Sposoby na Obniżenie Poziomu Oksydantu

Proporcje farby i utleniacza

Poniżej proporcje mieszania farby z oksydantem w przypadku najpopularniejszych farb dostępnych w Hairstore.pl:

  • Goldwell Topchic: proporcja mieszania 1:1 (np. 60 ml farby + 60 ml oksydantu),
    dla farbowania rozjaśniającego 1:2 (np. 60 ml farby + 120 ml oksydantu,
  • Inebrya Color: proporcja mieszania 1:1.5 (np. 60ml farby + 90ml oksydantu),
  • Indola PCC: proporcja mieszania 1:1 (np. 60 ml farby + 60 ml oksydantu),
  • L’Oreal Majirel: proporcja mieszania 1:1.5 (np. 50ml farby + 75ml oksydantu),
  • Schwarzkopf Igora Royal: proporcja mieszania 1:1 (np. 60 ml farby + 60 ml oksydantu),
  • L’Ooreal Inoa ODS2: proporcja mieszania 1:1 (np. 60 ml farby + 60 ml oksydantu),
  • Wella Color Touch: proporcja mieszania 1:1.5 (np. 60ml farby + 90ml oksydantu), wyjątkiem są odcienie z serii platynowej-rozjaśniające, tutaj mieszany w proporcji 1:2 ((np. 60 ml farby + 120 ml oksydantu).

Jak widać, mieszanie farb z oksydantami nie jest zbyt dużym wyzwaniem. Wystarczy odpowiednio dobrać stężenie, a wtedy koloryzacja w domu przyniesie doskonałe efekty.

Podstawowe informacje o stężeniach oksydantu:

Profesjonalne oksydanty stosowane przez fryzjerów mają różną wartość procentową. Te najczęściej używane to odpowiednio – 3%, 6%, 9% oraz 12%.

  • 3%: rozjaśnia włosy o 1 ton lub nie zmienia widocznie koloru włosów, może jedynie pogłębić odcień lub dodać inny refleks. Stężenia 3% najczęściej używa się by lekko, nieznacznie rozjaśnić lub przyciemnić włosy. Także przy wykonywaniu niektórych balejaży oraz jako dodatek do rozjaśniaczy. Jest to najłagodniejsze i najmniej inwazyjne dla naszych włosów stężenie, dlatego najlepiej jest wybierać ten oksydant w przypadku gdy nie chcemy zauważalnie zmienić koloru i nie mamy dużo siwych włosów.
  • 6%: rozjaśnia o 1-2 tony, a także najlepiej działa na siwe włosy. Jest to najczęściej używany oksydant podczas standardowego farbowania. Używa się go do rozjaśniania włosów od 1 do 2 tonów, czyli dość widocznej zmiany koloru włosów, do równomiernego przyciemniania włosów o nierównomiernym kolorze, a także do dokładnego pokrycia siwych włosów.
  • 9%: umożliwia rozjaśnienie włosów nawet do 3 tonów w farbach tzw. rozjaśniających, np. blondach specjalnych o numerach
  • 12%: najmocniejszy oksydant stosowany podczas zwykłej koloryzacji utleniającej. Najlepiej używać go bardzo rzadko i tylko w koniecznych przypadkach, pamiętając, by bezwzględnie unikać kontaktu mieszanki ze skórą głowy. Oksydant ten bardzo mocno rozjaśnia włosy – do 5-6 tonów, szczególnie gdy stosuje się go z rozjaśniaczem w proszku lub pudrze. Najczęściej używa się go do grubych, opornych na rozjaśnianie włosów, do ciemnych naturalnych włosów oraz przy dekoloryzacji.

Czym są oksydanty do farb?

Oksydant to nic innego jak woda utleniona, która wpływa na naturalną pigmentację włosów. Dzięki niemu są gotowe do przyjęcia nowych pigmentów. Jeśli na włosy nałożymy samą farbę to nie zadziała, ponieważ nie będzie w stanie zastąpić znajdujących się we włóknach barwników (naturalnych lub pozostałych z wcześniejszego farbowania).

Można spotkać wiele nazw tego typu produktów: m. in. aktywatory, utleniacze, developery. Najczęściej mają kremową konsystencję, która sprawia, że nałożenie mieszanki jest dość łatwe i podczas aplikacji nie spływa ona z włosów. Dodatkowo w ich składzie często znajdują się składniki aktywne, które delikatnie pielęgnują pasma i chronią je podczas koloryzacji.

Co się stanie, gdy źle dobierzemy oksydant?

Nieodpowiednio dobrany aktywator może popsuć cały zabieg. Może mieć negatywny wpływ zarówno na kondycję włosów, jak i na uzyskany efekt kolorystyczny.

Jeśli wybierzemy zbyt mocny oksydant na pasmach może pojawić się nieestetyczny, żółty odcień. Zbyt wysokie stężenie może też podrażnić skórę głowy lub osłabić włókna powodując ich nadmierną łamliwość. Z kolei za słaby utleniacz może spowodować nierównomierny rezultat koloryzacji lub w ogóle nie zmienić odcienia. Może również doprowadzić do szybkiego wypłukania się koloru lub słabego pokrycia włosów (szczególnie w przypadku siwych lub grubych pasm).

Bardzo ważne jest więc postępowanie zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania farby i zachowanie wskazanych proporcji składników. W przeciwnym razie możemy za mocno rozcieńczyć farbę (jeśli ilość utleniacza będzie za duża) lub uniemożliwić jej działanie (gdy utleniacza będzie za mało).

Więcej o domowej koloryzacji przeczytasz TUTAJ.

Proporcje farby i utleniacza

By farba w połączeniu z utleniaczem dała dobry efekt, oba składniki muszą mieć odpowiednie proporcje. Jakie? To zależy od wybranej przez Ciebie farby. Proporcje podaje producent produktu, zwykle na opakowaniu farby lub w ulotce. Na przykład proporcja 1:1 oznacza, że trzeba wymieszać składniki pół na pół. Jeśli jest to 1:2 – do każdych 50g kremu koloryzującego, trzeba dodać 100g oksydantu. Do odmierzania ilości najlepiej użyć wagi fryzjerskiej bądź kuchennej.

W odróżnieniu od farb nieprofesjonalnych - sklepowych, które utleniacz mają dołączony w opakowaniu, farby fryzjerskie wymagają samodzielnego dobrania oksydantu. Niektóre farby profesjonalne mają określony przez producenta typ oksydantu i zawierają taką informację opisie kosmetyku.