Jak skutecznie ukryć blizny na rękach - Praktyczne porady i triki

Jak usunąć rozstępy

Krem, maść czy zabieg?

Żeby skutecznie zlikwidować rozstępy trzeba wiedzieć w jakim stadium się znajdują. Przy świeżych rozstępach skóra jest czerwona, to tzw. etap zapalny. Żeby zlikwidować rozstępy na tym etapie zwykle wystarcza zastosowanie kremu, maści czy olejku. I to jest zawsze pierwsza linia walki z rozstępami. Kobiety w ciąży używają kremu nawet od pierwszych tygodni. Dzięki temu skóra na brzuchu staje się elastyczna. Może nawet nie dojdzie do powstania czerwonych rozstępów.

Do sposobów, które warto stosować na każdym etapie należy peeling. Zaletą peelingu jest to, że można go stosować samodzielnie, nawet na pośladkach, na brzuchu czy na rękach i nogach. Działa on przez pobudzanie komórek do wytwarzania kolagenu. To właśnie ten składnik jest niezbędny, żeby tkanka nie ulegała rozerwaniu.

Przy białych rozstępach powyższe sposoby nie wystarczą. Niezbędne jest głębokie pobudzenie skóry. Można to zrobić udając się na zabieg dermabrazji, mezoterapii, a nawet laserowego usuwania rozstępów. Jeżeli nie jesteś pewna, który zabieg najlepiej pomoże zlikwidować rozstępy w twoim przypadku, to skonsultuj się z dermatologiem.

Czy rozstępy niwelować masażem?

Jak wspomnieliśmy masaż jest jednym ze sposobów zalecanych na rozstępy u dziecka. Można go stosować również jako pomocniczą terapię po ciąży. Chodzi tu głównie o drenaż limfatyczny. Działanie ma podobne do peelingu. Przez pobudzenie komórek mięśniowych naczyń limfatycznych zwiększa się przepływ limfy. Jego zaburzenie też bywa przyczyną rozstępów. Poza tym dzięki drenażowi skóra staje się lepiej ukrwiona a cały organizm lepiej dotleniony.

Masażu limfatycznego można się nauczyć i wykonywać go w domu. Można też kupić sprzęt lub udać się do specjalisty. Tak czy inaczej warto spróbować tej metody, żeby zlikwidować rozstępy, a przynajmniej zmniejszyć ich widoczność.

DIY - domowy specyfik na blizny

Czy można pozbyć się blizn domowymi sposobami? Z pewnością na niewielkie i płytkie blizny podziałają kremy oraz kosmetyki DIY, które zawierają składniki wspomagające gojenie się skóry. Jednym z popularnych kosmetyków regenerujących naskórek jest mikstura skomponowana z olejków oraz miodu. Zrobisz ją w łatwy sposób: po prostu zmieszaj ze sobą 3-4 krople olejku lawendowego, 50 ml oleju kokosowego, 50 ml oleju arganowego oraz 10 ml (łyżka stołowa) miodu.

Olej kokosowy ma działanie odżywcze, antyseptyczne i antybakteryjne. Olej arganowy jest znany ze swoich właściwości rewitalizujących. Wspiera odnową naskórka i dostarcza jej cennych kwasów omega-3 i omega-6, które mają działanie nawilżające, przeciwzapalne i odmładzające. Podobne działanie wykazuje także miód, który silnie regeneruje i zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych. Natomiast olejek lawendowy zawiera witaminę C, szereg cennych kwasów organicznych, związki soli mineralnych i garbniki. Intensyfikuje procesy naprawcze naskórka i wspiera w przypadku wielu problemów skórnych. Aby olejki dobrze się ze sobą połączyły, możesz je delikatnie ogrzać przed wymieszaniem. Pamiętaj, aby bliznę na brwi smarować wystudzoną mieszanką. Stosuj ją codziennie, a po kilku tygodniach blizna na brwi wyraźnie się zmniejszy!

Jak usunąć blizny? Naturalne sposoby na blizny

Popularnymi od wieków domowymi sposobami na usuwanie blizn jest stosowanie naturalnych substancji słynących z dobrego wpływu na skórę. To produkty lub rośliny o właściwościach regenerujących naskórek, stymulujących warstwy skóry do produkcji włókien kolagenowych, a także poprawiających jej elastyczność i nawilżenie.

Naturalny sposób na blizny - żel aloesowy i miód

Takie działanie przypisuje się aloesowi, miodowi czy olejowi kokosowemu. Zarówno żel aloesowy uzyskiwany z liści rośliny, jak i miód czy olej kokosowy są pełne witamin i substancji odżywczych. Przyspieszają więc procesy gojenia – miód i aloes od wieków słyną jako naturalne leki na oparzenia czy trudno gojące się rany.

Naturalny sposób na blizny - olej kokosowy

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym natomiast wpływają na stan skóry. Jednak warto powiedzieć sobie jasno – żaden z tych produktów nie sprawi, że blizna zniknie całkowicie, choć na pewno środki z aloesem, miodem czy olejem kokosowym mogą sprawić, że rana zabliźni się szybciej i w prawidłowy sposób.

Naturalny sposób na blizny - witamina E

Wiele w kontekście usuwania blizn mówi się też o witaminie E, która stosowana na ślady po ranach ma je wygładzać i zmniejszać. Badania prowadzone z użyciem tej substancji wykazały jednak, że witamina E (choć wpływa pozytywnie na nawilżenie i elastyczność skóry, rozjaśnia również przebarwienia), to jednak nie działa na blizny. Niektóre testy wykazały nawet, że może powodować kontaktowe zapalenie skóry w miejscach, gdzie była stosowana na bliznę.

Naturalny sposób na blizny - olejki eteryczne

Najlepsze wyniki w rozjaśnianiu blizn i zmniejszaniu ich widoczności uzyskały w badaniach olejki eteryczne, szczególnie olejek różany ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych.

Olejek z dzikiej róży ma niezwykłą moc regenerującą. Jak pokazują wyniki badania z 2015 roku, stosowanie olejku u pacjentów poprawiło wygląd blizn pooperacyjnych.

Jej tworzenie się zajmuje stosunkowo dużo czasu, od kilku do nawet kilku miesięcy, na proces jej tworzenia wpływa wiele czynników, takich jak tryb życia, predyspozycje genetyczne czy nałogi ale także pielęgnacja.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

Po przyłączeniu zachodnich ziem Rusi Kijowskiej do Korony Królestwa Polskiego, w 1372 Księstwo Bełskie, wraz z Rusią Czerwoną, przeszło we władanie księcia opolskiego Władysława, który został namiestnikiem tych ziem z ramienia Węgier.

Czytaj dalej...