Narkoza a farbowanie włosów - co musisz wiedzieć?
Naturalne farbowanie włosów
Farbowanie włosów zazwyczaj wykonuje się chemicznymi produktami specjalnie "skonstruowanymi" do tego celu. Istnieją jednak domowe sposoby farbowania włosów i naturalna koloryzacja. Najpopularniejszym z nich jest farbowanie włosów henną.
Henna to roślinny barwnik używany przez ludzi od stuleci do farbowania włosów i skóry. Występuje głównie w odcieniach brązu i rudości, ale są też odmiany czarnej lub zielonej henny. Żeby zafarbować włosy henną należy ją rozrobić z wodą lub aktywatorem (wedle zaleceń producenta) i nałożyć równomiernie na włosy, następnie zostawić na nich od 15 do 30 minut, chyba że na opakowaniu zalecane jest inaczej. Po farbowaniu dokładnie spłukujemy i myjemy włosy. Henna może nieco przesuszać włosy, dlatego dobrze jest po kilku dniach od koloryzacji zrobić zabieg olejowania włosów lub użycie mocno odżywczej maski.
Domowe sposoby na farbowanie włosów obejmują też rozjaśnianie włosów rumiankiem, farbowanie włosów cytryną lub rozjaśnianie wodą utlenioną. Dają one jednak bardzo delikatny efekt, który różnić się będzie od początkowego koloru o zaledwie ton lub dwa. Nie będzie też raczej widoczny na bardzo ciemnych włosach.
Leki stosowane podczas zabiegów w znieczuleniu ogólnym
Znieczulenie ogólne na celu:
- Zniesienie świadomości Pacjenta
- Zniesienie odczuć bólowych Pacjenta
- Zniesienie różnorodnych odruchów
- Zwiotczenie mięśni szkieletowych Pacjenta.
Aby osiągnąć wskazane powyżej cele stosowanych jest szereg różnorodnych leków, w ramach – bardzo często – wieloetapowego procesu. Rozpoczyna się on od tak zwanej premedykacji, czyli podania leków służących uspokojeniu, wyciszeniu pacjenta, co ułatwia wykonanie wstępnych procedur medycznych. Najczęściej w tym celu stosowane są benzodiazepiny. (Benzodiazepiny to substancje, które nasilają wiązanie się kwasu γ-aminomasłowego (GABA), który jest najważniejszym naturalnym neuroprzekaźnikiem posiadającym właściwości hamujące, z receptorami GABA-A. W wyniku tej reakcji dochodzi do spadku pobudliwości neuronów i zahamowania przewodzenia impulsów. Leki należące do grupy benzodiazepin wywołują działanie uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe i miorelaksacyjne. Do grupy tej należą: midazolam (np. Dormicum) i klorazepan (np. Tranxene). Benzodiazepiny o średnio długim czasie działania to te związki, których okres półtrwania wynosi 6-24 godziny. Są to alprazolam (np. Afobam, Xanax), oksazepam (np. Oxazepam GSK), lorazepam (np. Lorafen), estazolam (np. Estazolam Espefa) i temazepam (np. Signopam). Benzodiazepiny długodziałające to natomiast te związki, których okres półtrwania przekracza 24 godziny. Do tej grupy leków należą: diazepam (np. Relanium), klonazepam (Clonazepamum TZF) i nitrazepam (np. Nitrazepam GSK)
Kolejna faza rozpoczyna się wtedy, gdy Pacjent leży już na stole. Podaje się wtedy właściwe anestetyki- leki wprowadzające w sen, a następnie zwiotczające mięśnie (dla ułatwienie intubacji i kontroli oddechu) oraz leki przeciwbólowe (głównie opioidy)
W zależności od rodzaju zabiegu, w jego trakcie mogą być podawane także inne grupy substancji, jak na przykład leki stabilizujące pracę układu sercowo-naczyniowego i/lub przeciwwymiotne.

Wypadanie włosów po operacji bariatrycznej
- Silny stres, związany z operacją mającą bardzo istotny i długotrwały wpływ na życie codzienne Pacjenta,
- Zastosowane podczas zabiegu leki, w tym anestetyczne,
- Niezwykle gwałtowna zmiana diety Pacjenta – tak co do składu posiłków, jak i ilości przyjmowanego pokarmu. (Mamy do czynienia z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia różnorodnych deficytów w zakresie witamin, mikroelementów, a także aminokwasów. Szczególną uwagę należy zwrócić na cynk, biotynę, potas, fosfor i witaminę B6).
Właściwie dobrana, zindywidualizowana dieta pooperacyjna, zapewniająca przede wszystkim odpowiednią ilość aminokwasów może przyczynić się do zmniejszenia zjawiska wypadania włosów, a nawet w całości mu zapobiec.
- Spożywaj każdego dnia co najmniej 75 gramów białka,
- Białko powinno być składnikiem każdego przyjmowanego posiłku,
- Korzystaj z płynnych i/lub sproszkowanych preparatów białkowych – znacząco ułatwia to osiąganie wskazanych limitów dziennego spożycia aminokwasów,
- Systematycznie prowadź suplementację witaminowo-mineralną, zgodnie z zaleceniami.
Zmagasz się z wzmożonym wypadaniem włosów? Umów się na konsultację do trychologa jeszcze dziś!
Farbowanie włosów - Metody, rodzaje koloryzacji i jak zafarbować włosy w domu?
Farbowanie włosów, inaczej koloryzację można wykonać w salonie fryzjerskim lub samodzielnie w domu. Do wyboru mamy koloryzację stałą lub tymczasową i dziesiątki produktów do koloryzacji, w tym farb, tonerów lub pianek. Przestawimy instrukcję farbowania włosów, style i błędy popełniane w koloryzacji.
Farbowanie włosów to temat z mnóstwem wątków, które warto znać, by uniknąć błędów, wybrać najodpowiedniejsze dla siebie techniki i produkty. Możemy bowiem postawić na koloryzację permanentną, półpermanentną, naturalną lub tymczasową. Farbowanie włosów można wykonać w domu lub pod okiem specjalistów. Zależnie od tego, którą opcję wybierzemy, trzeba się dobrze przygotować. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć o farbowaniu włosów i jak się do tego zabrać.
- Techniki farbowania włosów
- Rodzaje farbowania włosów
- Jak farbować włosy w domu
- Produkty do farbowania włosów
- Błędy w farbowaniu włosów
- Kiedy nie można farbować włosów?
- Naturalne farbowanie włosów
- Farbowanie włosów bibułą
- Ile kosztuje farbowanie włosów?
- Ile trwa farbowanie włosów?
- Pielęgnacja włosów farbowanych
- Czego nie robić przed farbowaniem włosów?
- Czego nie robić po farbowaniu włosów?
- Farbowanie siwych włosów

6 Comments
Hej
W ciągu 5 dni miałam dwie operację i dwie narkozy. Od tego czasu minęło prawie 3 mc a ja mam połowę włosów. To jest straszne codziennie patrzeć na szczotkę ile włosów na niej zostaje a jaka cieniutka kitka została.
Biorę witaminy , stosuje odżywki do włosów i nic nie daję. Jestem załamana.
Dokładnie przeżywam to samo. Około 3 miesięcy od operacji w znieczuleniu ogólnym straciłam ponad 3/4 włosów. Wypadać zaczęły nagle z dnia na dzień. Ale po pół roku od operacji wypadanie ustało i widzę że powoli coś odrasta. Jest to dla mnie prawdziwa trauma bo dostrzegam to nie tylko ja lecz również znajomi i rodzina. Z burzy loków została garstka włosów. Ale mam nadzieje że choć w części odrosną. W poprzednich latach też byłam poddawana różnego rodzajom zabiegom w znieczuleniu i za każdym razem obserwowałam w mniejszym lub większym stopniu wypadanie włosów. Choć za każdym razem anestezjolodzy kwalkwikujący mnie do zabiegu zaprzeczali że wypadanie włosów nie jest przyczyną znieczulenia. To za każdym razem borykam się z tym problemem.
ja za to po narkozie (6h) obudzilam sie z bolem skory glowy jak by ktos mnie oskalpowal a za jakies 2 dni odkrylam ze mam z tylu lysy placek na ok 10 cm ktory zakreca w dol jak odbity od jakiegos okraglego przedmiotu, jestem zalamana, dopiero po miesiacu zaczely odrastac ale bardzo powoli maja teraz moze milimetr
Guzik prawda. Ani sie nie stresowałam zabiegiem, ani nie trwał dlugo i podlożyli mi pod głowę poduszkę silikonową. A aż słyszę jak włosy mi strzelają przy czesaniu czy spinaniu. Wypadają jak szalone.
Nie do końca się zgodzę z powyższym tekstem, ponieważ jedna z pierwszych informacji, które otrzymałam od anestezjologa bylo, że po operacji u większości pacjentów wystąpi zwiększona ilość wypadania włosów która może utrzymać się nawet do pół roku. Pierwsze 3 miesiące od operacji było super nic nie wypadało, ale 3 kolejne miesiące to jakaś masakra, straciłam połowę włosów. Byłam na kilku konsultacjach dermatologicznych, laserze na skórę głowy i do dziś robię wcierki i efekt jest taki sobie. Mam włosy proste a te które odrastają są kręcone.
