Jak skutecznie leczyć egzemę - Praktyczne porady i strategie
Domowe sposoby na egzemę – pielęgnacja i profilaktyka
Egzema, podobnie jak atopowe zapalenie skóry, będzie towarzyszyć nam przez całe życie. Aby jednak objawy nie dawały o sobie znać, oprócz samego leczenia niezwykle istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja wymagającej skóry oraz profilaktyka. Pierwszy krok to unikanie substancji drażniących i wywołujących zmiany na skórze. Jeśli mamy do czynienia z wypryskiem zawodowym, konieczne może okazać się noszenie specjalnej odzieży ochronnej oraz rękawiczek, aby odseparować zmianę od alergenu.
Kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Skóra atopowa jest bardzo wymagająca, dlatego należy zrezygnować z wszystkich kosmetyków, które posiadają intensywny zapach, kolor i bardzo mocno się pienią. Jeśli nie wiemy, po jakie konkretne kosmetyki sięgać, warto wybierać te skierowane do skóry alergicznej lub atopowej. Dobrze sprawdzą się również produkty dla dzieci.
Podstawowym składnikiem, który powinien znaleźć się w takich kosmetykach, są emolienty. To substancje, które charakteryzują się bardzo intensywnym działaniem regenerującym i odżywczym. Chronią skórę, tworząc na jej powierzchni warstwę okluzyjną i odbudowują warstwę hydrolipidową. Najpopularniejszym emolientem jest masło shea, które znajduje się w produktach marki La Roche-Posay.
Pielęgnacja skóry z egzemą zaczyna się już w trakcie kąpieli. W tym celu warto zaopatrzyć się w krem myjący do skóry wrażliwej Lipikar Syndet AP+. To kosmetyk odbudowujący lipidy i zapobiegający powstawaniu podrażnień czy nieprzyjemnego swędzenia. Jego delikatna formuła sprawia, że świetnie sprawdzi się także w przypadku noworodków. Można używać go do pielęgnacji całego ciała.
Często Zadawane Pytania
Jak szybko leczyć bolesne, popękane opuszki palców?
Jeśli masz bardzo suche opuszki palców, ważne jest, aby regularnie nawilżać dłonie składnikami zalecanymi przez dermatologów.
Chociaż nie ma szybkiego rozwiązania na suche, popękane opuszki palców, regularne stosowanie kremu nawilżającego powinno pomóc w ciągu kilku dni. Zawsze pamiętaj o nawilżaniu po umyciu rąk.
Dlaczego moje opuszki palców są popękane i bolesne?
W niektórych przypadkach popękane i bolesne opuszki palców są tylko oznaką suchej skóry. W takim przypadku będziesz w stanie zwalczyć suchą skórę i pomóc naprawić uszkodzenia poprzez regularne nawilżanie. Stosuj krem do rąk za każdym razem, gdy myjesz ręce.
Jeśli nawilżenie nie poprawi stanu Twojej skóry w ciągu kilku dni, popękane, bolesne opuszki palców mogą być oznaką podstawowej choroby. Jeśli regularnie nawilżasz, ale nadal masz popękane i bolesne opuszki palców, powinieneś porozmawiać z dermatologiem o innych możliwościach leczenia.
Suche, popękane i bolesne opuszki palców mogą być niewygodne i nieestetyczne. Jest jednak nadzieja na uzdrowienie. Wdrażanie regularnej rutyny nawilżającej i stosowanie kremu do rąk po umyciu rąk może pomóc w wyleczeniu pękniętych opuszków palców.
Jeśli regularne nawilżanie nie działa, powinieneś porozmawiać z dermatologiem lub lekarzem, aby uzyskać profesjonalną opinię. Pamiętaj, że nawet niewielkie objawy mogą wskazywać na bardziej istotny stan chorobowy. Aby lepiej poczuć suche, bolesne opuszki palców, nie wahaj się zasięgnąć porady medycznej.
Egzema – leczenie naturalne, domowe sposoby i zioła. Efekty
Egzema to uciążliwy stan zapalny skóry, wywołany wieloma czynnikami. Ta choroba pojawia się na skutek styczności zewnętrznej powierzchni skóry z alergenami bądź innymi substancjami uczulającymi. Atakuje różne części ciała, mocno utrudniając życie i wykonywanie codziennych obowiązków. Specjaliści zalecają stosowanie maści i leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz przeciwhistaminowych.
W ostatnich latach mocno zwiększyła się zachorowalność na egzemę. Choroba ta występuje także pod nazwą atopowego zapalenia skóry lub alergicznego wyprysku kontaktowego. Niezależnie od tego, jak będzie nazwana, przypadłość ta jest bardzo uciążliwa.
To choroba często nawracająca i niekiedy długa w leczeniu. Stan zapalny wywołuje zaczerwienienie skóry, powstawanie plamek, pęcherzy i złuszczeń naskórka. Miejsca dotknięte egzemą są suche, swędzące i bolące. Zalecenia lekarzy to bardzo ważny element.
Ale równoległe należy przestrzegać określonych zasad postępowania w codzienności i wykorzystywać naturalne, domowe metody wsparcia medycznego leczenia egzemy.