorowy nalot, zmywają się po pierwszym myciu,
- domowe produkty do zmiany koloru włosów, np. cytryna, rumianek, bibuła itp. - pomagają zmienić kolor o ton lub dwa, zwykle efekt nie jest zbyt trwały i widoczny.
Błędy w farbowaniu włosów
W farbowaniu włosów, zarówno profesjonalnym, jak i tym domowym można popełnić błędy, które będą skutkować niezadowalającymi nas efektami. Zebraliśmy kilka najczęstszych przykładów i to, czym skutkują.
Błędy w rozjaśnianiu włosów - tutaj najczęściej pojawia się problem żółtych włosów po farbowaniu. Rozjaśniając włosy musimy pamiętać, że włos ma w sobie pigment. Bardzo ciemne włosy mają pigment czerwony, jaśniejsze brązowy, włosy brązowe pomarańczowy, a blond ma pigment żółty.
Jeśli w trakcie koloryzacji nie zastosujemy odpowiedniego tonowania, czyli zmiany pigmentacji, możemy zyskać na głowie tzw. "żółtko". Na szczęście łatwo jest to naprawić. Wystarczy nałożyć na żółte włosy niebieski lub fioletowy toner, odżywkę albo szampon. Zneutralizują żółte tony.
W rozjaśnianiu włosów błędem jest też użycie rozjaśniacza o zbyt mocnym woltażu, czyli sile, albo zbyt długie trzymanie go na włosach. Wtedy skutkiem są po prostu spalone, zniszczone pasma, które mogą się po farbowaniu wykruszyć albo wypaść. Włosy bardzo ciemne należy rozjaśniać stopniowo, rozkładając to na kilka sesji, zwłaszcza kiedy nasze włosy są delikatne i cienkie.
Błędy w przyciemnianiu włosów - przyciemnianie włosów o więcej niż 2-3 tony może skończyć się uzyskaniem zielonego koloru włosów po farbowaniu. Zieleń jest też efektem ubocznym nakładania na jasne, ciepłe blondy brązowej farby o popielatych, zimnych tonach. Żółć i niebieski dają bowiem zielony. Żeby zneutralizować zielony kolor włosów po farbowaniu, należy nałożyć na nie toner z czerwonym pigmentem.
Błędy w technice farbowania włosów - najczęstszym skutkiem błędów w technice nakładania koloryzacji jest nierówny kolor włosów po farbowaniu. Wystarczy nieumiejętne podzielenie włosów na sekcje albo nieodpowiednie spłukanie włosów po farbowaniu, żeby na włosach zrobiły się plamy. Trzeba też pamiętać, że końcówki włosów z reguły są bardziej zniszczone i porowate niż ich nasada, więc szybciej chłoną pigment z farby. Dlatego najpierw nakładamy koloryzację na odrosty, a na końcówki na sam koniec, żeby działała na nie najkrócej.
Naturalne farbowanie włosów – 9 sposobów na przyciemnienie
Właścicielki ciemniejszych kosmyków zdecydowanie szybciej borykają się z widocznym odrostem. Z pomocą przyjdą naturalne kosmetyki stworzone na bazie tanich, naturalnych składników. Kiedy mowa o przyciemnianiu włosów postaw na:
3 garście zmielonych łupin orzecha włoskiego mieszasz z olejem roślinnym oraz z octem owocowym. Dodajesz do tego odrobinę gorącej wody. Mieszankę odstawiasz na 15 minut. Taką domową farbę równomiernie aplikujesz na włosy, zabezpieczasz ręcznikiem. Po około 20 minutach zmywasz. Taka koloryzacja przyciemnia o jeden ton.
3 łyżki suszu kory dębu zalewasz 3 szklankami wody, całość gotujesz pod przykryciem przez około 5 minut. Zostawiasz do przestygnięcia. W gotowym roztworze moczysz włosy, na przykład w misce. Po 10 minutach dokładnie spłukujesz. Kora dębu przyciemnia, ale dopiero po 2-3 takich zabiegach.
Obrane ziemniaki gotujesz w dużej ilości wody. Po wystudzeniu przelewasz kosmyki przecedzonym naparem. Przy systematycznym używaniu takiej płukanki można przyciemnić nawet siwe włosy. Ważna jest jednak regularność!
Do 4 łyżek czarnej herbaty dodajesz 2 łyżki rozmarynu i tyle samo szałwii. Zalewasz to 2 litrami gorącej wody, zaparzasz pod przykryciem. Po około 20-30 minutach płuczesz przygotowanym wywarem kosmyki. Możesz także wetrzeć w kosmyki i spłukać po 20 minutach. Podobnie działa płukanka z pokrzywy.
Oprócz wyżej wymienionych roślin oraz ziół można postawić także na inne naturalne środki koloryzujące, między innymi na:
Co jeść żeby powiększyć pośladki? 15 najlepszych produktówNa rynku znajdziemy przede wszystkim hennę. Stosowana często przyciemni kolor, co ważne można ją rozjaśniać. W tym wypadku efekt końcowy zależy od barwy kosmyków, dlatego u każdego może wyglądać zupełnie inaczej.
Pojawiają się również mieszanki, które mają w składnie nie tylko hennę, ale i indygo oraz cassi.
Refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach, takich jak brązowe czy czarne, można również osiągnąć za pomocą różnych technik. W zależności od preferencji można wybrać jaśniejsze lub ciemniejsze pasemka, które dodadzą włosom efekt głębi i objętości.
Przykłady refleksów na ciemnych włosach:
- Refleksy na brązowych włosach. Delikatne rozjaśnienie brązowych pasm, które nadają fryzurze świeżości i blasku.
- Ciemne włosy z refleksami. Wybór jaśniejszych pasemek, które kontrastują z naturalnym kolorem, dodając fryzurze wymiaru.

Naturalne farby do włosów – dlaczego warto je stosować?
Plusem naturalnej koloryzacji jest to, że to bezpieczny, ekologiczny trik na zmianę wizerunku. Uzyskujemy upragniony odcień, ale nie niszczymy kosmyków. Ryzyko jakichkolwiek podrażnień jest naprawdę niewielkie. Pomimo tego w przypadku naturalnych farb do włosów również zaleca się wykonanie najpierw testu uczuleniowego, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. Nie są one w 100% naturalne to kompromis pomiędzy domowymi sposobami, a tymi z salonu fryzjerskiego. Takie produkty zmieniają kolor kosmyków, choć mają w składzie zdecydowanie mniej „koloryzujących” składników niż te z drogeryjnych półek. Mimo wszystko potrafią dać dobre wyniki. Ziołowe farby powinny mieć wymagane certyfikaty, dzięki temu mamy pewność, że są bezpieczne.
Naturalne farbowanie włosów w większości przypadków oprócz delikatnej zmiany wyglądu kosmyków daje nam dodatkową korzyć, bowiem włosy zyskują od razu pielęgnację. Blask, odżywienie, nawilżenie – to tylko kilka korzyści, jakie otrzymujemy po naturalnej koloryzacji.
Co ważne naturalne farby do włosów świetnie sprawdzają się przy pełnej koloryzacji, czyli przy pokrywaniu wszystkich kosmyków. Wykorzystasz je również do modnych fryzur typu ombre, czy sombre. Uzyskasz dzięki nim pasemka, albo delikatne refleksy. To powoduje, że możesz z ich pomocą wykonać wiele odmiennych form koloryzacji!
Naturalne farby do włosów są:
- bezpieczne
- trwałe
- posiadają dodatkowe odżywcze właściwości
- tanie, bo w większości można wykorzystać produkty dostępne w domowej kuchni.
- w większości przypadków pokrywają 100% siwych włosów
- wzmacniają kosmyki i je odżywiają
- nadają blasku
- pozytywnie wpływają na kondycję włosów
- zyskujesz naturalny efekt koloryzacji.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.
