Jak skutecznie ukryć blizny na rękach - Praktyczne porady i triki

Białe i czerwone rozstępy – przyczyny powstawania

Rozstępy po ciąży

Chociaż przypadłość może się pojawić u każdego, to świeże rozstępy są przede wszystkim problemem kobiet po ciąży. Rosnące dziecko sprawia, że skóra na brzuchu matki napina się coraz bardziej. Spośród osób, które chciałyby wiedzieć jak usunąć rozstępy aż około 70% to kobiety. Szczególnie te, które dopiero urodziły dziecko.

Ma to swoje dobre strony. Kobieta w ciąży i po ciąży wie, że musi na to zwrócić uwagę. Kiedy pojawiają się czerwone prążki na brzuchu może od razu zadziałać. Zresztą niektóre przyszłe mamy nie czekają na pojawienie się nieestetycznych śladów na skórze. Wolą zapobiegać stosując krem, maść na rozstępy lub domowe sposoby (czego używać powiemy dokładniej w dalszej części poradnika).

U kobiet spodziewających się dziecka mogą również pojawić się rozstępy w innych miejscach. Tam gdzie skóra była długo napięta np. z powodu gromadzenia wody w organizmie. We wszystkich przypadkach mamy do czynienia ze świeżymi rozstępami, które łatwo zniwelować.

Rozstępy u dorosłego i u dziecka

Istnieje wiele innych okoliczności, w których mogą się pojawić rozstępy. Oto przykłady przyczyn ich powstawania:

  • Otyłość
  • Ćwiczenia kulturystyczne
  • Niewłaściwa dieta
  • Zmiany hormonalne
  • Uwarunkowania genetyczne
  • Proces szybkiego rośnięcia.

U dziecka z rozstępami spotykamy się rzadziej niż u dorosłego, bo ma ono bardziej elastyczne tkanki skóry. Jednak szybkie rośnięcie, szczególnie we wczesnym okresie dojrzewania, może prowadzić do pojawienia się nieproszonych prążków na skórze.

Współcześnie rozstępy mogą niestety wystąpić również u dziecka przed okresem szybkiego wzrostu. Jest to spowodowane niewłaściwą dietą. Wysoko przetworzone produkty, słodycze i napoje kolorowe sprawiają, że organizm zaczyna szybciej rosnąć i nie radzi sobie z przetwarzaniem tłuszczu. Wtedy najlepiej zmienić dietę i zastosować środki natłuszczające skórę. Można też pobudzić krążenie przez masaże. U dziecka nie powinno się stosować inwazyjnych metod. Lepiej użyć kremu czy olejku, który pomoże tkankom dostosować się do tempa wzrostu.

Jak usunąć blizny? Naturalne sposoby na blizny

Popularnymi od wieków domowymi sposobami na usuwanie blizn jest stosowanie naturalnych substancji słynących z dobrego wpływu na skórę. To produkty lub rośliny o właściwościach regenerujących naskórek, stymulujących warstwy skóry do produkcji włókien kolagenowych, a także poprawiających jej elastyczność i nawilżenie.

Naturalny sposób na blizny - żel aloesowy i miód

Takie działanie przypisuje się aloesowi, miodowi czy olejowi kokosowemu. Zarówno żel aloesowy uzyskiwany z liści rośliny, jak i miód czy olej kokosowy są pełne witamin i substancji odżywczych. Przyspieszają więc procesy gojenia – miód i aloes od wieków słyną jako naturalne leki na oparzenia czy trudno gojące się rany.

Naturalny sposób na blizny - olej kokosowy

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym natomiast wpływają na stan skóry. Jednak warto powiedzieć sobie jasno – żaden z tych produktów nie sprawi, że blizna zniknie całkowicie, choć na pewno środki z aloesem, miodem czy olejem kokosowym mogą sprawić, że rana zabliźni się szybciej i w prawidłowy sposób.

Naturalny sposób na blizny - witamina E

Wiele w kontekście usuwania blizn mówi się też o witaminie E, która stosowana na ślady po ranach ma je wygładzać i zmniejszać. Badania prowadzone z użyciem tej substancji wykazały jednak, że witamina E (choć wpływa pozytywnie na nawilżenie i elastyczność skóry, rozjaśnia również przebarwienia), to jednak nie działa na blizny. Niektóre testy wykazały nawet, że może powodować kontaktowe zapalenie skóry w miejscach, gdzie była stosowana na bliznę.

Naturalny sposób na blizny - olejki eteryczne

Najlepsze wyniki w rozjaśnianiu blizn i zmniejszaniu ich widoczności uzyskały w badaniach olejki eteryczne, szczególnie olejek różany ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych.

Olejek z dzikiej róży ma niezwykłą moc regenerującą. Jak pokazują wyniki badania z 2015 roku, stosowanie olejku u pacjentów poprawiło wygląd blizn pooperacyjnych.

Czym jest blizna i jak powstaje na brwi?

Blizny to wyraźne zmiany w tkance skórnej, które powstają, gdy uszkodzeniu ulegnie skóra właściwa. Najczęściej powstają na skutek urazu, wypadku, zranienia, oparzenia, a niekiedy są “pamiątką” po różnego rodzaju operacjach lub zabiegach kosmetycznych. Ubytek skóry zostaje zastąpiony tkanką łączną włóknistą, która wyróżnia się kolorem i strukturą.

Warto wiedzieć, że blizny mają różne natężenie: mogą być płytkie i po pewnym czasie stają się niewidoczne, lub dość głębokie i rozległe - takie blizny pozostają na lata, a niekiedy na zawsze. Blizny na ciele chowamy pod ubraniem i nie myślimy o nich na co dzień ,ale te na twarzy są dość krępujące, dlatego wiele osób szuka sposobów na pozbycie się blizn, lub choćby zamaskowanie ubytków na brwiach bądź innych rejonach twarzy.

Najpewniejsze źródła, takie jak zapiski Jana Długosza, potwierdzają, że obraz Czarnej Madonny znalazł swoje stałe miejsce na Jasnej Górze około 1384 roku, dwa lata po założeniu klasztoru przez księcia Władysława Opolczyka.

Czytaj dalej...

Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki.

Czytaj dalej...

Nie ma jednak potwierdzenia, że te wydarzenia faktycznie miały miejsce, a blizny są interpretowane przez wiernych jako symbol cierpienia Matki Bożej i przypominają o jej roli jako Matki wszystkich ludzi, którzy cierpią i potrzebują wsparcia.

Czytaj dalej...

Wydarzenie jest w pełni charytatywne, a wszystkie środki które podczas niego zbierzemy trafią do podopiecznych Stowarzyszenia Lepsze Dziś, działającego i pomagającego potrzebującym w Kamiennej Górze już od 5 lat informują organizatorzy.

Czytaj dalej...