Wszechstronne korzyści kwasu glikolowego w kremie do twarzy

Efekty stosowania kosmetyków z kwasem glikolowym

Kwas glikolowy jest szczególnie polecany dla skór tłustych i problematycznych. Przy regularnym stosowaniu zauważalnie ogranicza nadmierne wydzielanie sebum, którego nadmiar przyczynia się do powstawania zaskórników. Dodatkowo oczyszcza skórę i rozjaśnia przebarwienia pozapalne. Posiada właściwości złuszczające. Co to oznacza? Osłabia połączenia pomiędzy komórkami naskórka (keratynocyty) oraz ułatwia ich usuwanie. Przyczynia się również do wypłycania blizn powstałych w przebiegu trądziku oraz zmniejsza widoczność porów skóry.

W niskich stężeniach, kwas glikolowy posiada działanie nawilżające, a więc będzie on odpowiedni dla każdego typu skóry, która ma oznaki odwodnienia. Jest to składnik polecany również dla osób z pierwszymi oznakami starzenia oraz skóry dojrzałej. Wyraźnie odmładza i wygładza zmarszczki, ponieważ pobudza produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i strukturę skóry. Jest to więc składnik polecany dla osób w różnym wieku.

FAQ

Tak, retinol można stosować latem, o ile nie planujesz się opalać. W okresie wiosenno–letnim wybieraj kosmetyki o niższym stężeniu retinolu lub z jego łagodniejszą i bardziej stabilną formą – retinalem. Stosuj je na wieczór, a w ciągu dnia chroń skórę kremem z filtrem UV.

Czy retinol można stosować codziennie?

Podczas kuracji retinolem zaleca się robienie przynajmniej jednego dnia przerwy w tygodniu, by skóra mogła się zregenerować. Zaczynając pielęgnację witaminą A, przez pierwsze dwa tygodnie nakładaj ją 1–2 razy w tygodniu. Później powoli zwiększaj częstotliwość aplikacji do około 5 razy w tygodniu.

Od jakiego stężenia retinolu zacząć?

Najlepiej jest zacząć od kosmetyków z pochodną retinolu – retinalem. Ma on dużo mniejsze predyspozycje do podrażnień. Jeśli chcesz zdecydować się na retinol, wybierz jak najniższe stężenie – 0,2 lub 0,3%.

Czy na retinol nakładać krem?

Przy wrażliwej cerze możesz nałożyć na retinol krem nawilżający albo łagodzący. Po aplikacji kosmetyku z retinolem odczekaj około pół godziny, aby dobrze się wchłonął. Jako krem–opatrunek po retinolu dobrze sprawdzą się kosmetyki z kwasem hialuronowym, niacynamidem i ceramidami.

Najpierw retinol czy kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy nałożony przed retinolem może zmniejszyć jego skuteczność, dlatego zaleca się, aby nakładać go jako drugi. Wyjątkiem są cery bardzo wrażliwe – nałożenie wcześniej kremu z kwasem hialuronowym może uchronić je przed podrażnieniami.

Inną kwestią jest to czy w takich przypadkach w ogóle stosować retinol. Warto spróbować przestawić się na pielęgnację opartą o łagodniejsze składniki, takie jak np. bakuchiol.

Retinol i niacynamid: jak je połączyć?

Najprościej połączyć retinol i niacynamid stosując kosmetyk zawierający obydwie te substancje. Wówczas masz pewność, że ich stężenia oraz formy będą dobrze do siebie dobrane. Jeżeli chcesz zastosować je w oddzielnych kosmetykach, upewnij się, że stężenie niacynamidu nie jest zbyt wysokie, bo wówczas może działać drażniąco.

Kosmetyki z kwasem traneksamowym – nasze propozycje

Doskonale wiemy, jak trudnym i żmudnym zadaniem jest znalezienie kosmetyków, które w pełni spełniają Twoje oczekiwania. Efekty, jakie daje kwas traneksamowy na twarz, są jednak warte wszystkich poszukiwań.

By ci je ułatwić przygotowaliśmy listę naszych ulubionych produktów, które w swoim składzie mają ten oto magiczny składnik aktywny. Twój nowy ulubieniec jest bliżej, niż Ci się wydaje!

Dark Spots No More Koncentrat na przebarwienia

Nasze zestawienie otwiera koncentrat na przebarwienia od marki Dr. Brandt. Preparat Dark Spots No More jest dostępny w formie żelu i nadaje się do codziennego stosowania.

Koncentrat skutecznie wyrównuje koloryt skóry oraz redukuje plamy starcze. Co więcej, wykazuje on działanie kojące i regenerujące. Oprócz kwasu traneksamowego, w jego składzie znajdziesz 10% pochodnej kwasu azelainowego oraz 2% kwasu fitynowego w połączeniu z 5% niacynamidem.

Serum 3% z aktywną witaminą C

Wzbogać swoją poranną pielęgnację o kwas traneksamowy. Serum 3% z aktywną witaminą C od marki Bielenda to prawdziwe antidotum na przebarwienia skórne różnego pochodzenia.

Kosmetyk z dodatkiem kwasu ferulowego, witaminy E oraz ekstraktu ze śliwki Kakadu wygładza i rozjaśnia, a jednocześnie działa antyoksydacyjnie.

Vita C Lift 50+

Mamy coś, co spodoba się posiadaczom cery dojrzałej. To ujędrniający krem na noc Vita C Lift 50+. Propozycja od marki AA eliminuje przebarwienia i zaczerwienienia, wykazuje działanie ujędrniające i uelastyczniające, a także nadaje skórze jedwabistą miękkość.

Krem na noc jest doskonałym połączeniem kwasu traneksamowego, stabilnej formy witaminy C, witaminy E, koenzymu Q10 i resweratrolu. Bezpieczeństwo hipoalergicznego preparatu zostało potwierdzone dermatologicznie.

Resibo Babyface

Na straży gładkiej, ujednoliconej i wolnej od niedoskonałości cery stoi odbudowująca esencja Resibo Babyface. W jej formule znajdziesz między innymi 2,5% kwas migdałowy, 4% kwasu glikolowego, 3% glukonolaktonu, HerbaGlow NRG oraz 1% kwasu traneksamowego. Efekty regularnego stosowania tego preparatu to widoczne rozjaśnienie przebarwień i zwężenie porów bez jednoczesnego przesuszenia.

Kwas glikolowy na twarz - jak stosować?

Kosmetyki z kwasami należy stosować ostrożnie, szczególnie jeśli są to Twoje pierwsze preparaty z kwasem w pielęgnacji. Dlaczego? Produkty z kwasami niewłaściwie stosowane mogą doprowadzić do nadmiernego złuszczania, fotowrażliwości i do mocnych podrażnień skóry.

Zawsze sprawdzaj stężenie danego kwasu w kosmetyku. Zaleca się zaczynanie od niskich wartości, aby obserwować reakcję swojej skóry. Obowiązkowa jest również fotoprotekcja SPF 50 na dzień, aby nie doprowadzić do powstania przebarwień. Krem z filtrem powinien być nakładany w pielęgnacji porannej w odpowiedniej ilości oraz reaplikowany w ciągu dnia, aby zapewnić najwyższą ochronę.

Kosmetyki z kwasem glikolowym (oraz z innymi kwasami) najlepiej stosować w pielęgnacji wieczornej. Wyższe stężenia zaleca się wprowadzać stopniowo, maksymalnie 3 razy w tygodniu, najlepiej w okresie jesienno-zimowym, aby zminimalizować ryzyko powstania przebarwień. Istotne jest również nawilżenie i regeneracja skóry. Jeśli zauważysz u siebie zaczerwienie/ podrażnienie lub zbyt intensywne złuszczanie, chwilowo odstaw nowy kosmetyk i postaw na mocną regenerację.

Jak stosować kwas traneksamowy na twarz?

Wiedza o tym, czym jest kwas traneksamowy, nie wystarczy, aby cieszyć się pożądanymi rezultatami. Kluczowe w pielęgnacji jest umiejętne łączenie poszczególnych składników aktywnych.

Niektóre kombinacje świetnie się uzupełniają, inne natomiast mogą być niebezpieczne i spowodować bolesne pieczenie czy świąd.

Kwas traneksamowy – z czym łączyć?

Kwas traneksamowy w kosmetykach bardzo często występuje solo. Możesz go jednak znaleźć w zestawieniu z innymi substancjami, które także wykazują działanie ujednolicające i rozjaśniające skórę. To przede wszystkim znana i kochana witamina C czy kwasy z grupy alfahydroksykwasów. Do kwasów AHA zaliczamy między innymi kwas: glikolowy, mlekowy oraz migdałowy.

Kwas traneksamowy możesz z powodzeniem łączyć z retinoidami, kwasem azaleinowym lub niacynamidem. Jeśli zależy Ci na silnym nawilżeniu, postaw na duet kwas hialuronowy i kwas traneksamowy. Na dzień polecamy szukać go w kosmetykach przeciwsłonecznych lub samodzielnie tworzyć taką mieszankę – najpierw nakładać serum z jego dodatkiem, a następnie krem o wysokim faktorze SPF.

Kwas traneksamowy – z czym nie łączyć?

Kwas traneksamowy jest o tyle wdzięczny w pielęgnacji, że do swojej rutyny mogą go bezpiecznie włączyć nawet osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę ze składnikami aktywnymi. Można go bowiem łączyć z dowolnymi substancjami bez obawy, że pojawią się niechciane skutki uboczne.

Oczywiście warto mieć na uwadze, że nie każdej cerze przypadnie do gustu ten sam składnik aktywny. Jeśli Twój naskórek niezbyt dobrze toleruje retinol, to połączenie go z kwasem traneksamowym wcale nie musi sprawić, że nagle pokochasz pochodne witaminy A.

Pamiętaj też o tym, aby wszystkie substancje aktywne wprowadzać do swojej rutyny stopniowo. Zacznij od najniższych stężeń i aplikuj kosmetyki co kilka dni, aby uniknąć zaczerwienienia i bólu. Kiedy skóra przywyknie do danego produktu, możesz zwiększyć częstotliwość jego stosowania, a później także stężenie.

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czytaj dalej...

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ale nie muszą wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Czytaj dalej...

Panuje przesąd, w którym odradza się korzystanie z peelingu z kwasem migdałowym latem, jednak jest to mit - wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad, aby w bezpieczny sposób korzystać z jego dobroczynnych właściwości przez cały rok.

Czytaj dalej...

Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.

Czytaj dalej...

Zaburzenia pracy naczyń krwionośnych przy jednoczesnym nadmiernym ukrwieniu gdy ściany naczyń krwionośnych są kruche i nieelastyczne, nie wytrzymują naporu krwi i rozszerzają się, a potem nie powracają do pierwotnych rozmiarów lub trwa to długo.

Czytaj dalej...