Jak skutecznie leczyć egzemę - Praktyczne porady i strategie

Rozróżnij zakażenie grzybicze rąk i egzemę dłoni

Jeśli masz wysypkę na dłoni, możesz się zastanawiać, czy to egzema, czy infekcja grzybicza. Na pierwszy rzut oka egzema i infekcja grzybicza wydają się dość podobne. Oba mogą pojawić się na dłoni jako swędząca wysypka.

Wiedza o tym, czy masz egzemę, czy infekcję grzybiczą na dłoniach, jest ważna, ponieważ mają one różne przyczyny i sposoby leczenia.

Główne punkty:

  • Istnieje kilka przyczyn swędzącej wysypki na dłoni. Dwiema najczęstszymi przyczynami są egzema i infekcja grzybicza.
  • Zarówno egzema, jak i infekcja grzybicza wyglądają podobnie, ale infekcja grzybicza częściej występuje na włosach i paznokciach. A infekcja grzybicza nie pojawia się i nie znika jak egzema.
  • Znajomość różnicy między grzybicą rąk a egzemą rąk jest istotna, ponieważ metody leczenia tych chorób są różne, a stosowanie niewłaściwych leków może pogorszyć stan choroby.

Czym jest grzybica rąk?

Zakażenia grzybicze skóry są wywoływane przez organizmy zwane grzybami (fungus). Istnieje kilka różnych rodzajów grzybów, które mogą powodować zakażenia skóry i są one bardziej powszechne, niż możesz przypuszczać.

Zakażenie grzybicze dłoni (termin medyczny: tinea manuum) to zakażenie grzybicze, które występuje na zewnętrznej warstwie skóry jednej lub obu dłoni. Zakażenie grzybicze dłoni objawia się swędzącymi, okrągłymi plamami na tylnej stronie dłoni, często z wypukłymi, łuszczącymi się brzegami. W przypadku jaśniejszej skóry plamy te mogą wydawać się czerwone lub różowe, natomiast w przypadku ciemniejszej skóry mogą wyglądać na brązowe lub szare. Skóra na dłoniach może również pogrubiać, co prowadzi do intensywnego wysuszenia skóry i głębokich pęknięć.

Zakażenie grzybicze rąk występuje z powodu kilku czynników:

  • Kontakt z zakażonymi obszarami: Zakażenie grzybicze dłoni może nastąpić w wyniku dotknięcia innego obszaru ciała objętego infekcją grzybiczą.
  • Kontakt bezpośredni: Grzybicą rąk można się zarazić w wyniku bezpośredniego kontaktu z zakażonymi ludźmi, zwierzętami lub glebą.
  • Zanieczyszczone przedmioty: Zakażenie grzybicze może rozprzestrzeniać się również poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami, takimi jak ręczniki lub narzędzia ogrodnicze.

Co powoduje bolesne, popękane opuszki palców?

W większości przypadków pękanie i łuszczenie się skóry wokół opuszków palców jest spowodowane suchością skóry.

Pęknięte i bolesne palce są oznaką bardzo suchej skóry, znanej jako xerosis. Wiele osób doświadcza suchej skóry spowodowanej niektórymi produktami i czynnikami środowiskowymi, takimi jak:

  • Silne chemikalia w mydłach do rąk i środkach czyszczących
  • Klimat suchy
  • Starzenie się
  • Zmieniające się pory roku, szczególnie zima
  • Ekspozycja na słońce
  • Długie, gorące prysznice

Wiele osób doświadcza również suchej skóry w wyniku częstego mycia rąk, ponieważ mydło potrzebne do usunięcia bakterii i innych zarazków ze skóry również ją wysusza.

W niektórych przypadkach popękane, bolesne palce mogą wskazywać na podstawowy stan chorobowy, który może wymagać leczenia.

Choroby skóry

Bolesna suchość skóry wiąże się z przewlekłymi chorobami skóry, w tym egzemą i łuszczycą.

  • Egzema: stan zapalny skóry, który powoduje łuszczącą się, zapalną, swędzącą wysypkę. Wyprysk jest bardziej prawdopodobny na opuszkach palców, ale jeśli masz łuszczące się, łuszczące się plamy, mogą to wskazywać na łuszczycę.
  • Łuszczyca: zapalna choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do zmian lub stanów zapalnych łuszczących się plam na skórze.

Uważa się, że oba te stany są związane z nadaktywnym układem autoimmunologicznym i oba mogą być wywołane przez czynniki środowiskowe, w tym alergeny i zmieniające się temperatury.

Rozmowa z dermatologiem może pomóc w ustaleniu, który z tych stanów może powodować pękanie palców. Prowadzenie dziennika objawów i ich pojawiania się może pomóc w identyfikacji wyzwalaczy i unikaniu ich w przyszłości.

Cukrzyca

Osoby z cukrzycą często doświadczają zmian w przepływie krwi w kończynach, zwłaszcza w dłoniach i stopach. Może to spowodować wysuszenie i pękanie skóry.

Jak leczyć bolesne, popękane opuszki palców: przyczyny, objawy i leczenie?

Bolesne, popękane opuszki palców mogą utrudniać lub sprawiać ból codziennych czynności, takich jak pisanie na klawiaturze lub ubieranie się. Chociaż sucha skóra wokół opuszków palców może być uparta i uporczywa, istnieją metody leczenia, które mogą ją leczyć.

Bolesne, popękane opuszki palców mogą być spowodowane codziennymi czynnościami lub czynnikami środowiskowymi, ale mogą również świadczyć o poważniejszym stanie, takim jak egzema, łuszczyca lub inne choroby skóry.

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z popękanymi opuszkami palców, czy z suchymi i popękanymi dłońmi, ważne jest, aby szukać leczenia i zbadać wszelkie podstawowe problemy medyczne.

W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i leczenie bolesnych, pękniętych opuszków palców oraz kiedy mogą one być oznaką poważniejszego stanu.

retinoidy tretinoina w stężeniu 0,025-0,05 , adapalen 0,1 niestety mogą działać drażniąco , dlatego też jedynie retinaldehyd o słabszym działaniu przeciwzapalnym wykazuje mniejsze działanie drażniące i może być bezpiecznie stosowany.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

Fotoalergie fotouczulenia objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie Fotoalergie, znane również jako fotouczulenia, to reakcje skórne wywołane ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w szczególności promieniowanie ultrafioletowe UVA.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...