Jak skutecznie leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Jak uniknąć zapalenia mieszków włosowych?

W profilaktyce zapalenia mieszków włosowych istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry, która powinna uwzględniać jej systematyczne oczyszczanie z nadmiaru sebum oraz bakterii i złuszczających się komórek naskórka. Nie należy stosować kosmetyków o działaniu dezynfekującym na bazie alkoholu, bo nadmiernie wysuszają one skórę, prowadząc do nasilenia się produkcji łoju oraz powstawania stanów zapalnych. Kosmetyki do mycia i pielęgnacji skóry powinny mieć naturalny, przyjazny skórze skład. Istotne jest działanie nawilżające, które pozwala zapobiegać przesuszeniu skóry oraz nadmiernemu wydzielaniu sebum.

Stosowane do golenia maszynki i golarki powinny być utrzymywane w higienicznej czystości oraz dezynfekowane przed i po użyciu. To samo tyczy się akcesoriów do depilacji np. depilatorów mechanicznych i damskich golarek, które mogą spowodować zapalenie mieszków włosowych u kobiet. Ryzyko zakażenia zmniejsza również noszenie przewiewnej, nieuciskającej odzieży z naturalnych włókien oraz dbanie o higienę rąk. Infekcji bakteryjnej w obrębie mieszków włosowych możemy także zapobiegać, redukując nadmierną potliwość oraz wybierając skuteczne metody walki z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, bo te dolegliwości zwiększają ryzyko rozwoju zapalenia mieszków włosowych na skórze głowy.

Zapalenie mieszków włosowych na nogach – jak załagodzić i pozbyć się ognisk?

Zapalenie mieszków włosowych na nogach jest problemem, z którym boryka się na co dzień wiele kobiet stosujących depilację tego miejsca. Czerwonych krostek na nogach, które po pewnym czasie najczęściej znikają doświadczyła zapewne każda pani przynajmniej raz w swoim życiu. W przypadku, gdy krostki są niewielkie i pojedyncze lub ogniska są nieduże, można się zastosować leczenie domowe i zakupić lek na zapalenie mieszków włosowych, który należy stosować do momentu ustąpienia dolegliwości. W takim przypadku świetnie sprawdzi się krem na zapalenie mieszków włosowych zawierający w swoim składzie kwas salicylowy lub mocznik, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Odpowiednie będą również kremy zawierające panthenol i allantoinę, które koją skórę, odpowiadają za jej prawidłowe nawilżenie oraz przyspieszają jej gojenie.

Aby ustrzec się w przyszłości przed tym schorzeniem dermatologicznym, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad depilacji. Do najważniejszych z nich należy odpowiednio częsta wymiana maszynki, w przypadku korzystania z maszynek jednorazowych po każdym zastosowaniu, dezynfekcja depilatorów, prowadzenie maszynki zawsze z włosem, czyli zgodnie z kierunkiem, w którym on rośnie, stosowanie balsamów czy kremów po goleniu zawierających w swoim składzie substancje kojące, łagodzące podrażnienia oraz antybakteryjne.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych: leki, kremy i mieszanki ziołowe w walce z problemem

W większości przypadków, w których występuje zapalenie mieszków włosowych, leczenie domowe jest w zupełności wystarczające. Jakiego rodzaju kroki należy wówczas podjąć? Co na zapalenie mieszków włosowych okaże się najskuteczniejsze? Kremy, mieszanki ziołowe czy maść antybiotykowa to najbardziej popularny lek na zapalenie mieszków włosowych. Okłady wykonane z odwarów ziół takich jak rumianek czy szałwia z pewnością przyspieszą gojenie się stanu zapalnego. Aloes na zapalenie mieszków włosowych jest skuteczną metodą łagodzenia podrażnienia. Aplikowany bezpośrednio na zmienione miejsca w postaci żelu doskonale ukoi wyprysk i zmniejszy zaczerwienienie skóry. Preparaty zawierające w swoim składzie aloes są polecane także do stosowania po każdorazowym procesie depilacji. Łagodząc podrażnienia, skutecznie zapobiegają wystąpieniu zapalenia mieszków włosowych.

W przypadku większych skupisk krostek doskonale spisze się krem na zapalenie mieszków włosowych do stosowania miejscowego lub też maść typu tribiotic. Jeśli jednak zastosowane przez nas metody nie przynoszą poprawy lub stan zapalny ulega powiększeniu, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

Fotoalergie fotouczulenia objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie Fotoalergie, znane również jako fotouczulenia, to reakcje skórne wywołane ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w szczególności promieniowanie ultrafioletowe UVA.

Czytaj dalej...

Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostają czynniki rodzinne genetyczne - jeśli rodzice mieli trądzik w ciągu życia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że także u dziecka dojdzie do rozwoju zmian trądzikowych.

Czytaj dalej...