Przeobrażenie ciemnych włosów w jasne - Twoje kroki do olśniewającej metamorfozy!

Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Lista błędów, które można popełnić przy farbowaniu włosów, jest dość długa. Tak naprawdę na każdym etapie może pójść coś nie tak, wpływając na końcowy efekt koloryzacji. Dlatego pamiętajcie, żeby:

  • nie stosować starej, otwartej farby, użytej do poprzedniego farbowania,
  • nie owijać głowy po nałożeniu farby folią, ręcznikiem, nie zakładać czepka – wzrost temperatury może wpłynąć na działanie preparatu, do procesu koloryzacji niezbędny jest też kontakt z tlenem, który w ten sposób zostaje ograniczony,
  • dokładnie przestrzegać czasu wskazanego przez producenta farby,
  • pamiętać o odpowiedniej kolejności nakładania farby,
  • nie farbować włosów częściej, niż jest to potrzebne,
  • unikać farbowania chemicznego po uprzednim farbowaniu henną, ponieważ rezultat może być nieprzewidywalny,
  • nie farbować mocno zniszczonych włosów, najpierw zadbajcie o ich kondycję i zregenerujcie je,
  • odpowiednio pielęgnować zafarbowane włosy.

Produkty do farbowania włosów

Produkty do farbowania włosów są dostępne od ręki w większości drogerii, hurtowni fryzjerskich i w internecie. Dawno minęły czasy, kiedy do wyboru mieliśmy tylko dwie różne farby w kilku odcieniach lub domowe sposoby na koloryzację. Teraz każdy ma dostęp do profesjonalnych kosmetyków do farbowania włosów z różnych półek cenowych.

Najpopularniejsze produkty do farbowania włosów to:

  • farby permanentne z zawartością amoniaku - głęboko wnikają w strukturę włosa, na stałe zmieniając kolor włosów,
  • farby półpermanentne bez amoniaku - delikatniej działają na włos, zmieniając kolor, jednak po czasie ich efekt słabnie pod wpływem mycia,
  • tonery - zmieniają pigmenty w kolorze włosów, mogą go ochłodzić lub ocieplić,
  • szamponetki - pokrywają włosy kolorem na jakiś czas, całkowicie wypłukują się po kilku, kilkunastu myciach,
  • henna - naturalny barwnik do włosów, najczęściej brązowa, ruda lub czarna, barwi włosy na pewien czas, odcień wypłukuje się po kilku tygodniach,
  • rozjaśniacze - mocno ingerują we włos, "wypłukując" jego naturalny barwnik, rozjaśniając go do jasnego blondu lub bieli,
  • kreda do koloryzacji włosów - daje kolor utrzymujący się do pierwszego mycia włosów, najlepsze efekty widoczne są na jasnych pasmach, świetne dla dzieci,
  • pianki do koloryzacji - dają delikatny kolor, który wypłukuje się z włosów po kilku myciach, najlepszy efekt dają na blond włosach, u brunetek/tów może nie być widoczny,
  • spreje do tymczasowej koloryzacji - działają podobnie jak kreda, pokrywają powierzchnię włosa nadając mu kolorowy nalot, zmywają się po pierwszym myciu,
  • domowe produkty do zmiany koloru włosów, np. cytryna, rumianek, bibuła itp. - pomagają zmienić kolor o ton lub dwa, zwykle efekt nie jest zbyt trwały i widoczny.

Kiedy farbujesz włosy na jaśniejszy odcień od Twojego naturalnego koloru.

Farbujesz włosy na blond, jasny blond czy platynowy? W tym wypadku powód, dlaczego decydujesz się na powrót do swoich naturalnych włosów jest oczywisty. Do farbowania/rozjaśniania włosów o kilka tonów używa się wysokiego stężenia oksydantu. To on robi duże spustoszenie we włosie podczas tego procesu i uszkadza strukturę włosa. (więcej o oksydancie przeczytasz tutaj)
Włosy rozjaśniane są to przede wszystkich suche, matowe włosy, które potrzebują specjalnej opieki, nic dziwnego, że kusi Ciebie natura.

Podam Ci kilka rozwiązań, pamiętaj, że nie ma jednego sprawdzonego idealnego sposobu. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać na włosach i jaki jest ich obecny kolor.

Czasem jest to wieloetapowe przygotowanie koloru do jego „zapuszczania”. Oznacza to, żeby doprowadzić włosy do stanu, kiedy twój naturalny kolor będzie mógł rosnąć od nasady i będzie się estetycznie wtapiał w resztę włosów, które były wcześniej rozjaśniane czy farbowane.

Najlepszym sposobem na przygotowanie włosów do zapuszczania swojego naturalnego koloru jest przyciemnienie włosów. Pofarbowanie ich na kolor zbliżony do tego na odroście. W tym wypadku jestem zwolennikiem przyciemnienia koloru od nasady i na długościach, a końce potraktować tonerem. Toner też je delikatnie przyciemni, jednak w ten sposób uzyskasz efekt naturalnego ombre. Takie też są naturalne włosy. Często nie są jednolitego koloru.
Kolor będzie bardziej naturalny, twój odrost nie będzie tak rzucać się w oczy.

Podam dla przykładu konkrety:
Kolor na odroście (2 cm) na poziomie 6.
Reszta włosów jest rozjaśniana do poziomu 10.

Jak może wyglądać przyciemnienie takiego koloru?
Na odrost nałożyłabym mieszankę farby na poziomie 6, przeciągnęłabym ją dalej na długości. Tak, aby ciemny kolor z odrostu łagodnie przechodził w jaśniejszy. Na końce nałożyłabym toner (na mokre włosy) na poziomie 8.
UWAGA! Podałam tylko przykład i sposób, w jaki można włosy przyciemnić. TO NIE SĄ NUMERY FARB, to są tylko poziomy kolorystyczne. To jaki numer farby trzeba położyć na włosy, jest to sprawa indywidualna, i tym zajmie się Twój fryzjer.

Rodzaje farbowania włosów

Tak samo jak technik, tak i rodzajów farbowania włosów jest wiele. Ich nazwy i "przynależność" zależą głównie od rodzaju produktów użytych do zmiany koloru włosów. Możemy bowiem użyć farb, tonerów, szamponetek lub koloryzacji naturalnej, np. henny. Farbowanie włosów dzielimy na trzy główne rodzaje:

  • Koloryzacja permanentna (amoniakalna) - przy użyciu mocniejszych produktów zawierających amoniak, które głębiej ingerują w strukturę włosów. Kolor zostaje na stałe, nie wypłukuje się przy myciu.
  • Koloryzacja demi/semi permanentna (bezamoniakalna) - przy użyciu farb i produktów bez amoniaku, słabiej wnikających w głąb włosa. Kolor utrzymuje się przez określony czas, wypłukuje się wraz z kolejnymi myciami.
  • Koloryzacja kwaśna (również demi/semi permanentna) - przy użyciu specjalnych farb o odczynie kwaśnym, przywraca naturalne pH włosa, jest delikatniejsza i polecana posiadaczkom słabych, zniszczonych włosów. Kolor blaknie po określonym czasie.

Pojaśnienia

Jest jeszcze jeden sposób, który również jest jakby kolejnym etapem zapuszczania naturalnego koloru. W sytuacji, kiedy odrost jest dość spory i jest duża dysproporcja kolorystyczna pomiędzy odrostem a długościami. Można zrobić jeszcze jeden myk. Pojaśnienia na folię, balleyage, babylights lub pomieszanie tych technik. Chodzi o to, że kiedy zapuszczasz odrost, odznacza się on równą linią od reszty włosów. Kiedy ten odrost jest spory, warto złagodzić przejście przy pomocy powyższych technik. Nie jest to już przyciemnienie koloru, tylko delikatne rozjaśnienie w celu pozbycia się tej nieestetycznej równej linii odrostu. Długości i końce też warto stonować i powtarzać toner co jakiś czas.

Jeżeli decydujesz się pracować na farbie i używasz do niej utleniacza z innej firmy lub o zgrozo aptecznej wody utlenionej, to nie dziw się później, że stylizacje tak krótko utrzymują się na brwiach Twoich klientek.

Czytaj dalej...

Więcej o tym przeczytasz w Sieci pod takimi hasłami, jak chociażby blond z brązem, metamorfoza z ciemnych włosów na jasne, z ciemnych na blond, z blondu na jasny brąz, z ciemnego brązu na ciemny blond czy dekoloryzacja z czarnego na blond.

Czytaj dalej...

Piotr Turkowski, trycholog i specjalista w transplantacji włosów, mówi Chociaż wypadanie włosów po narkozie nie jest powszechnym problemem, warto zwrócić uwagę na czynniki takie jak stres i zmiany hormonalne, które mogą wpływać na zdrowie włosów.

Czytaj dalej...

Najczęściej decyzję o depilacji podejmujemy ze względów estetycznych, w tym przypadku zachować jednak trzeba wyjątkową ostrożność, aby uchronić się przed wysypkami, uczuleniami, infekcjami i problemem wrastających włosów.

Czytaj dalej...