Jak skutecznie leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Zapalenie mieszków włosowych nie zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Choroba może samoistnie się ograniczyć i ustąpić.

Zakażenie skóry wywołane drobnoustrojami wymaga profesjonalnego leczenia.

W przypadku, gdy objawy zapalenia mieszków włosowych nie ustępują samoistnie w przeciągu 2-3 dni lub gdy zapalenie się powiększa, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz rodzinny może skierować pacjenta do dermatologa. Podczas wizyty trzeba poinformować lekarza o wizycie na basenie, w saunie i kąpieli w jacuzzi. W tych miejscach występuje zwiększone ryzyko zakażenia drobnoustrojami, które mogą wywołać chorobę.

Przed zaleceniem odpowiedniego leczenia lekarz może pobrać wymaz z grudek, aby ustalić, jaki drobnoustrój zaatakował mieszki włosowe. W zależności od wyniku stosuje się różne substancje lecznicze. Lekarz może zalecić:

  • roztwór dezynfekcyjny zawierający chlorheksydynę,
  • maści z erytromycyną lub klindamycyną stosowane miejscowo na skórę,
  • doustne leki zawierające doksycyklinę lub erytromycynę.

W niektórych przypadkach mieszki włosowe mogą być zakażone przez drobnoustroje wykazujące oporność na antybiotyki. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy wykryte zostanie zakażenie gronkowcem złocistym opornym na metycylinę (MRSA). W zależności od stopnia ciężkości zakażenia lekarz może zalecić bardziej złożone leczenie, np.

  • połączenie dwóch antybiotyków, w tym trimetoprym – sulfametoksazol, klindamycynę, amoksycylinę, linezolid lub tetracyklinę,
  • maść z mupirocyną aplikowaną do nosa.

Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie leczenia zapalenia mieszków włosowych. Do mycia skóry poleca się stosowanie łagodnych kosmetyków, które jej nie podrażniają. W ich składzie warto szukać dodatku pantenolu czy alantoiny , które wspomagają regenerację i odpowiednio nawilżają skórę. Zmiany powinny być regularnie oczyszczane, co najmniej dwa razy dziennie. Na skórę warto nakładać nawilżające balsamy, które są przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej. Złagodzą one świąd i stany zapalne występujące na skórze [3]. Ponadto wskazana jest częsta zmiana ręczników i pościeli.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Na skórze i błonach śluzowych człowieka naturalnie bytują różne bakterie, które tworzą mikrobiom skóry. Utrzymanie odpowiedniej równowagi pomiędzy „dobrymi” i „złymi” bakteriami pozwala zyskać skuteczną barierę ochronną, jednak na skutek działania różnych czynników może dojść do nadmiernego namnażania się szkodliwych drobnoustrojów. Jedną z bardzo szkodliwych bakterii jest gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), który zaliczany jest do grupy bakterii najbardziej odpornych na działanie antybiotyków. To sprawia, że zakażenia gronkowcowe często są bardzo trudne w leczeniu. Stany zapalne o podłożu bakteryjnym, które obejmują mieszek włosowy, mogą początkowo być mylone z objawami np. trądziku, który jest częstą dermatozą wieku nastoletniego oraz osób dorosłych.

Do rozwoju zapalenia mieszka włosowego dochodzi na skutek wniknięcia bakterii do uszkodzonego mieszka włosowego. Bakterie wnikają także do mieszka włosowego przez ujścia gruczołów łojowych. Uszkodzenia mieszka włosowego są najczęściej spowodowane goleniem zarostu za pomocą maszynek i golarek elektrycznych. W większości przypadków do rozwoju stanu zapalnego o podłożu bakteryjnym dochodzi na skutek nieprzestrzegania zasad higieny akcesoriów do golenia i depilacji, a także dotykania twarzy brudnymi rękami i wyciskania pojawiających się na skórze krost.

Inne przyczyny zapalenia mieszków włosowych to m.in. niekorzystny wpływ na skórę substancji zapachowych i substancji zatykających ujścia gruczołów łojowych, które są obecne w kosmetykach do mycia i pielęgnacji. Chemiczne związki z kosmetyków utrudniają samoistne opróżnianie gruczołów łojowych, prowadząc do zastoju sebum, które stanowi dla bakterii pożywienie. Po wniknięciu drobnoustrojów do mieszka włosowego organizm zaczyna się bronić, czego skutkiem jest nasilający się stan zapalny. Ryzyko zakażenia bakteryjnego oraz rozwoju zapalenia w obrębie mieszków włosowych zwiększa również pocieranie odzieży o skórę, nadmierna potliwość oraz łojotok i brak prawidłowej higieny skóry. Zapalenie mieszków włosowych może rozwinąć się u osób w każdym wieku.

Zapalenie mieszków włosowych na nogach

Jednym z obszarów najczęściej dotkniętych zapaleniem mieszków włosowych są nogi. Schorzenie pojawia się głównie na skutek golenia tego obszaru za pomocą maszynki lub depilatora . Może powstać, gdy stosujemy złą technikę golenia – wówczas włoski zaczynają wrastać w skórę nóg. Częstą przyczyną jest także nieodpowiednia higiena przyrządów do depilacji. Należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i wymianie. Pozostawiając wilgotną maszynkę po goleniu w łazience, tworzymy idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów na jej ostrzach.

Dbając o przyrządy używane do golenia nóg, jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi zapalenia mieszków włosowych.

W ramach profilaktyki warto wdrożyć poniższe zasady:

  • Włoski na nogach usuwaj zgodnie z ich kierunkiem wzrostu.
  • Nie stosuj depilatora lub maszynki, gdy twoja skóra jest podrażniona.
  • Jeśli jeden sposób depilacji doprowadza do powstawania stanów zapalnych, wypróbuj inną metodę (np. woskowanie),
  • Pamiętaj, że jednorazową maszynkę do golenia powinno się używać wyłącznie jeden raz.
  • Po depilacji umyj skórę nóg za pomocą antybakteryjnego mydła.
  • Unikaj noszenia obcisłych i nieoddychających ubrań.
  • Nie stosuj kosmetyków zatykających pory.
  • Po każdej aktywności fizycznej pierz swoje ubrania [1-3].

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Tego typu zmian nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju groźnych chorób skóry: czyraka lub figówki. Jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych? Jak rozpoznać objawy stanu zapalnego? Na czym polega leczenie tej choroby skóry?

Spis treści

  1. Zapalenie mieszków włosowych - czym są mieszki włosowe?
  2. Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny
  3. Zapalenie mieszków włosowych - czynniki ryzyka
  4. Zapalenie mieszków włosowych - objawy
  5. Zapalenie mieszków włosowych - leczenie
  6. Zapalenie mieszków włosowych - jak zapobiegać?

Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Po zastosowaniu maszynki lub po depilacji woskiem w obrębie ujścia włosa pojawiają się charakterystyczne wykwity skórne. Tego typu zmian nie należy lekceważyć. Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych może doprowadzić do rozwoju czyraka czy figówki.

Czyrak objawia się w postaci bolących guzków. W przebiegu choroby stan zapalny atakuje głębsze warstwy skóry i atakuje także tkankę okołomieszkową. Z kolei figówka to przewlekłe ropne zapalenie torebek włosowych na wardze górnej i na brodzie, które może doprowadzić do obrzęków i bólu skóry.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Zapalenie mieszków włosowych na nogach – jak załagodzić i pozbyć się ognisk?

Zapalenie mieszków włosowych na nogach jest problemem, z którym boryka się na co dzień wiele kobiet stosujących depilację tego miejsca. Czerwonych krostek na nogach, które po pewnym czasie najczęściej znikają doświadczyła zapewne każda pani przynajmniej raz w swoim życiu. W przypadku, gdy krostki są niewielkie i pojedyncze lub ogniska są nieduże, można się zastosować leczenie domowe i zakupić lek na zapalenie mieszków włosowych, który należy stosować do momentu ustąpienia dolegliwości. W takim przypadku świetnie sprawdzi się krem na zapalenie mieszków włosowych zawierający w swoim składzie kwas salicylowy lub mocznik, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Odpowiednie będą również kremy zawierające panthenol i allantoinę, które koją skórę, odpowiadają za jej prawidłowe nawilżenie oraz przyspieszają jej gojenie.

Aby ustrzec się w przyszłości przed tym schorzeniem dermatologicznym, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad depilacji. Do najważniejszych z nich należy odpowiednio częsta wymiana maszynki, w przypadku korzystania z maszynek jednorazowych po każdym zastosowaniu, dezynfekcja depilatorów, prowadzenie maszynki zawsze z włosem, czyli zgodnie z kierunkiem, w którym on rośnie, stosowanie balsamów czy kremów po goleniu zawierających w swoim składzie substancje kojące, łagodzące podrażnienia oraz antybakteryjne.

retinoidy tretinoina w stężeniu 0,025-0,05 , adapalen 0,1 niestety mogą działać drażniąco , dlatego też jedynie retinaldehyd o słabszym działaniu przeciwzapalnym wykazuje mniejsze działanie drażniące i może być bezpiecznie stosowany.

Czytaj dalej...

Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący , który wymaga leczenia dermatologicznego.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...

Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostają czynniki rodzinne genetyczne - jeśli rodzice mieli trądzik w ciągu życia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że także u dziecka dojdzie do rozwoju zmian trądzikowych.

Czytaj dalej...