Jak wygląda egzema na nogach - Objawy, Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia
Egzema na dłoniach: leczenie
Postępowanie w przypadku wyprysku rąk uzależnione jest od przyczyny wystąpienia problemu. Wtedy, gdy u pacjenta stwierdza się egzemę egzogenną, najistotniejsze jest unikanie kontaktu z substancją drażniącą.
Przerwanie stykania się z alergenem ogranicza możliwość ponownego wystąpienia zmian skórnych. Nie wpływa jednak na te zmiany, które już wcześniej pojawiły się u chorego. Te można zredukować z wykorzystaniem odpowiednich farmaceutyków.
Preparaty o działaniu miejscowym
Leczenie egzemy na dłoniach opiera się przede wszystkim na stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym. Bardzo ważne jest korzystanie z emolientów, czyli preparatów o działaniu natłuszczającym i zwiększającym nawilżenie skóry.
Powszechnie stosowane są również rozmaite maści, w których składzie znajdują się glikokortykosteroidy.
Leki o działaniu przeciwhistaminowym
Pacjentom, u których występuje wyjątkowo nasilony świąd skóry, zalecane bywa przyjmowanie środków o działaniu przeciwhistaminowym.
Wśród innych leków, które również znajdują zastosowanie w leczeniu egzemy na dłoniach, wymienić można m.in.:
- azatioprynę,
- cyklosporynę
- oraz metotreksat.
Egzema - wyjątkowo dokuczliwa choroba skóry
Świąd skóry, zmiany skórne w postaci grudek lub pęcherzyków, łuszczenie skóry, ból - te objawy, są niezwykle dokuczliwe i powodują wielki dyskomfort u chorego z egzemą. Sprawdź, co to za choroba, jakie są jej objawy i jak wyglądają zmiany.
Pojęcia egzema często używa się zamiennie z zapaleniem skóry (dermatitis). Zasadniczo jest to stan zapalny wierzchnich warstw skórnych. Może mieć on charakter ostry lub przewlekły, a jego przyczyny mogą być alergiczne (egzogenne) lub niealergiczne (endogenne). Te ostatnie mogą być wynikiem słabszej pracy układu odpornościowego lub mieć genetyczne podłoże. Szacuje się, że egzema pojawia się u 10% populacji ludzkiej. Nie jest to choroba zakaźna, więc nie można się nią zarazić.
Spis treści:
- CO TO JEST EGZEMA?
- JAK WYGLĄDA EGZEMA? JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY?
- NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY EGZEMY
- RODZAJE EGZEMY
- CZY EGZEMA MOŻE BYĆ ZARAŹLIWA?
- SPOSOBY LECZENIA EGZEMY
- PIELĘGNACJA SKÓRY PRZY EGZEMIE
Stan zapalny skóry, w przebiegu którego pojawia się nadmierna suchość, rogowacenie, świąd i zaczerwienienie określa się jako egzema. Schorzenie to często bywa mylone z atopowym zapaleniem skóry. Już na wstępie należy jednak zaznaczyć, że egzema i AZS to nie to samo!
Egzema jest objawem dermatologicznym, który może mieć różne przyczyny. Mogą one wynikać z alergii, często są również odpowiedzią na czynniki drażniące i zanieczyszczenia. Nie zawsze jednak egzema pojawia się u osób z zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, co ma miejsce w przypadku chorych na atopowe zapalenie skóry.
Mianem egzemy określa się więc zmiany skórne. Nazwa schorzenia wywodzi się od słowa „eczema”, co oznacza „wyprysk”. Zmiany takie mogą występować u osób cierpiących na wiele schorzeń. Jest to więc objaw, przypadłość, podrażnienie i wysuszenie skóry, a nie sama choroba.
PIELĘGNACJA SKÓRY PRZY EGZEMIE
W przypadku skór zmienionych chorobowo ogromne znaczenie mają preparaty do mycia. Powinny być bogate w łagodne środki myjące, bez dodatków zapachowych i barwiących produkt, ponieważ często to one powodują uczulenia. Produktem godnym polecenia jest SHOWER CREAM for atopic and sensitive skin. Zawiera olej Canola, który wzmacnia barierę hydrolipidową i natłuszcza naskórek. Jest bezzapachowy, o kremowej konsystencji. Koi i łagodzi podrażnienia. W celu redukcji miejscowo występujących zmian możesz wypróbować maść Hudsalva Sensitive. Jest ona wolna od barwników i konserwantów, które często podrażniają skórę osób skłonnych do występowania egzemy. Nadaje się ona również dla chorych na atopowe zapalenie skóry, w przebiegu którego egzema często przyjmuje ciężką postać.
Maść ta bazuje na naturalnych, ekologicznych składnikach. Poza bezpieczeństwem dla delikatnej skóry zapewnia także nawilżenie, koi ból i swędzenie towarzyszące wysuszeniu oraz przyśpiesza regenerację skóry.
Osoby skłonne do nadmiernego wysuszenia i rogowacenia skóry powinny również pamiętać o profilaktyce. Delikatną i wrażliwą skórę warto wzmacniać każdego dnia, co w wielu przypadkach zapobiega egzemie.
Pamiętaj, aby w miarę możliwości unikać zanieczyszczeń. Zadbaj również o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu. Nie bój się świeżego powietrza. Stan zapalny skóry przy egzemie raczej nie grozi „zawianiem”. Wręcz przeciwnie, przewietrzony pokój to dawka tlenu dla skóry. Jeśli jednak mieszkasz w zanieczyszczonym środowisku, wietrz pokój nocą, kiedy wszystkie zarazki opadają i w mniejszym stopniu przedostają się przez okno.
Niezwykle ważna dla pielęgnacji skóry z oznakami egzemy jest również wspomniana dieta. Warto nie tylko wykluczyć z niej produkty nasilające objawy, ale także niektóre wprowadzić w większej ilości. Przede wszystkim pij dużo wody, która nawilża tkanki od wewnątrz. Przekonaj się również do ryb morskich, które dostarczają do organizmu kwasy omega-3. Te doskonale dbają o ciało, także o skórę.
Egzema na dłoniach: zapobieganie
Pacjent, u którego wystąpiła egzema na dłoniach, powinien wdrożyć pewne działania, które zapobiegną jej ponownemu pojawieniu się.
Przede wszystkim powinien on unikać narażenia na kontakt z tymi substancjami, które ewidentnie działają negatywnie na stan jego skóry.
Wskazana jest jednak również ogólna dbałość o stan skóry:
- noszenie ubrań wykonanych z naturalnych, przewiewnych materiałów,
- korzystanie z preparatów kosmetycznych pozbawionych sztucznych barwników oraz aromatów, które są jednocześnie przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej,
- regularne nawilżanie skóry.
Czytaj też:
- Egzema czyli wyprysk - rodzaje, przyczyny, leczenie
- Egzema u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
- Egzema na twarzy - przyczyny, objawy, leczenie