Skuteczne metody depilacji przy łuszczycy - Jak wybrać najlepszą opcję dla siebie?
Kto kwalifikuje się do programu lekowego NFZ?
Pacjenta do programu kwalifikuje zespół koordynacyjny do spraw leczenia biologicznego łuszczycy plackowatej, powołany przez Prezesa Narodowego Funduszu. Jednakże inicjatorem zgłoszenia pacjenta jest zawsze jego lekarz prowadzący.
Lekarze prowadzący korzystają ze specjalnych aplikacji komputerowych, które umożliwiają zgłoszenie pacjenta do programu.
W ramach programu dostępne są różne leki biologiczne, takie jak infiiximab, adalimumab, etanercept, ustekinumab, iksekizumab i sekukinumab. Te leki działają na różne mechanizmy immunologiczne, co pozwala na indywidualne dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta.
Aby zakwalifikować się do programu, pacjent musi spełniać łącznie następujące kryteria:
- wiek 18 lat lub więcej (z wyjątkiem etanerceptu, który jest dostępny dla dzieci powyżej 6. roku życia),
- diagnoza umiarkowanej lub ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej,
- wskaźniki PASI, DLQI i BSA powyżej określonych wartości,
- brak odpowiedzi na co najmniej dwie klasyczne terapie systemowe (lub jedną w przypadku dzieci w wieku 6-18 lat) lub nietolerancja/przeciwwskazania do tych terapii zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego.
Warto podkreślić, że leczenie biologiczne łuszczycy jest nowoczesną i skuteczną metodą terapii, ale wymaga dokładnej kwalifikacji pacjenta i ścisłego monitorowania efektów leczenia. Jeśli pacjent spełnia kryteria kwalifikacji, leczenie biologiczne może znacząco poprawić jakość jego życia.
Dieta
Przy problemach skórnych dieta powinna być bogata w kwasy omega-3 oraz witaminę A i E. Naturalne źródło witamin stanowią oleje roślinne, oliwa z oliwek, tran, ziarna zbóż. Negatywny wpływ na wygląd skóry mają smażone potrawy, alkohol, które zwiększają produkcję szkodliwych wolnych rodników tlenowych.
Dietę warto wzbogacić w napary ziołowe z liści pokrzywy, ziela bratka, skrzypu, drapacza, które wspomagając pracę nerek przyspieszają wydalanie toksyn.
Dobroczynne działanie w walce z łuszczycą mają również pędy uczepu trójlistkowego. Nalewka z surowca pomaga oczyszczać organizm z produktów przemiany materii. Działanie regenerujące na skórę wykorzystywane jest nie tylko w leczeniu łuszczycy, ale trądziku czy wyprysku atopowym. Nalewkę można stosować doustnie oraz miejscowo dodając do kąpieli lub bezpośrednio nacierając zmiany skórne.
Do smarowania wykwitów skórnych można wykorzystać również sok z aloesu lub olej z wiesiołka, które zmiękczając i odżywiając skórę przyspieszają jej regenerację.
mgr farm. Dorota Gruszka
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Mikroflora jelitowa
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest zapewnienie odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach, ponieważ 70% układu odpornościowego znajduje się właśnie w jelitach.
Z tego względu ważna jest dieta bogata w błonnik pokarmowy. Błonnik reguluje pracę jelit i zapewnia optymalną mikroflorę. Ze swojej strony mogę dodać, że najwięcej błonnika znajduje się w warzywach i owocach, zwłaszcza w tych miejscach, których często unikamy – skórki, twardsze części owoców i warzyw. A także w pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych, otrębach i innych ziarnopodobnych produktach.
Ponadto nie należy doprowadzać do zaparć, gdyż świadczy to o złej mikroflorze jelit, zaburza pracę jelit, a także gromadzone są wówczas toksyny w organizmie. I tu znów mogę polecić ze swojej strony produkty bogate w błonnik.