Jak skutecznie leczyć pryszcze na plecach?
Wypryski na plecach a zmiana stylu życia
Leczenie trądziku na plecach wymaga zdrowego trybu życia, na który składa się odpowiednia dieta, regularny sen, aktywność fizyczna, a także eliminacja stresu. Jaka powinna być dieta osoby borykającej się z wypryskami na plecach? Należy ograniczyć bądź wyeliminować z jadłospisu takie produkty jak:
• białe pieczywo,
• słodkie napoje,
• cukier,
• wysokoprzetworzona żywność,
• nabiał ze szczególnym uwzględnieniem mleka,
• produkty tłuste ze szczególnym uwzględnieniem tłustych mięs,
• produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. gotowane ziemniaki, arbuz, płatki kukurydziane, piwo, daktyle, miód).
Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc w ograniczeniu zmian hormonalnych w organizmie, które powoduje na przykład nadmierne spożycie cukru. Dieta o niskim indeksie glikemicznym zapobiega nadprodukcji sebum, czego efektem jest powstawanie bądź namnażanie się stanów zapalnych w trądziku.
Nie tylko jedzenie odpowiednich produktów czy nawadnianie organizmu ma znaczący wpływ na leczenie trądziku na plecach – jak leczyć tę chorobę innymi sposobami? Warto wprowadzić suplementację selenem i cynkiem. Cynk reguluje działanie bakterii Propionibacterium acnes, co przyczynia się do zahamowania namnażania się bakterii powodujących trądzik pospolity. Selen natomiast powoduje zmniejszenie stanów zapalnych, dlatego często stosuje się go w terapiach przeciwtrądzikowych.
Co jeszcze sprawi, że leczenie trądziku na plecach będzie skuteczne, a jego efekty długotrwałe? Pamiętajmy o tym, aby każdego dnia poświęcić trochę czasu na spacer, gimnastykę lub inną formę sportu, dzięki czemu organizm będzie dotleniony i zdrowszy. Ponadto warto zrezygnować z obcisłej i syntetycznej odzieży, która sprawia, że skóra pleców jest niedotleniona, co również powoduje namnażanie się stanów zapalnych i pojawiania nowych krostek. Co na trądzik na plecach poza powyższym sprawdzi się w trakcie leczenia? Regularny sen – warto zadbać o to, aby nie kłaść się spać zbyt późno oraz, aby przesypiać odpowiednią ilość godzin. Dobrze również unikać sytuacji, które wywołują silny stres.
Trądzik na plecach – przyczyny
Główną przyczyną trądziku na plecach jest nadprodukcja sebum i zablokowanie mieszka włosowego, jednak może to być również reakcja immunologiczna organizmu czy efekt działania bakterii Propionibacterium acnes. Niezależnie od tego, które zjawisko wywołało trądzikowe zmiany, istnieje szereg czynników, które znacząco wpływają na stan naszej skóry.
Co wpływa na trądzik na plecach? Przyczyny mogą być bardzo różne, a są to między innymi:
• zmiany hormonalne,
• nieprawidłowa dieta – spożywanie między innymi produktów tłustych lub o wysokim indeksie glikemicznym,
• stres, który podnosi poziom kortyzolu we krwi,
• nadpotliwość,
• niewłaściwa pielęgnacja skóry – użycie kosmetyków powodujących rozwój stanów zapalnych,
• efekt uboczny działania niektórych leków – między innymi znajdą się tu steroidy anaboliczne, leki uspokajające, antyalergiczne czy przeciwpadaczkowe,
• czynniki i uwarunkowania genetyczne,
• przerost gruczołów łojowych,
• zakażenia bakteryjne oraz niewłaściwe rogowacenia mieszków,
• zaniedbanie higieny,
• nałogi,
• zanieczyszczenie środowiska,
• niedobór witamin,
• chroniczne zmęczenie,
• źle dobrana antykoncepcja.
Trądzik na plecach u nastolatków i dorosłych
Niezwykle istotnym elementem w rozpoznaniu, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, jest określenie wieku osoby borykającej się z tą chorobą. Choć trądzik stał się jedną z najczęściej występujących chorób, które określa się także mianem chorób cywilizacyjnych, trądzik pospolity dzieli się na trądzik młodzieńczy oraz trądzik dorosłych. Trądzik młodzieńczy – jak wskazuje nazwa – dotyczy około 80% osób między 11. a 25. rokiem życia, przy czym niektóre źródła klasyfikują do tej grupy również osoby w wieku 26-30 lat. Warto zaznaczyć, że trądzik na plecach u nastolatków i osób młodych, czyli trądzik młodzieńczy, wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem. Ze względu na intensywne wydzielanie hormonów, a więc intensywną pracę gruczołów łojowych, pory skóry zamykają się, gromadząc w sobie bakterie i powodując stany zapalne. Warto pamiętać o tym, że trądzik młodzieńczy zazwyczaj ustępuje sam wraz z zakończeniem okresu dojrzewania, nie pozostawiając blizn.
Trądzik na plecach - jakie są przyczyny powstawania?
Główną przyczyną trądziku na plecach jest brak równowagi w działaniu gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie naskórka i namnażanie bakterii, co blokuje ujście mieszka włosowego oraz sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych.
Pryszcze na plecach - co to znaczy?
Poza trądzikiem pospolitym, na plecach może się pojawić także trądzik mechaniczny związany tylko z regularnym, mechanicznym drażnieniem danej okolicy skóry (np. występuje u skrzypków, w miejscu, gdzie instrument styka się z żuchwą czy szyją).
Innym schorzeniem jest tzw. trądzik tropikalny, zwykle występujący na plecach lub pośladkach i związany jest z czasową ekspozycją na bardzo wysokie temperatury (np. w trakcie misji wojskowych). Takie zmiany trądzikowe ustępują po zmianie klimatu na chłodniejszy.
Trądzik na plecach wzmaga się w sprzyjających warunkach - noszenie plecaka, spoconych ubrań, uprawianie sportu sprawia, że dochodzi do zwiększenia tarcia skóry trądzikowej i doprowadza do powstawania kolejnych zmian skórnych oraz zaostrzania tych już istniejących.
Oleje mineralne czy syntetyczne związki barwników również nie pozwalają cieszyć się gładką skórą.
Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostają czynniki rodzinne (genetyczne) - jeśli rodzice mieli trądzik w ciągu życia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że także u dziecka dojdzie do rozwoju zmian trądzikowych.
Trądzik na plecach - czy to zaburzenia hormonalne?
Przyczyny pryszczy na plecach
Niektóre leki hormonalne, takie jak sterydy czy tabletki antykoncepcyjne, mogą wpływać na powstawanie trądziku na plecach.
Występuje on również częściej w okresie dojrzewania. Przypuszcza się, że wzrastający w tym okresie poziom testosteronu (pozwalający na rozwój cech płciowych u mężczyzn oraz zwiększający masę kostną u kobiet) wpływa na zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.
U wielu osób wraz z końcem okresu dojrzewania trądzik na plecach ustępuje samoistnie.
Wiadomo również, że trądzik na plecach dotyczy mężczyzn w większym stopniu niż kobiet.
Na temat powiązania trądziku z tabletkami antykoncepcyjnymi przeczytasz w naszym artykule: Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?
Pryszcze na plecach: przyczyny
Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym – w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Stan zapalny pojawia się wówczas, gdy zbyt duża ilość sebum blokuje ujścia gruczołów, a w gromadzącym się łoju zaczynają namnażać się bakterie. Ale nie jest to jedyna przyczyna pryszczy na plecach.
Zdarza się, że zmiany są zlokalizowane wyłącznie w tym miejscu, a wywołują je źle dobrane kosmetyki lub niewłaściwa pielęgnacja. Powstawaniu trądziku na plecach mogą sprzyjać zwłaszcza środki do pielęgnacji włosów, które, spływając po plecach, doprowadzają do pojawienia się ropnych wykwitów. Wreszcie, przyczyną pryszczy na plecach są zaniedbania higieniczne – nagromadzony na skórze pot wraz z dużą ilością sebum i złuszczonymi komórkami naskórka zatyka pory skórne.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.