Jak pozbyć się pryszczy na pośladkach - Skuteczne sposoby i porady

Za pojawienie się krost na pośladkach może odpowiadać trądzik skupiony. Na skórze pojawiają się wtedy bolesne, ropne nacieki. Konieczne jest leczenie u dermatologa, bo nieleczony trądzik skupiony powoduje powstawanie blizn.

Trądzik skupiony wymaga leczenia antybiotykami, środkami zawierającymi retinoidy i witaminę A. Pojawia się w wyniku stresu lub zaburzeń hormonalnych. Częściej zapadają na niego mężczyźni.

Krosty na pośladkach mogą być również efektem choroby skóry, rogowacenia okołomieszkowego. W jej wyniku ujścia mieszków włosowych zatykają się przez martwe komórki skóry. To właśnie dlatego powstają pryszcze.

Jak odróżnić pryszcze na pośladkach na tle alergicznym od pryszczy powstających w wyniku choroby skóry? W przypadku zapalenia mieszków włosowych skóra wokół jest jest sucha, podrażniona i chropowata. W takiej sytuacji najlepiej jest szybko wybrać się do dermatologa. Dobrze też zmienić płyn do higieny intymnej na delikatniejszy i zacząć używać hipoalergicznych środków do prania, żeby dodatkowo nie podrażniać skóry.

Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach

Zmiany skórne powstają nie tylko przez niewłaściwą higienę i używanie złych kosmetyków. Pryszcze, krostki i wysypki powstają również przez złe codzienne nawyki, tryb życia i dietę. Istnieje jednak kilka sposobów, by zredukować do minimum ryzyko pojawienia się nieestetycznych i bolących zmian skórnych. Zaliczamy do nich np.

  • Rezygnację z korzystania z bielizny wykonanej ze sztucznych i nieprzepuszczających powietrza materiałów.
  • Unikanie spędzania wielu godzin na pracy siedzącej. Praca siedząca sprzyja nadmiernej potliwości miejsc intymnych.
  • Utrzymanie ostrożności podczas depilacji miejsc intymnych. Warto zwrócić uwagę, czy maszynka do golenia jest czysta, a ostrze odpowiednio ostre.
  • Stworzenie domowego peelingu. Wystarczy np. wymieszać zmieloną kawę z ulubionym olejkiem.
  • Regularna zmiana ręczników i pościeli.
  • Niewyciskanie pryszczy i drapanie krostek.
  • Unikanie szczotkowania na sucho.

Pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem, który nie zawsze ma związek z nieodpowiednią higieną osobistą. Każda osoba zmagająca się z tą przypadłością powinna zmienić codzienne nawyki i postawić na wysokiej jakości kosmetyki wspierające poprawne działanie naszej skóry. Gdy wprowadzone zmiany nie przyniosą rezultatu, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. To właśnie lekarz specjalista jest w stanie określić dokładne podłoże ewentualnej choroby i zaproponuje najlepsze rozwiązania.

Popularne kosmetyki do higieny intymnej dla mężczyzn:

Pryszcze na pośladkach: przyczyny

1. Trądzik skupiony

Jeden z najbardziej dokuczliwych rodzajów trądziku - jak sama nazwa wskazuje, występuje on nie pojedynczo, a w formie skupionej, towarzyszą mu ropnie, zaskórniki, a gdy torbiel pęka, wypływa z niej ropa, co może też prowadzić do powstania blizny.

Trądzik skupiony powstaje w miejscach z dużą ilością gruczołów łojowych - najczęściej na twarzy, ale także plecach, na skórze głowy czy właśnie na pośladkach. Trądzik skupiony znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

2. Rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie często bywa mylone z trądzikiem, choć jego przyczyny są inne - pojawia się na skutek nadmiernej keratynizacji naskórka, która prowadzi do zatykania ujścia mieszków włosowych przez martwe komórki skóry. Dochodzi do powstania krostek - różowawych (podobnych w odcieniu do koloru skóry), czerwonawych, brunatnych (w rzadkich przypadkach).

Rogowacenie poznasz po tym, że skóra wokół niego jest bardzo sucha i zaczerwieniona - dlatego właśnie nazywa się je potocznie "gęsią skórką" - w dotyku krostki przypominają te, które pojawiają się, gdy nam zimno lub bardzo się przestraszymy. Rogowacenie występuje nie tylko na pośladkach, ale i twarzy, ramionach.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wypryski na pośladkach może też powodować pojawiająca się w okolicy odbytu opryszczka narządów płciowych.

3. Opryszczka

Opryszczka wargowa to problem, z którym boryka się niemało osób, niewielu jednak wie, że opryszczka genitalna może się pojawić i na pośladkach. Do zakażenia może dojść na skutek bezpośredniego kontaktu uszkodzonej skóry lub błony śluzowej osoby zdrowej ze śliną bądź zmianami skórnymi zakażonego. Rozdrapując rany spowodowane opryszczką wargową, można też samodzielnie przenieść zakażenie w inne części ciała, m. in. właśnie na pośladki. Aby poradzić sobie z tym problemem najlepiej udać się do dermatologa lub lekarza POZ. Zobacz też: Na czym polega wybielanie odbytu? Odparzenia skóry - jak sobie z nimi radzić? Jak się pozbyć rozstępów?

Jak pozbyć się krostek na pośladkach?

Jak wyleczyć krosty na pośladkach? Wszystko zależy od etiologii tego typu wykwitów skórnych. W przypadku różnych schorzeń stosuje się bowiem różne metody terapeutyczne.

  • Czyraczność: antybiotyki doustne (penicylina, cefalosporyna), środki antyseptyczne, a także usunięcie czopa martwiczego, ewentualnie nacięcie czyraka w celu złagodzenia dolegliwości bólowych.
  • Ropne zapalenie gruczołów łojowych (trądzik odwrócony): antybiotyki i leki sterydowe, a wobec ich niewielkiej skuteczności - chirurgiczne usunięcie przetok.
  • Trądzik skupiony: antybiotyki (np. tetracyklina, erytromycyna), retinoidy (np. izotretynoina), kwas azelainowy oraz salicylowy, nadtlenek benzoilu. Do tego laseroterapia, krioterapia, wypalanie kwasem trójjodooctowym.
  • Łuszczyca odwrócona: miejscowe glikokortykosteroidy, takalcytol i inne pochodne witaminy C, cygnolina. Do tego doustnie metotreksat lub cyklosporyna.
  • Pieluszkowe zapalenie skóry: emolienty, krochmal, sporadycznie antybiotyki lub słabe leki przeciwzapalne.

naczyniaki starcze , czyli charakterystyczne czerwone kropki na ciele jak pieprzyki, których powstawanie jest zwykle uwarunkowane genetycznie; białaczka, zwłaszcza jeśli czerwonym kropkom na ciele towarzyszą siniaki, związane z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi.

Czytaj dalej...

Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków.

Czytaj dalej...

Stosowanie kosmetyków takich jak tonery, żele myjące, a nawet kremów z filtrem zawierających w swoim składzie alkohol, może podrażniać delikatną skórę policzków, prowadzić do nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe oraz pojawienia się stanów zapalnych.

Czytaj dalej...

Oczywiście są one kwestią indywidualną, u niektórych osób z ciemniejszą miazgą nie będzie żadnych rezultatów, ponieważ jak wspomniano skórka od banana nie wybiela zębów, ponieważ to nie szkliwo odpowiada za ich barwę, lecz właśnie miazga.

Czytaj dalej...