Jak naturalnie rozjaśnić włosy - Proste i Skuteczne Metody
Naturalne rozjaśnianie włosów – jak to zrobić?
Rozjaśnione włosy wyglądają, jak muśnięte słońcem. Jasny odcień pięknie podkreśla niebieskie oraz zielone oczy. Mało tego, dodaje blasku i świeżości, bo rozświetla buzię. To najpopularniejszy wybór jeśli chodzi o koloryzacje.
Chemiczne rozjaśnianie włosów daje najlepsze rezultaty jednak nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może spowodować wiele szkód, bo potem kosmyki mogą się puszyć, a nawet stać się suche i łamliwe. Co więcej to inwazyjne rozwiązanie, które pozostanie z nami na kilka miesięcy. Wykonuj takie rozjaśnianie tylko i wyłącznie u doświadczonego fryzjera, który wie jak to zrobić! Domowe sposoby są dużo tańsze, do tego zdecydowanie bezpieczniejsze.
Nie można zapominać, że o rozjaśnione włosy trzeba dbać inaczej staną się suche, pozbawione blasku, a odcień niekiedy brzydko zżółknie.
W codziennej pielęgnacji powinny pojawić się odżywcze olejki – jojoba, macadamia, z pestek winogron lub z awokado. Metoda olejowania doskonale sprawdza się, bo mocno odżywia. Jak wygląda taki zabieg? Wcierasz w kosmyki wybrany produkt, pozostawiasz na kilka godzin, a nawet i na całą noc.
Potem dokładnie spłukujesz resztki oleju – to wszystko! W drogeriach znajdziesz także specjalistyczne preparaty przeznaczone do włosów rozjaśnianych, dzięki nim zachowasz piękny kolor, a co najważniejsze zdrowy wygląd kosmyków.
Jak spotęgować efekt naturalnego rozjaśnienia włosów?
Wystawienie ich na promienie słoneczne spotęguje ten efekt. Już po kilku zabiegach zauważysz, że kosmyki zmieniły swoją barwę. Systematyczność to klucz! Wynik domowego rozjaśniania będzie różny, bo w dużej mierze zależy on od odcienia naturalnych włosów oraz od tego, jak bardzo podatne są na takie zabiegi kosmetyczne.
Pamiętaj, aby przed pierwszym użyciem każdego z wyżej wymienionych składników zrobić test uczuleniowy! W mało widocznym miejscu zaaplikuj domowy preparat. Odczekaj 24 godziny wtedy będziesz mieć pewność, że zioła lub produkty spożywcze są dla Ciebie bezpieczne.
Ponadto nie należy stosować przez kilka miesięcy roślinnych domowych kosmetyków, bo mogą one przesuszać kosmyki, dlatego konieczne jest dobre nawilżenie. Wykorzystaj do tego żel z aloesu bądź „kisiel” stworzony z siemienia lnianego.
Niestety, ale tylko regularne używanie domowych płukanek bądź masek może spowodować rozjaśnienie włosów.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.
Zobacz wpis: Rzewień na włosy | Jak naturalnie rozjaśnić włosy?
Cassia jest świetną metodą rozjaśnia włosów, zwłaszcza po nieudanym hennowaniu włosów, gdy kolor wyszedł nam nieco za ciemny. Pomimo tego, że Cassia sama w sobie nic nie rozjaśnia, to juz po jednym zastosowaniu tej maski możemy na każdym kolorze włosów zauważyć jasny, ciepły ton lub nawet miodowy poblask. Dzieje się tak dzięki barwnikowi zawartemu w Cassi- składnikiem odpowiedzialnym za to wizualne rozjaśnienie jest chryzophanol. Senes barwi włosy na bardziej żółty kolor, który nie zawsze ładnie wyglada na blond włosach, zwłaszcza jasnych- niektóre dziewczyny po kilku zastosowaniach doszły do odcienia wręcz kanarkowego! Jednak dodatek małej ilości henny łagodzi ten efekt, można także stosować Senes zmieszany z Cassią i innymi mieszankami, np. brązowymi, aby nieco kolor docelowy farby rozjaśnić. Poświata na ciemnych włosach w tym przypadku jest jednak ładna i bardzie widoczna, niż dzieje się to w przypadku Cassi, takie farbowanie wychodzi też znacznie taniej.
Dodatkowo po każdej takiej kuracji nasze włosy staną się mocniejsze, bo te zioła głęboko odżywiają i regenerują włosy oraz wzmacniają ich cebulki.
Jak działa rozjaśniacz do włosów?
Na samym wstępie warto uświadomić sobie, na czym konkretnie polega proces rozjaśniania i dlaczego w związku z tym trzeba się do niego należycie przygotować. Budowa włosa w dużej mierze przypomina szyszkę – do jego kory, w różnym stopniu odchylenia, przylegają łuski. Im bardziej są one spójne z korą, tym włosy są gładsze i bardziej lśniące. Wraz z zastosowaniem rozjaśniacza łuski zostają znacznie rozchylone, żeby możliwe było wymycie naturalnego pigmentu. Innymi słowy: delikatna bariera ochronna włosów zostaje naruszona, tak by składniki aktywne zawarte w rozjaśniaczu mogły wniknąć do środka i zniszczyć barwnik.
Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu (oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy). Te zmiany tonów wynikają z faktu, że stopniowo usuwane są pigmenty tkwiące w naszych włosach.
Wobec tego każde rozjaśnianie, nawet ostrożne i opierające się jedynie na delikatnej zmianie odcienia, to dla włosów duże obciążenie. Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim – w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.

Czego będziesz potrzebować, farbując włosy w domu?
Zanim przejdziemy do rozjaśniania, należy zgromadzić wszystkie niezbędne akcesoria, żeby mieć je zawsze pod ręką. Przygotowana mieszanka powinna zostać jak najszybciej nałożona na włosy, wobec czego nie będziemy mieć później czasu, by szukać poszczególnych rzeczy. Podczas farbowania warto również poprosić o pomoc drugą osobę. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystkie kosmyki zostały dokładnie pokryte farbą.
Do rozjaśniania będziesz potrzebować:
- pędzelka – posłuży on do aplikacji produktu bezpośrednio na włosy,
- miseczki ze szkła lub tworzywa sztucznego (należy unikać metalowych) – to w niej przygotujesz rozjaśniacz,
- rękawiczek ochronnych – najlepiej lateksowych, a w przypadku uczulenia na ten materiał możesz wybrać tworzywo sztuczne,
- spinek i grzebienia – dzięki nim sprawnie podzielisz włosy na partie,
- starych ubrań oraz ręcznika – jeśli odrobina rozjaśniacza przedostanie się na odzież, nie będzie nam szkoda jej wyrzucić. Dodatkowo warto zarzucić na ramiona ręcznik lub zabezpieczyć nim posadzkę, by produkt nie miał kontaktu z podłogą, co mogłoby spowodować trudne do usunięcia plamy,
- wazeliny lub tłustego kremu – zabezpiecz nim skórę wokół włosów, by w razie konieczności łatwo pozbyć się pozostałości farby,
- szamponu – najlepiej takiego, który przywraca naturalne pH i skutecznie oczyszcza.
