Jak wygląda łuszczyca we włosach - Objawy, leczenie i porady

Łuszczyca – gdzie występuje?

Łuszczyca zwykle rozwija się w okolicach stawu łokciowego i wokół kolan. Wówczas, ze względu na miejsce występowania, mówimy o łuszczycy stawów.

Zmiany mogą wystąpić jednak w dowolnym miejscu na całym ciele, w tym na:

Mniej powszechnymi typami choroby jest łuszczyca paznokci, jamy ustnej i narządów płciowych.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każda czerwonawa plama skórna musi być zwiastunem łuszczycy. Problemy związane z rozległymi i bolesnymi zmianami mogą być wywołane również łojotokowym zapaleniem skóry twarzy czy trądzikiem neuropatycznym .

A co ze skalpem? Również w przypadku suchej i bolesnej skóry głowy, podrażnienie wcale nie musi wiązać się z nieuleczalną łuszczycą. Możesz borykać się z łupieżem pstrym , który jest całkowicie wyleczalny. Jeśli jesteś posiadaczką przesuszonej skóry skłonnej do powstawaniu łupieżu, pamiętaj o tym, żeby na co dzień wybierać jedynie delikatne kosmetyki do pielęgnacji włosów . Nawilżający Micelarny Szampon NIVEA® z esencją kwiatu lotosu ochroni naturalne pH skalpu oraz pozbędzie się zanieczyszczeń i sebum.

Łuszczyca – leczenie

Jak leczyć łuszczycę? Niestety na to schorzenie nie ma lekarstwa. Kuracja polega więc na łagodzeniu przebiegu choroby oraz uśmierzaniu miejscowego bólu na przykład za pomocą dobranych przez specjalistę maści na łuszczycę.

Podstawą skutecznego leczenia łuszczycy jest jednak przede wszystkim jej poprawne rozpoznanie. Wiele osób myli łuszczycę z egzemą (atopowym zapaleniem sk ó ry, czyli AZS), nad którą z kolei da się zapanować.

Dbanie o cerę przy atopowym zapaleniu skóry na początku może wydawać się trudnym zadaniem. Wystarczy jednak, że zmienisz swoje nawyki, a Twoja skóra szybko Ci się odwdzięczy. Pamiętaj, żeby po każdej kąpieli delikatnie osuszać ciało ręcznikiem. Ruchy pocierające mogą Cię niepotrzebnie podrażnić.

Równie ważne w rytuale pielęgnacyjnym osób z AZS jest odpowiednie natłuszczanie skóry oraz wzmocnienie jej naturalnej bariery ochronnej. Usuń ze swojej kosmetyczki produkty silnie perfumowane, z silikonami i alkoholem w składzie. Postaw na jak najbardziej naturalne produkty. Żel pod prysznic NIVEA NATURALLY GOOD z kwiatem bawełny i bio olejkiem delikatnie oczyści skórę i przygotuje ją do dalszej pielęgnacji. W jego składzie znajdziesz aż 98% składników pochodzenia naturalnego. O odżywienie zadba z kolei Rozpieszczający Balsam do Ciała z 100% naturalnym awokado z tej samej serii.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o AZS i sposobach pielęgnacji przy tym zapaleniu skóry, przeczytaj nasze artykuły:

Przejrzyj także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o łuszczycę.

Jak ją rozpoznać?

Charakterystyczną cechą łuszczycy są zmiany skórne związane z zaburzeniem regeneracji naskórka w postaci czerwonych grudek, które mogą zlewać się w większe skupiska. Plamy pokrywają się białoszarą łuską.

fot. Adobe Stock

  • pękanie skóry,
  • krwawienie,
  • ból,
  • świąd,
  • zaczerwienienie,
  • pieczenie.

Zmiany pojawiają się najczęściej na: twarzy, łokciach, kolanach, plecach, dłoniach, stopach, a także paznokciach dłoni i stóp.

fot. Ula Bugaiova

Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, która cechuje się występowaniem charakterystycznych zmian na skórze. Szacuje się, że występuje u około 2% Europejczyków, z tą samą częstotliwością zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ta specyficzna choroba skóry może pojawić się w każdym wieku, niekiedy zmiany obserwowane są już w wieku niemowlęcym, jednak łuszczyca u dzieci zwykle ma znacznie łagodniejsze objawy i przebieg.

Spis treści:

  1. Przyczyny łuszczycy
  2. Rodzaje łuszczycy
  3. Objawy i miejsca występowania
  4. Jak wygląda łuszczyca?
  5. Przebieg łuszczycy
  6. Leczenie miejscowe. Jak złagodzić objawy?
  7. Leczenie łuszczycy lekami. Co stosować?
  8. Domowe sposoby na łuszczycę
  9. Dieta przy łuszczycy
  10. Nieleczona łuszczyca - powikłania

Jak rozpoznać gnidy u dzieci i dorosłych

Kiedyś w każdej szkole była higienistka, która sprawdzała stan włosów u dzieci. Obecnie szkoła nie ma prawa sprawdzać głów dzieci bez zgody rodziców, dlatego też obowiązek sprawdzania stanu włosów spada na rodziców.

Rodzice powinni regularnie przeglądać włosy dzieci. Szczególnie ważne jest sprawdzanie po powrocie z wakacji, kolonii, wycieczek szkolnych. Gnidy u dzieci dość trudno jest zobaczyć gołym okiem, szczególnie na jasnych włosach. Dobrym sposobem wykrycia gnid we włosach u dzieci i dorosłych jest wyczesywanie włosów gęstym grzebieniem. Patrz zdjęcia, jak wygląda wesz i gnidy.

Włosy można przeglądać po umyciu głowy. Na ramionach dziecka kładziemy ręcznik i wyczesujemy włosy gęstym grzebieniem. Następnie dokładnie sprawdzamy zarówno grzebień jak i ręcznik.

Inny sposób to wyczesywanie włosów suchych nad umywalką. Dziecko lub dorosły powinien pochylić się nad umywalką tak aby to co wyczesujemy z włosów do niej wpadało. Jeśli na czystej, białej umywalce z łatwością zobaczymy małe drobinki, może oznaczać, że jest to gnida ludzka.

O ile stosunkowo łatwo jest rozróżnić łuszczycę owłosionej skóry głowy od grzybicy głowy, która daje charakterystyczny obraz kliniczny i już coraz rzadziej występuje, o tyle bez pojawienia się charakterystycznych zmian na ciele łuszczyca może przypominać łojotokowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

Długotrwałe działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, wiatr, mróz, susza powietrza, detergenty, kosmetyki i stres, mogą drażnić skórę i prowadzić do powstawania trądziku różowatego.

Czytaj dalej...

Z tego powodu należy rozpocząć leczenie i odpowiednią pielęgnację, jeśli tylko zauważymy pierwsze zmiany wskazujące na zapalenie mieszków włosowych - objawy są na tyle wyraźne, że nie powinniśmy mieć problemu z ich identyfikacją.

Czytaj dalej...

Nie jest ona zaraźliwa i często towarzyszą jej objawy łuszczycy zwyczajnej, a mianowicie zmiany na skórze o różnym nasileniu począwszy od niewielkich, a skończywszy na rozległych ogniskach plackowatych.

Czytaj dalej...