Jak wygląda egzema na nogach - Objawy, Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia

Atopowe zapalenie skóry na nogach – leczenie

Egzema na nogach – jak leczyć? Terapia obejmuje unikanie kontaktu z czynnikami wyzwalającymi objawy, przestrzeganie odpowiednich zasad pielęgnacji skóry, a w okresach zaostrzeń również stosowanie zaleconych przez lekarza produktów leczniczych. Atopowe zapalenie skóry na nogach wymaga regularnego stosowania emolientów, które nawilżają skórę, zapobiegają nadmiernej utracie wody i wzmacniają barierę ochronną naskórka. Emolienty zalecane są zarówno w okresie wyciszenia choroby, jak i zaostrzeń. Systematyczne dbanie o stan skóry jest niezbędnym elementem profilaktyki – wydłuża okresy remisji choroby.

Emolient przy atopowym zapaleniu skóry na nogach należy nakładać często, przynajmniej 2-3 razy w ciągu dnia. Przy zaostrzeniu choroby konieczne może być częstsze aplikowanie produktu. Co istotne, emolient powinien być nakładany na skórę w odpowiedniej ilości. U dzieci, zaleca się stosowanie go w ilości nie mniejszej niż 200-250 g na tydzień (jest to ilość przeznaczona do stosowania na skórę całego ciała, nie tylko nóg), a u osób dorosłych – nie mniej niż 500 g. Emolient nakładać należy na skórę całego ciała, a nie jedynie na obszar zmian. Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry w okresach remisji mogą być wystarczające dla utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry, łagodzenia suchości oraz świądu. W okresach zaostrzeń, lekarz może rekomendować preparat na receptę o silnym działaniu przeciwzapalnym. Zazwyczaj zaleca się wówczas w pierwszej kolejności zastosowanie maści lub kremu ze sterydem (lub inną substancja wykorzystywaną w leczeniu AZS), a dopiero w drugiej kolejności aplikowanie na skórę emolientu.

Zmagając się z objawami atopowego zapalenia skóry na nogach warto też zadbać o:

  • odpowiednie nawilżenie powietrza w domu,
  • noszenie odzieży z niedrażniących, przewiewnych materiałów,
  • unikanie długich kąpieli – kąpiel powinna trwać kilka do kilkunastu minut, a temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała. Do wody dobrze byłoby dodać odpowiedni kosmetyk do kąpieli, który natłuści i zmiękczy skórę.

AZS na nogach – objawy

Jak wygląda egzema na nogach? Objawy egzemy to przede wszystkim silny świąd oraz zaczerwienienie skóry. Można zauważyć nasilone łuszczenie się naskórka, pieczenie oraz powstawanie pęcherzyków lub grudek. Przy atopowym zapaleniu skóry, egzema nie dotyczy jednak tylko kończyn dolnych. Objawy choroby występują również w obrębie skóry twarzy, szyi, tułowia i kończyn górnych. Dość charakterystyczne jest pojawianie się zmian skórnych w zgięciach stawów – stawu kolanowego, łokciowego oraz nadgarstku. Skóra jest bardzo sucha. Może samoistnie pękać, np. podczas prostowania kolana. U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry na nogach, świąd może być na tyle silny, że trudno jest powstrzymać się od drapania. Jest to szczególnie duży problem w przypadku małych dzieci, które jeszcze nie są w stanie zrozumieć jak istotne jest niedrapanie swędzącej skóry i jakie może to nieść konsekwencje.

koncentrat do kąpieli łagodzący objawy atopowego zapalenia skóry, 100 g.

CZY EGZEMA MOŻE BYĆ ZARAŹLIWA?

Zmiany skórne występujące przy tym schorzeniu często są przyczyną kompleksów, zwłaszcza, jeśli występują na widocznych partiach ciała, jak twarz, dłonie i przedramiona. Z tego powodu są przyczyną dyskomfortu, wzbudzają również obawy wśród innych osób, które często zastanawiają się, czy egzema jest zaraźliwa.

Nie ma jednak powodu do niepokoju, ponieważ nie jest to schorzenie mogące wywołać objawy u innych osób. Niemniej jednak w rzadkich przypadkach, jeśli za egzemę odpowiadają grzyby lub bakterie, może dochodzić do rozprzestrzeniania się infekcji po kontakcie z osobą chorą. Co więcej, nadmiernie wysuszona skóra, którą dodatkowo drapiemy, staje się niemal idealną drogą dla drobnoustrojów. Niezwykle ważna przy zmianach dermatologicznych jest więc odpowiednia higiena.

Świeża krew w stolcu lub stolec ciemnobrunatny, naprzemienne zaparcia i biegunki, wzdęcia, śluz w stolcu, to objawy raka, które wymagają specjalistycznych badań rektoskopii, badania rektosigmoidoskopem lub kolonoskopem.

Czytaj dalej...

Dlatego bardzo ważne jest, byśmy bacznie obserwowali swoje pociechy i wyławiali wszelkie nietypowe reakcje organizmu na nowe pokarmy w diecie czy kontakt ze zwierzętami albo z pyłkami roślin w czasie ich kwitnienia.

Czytaj dalej...

Do cech sugerujących w badaniu mammograficznym obecność złośliwego procesu i mogących świadczy o rozwoju tak podstępnej choroby jaką jest rak sutka zaliczamy asymetrię, obecność mikrozwapnień, litą zmianę o intensywnym wysyceniu i zaburzenia struktury gruczołu piersiowego.

Czytaj dalej...

Dlatego też leczenie ma na celu zahamowanie powstawania nowych zmian i rozszerzania się choroby, jak również zminimalizowania szpecących zmian na skórze, jak rumień, pajączki czy też brzydkie zgrubienia skóry.

Czytaj dalej...