Pryszcze na czole u mężczyzn - Przyczyny, Leczenie i Porady
Czym leczyć krosty na skórze głowy?
Na krosty na skórze głowy stosuje się przede wszystkim leki i preparaty mające na celu zwalczanie lub łagodzenie pierwotnych przyczyn wystąpienia wykwitów, np. maść z antybiotykiem.
Nie leczy się zatem krost jako takich, lecz zakażenie gronkowcem czy krętkiem bladym, łuszczycę, łupież etc.
Typowy szampon na krosty na głowie nie istnieje, można co najwyżej używać kosmetyków ułatwiających oczyszczanie i złuszczanie, hamujących łojotok czy zapobiegających wypadaniu włosów.
Nie należy jednak wybierać ich na chybił trafił, lecz kierując się wskazaniem lekarza. Jeśli chodzi o profesjonalną terapię - przykładowo, figówkę leczy się antybiotykami przyjmowanymi ogólnoustrojowo lub miejscowo, wśród których można wymienić takie substancje jak:
Do tego w użyciu jest gencjana (fiolet goryczki), którą smaruje się powierzchnię głowy. Z kolei w przypadku łuszczycy zastosowanie znajdują w pierwszej kolejności środki o działaniu keratolitycznym, a więc ułatwiającym złuszczanie się zrogowaciałych komórek naskórka.
Należą do nich:
- kwas salicylowy,
- kwas mlekowy,
- mocznik.
Dodatkowo w terapii stosuje się słabe glikokortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon, a także typowe leki na łuszczycę, w tym pochodne witaminy A i D oraz inhibitory kalcyneuryny.
Domowe sposoby na krosty na głowie tak naprawdę nie istnieją. Jeśli przyczyną wyprysków jest choroba, lekarz musi przepisać leki lub inne specjalne preparaty
Samodzielnie można zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Ważne jest stosowanie środków oczyszczających i peelingów enzymatycznych. Warto pamiętać, że stosowanie wszelkich medykamentów powinno być wcześniej skonsultowane z dermatologiem.
Krosty z tyłu głowy i strupy w okolicach skroni
Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum (krętek blady).
Rozprzestrzeniające się w organizmie zakażenie z czasem prowadzi do wystąpienia objawów także na twarzy i na owłosionej skórze głowy, zwłaszcza na potylicy.
W przebiegu tzw. kiły drugorzędowej, po upływie kilku miesięcy od zakażenia, pojawia się tak zwana osutka. Jest to wysypka, na którą składają się grudki, krostki, plamki i inne wypryski oraz przebarwienia.
Co niezwykle istotne, u wielu pacjentów w ciągu 2-3 miesięcy od wystąpienia osutki, rozpoczyna się proces łysienia kiłowego. Jest ono bardzo charakterystyczne, ponieważ na głowie powstają niewielkie „wygryzione” łyse placki, zlokalizowane zazwyczaj tam, gdzie włosy trzymają się najlepiej, a więc na potylicy i skroniach.
Co pomaga na wypryski na czole?
Idealnie byłoby rozpoznać, jakie są przyczyny pojawiania się wyprysków na czole i ich eliminacja. Nie zawsze jednak jest to takie proste, dlatego na początek możesz spróbować wprowadzić w życie uniwersalne rady:
- Jeśli zmagasz się z trądzikiem i wiesz, że to on jest odpowiedzialny za pojawienie się wyprysków na czole – konieczne wprowadź leczenie. Nie zapominajmy, że trądzik jest chorobą, a konsultacja dermatologiczna z pewnością nie zaszkodzi.
- Nie maskuj wyprysków na czole – czy to grzywką, czy to podkładem. Skóra nie będzie mogła oddychać, co sprawi, że pryszczy może pojawić się jeszcze więcej.
- Unikaj kosmetyków z alkoholem – mogą dodatkowo podrażnić stany zapalne
- Nie wyciskaj wyprysków – pozbędziesz się problemu tylko na chwilę. Niehigieniczne wyciśnięcie krostek sprawi, że bakterie się rozniosą, a wyprysków będzie jeszcze więcej. Co więcej, po wyciskaniu łatwiej o blizny.
- Odpowiednia pielęgnacja – możesz dzięki niej wesprzeć działanie leków na trądzik. Dobieraj nowe kosmetyki ostrożnie, pamiętając, że skóra trądzikowa ma większe potrzeby.
- Zabiegi medycyny estetycznej – spróbuj zabiegu mikrodermabrazji, leczenia laserem lub peelingu kawitacyjnego. Profesjonalna kosmetolożka dopasuje zabieg do potrzeb twojej skóry.
Na sporadycznie pojawiające się wypryski możesz używać maści czy past, które sprawiają, że krostki szybciej znikną i łatwiej się zagoją. Zwróć uwagę na:
- maść ichtiolowa – dzięki działaniu udrażniającym ropa szybciej zostaje odprowadzona z pryszczy, co przyspiesza proces gojenia.
- pasta cynkowa – działa przeciwzapalnie i wysuszająco, dzięki czemu łatwiej zahamować rozwój kolejnych wyprysków.
- kosmetyki myjące - zamiast perfumowanego żelu możesz spróbować organicznych kostek myjących, normalizujących skórę
- kosmetyki punktowe - świetnie radzą sobie zaaplikowane na noc tylko na niedoskonałości