Jak skutecznie ukryć pryszcze u chłopaka - Praktyczne porady i triki

Jak się nie spłukać walcząc z trądzikiem

Jak powszechnie wiadomo prawdziwi faceci nie lubią wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy na swój wygląd - jest to raczej domeną kobiet. Jednak osoby z trądzikiem czasami tak histerycznie podchodzą do zmian na swojej skórze jakby było to najwstydliwsze i najokropniejsze ze wszystkich schorzeń i są w stanie wydać na walkę z nim swoje ostatnie pieniądze.

Nie warto też wierzyć w "cudowne" środki na trądzik z zagranicy dostępne często w sprzedaży na Allegro. Ich sprzedawcy narzucają sobie zazwyczaj ogromną marżę, a same środki nie różnią się praktycznie składem od tych dostępnych w Polsce. Dobrym przykładem jest tutaj REVITOL ACNEZINE, który to kosztuje ok 140 zł w zestawie z suplementem diety. Krem z aktywnych składników zawiera w sobie nadtlenek benzoilu, który to znajdziemy również w kremach za ok 20 zł dostępnych w aptece, a suplement diety dodawany do zestawu to w większości witaminy i minerały, które są w dużo mniejszych ilościach niż w np. OLIMP Vita-Min Multiple Sport.

Jak się zatem ustrzec przed wydawaniem nadmiernej ilości pieniędzy na pokonanie trądziku? Trzeba po prostu ruszyć głową, poszperać w Internecie i nie dawać naciągać się na nachalne reklamy producentów kosmetyków na trądzik. Pamiętajcie też, że to co polecają niektórzy ludzie na forach to sponsorowane akcje reklamowe różnych firm. Oczywiście ciągle będę polecał Wam moje sposoby, które znajdziecie na tym blogu, które na pewno nie zrujnują Waszego budżetu, a dadzą szybkie efekty.

Jeśli jednak sami chcecie dodać lub przetestować jakiś nowy/inny suplement czy lek na trądzik to najpierw dokładnie przeczytajcie jego skład i sprawdźcie czy nie ma jakiegoś tańszego zamiennika i pamiętajcie, że nie ma jednego cudownego środka na trądzik, który natychmiast go zlikwiduje - na trądzik trzeba działać kompleksowo zmianą swojego sposobu żywienia, dbania o swoją skórę ale również suplementacją.

Maseczka i napój z drożdży na pryszcze

Jednym z domowych sposobów na pryszcze jest kuracja drożdżami, które można pić w formie roztworu wodnego, a także nakładać na twarz w postaci maseczki. Jeśli osoba zmagająca się pryszczami zdecyduje się na pierwszą opcję, w drożdże warto zaopatrzyć się w aptece lub wybrać wyciąg z drożdży piwowarskich. Drożdże należy zalać zimną, przegotowaną wodą i osłodzić je. Mieszaninę należy schładzać przez parę godzin w lodówce, a następnie pić ok. 1 szklankę na dobę. Kurację w formie pitnej należy prowadzić maksymalnie przez 10 dni.

Aby wykonać drożdżową maseczkę, należy zaopatrzyć się w drożdże piekarnicze, rozgnieść je z niewielką ilością ciepłej wody i odstawić na ok. 10 minut. Później nałożyć na zmiany skórne i trzymać przez ok. 30 minut, po czym dokładnie zmyć drożdże ciepłą wodą. Zaleca się stosowanie maseczki co 2 dni, przez ok. 4–5 tygodni. Przed rozpoczęciem obu form kuracji warto się upewnić, czy osoba cierpiąca na pryszcze nie ma uczulenia na drożdże. Nie powinni jej stosować chorzy na cukrzycę, zapalenia stawów oraz niewydolność nerek.

Dlaczego i jak powstaje trądzik?

Wielu z Was zapewne zadaje sobie pytanie: "dlaczego własnie ja muszę mieć ten okropny trądzik? Dlaczego mnie to spotkało?".

Przyczyny powstania trądziku nie są jeszcze ostatecznie zgłębione. W większości przypadków jego występowanie spowodowane jest wpływem hormonów, typem cery oraz dziedzicznością.

Odmawianie sobie niektórych potraw, czy peelingowanie twarzy, co 15 minut, nie zmieni Twoich predyspozycji do wystąpienia tego kłopotliwego, brzydkiego, a czasem nawet bardzo bolesnego problemu.

Jeśli Twoi rodzice w młodości mieli trądzik prawdopodobnym jest, że i Ty będziesz go miał. Jak na razie nie wymyślono jeszcze szczepionki przeciw trądzikowi lub innych środków zapobiegających jego wystąpieniu. Możemy jedynie walczyć z trądzikiem, który już niestety musiał pojawić się na naszej skórze i od tego jest nasz blog aby wygrać z nim szybko i skutecznie. Chcę też jednak przybliżyć Wam naukową stronę naszego problemu.

Do głównych przyczyn pojawiania się trądziku należą:

Hormony
Trądzik pospolity u młodzieży rozpoczyna się wraz ze wzmożoną aktywnością hormonów. Podczas okresu dojrzewania chłopcy i dziewczęta produkują duże ilości androgenów, męskich hormonów płciowych – między innymi testosteronu. Hormony te sygnalizują naszemu ciału, aby zaczęło wydzielać więcej sebum, substancji nawilżającej naszą skórę co powoduje zaburzenia w oczyszczaniu ujść mieszków włosowych i w konsekwencji tego zapychanie porów w naszej skórze.

Bakterie
Wydzielane w dużej ilości sebum blokuje ujścia mieszków włosowych – w szczególności tych znajdujących się na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach. W zatkanych ujściach mieszków dochodzi do silnego namnażania się bakterii. Nadmiar sebum powoduje pojawianie się białych i czarnych krostek na powierzchni skóry – czyli powstanie tzw. niezapalnej formy trądziku. Zdarza się, że ściany mieszka włosowego pękają z powodu zbyt dużej ilości sebum. Gdy to się stanie, sebum przecieka do okolicznych tkanek lub formuje krostę, powstaje tzw. zapalna forma trądziku. Następnym etapem jest powstanie torbieli, która w przypadku rozerwania może pozostawić czasową lub trwałą bliznę.

Czynniki genetyczne
Genetyczne problemy z trądzikiem nie występują zawsze jednak jeśli rodzice mają lub mieli problemy z cerą możliwym jest, że również ich dziecko będzie je miało. Nie jest to jednak regułą i zależy od szczęścia lub nie w otrzymaniu odpowiednich genów.

Higiena
Niektórzy ludzie mają bardziej “tłustą” cerę niż inni. Pot nie powoduje trądziku, nie jest konieczne natychmiastowe mycie się po każdym wysiłku fizycznym, w strachu, że pot zatka ujście gruczołów. Ponadto nadmierne mycie może podrażniać i wysuszać skórę.

Stres
Niektórzy bardzo martwią się swoimi krostkami, bliznami i grudkami oraz tym, że ich cera nigdy nie będzie mieć idealnego wyglądu. Powoduje to u nich stres i złe samopoczucie. Sam stres nie odgrywa jednak bezpośredniej roli w patogenezie trądziku.

Leki
Niektóre leki mogą nasilić, a inne nawet być przyczyną trądziku. Są to na przykład leki zawierające jodynę, bromki, hormony sterydowe (zarówno zapisywany przez lekarzy prednizon jak i nielegalne środki stosowane przez niektórych kulturystów). Trądzik spowodowany przez leki należy jednak do rzadkości i nie jest często spotykany.

Leki hormonalne
Stosowanie leków hormonalnych może nasilać lub łagodzić trądzik zależnie od cech indywidualnych danej osoby jak i rodzaju przyjmowanych hormonów. Bardzo rzadko zdarza się aby przyjmowanie hormonów wywoływało trądzik, choć jest to możliwe.

Kosmetyki
Większość produktów do pielęgnacji skóry nie powoduje zamykania porów. Z szeregu kosmetyków wybieraj te, które są produkowane na bazie wody i nie mają w swoim składzie tłuszczu jeśli posiadasz skórę skłonną do przesuszania lub przetłuszczania. Codziennie stosuj polecane przez nas kosmetyki.

Obtarcia
U niektórych pacjentów trwały nacisk wywierany przez noszenie hełmów, czy wąskich kołnierzyków może nasilać trądzik oraz powodować zaczerwienienia. Zależnie od materiału użytego do produkcji ubrania objawy mogą być większe lub mniejsze. Najlepiej nosić ubrania wytworzone w stu procentach z bawełny lub ewentualnie uszlachetnionej bawełny np. kaszmirem.

Wykonywany zawód
U osób narażonych w miejscu pracy na smary i różnego typu ciecze chłodzące mogą częściej pojawiać się zmiany trądzikowe. Również inne środki chemiczne np. używane do czyszczenia mogą być przyczyną trądziku.

Wiemy już jak i dlaczego trądzik pojawia się na naszej skórze. Przyczyn jak sami widzicie może być wiele, więc nie należy użalać się nad sobą bo trądzik jest schorzeniem powszechnie spotykanym w społeczeństwie. Nikt z nas oczywiście nie chce go mieć i od tego jest ten blog - aby powiedzieć Wam jak skutecznie walczyć z trądzikiem i pokonać go.

Domowe sposoby na pryszcze: pasta z miodu i cynamonu, pasta z pomidorów

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem, należy zmieszać oba składniki (ilość zależy od własnych preferencji) do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę. Otrzymaną maseczkę należy nakładać punktowo na pryszcze, najlepiej po wieczornej toalecie i zostawić ją na całą noc. Cynamon oraz miód wykazują silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu mogą zatrzymać rozwój ropnych wykwitów. Dodatkowo odżywiają skórę twarzy, a w ciągu nocy skóra w całości wchłonie domową pastę. Rozmiar pryszcza zmniejsza się już po pierwszej kuracji, jednak warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie w ciągu następujących po sobie nocy, co dodatkowo nasili korzystne działanie pasty.

Podobne rezultaty może przynieść pasta pomidorowa. Kluczową rolę w walce z pryszczami odgrywa zawarty w tych warzywach likopen. To silny antyoksydant, chroniący przed atakiem wolnych rodników i działający pozytywnie na kondycję skóry. Likopen zapobiega przedwczesnym procesom starzenia i osłabia negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zwiększając naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry, chroniąc przed poparzeniami słonecznymi. Dodatkowo wspomaga zachowanie właściwej jędrności skóry i przywraca prawidłową gęstość. Likopen jest pomocny w walce z pryszczami. Aby wykonać przeciwpryszczową pastę, wystarczy rozgnieść pomidor widelcem, a następnie nałożyć powstałą papkę na ropne wykwity i pozostawić na 15–20 minut, po czym zmyć wodą. Pastę można stosować nawet kilka razy dziennie. Pryszcze powinny szybko się wysuszyć i zniknąć z powierzchni ciała!

Blizny na ciele chowamy pod ubraniem i nie myślimy o nich na co dzień ,ale te na twarzy są dość krępujące, dlatego wiele osób szuka sposobów na pozbycie się blizn, lub choćby zamaskowanie ubytków na brwiach bądź innych rejonach twarzy.

Czytaj dalej...

Być może dlatego u Pań po cięciach cesarskich blizny tak często są zaburzone, bo w zasadzie od razu następuje powrót do pełnej aktywności i dźwigania noszenie malucha często kilka godzin dziennie jest wielkim obciążeniem.

Czytaj dalej...

Jej formuła oparta jest na zawartości 10 siarki, kwasie glikolowym i niacynamidzie, dzięki czemu zmniejsza zaczerwienienie w obrębie niedoskonałości, delikatnie jąwysusza, redukuje jej rozmiar i koi skórę.

Czytaj dalej...

Szczególnym zagrożeniem są czyraki zwłaszcza te powstałe nad górną wargą i pod nosem czyli ostre stany zapalne wywołane zakażeniem bakteryjnym mieszka włosowego i otaczających tkanek, najczęściej przez gronkowca złocistego.

Czytaj dalej...