Twarze - Troska o Głębokie Pryszcze i Ich Skuteczne Rozwiązania
O czym świadczą wypryski na twarzy
O ile wypryski na twarzy w wieku dojrzewania związane są ze zmianami hormonalnymi i nie są powodem do niepokoju, o tyle wykwity w późniejszym wieku mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.
Bardzo częstą przyczyną jest niewłaściwa i nieodpowiednio zbilansowana dieta, uboga w witaminy A oraz B, a bogata w nabiał, ostre przyprawy oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. słodycze). Na kondycję naszej skóry wpływ ma również nasz styl życia – nadmierny stres, sięganie po używki, zwłaszcza po papierosy.
Coraz częściej też, wypryski w dorosłym wieku są objawem alergii pokarmowych, ale też mogą wskazywać na nieprawidłową pracę wątroby, jelit czy żołądka.
Najczęściej jednak wypryski na twarzy świadczą o… niewłaściwej pielęgnacji i to właśnie na tym aspekcie skupimy się w tym artykule. Często wystarczy wprowadzić zmiany do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, wymienić produkty kosmetyczne i poświęcić skórze nieco więcej uwagi, a problem wykwitów i pryszczy, zniknie bardzo szybko.
Pryszcze – Guzki i guzy
Jak wyglądają guzy?
Są podobne do grudek, ale o ile grudki są umiejscowione dość płytko, to guzy rozwijają się w głębszych warstwach skóry. Po naciśnięciu takiego guza (jest na wierzchu czerwony) czuć wyraźnie ból i twardość umiejscowioną dość głęboko.
Jak powstają guzy?
Guzy powstają w sposób podobny do grudek tzn. najpierw dochodzi do powstania luki w ścianie pora skóry, a następnie luka ta wypełnia się zanieczyszczeniami, dołączają się bakterie i rodzi się problem.
Problem jest tym większy, że głęboko w skórze może dojść do kolejnych pęknięć i tworzenia się kolejnych luk i w ten sposób guz rośnie i wypełnia głęboko położone warstwy skóry.
Jak postępować z guzami?
Nawet jeśli mocno się postarasz, to guza i tak nie wyciśniesz. Jest to oczywiście niewskazane, a powiedziałabym wręcz, że absolutnie zabronione. Próbując wycisnąć guza możesz jedynie doprowadzić do rozlania się jego zawartości wewnątrz skóry i rozprzestrzenić problem na większe powierzchnie.
Pojedyncze guzki mogą (i powinny) zanikać tak, jak grudki. Możesz je smarować po wierzchu środkami przeciwbakteryjnymi i też powinny zadziałać, choć nie tak dobrze, jak przy grudkach (muszą głębiej penetrować skórę).
Jeśli masz skłonności do tworzenia się guzów i masz ich sporo na ciele – konieczne będzie leczenie dermatologiczne, prawdopodobnie ogólnoustrojowe (tabletki). Samodzielnie niewiele zdziałasz.

Domowe sposoby na wypryski na twarzy
Wypryski na twarzy można załagodzić domowymi sposobami – za pomocą produktów, które znajdują się niemal w każdym gospodarstwie. Przykładowo, na zaskórniki dobrze zadziała cynamon w połączeniu z miodem albo mieszanka kurkumy i oleju kokosowego. Miejscowo na wypryski można nanieść również ocet jabłkowy.
Walcząc z krostami i wypryskami, należy pamiętać także o ogólnych zasadach:
Ze sporadycznie występującymi wypryskami na twarzy jesteśmy w stanie poradzić sobie sami – właściwą pielęgnacją czy dietą – jeśli natomiast mamy do czynienia z poważnymi zmianami trądzikowymi, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który ustali przyczynę, a także wdroży odpowiednie leczenie.