Jak pozbyć się pryszczy na pośladkach - Skuteczne sposoby i porady
Ropne wypryski na pośladkach
Swędzące, bolesne, ropne krosty na pośladkach i udach występują nie tylko przy trądziku skupionym, ale też w przebiegu schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów apokrynowych (łac.: Hydradenitis suppurativa). Choroba ta ma nieznaną etiologię.
Od czego robią się takie krosty na pośladkach? Funkcjonujące równorzędnie hipotezy zakładają, iż może ona być efektem takich procesów, jak:
- zatkanie przewodu mieszka włosowego,
- przeniesienie zapalenia mieszków włosowych na gruczoły apokrynowe - w świetle tej teorii część naukowców i lekarzy nazywa tę chorobę trądzikiem odwróconym (łac. Acne Inversa),
- zakażenia Streptococcus milleri, Staphylococcus aureuslub chlamydią.
W przebiegu Hydradenitis suppurativapojawiają się takie objawy, jak:
- ropnie na powierzchni skóry,
- ropna wydzielina wokół odbytu,
- lekkie krwawienia,
- świąd i ból,
- stan zapalny skóry,
- stwardnienie skóry.
Krosty na pośladkach – zapobieganie, usuwanie i leczenie
Krosty na pośladkach, bez względu na przyczyny ich powstawania, to dolegliwość, której każdy z nas chciałby się pozbyć. Wypryski na pupie krępują nas i ograniczają. Już nie tylko kształt bioder, cellulit, czy nadmiar tkanki tłuszczowej sprawiają, że rezygnujemy z plaży lub basenu, ale jeszcze tak banalna przyczyna jaką jest pryszcz na pośladku sprawia, że pozostajemy w domu. Wszelkie niedoskonałości skóry mają dla nas szczególne znaczenie w sytuacjach intymnych, dlatego gdy zauważymy u siebie tak krępujące oznaki, warto udać się do dermatologa po preparaty do stosowania miejscowego lub wybrać zabiegi, które rozwiążą nasz wstydliwy problem na długo.
Krosty na pośladkach mogą powstać z powodu kilku przyczyn, jednak najczęstszą jest zapalenie mieszków włosowych. Stan zapalny może pojawić się nie tylko w tej części ciała, ale również na ramionach, nogach, udach, czy w miejscach intymnych.
Stana zapalny mieszków włosowych objawiający się jako drobne krostki na pupie pojawia się na skutek:
- infekcji,
- kontaktu podrażnionej skóry z drobnoustrojami,
- kontaktu skóry z odzieżą,
- działania niektórych leków,
- nieumiejętnego golenia,
- przyczyn wrodzonych.
Krosty na pośladkach powstają na skutek nadmiernej keratynizacji naskórka prowadzącej do zatkania się ujścia mieszków włosowych martwymi komórkami skóry..
Powstają krostki różowawe, czerwone lub brunatne wypełnione jasnym płynem. Skóra wokół miejsca ze stanem zapalnym jest sucha i zaczerwieniona, to dlatego nazywa się ją często gęsią skórką, ponieważ te bolące krostki na pośladkach przypominają skórę reagującą na zimno.
Krosty na pośladkach - domowe sposoby. Jak się ich pozbyć?
Krosty na pośladkach są nie tylko nieestetyczne, ale mogą też powodować silny świąd, a nawet bolesność. W większości przypadków wypryski w okolicy odbytu świadczą o rozwoju infekcji mieszków włosowych lub gruczołów potowych. Jak rozpoznać konkretne schorzenie? Dowiedz się, jak się pozbyć tego typu wykwitów.
- Krosty na pośladkach zazwyczaj nie są groźnym objawem, jednak sprawiają dyskomfort. Jakie choroby je wywołują?
- Krosty na pośladkach mogą pojawić się nie tylko u nastolatków jako wynik trądziku, ale także u młodszych dzieci. Jakie są tego przyczyny?
- Niektóre krosty na pośladkach da się wyleczyć domowymi sposobami, inne natomiast wymagają leczenia. Na czym ono polega?
- Przyczyny krost na pośladkach. Skąd się biorą?
- Bolące krosty na pośladkach
- Ropne wypryski na pośladkach
- Twarde wypryski na pośladkach
- Krosty na pośladkach u mężczyzn
- Krosty na pośladkach u dziecka
- Jak pozbyć się krostek na pośladkach?
- Maść na krosty na pośladkach
- Domowe sposoby na krosty na pośladkach
Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach
Zmiany skórne powstają nie tylko przez niewłaściwą higienę i używanie złych kosmetyków. Pryszcze, krostki i wysypki powstają również przez złe codzienne nawyki, tryb życia i dietę. Istnieje jednak kilka sposobów, by zredukować do minimum ryzyko pojawienia się nieestetycznych i bolących zmian skórnych. Zaliczamy do nich np.
- Rezygnację z korzystania z bielizny wykonanej ze sztucznych i nieprzepuszczających powietrza materiałów.
- Unikanie spędzania wielu godzin na pracy siedzącej. Praca siedząca sprzyja nadmiernej potliwości miejsc intymnych.
- Utrzymanie ostrożności podczas depilacji miejsc intymnych. Warto zwrócić uwagę, czy maszynka do golenia jest czysta, a ostrze odpowiednio ostre.
- Stworzenie domowego peelingu. Wystarczy np. wymieszać zmieloną kawę z ulubionym olejkiem.
- Regularna zmiana ręczników i pościeli.
- Niewyciskanie pryszczy i drapanie krostek.
- Unikanie szczotkowania na sucho.
Pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem, który nie zawsze ma związek z nieodpowiednią higieną osobistą. Każda osoba zmagająca się z tą przypadłością powinna zmienić codzienne nawyki i postawić na wysokiej jakości kosmetyki wspierające poprawne działanie naszej skóry. Gdy wprowadzone zmiany nie przyniosą rezultatu, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. To właśnie lekarz specjalista jest w stanie określić dokładne podłoże ewentualnej choroby i zaproponuje najlepsze rozwiązania.
Popularne kosmetyki do higieny intymnej dla mężczyzn:

Nieestetyczne pryszcze na pośladkach i krostki — czy wpływ na to ma higiena?
Czerwone krostki i duże pryszcze na pośladkach nie wyglądają estetycznie. Ropne zmiany nie tylko źle wyglądają, ale także mogą być źródłem różnych dolegliwości jak pieczenie i świąd. Kobiety zmagające się z tym problemem nie uważają się za atrakcyjne. Unikają np. aktywności fizycznej, rezygnują z wizyty w saunie i na basenie oraz wstydzą się intymnych zbliżeń ze swoim partnerem. Przez lata utwierdziło się przekonanie, że krostki na pupie mają związek z nieodpowiednią higieną. Czy to prawda? Okazuje się, że niewłaściwa higiena może, ale nie musi być, przyczyną pojawienia się pryszczy i krostek na pośladkach. Ważna jednak jest codzienna dbałość o miejsca intymne, by zminimalizować ryzyko podrażnień i stanów zapalnych.
Pryszcze na pośladkach mogę występować w formie drobnej wysypki, krostek, bolących zmian ropnych i zmian występujących na udach i pupie. Każda zmiana skórna w tej okolicy powoduje duży dyskomfort i może być przyczyną kompleksów. By móc radzić sobie z tym problemem, warto znać przyczyny. Najczęstszym powodem są:
- Czyraczność — jest to nic innego jak zapalenie mieszków włosowych. Niewielka zmiana skórna z czasem zamienia się w dużą krostkę z charakterystycznym białym czopem. Krosta swędzi i może powodować ból. Czyraki mają to do siebie, że same pękają i tworzą w ten sposób otwarte rany. Na czyraki narażone są zwłaszcza osoby o obniżonej odporności i te chorujące na cukrzycę.
- Rogowacenie okołomieszkowe — na pierwszy rzut oka wygląda na gęsią skórkę, która przyczynia się do szorstkości i suchości skóry. Przyczyną tych zmian jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Na tego typu zmiany skórne narażone są zwłaszcza osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry.
- Trądzik — problem ten dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Trądzik objawia się dużymi, ropnymi krostami, które oprócz pośladków mogą występować na ramionach i plecach. Za główną przyczynę uważa się zbyt intensywną produkcję łoju, rogowacenie mieszków włosowych i zapalenie bakteryjne.
- Potówki — objawiają się niewielką wysypką na pośladkach. Powstają one na skutek „zaparzenia się” skóry od potu. Potówki mogą mieć również związek z niewłaściwą higieną, przegrzewaniem newralgicznym miejsc oraz korzystaniem z bielizny wykonanej ze sztucznego materiału.
- Opryszczka HHV-2 – to choroba wywołana przez wirus HSV, który powoduje swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do pojawienia się bolących pęcherzy i wrzodów w okolicy miejsc intymnych i odbytu. Tutaj warto zaznaczyć, że opryszczka HHV-2 jest przenoszona drogą płciową.
