Jak pozbyć się czerwonych kropek na nogach

Co oznaczają czerwone kropki na ciele?

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry: najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Co oznaczają czerwone plamki na ciele? Takie zmiany skórne mogą zaniepokoić, szczególnie kiedy pojawią się nagle lub gdy zostaną zauważone u dziecka.

Należy jednak zachować spokój i przyjrzeć się sytuacji. Nie zawsze bowiem takie wybroczyny na ciele będą miały związek z jakąś chorobą czy stanem niebezpiecznym dla zdrowia.

Być może do krwistych punkcików na skórze dojdą kolejne objawy i wówczas łatwiej będzie ocenić co je wywołało. Po diagnozę warto jednak udać się do gabinetu lekarskiego.

Przyczyny drobnych czerwonych kropek na ciele są bardzo różnorodne. Mogą to być m.in.:

  • symptomy chorób ogólnoustrojowych takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, choroby serca (wraz z problemami krążeniowymi),
  • oznaki schorzeń skórnych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
  • objawy alergii (np. uczulenie na jakiś składnik kosmetyku w postaci wykwitu na dłoni, proszku do prania, na słońce po opalaniu czy reakcja na alkohol),
  • naczyniaki starcze (tworzące się na ciele po 30. roku życia),
  • symptomy stresu, a nawet nerwicy,
  • skutki niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Podłożem tworzenia się takich krwistych zmian na ciele jest również sfera genetyczna.

Małe czerwone plamki, którym towarzyszy wysypka i świąd mogą być również objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). Najczęściej choroba ta pojawia się już w dzieciństwie, również u niemowląt. Zazwyczaj plamki znajdują się na ramionach i przedramionach oraz na nogach.

AZS może być zlokalizowane również na skórze głowy. U noworodka często objawia się czerwonymi plamkami na całym ciele.

Co oznaczają czerwone kropki na ciele i czy zawsze sygnalizują chorobę?

Małe, czerwone kropki na ciele często stanowią jedynie defekt kosmetyczny, jednak w niektórych sytuacjach informują nas o rozwijającej się chorobie. Oto, co mogą oznaczać czerwone kropki na ciele:

  • symptom choroby ogólnoustrojowej, jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby,
    oznaka chorób skóry, w tym m.in. łuszczycy lub AZS,
  • objawy alergii, np. na preparaty kosmetyczne, proszek do prania, słońce,
  • oznaka stresu – u niektórych osób krwistoczerwone kropki pojawiają się jako efekt stresu. Kropki zlewają się w duże, czerwone plamy i znikają po wyciszeniu się pacjenta lub podaniu mu leków o działaniu uspokajającym,
  • podrażnienie skóry, np. po depilacji za pomocą kremów i wosku lub po goleniu maszynką,
  • naczyniaki starcze, czyli charakterystyczne czerwone kropki na ciele jak pieprzyki, których powstawanie jest zwykle uwarunkowane genetycznie,
    białaczka, zwłaszcza jeśli czerwonym kropkom na ciele towarzyszą siniaki, związane z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi.

Jeżeli chodzi o czerwone kropki na ciele dziecka, to tu na szczególną uwagę zasługują czerwone pieprzyki oraz małej, czerwone kropki na ciele dziecka. Mogą one wskazywać m.in. na:

  • szkarlatynę – czerwone kropki na brzuchu i klatce piersiowej pojawiają się wraz z takimi objawami jak gorączka, silny ból gardła oraz wymioty,
  • różyczkę – na ciele dziecka widoczne są małe, czerwone kropki jak od ukłucia igłą, które mogą się ze sobą zlewać. Początkowo widać je za uszami, jednak później rozprzestrzeniają się na całe ciało,
  • odrę – kropki na ciele są jasne i stopniowo przechodzą do ciemnoczerwonej barwy,
    reakcję uczuleniową, np. na kosmetyk,
  • atopowe zapalenie skóry – czerwonym kropkom u dzieci i niemowląt może towarzyszyć wysypka (głównie na ramionach, przedramionach, nogach) oraz świąd.

Małe i wypukłe czerwone plamki na skórze

Małe, mniej lub bardziej odstające czerwone kropki na ciele wyglądające jak pieprzyki zaczynają coraz liczniej pokrywać skórę osób, które ukończyły 30-ty rok życia. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Prawdopodobnie to tzw. naczyniaki starcze.

Powstają z przyczyn genetycznych, hormonalnych, w efekcie nadmiernego opalania się, aplikacji niektórych farmaceutyków oraz nadużywania alkoholu. Plamy na ciele zwykle pokrywają skórę barków i ramion, ale możne je niekiedy dostrzec w innych rejonach skóry.

Osoby, które uważają takie zmiany u siebie za nieestetyczne, mają możliwość wyeliminowania ich zabiegami takimi jak np. krioterapia, laseroterapia, czy elektrokoagulacja. Przed wizytą w gabinecie odnowy powinno się przeprowadzić konsultację lekarską.

Czerwone pieprzyki można też spróbować zredukować odpowiednio dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz przepisywanymi na receptę środkami doustnymi.

Zmiany skórne a choroby

Można wyróżnić trzy podstawowe przyczyny zmian skórnych na nogach i stopach: alergiczne, chorobowe (miejscowe lub ogólnoustrojowe) oraz uszkodzenia mechaniczne. Pojawienie się czerwonych kropek na piszczelach i łydkach najczęściej jest spowodowane nieprawidłową depilacją. Brak odpowiedniej pielęgnacji nóg przed i po zabiegu oraz używanie zanieczyszczonej lub stępionej maszynki prowadzą do powstawania mikrokrwiaków. Można się ich pozbyć po jakimś czasie, jeżeli będziemy stosować odpowiednie kosmetyki do depilacji i dbać o higienę w czasie zabiegu.

Czerwone plamy na stopach zwykle należą do objawów wywołanych chorobami miejscowymi lub zaburzeniami metabolizmu. Przyczyną czerwonych wykwitów, połączonych z opuchlizną i swędzącymi obszarami w okolicy palców jest rozwijająca się grzybica. Jeżeli jednak zauważyliśmy rozprzestrzenianie czerwonych plam na nogach, to może być też tzw. stopa cukrzycowa. Zaniedbanie objawów może prowadzić nawet do amputacji kończyny, dlatego warto się przebadać i zacząć leczenie cukrzycy.

Inną przyczyną zaczerwienienia w okolicach palców u stopy mogą być miejscowe stany zapalne, również wywołane otarciami. Najlepiej zadbać o higienę i wygodę stóp. Jeżeli przyczyną są stany reumatoidalne, to trzeba się skupić na leczeniu i łagodzeniu objawów reumatyzmu.

Wiele schorzeń objawia się raczej czerwonymi plamami na nogach. W przypadku zaburzeń krążenia są to czerwone i sine plamy nad kostkami i w okolicach podudzia. Zaawansowane zaburzenia układu krążenia mogą prowadzić do krwistych plam na nogach. Są to wybroczyny, czyli drobne miejscowe wylewy. Mogą mieć postać kropek lub plamek. Szczególnie niebezpieczne są czerwone plamy na udach.

Przyczyną wykwitów może być również atopowe zapalenie skóry. Najczęściej objawia się swędzącymi zmianami skórnymi, przede wszystkim w postaci błyszczących plam, kropek i rogowaciejącego naskórka. Rzadko występuje wyłącznie na nogach, dlatego łatwo odróżnić je od plam innego rodzaju.

Badania dostepne w różnych czasopismach medycznych w tym bazach online też nie potwierdzają leczniczego wpływu czosnku na trądzik, choć oczywiście jeść go warto, bo ma mnóstwo właściwości zdrowotnych i na pewno pozytywnie wpłynie na organizm.

Czytaj dalej...

Używanie ostrych produktów, zaniedbywanie nawilżania lub brak dostosowania się do zmieniających się potrzeb pielęgnacyjnych skóry może przyczynić się do pojawienia się zaburzeń takich jak trądzik na policzkach.

Czytaj dalej...

Wszelkie niedoskonałości skóry mają dla nas szczególne znaczenie w sytuacjach intymnych, dlatego gdy zauważymy u siebie tak krępujące oznaki, warto udać się do dermatologa po preparaty do stosowania miejscowego lub wybrać zabiegi, które rozwiążą nasz wstydliwy problem na długo.

Czytaj dalej...

Są jednak takie zmiany skórne, które nie nadają się do wyciśnięcia umiejscowione głęboko pod skórą - zabieg ten jest wtedy zupełnie nieskuteczny, a co więcej przyczynia się do powstanie głębokich blizn oraz przebarwień.

Czytaj dalej...