Jak skutecznie leczyć pryszcze na plecach?

Pryszcze na plecach: leczenie

Gdy na plecach pojawią się pryszcze, wskazana jest konsultacja z dermatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego: antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego. Lekarz może zapisać również retinoidy, zarówno do stosowania miejscowego (nakładane na skórę osłabiają reakcję zapalną i przyspieszają opróżnianie zaskórników), jak i doustnie. Jedną z metod kuracji stosowanej przede wszystkim w przypadku kobiet pełnoletnich są doustne środki antykoncepcyjne, które hamują produkcję androgenów przez jajniki, co spowalnia syntezę sebum i zmniejsza skłonność do zmian trądzikowych.

Tak jak w przypadku każdej postaci trądziku, skóra pleców pokryta zmianami trądzikowymi wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ważne, by bez przeszkód docierało do niej powietrze, dlatego zaleca się, by unikać obcisłych ubrań – lepsze są przewiewne, z bawełny. Rano i wieczorem plecy trzeba starannie umyć, używając specjalnej szczotki, dzięki której możliwe jest dokładne oczyszczenie skóry. Do mycia najlepiej stosować specjalistyczny żel przeciwtrądzikowy, który lekko złuszcza skórę, nie zatyka porów i ma w składzie substancje antybakteryjne, zmniejszające objawy trądziku.

Pryszcze na plecach – przyczyny

Pod wpływem narastającej ilości sebum produkowanego przez gruczoły łojowe zatykają się pory, co prowadzi do powstania trądziku. Ten problem dotyczy około 25% osób dorosłych i 33% nastolatków. Pryszcze na plecach u mężczyzn pojawiają się częściej niż u kobiet – jest to tzw. trądzik skupiony.

U nastolatków powstawaniu pryszczy na plecach towarzyszy tzw. burza hormonów. Ten termin opisuje gwałtowny wzrost wydzielania hormonów, które zaburzają w ten sposób inne mechanizmy. Szalejące hormony są przyczyną intensywnej pracy gruczołów łojowych, a w konsekwencji – zatykania porów. Często są to nie tylko zaskórniki, ale także bolesne grudki przypominające cysty. Zmiany na ogół ustępują po zakończeniu okresu nastoletniego.

U dorosłych powstawanie pryszczy na plecach może mieć wiele innych przyczyn niż zaburzenia hormonalne. Trądzik na plecach oraz w innych partiach ciała może być spowodowany nadpotliwością i niewystarczającą dbałością o higienę. Brak higieny doprowadza do złuszczania się martwego naskórka, mieszania się cząstek naskórka z kurzem i pyłami z otoczenia, natomiast pot sprzyja rozkładowi bakterii. Zatykają się połączone z mieszkami włosowymi ujścia gruczołów łojowych. Sprzyja to powstawaniu zaskórników i jest pożywką dla bakterii. Powstawanie zaskórników może mieć także podłoże dziedziczne. U mężczyzn pryszcze na plecach może powodować też nadmiar androgenów.

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pojawianie się pryszczy na plecach, podobnie jak na twarzy, bywa także efektem stresu. Skóra bardzo silnie reaguje na czynnik stresowy, który powoduje nasilenie pracy gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania sebum zatykającego pory.

Pryszcze na plecach u kobiet mogą powstawać pod wpływem cyklu miesiączkowego. W jego drugiej połowie obniża się poziom estrogenów, natomiast w 23 i 24 dniu następuje gwałtowny wzrost ich aktywności – zwłaszcza progesteronu, który powoduje zwiększoną produkcję łoju. Ujścia gruczołów łojowych zwężają się i przez to utrudniają uwolnienie na powierzchnię skóry zalegającego tłuszczu. To z kolei powoduje powstawanie pryszczy i zaskórników, także na plecach.

Trądzik na plecach – przyczyny i leczenie

Trądzik to choroba, z którą borykają się nie tylko nastolatkowie, ale również osoby dojrzałe. Choć kojarzy się głównie z dermatozą występującą w obrębie twarzy, zmiany skórne mogą pojawić się również w takich miejscach jak dekolt, szyja czy plecy, co łatwo staje się powodem do wstydu i mniejszej pewności siebie. Trądzik na plecach wywołuje długotrwały psychiczny i fizyczny dyskomfort, w tym ból czy swędzenie. Pragniesz cieszyć się piękną skórą i pozwolić sobie na letni top odkrywający ramiona i plecy, nie martwiąc się o zaczerwienione wypryski na plecach? Poznaj przyczyny i objawy tej choroby i dowiedz się, jak pozbyć się trądziku na plecach dzięki sprawdzonym i skutecznym sposobom leczenia.

Trądzik na plecach – przyczyny

Główną przyczyną trądziku na plecach jest nadprodukcja sebum i zablokowanie mieszka włosowego, jednak może to być również reakcja immunologiczna organizmu czy efekt działania bakterii Propionibacterium acnes. Niezależnie od tego, które zjawisko wywołało trądzikowe zmiany, istnieje szereg czynników, które znacząco wpływają na stan naszej skóry.

Co wpływa na trądzik na plecach? Przyczyny mogą być bardzo różne, a są to między innymi:
• zmiany hormonalne,
• nieprawidłowa dieta – spożywanie między innymi produktów tłustych lub o wysokim indeksie glikemicznym,
• stres, który podnosi poziom kortyzolu we krwi,
• nadpotliwość,
• niewłaściwa pielęgnacja skóry – użycie kosmetyków powodujących rozwój stanów zapalnych,
• efekt uboczny działania niektórych leków – między innymi znajdą się tu steroidy anaboliczne, leki uspokajające, antyalergiczne czy przeciwpadaczkowe,
• czynniki i uwarunkowania genetyczne,
• przerost gruczołów łojowych,
• zakażenia bakteryjne oraz niewłaściwe rogowacenia mieszków,
• zaniedbanie higieny,
• nałogi,
• zanieczyszczenie środowiska,
• niedobór witamin,
• chroniczne zmęczenie,
• źle dobrana antykoncepcja.

Trądzik na plecach u nastolatków i dorosłych

Niezwykle istotnym elementem w rozpoznaniu, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, jest określenie wieku osoby borykającej się z tą chorobą. Choć trądzik stał się jedną z najczęściej występujących chorób, które określa się także mianem chorób cywilizacyjnych, trądzik pospolity dzieli się na trądzik młodzieńczy oraz trądzik dorosłych. Trądzik młodzieńczy – jak wskazuje nazwa – dotyczy około 80% osób między 11. a 25. rokiem życia, przy czym niektóre źródła klasyfikują do tej grupy również osoby w wieku 26-30 lat. Warto zaznaczyć, że trądzik na plecach u nastolatków i osób młodych, czyli trądzik młodzieńczy, wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem. Ze względu na intensywne wydzielanie hormonów, a więc intensywną pracę gruczołów łojowych, pory skóry zamykają się, gromadząc w sobie bakterie i powodując stany zapalne. Warto pamiętać o tym, że trądzik młodzieńczy zazwyczaj ustępuje sam wraz z zakończeniem okresu dojrzewania, nie pozostawiając blizn.

Trądzik na plecach - jakie są przyczyny powstawania?

Główną przyczyną trądziku na plecach jest brak równowagi w działaniu gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie naskórka i namnażanie bakterii, co blokuje ujście mieszka włosowego oraz sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych.

Pryszcze na plecach - co to znaczy?

Poza trądzikiem pospolitym, na plecach może się pojawić także trądzik mechaniczny związany tylko z regularnym, mechanicznym drażnieniem danej okolicy skóry (np. występuje u skrzypków, w miejscu, gdzie instrument styka się z żuchwą czy szyją).

Innym schorzeniem jest tzw. trądzik tropikalny, zwykle występujący na plecach lub pośladkach i związany jest z czasową ekspozycją na bardzo wysokie temperatury (np. w trakcie misji wojskowych). Takie zmiany trądzikowe ustępują po zmianie klimatu na chłodniejszy.

Trądzik na plecach wzmaga się w sprzyjających warunkach - noszenie plecaka, spoconych ubrań, uprawianie sportu sprawia, że dochodzi do zwiększenia tarcia skóry trądzikowej i doprowadza do powstawania kolejnych zmian skórnych oraz zaostrzania tych już istniejących.

Oleje mineralne czy syntetyczne związki barwników również nie pozwalają cieszyć się gładką skórą.

Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostają czynniki rodzinne (genetyczne) - jeśli rodzice mieli trądzik w ciągu życia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że także u dziecka dojdzie do rozwoju zmian trądzikowych.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...