Jak wygląda egzema na nogach - Objawy, Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia

Egzema na dłoniach: leczenie

Postępowanie w przypadku wyprysku rąk uzależnione jest od przyczyny wystąpienia problemu. Wtedy, gdy u pacjenta stwierdza się egzemę egzogenną, najistotniejsze jest unikanie kontaktu z substancją drażniącą.

Przerwanie stykania się z alergenem ogranicza możliwość ponownego wystąpienia zmian skórnych. Nie wpływa jednak na te zmiany, które już wcześniej pojawiły się u chorego. Te można zredukować z wykorzystaniem odpowiednich farmaceutyków.

Preparaty o działaniu miejscowym

Leczenie egzemy na dłoniach opiera się przede wszystkim na stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym. Bardzo ważne jest korzystanie z emolientów, czyli preparatów o działaniu natłuszczającym i zwiększającym nawilżenie skóry.

Powszechnie stosowane są również rozmaite maści, w których składzie znajdują się glikokortykosteroidy.

Leki o działaniu przeciwhistaminowym

Pacjentom, u których występuje wyjątkowo nasilony świąd skóry, zalecane bywa przyjmowanie środków o działaniu przeciwhistaminowym.

Wśród innych leków, które również znajdują zastosowanie w leczeniu egzemy na dłoniach, wymienić można m.in.:

  • azatioprynę,
  • cyklosporynę
  • oraz metotreksat.

Egzema - wyjątkowo dokuczliwa choroba skóry

Świąd skóry, zmiany skórne w postaci grudek lub pęcherzyków, łuszczenie skóry, ból - te objawy, są niezwykle dokuczliwe i powodują wielki dyskomfort u chorego z egzemą. Sprawdź, co to za choroba, jakie są jej objawy i jak wyglądają zmiany.

  • Pojęcia egzema często używa się zamiennie z zapaleniem skóry (dermatitis). Zasadniczo jest to stan zapalny wierzchnich warstw skórnych. Może mieć on charakter ostry lub przewlekły, a jego przyczyny mogą być alergiczne (egzogenne) lub niealergiczne (endogenne). Te ostatnie mogą być wynikiem słabszej pracy układu odpornościowego lub mieć genetyczne podłoże. Szacuje się, że egzema pojawia się u 10% populacji ludzkiej. Nie jest to choroba zakaźna, więc nie można się nią zarazić.

    Spis treści:

    • CO TO JEST EGZEMA?
    • JAK WYGLĄDA EGZEMA? JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY?
    • NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY EGZEMY
    • RODZAJE EGZEMY
    • CZY EGZEMA MOŻE BYĆ ZARAŹLIWA?
    • SPOSOBY LECZENIA EGZEMY
    • PIELĘGNACJA SKÓRY PRZY EGZEMIE

    Stan zapalny skóry, w przebiegu którego pojawia się nadmierna suchość, rogowacenie, świąd i zaczerwienienie określa się jako egzema. Schorzenie to często bywa mylone z atopowym zapaleniem skóry. Już na wstępie należy jednak zaznaczyć, że egzema i AZS to nie to samo!

    Egzema jest objawem dermatologicznym, który może mieć różne przyczyny. Mogą one wynikać z alergii, często są również odpowiedzią na czynniki drażniące i zanieczyszczenia. Nie zawsze jednak egzema pojawia się u osób z zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, co ma miejsce w przypadku chorych na atopowe zapalenie skóry.

    Mianem egzemy określa się więc zmiany skórne. Nazwa schorzenia wywodzi się od słowa „eczema”, co oznacza „wyprysk”. Zmiany takie mogą występować u osób cierpiących na wiele schorzeń. Jest to więc objaw, przypadłość, podrażnienie i wysuszenie skóry, a nie sama choroba.

    PIELĘGNACJA SKÓRY PRZY EGZEMIE

    W przypadku skór zmienionych chorobowo ogromne znaczenie mają preparaty do mycia. Powinny być bogate w łagodne środki myjące, bez dodatków zapachowych i barwiących produkt, ponieważ często to one powodują uczulenia. Produktem godnym polecenia jest SHOWER CREAM for atopic and sensitive skin. Zawiera olej Canola, który wzmacnia barierę hydrolipidową i natłuszcza naskórek. Jest bezzapachowy, o kremowej konsystencji. Koi i łagodzi podrażnienia. W celu redukcji miejscowo występujących zmian możesz wypróbować maść Hudsalva Sensitive. Jest ona wolna od barwników i konserwantów, które często podrażniają skórę osób skłonnych do występowania egzemy. Nadaje się ona również dla chorych na atopowe zapalenie skóry, w przebiegu którego egzema często przyjmuje ciężką postać.

    Maść ta bazuje na naturalnych, ekologicznych składnikach. Poza bezpieczeństwem dla delikatnej skóry zapewnia także nawilżenie, koi ból i swędzenie towarzyszące wysuszeniu oraz przyśpiesza regenerację skóry.

    Osoby skłonne do nadmiernego wysuszenia i rogowacenia skóry powinny również pamiętać o profilaktyce. Delikatną i wrażliwą skórę warto wzmacniać każdego dnia, co w wielu przypadkach zapobiega egzemie.

    Pamiętaj, aby w miarę możliwości unikać zanieczyszczeń. Zadbaj również o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu. Nie bój się świeżego powietrza. Stan zapalny skóry przy egzemie raczej nie grozi „zawianiem”. Wręcz przeciwnie, przewietrzony pokój to dawka tlenu dla skóry. Jeśli jednak mieszkasz w zanieczyszczonym środowisku, wietrz pokój nocą, kiedy wszystkie zarazki opadają i w mniejszym stopniu przedostają się przez okno.

    Niezwykle ważna dla pielęgnacji skóry z oznakami egzemy jest również wspomniana dieta. Warto nie tylko wykluczyć z niej produkty nasilające objawy, ale także niektóre wprowadzić w większej ilości. Przede wszystkim pij dużo wody, która nawilża tkanki od wewnątrz. Przekonaj się również do ryb morskich, które dostarczają do organizmu kwasy omega-3. Te doskonale dbają o ciało, także o skórę.

    Egzema na dłoniach: zapobieganie

    Pacjent, u którego wystąpiła egzema na dłoniach, powinien wdrożyć pewne działania, które zapobiegną jej ponownemu pojawieniu się.

    Przede wszystkim powinien on unikać narażenia na kontakt z tymi substancjami, które ewidentnie działają negatywnie na stan jego skóry.

    Wskazana jest jednak również ogólna dbałość o stan skóry:

    • noszenie ubrań wykonanych z naturalnych, przewiewnych materiałów,
    • korzystanie z preparatów kosmetycznych pozbawionych sztucznych barwników oraz aromatów, które są jednocześnie przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej,
    • regularne nawilżanie skóry.

    Czytaj też:

    • Egzema czyli wyprysk - rodzaje, przyczyny, leczenie
    • Egzema u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
    • Egzema na twarzy - przyczyny, objawy, leczenie
  • Rak podstawnokomórkowy skóry jest najczęściej diagnozowanym nowotworem skóry wśród osób rasy białej, a jego występowanie zwiększa się wraz z intensywną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, szczególnie w młodym wieku.

    Czytaj dalej...

    Znajdowanie wsparcia społecznego - Dołączenie do grup wsparcia, zarówno online, jak i w rzeczywistości, może pomóc rodzicom i dzieciom w wymianie doświadczeń, rad i strategii radzenia sobie z alergiami skórnymi.

    Czytaj dalej...

    Usługa Tumor3D to narzędzie przeznaczone do kreowania trójwymiarowych wizualizacji na podstawie istniejących już danych medycznych pacjentów wyników tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

    Czytaj dalej...

    Dlatego też leczenie ma na celu zahamowanie powstawania nowych zmian i rozszerzania się choroby, jak również zminimalizowania szpecących zmian na skórze, jak rumień, pajączki czy też brzydkie zgrubienia skóry.

    Czytaj dalej...