Jaka może być przyczyna

Świeci się kontrolka silnika – poważniejsze powody

  • awaria sondy lambda,
  • uszkodzenie jednej z cewek zapłonowych,
  • usterka układu wtryskowego,
  • uszkodzenie filtra cząstek stałych,
  • uszkodzenie katalizatora,
  • niesprawność zaworu recyrkulacji spalin EGR.

E fekty tych usterek mogą być bardzo różne – od większego spalania, przez niewłaściwy skład wydalanych spalin, gorsze osiągi, aż po zakłóconą pracę silnika prowadzącą do awarii. Zapalenie się kontrolki silnika może być także spowodowane zatankowaniem złej jakości paliwa, jak również złym dobraniem mieszanki paliwowo-powietrznej. Niezbędna może się okazać wymiana przepływomierza.

Częstą przyczyną jest także nieprawidłowy montaż instalacji gazowej. W takim przypadku może wystarczyć ponowna regulacja instalacji, ale czasem niezbędna będzie wymiana niewłaściwie użytych komponentów.

Duża liczba możliwych usterek związanych z zapaloną kontrolką silnika wymaga zdiagnozowania u mechanika, który dysponuje odpowiednim sprzętem. Po podpięciu Twojego samochodu do komputera w warsztacie jest szansa na ustalenie nie tylko samego miejsca awarii, ale również dokładnego zdiagnozowania usterki!

Co robić, gdy dziecko wymiotuje żółcią?

Jednorazowe wymioty żółcią u naszych pociech to nie powód do paniki. Przy wyjątkowo nasilonych, bądź nawracających trzeba szukać specjalistycznej pomocy. Podejrzenie wymiotów na tle niedrożności przewodu pokarmowego wymaga pilnej interwencji medycznej. Niedrożność przewodu pokarmowego objawia się oprócz żółtych wymiotów typowo: bólem brzucha, zatrzymaniem gazów i stolca, wzdęciem brzucha, obecnością treści kałowej w wymiocinach, brakiem wysłuchiwanej perystaltyki jelit lub metalicznym odgłosem przy osłuchiwaniu brzucha.

W zależności od objawów zgłaszanych przez dziecko lub zaobserwowanych przez rodzica oraz wykrytych w badaniu przedmiotowym lekarz może skierować małego pacjenta na dalsze badania: laboratoryjne, obrazowe (tomografia komputerowa, USG, RTG przeglądowe jamy brzusznej). Gdy wymiotom żółcią towarzyszy silnym ból brzucha, specjalista z pewnością zleci badanie USG jamy brzusznej. W przypadku podejrzenia niedrożności wykonuje się RTG przeglądowe jamy brzusznej w pozycji Trendelenburga (pozycja na plecach z tułowiem uniesionym w stosunku do głowy). W niektórych sytuacjach konieczne może być wykonanie badań inwazyjnych, takich jak gastroskopia w przypadku podejrzenia żółciowego zapalenia żołądka. Gdy prawdopodobną przyczyną wymiotowania żółcią przez dziecko jest refluks żółciowy metodą diagnostyczną jest badanie radioizotopowe. Dodatkowo można wykonać pomiar objętości żółci w żołądku (w tym celu należy założyć sondę do żołądka).

Postępowanie w przypadku żółtych wymiocin może obejmować leczenie objawowe, doraźne oraz leczenie przyczynowe. Podczas uciążliwych wymiotów organizm ludzki traci dużo wody i elektrolitów. Dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie, dlatego leczenie objawowe opiera się głównie na nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu stężeń elektrolitów. W tym celu stosuje się doustne płyny nawadniające, które można kupić bez recepty w aptece. Gdy nawadnianie doustne nie jest skuteczne, należy zgłosić się z dzieckiem do szpitala i rozpocząć nawadnianie dożylne. W przypadku przedłużających się wymiotów niektórzy specjaliści przepisują leki przeciwwymiotne i uspokajające.

Żółta kontrolka silnika – częsta przyczyna to wypadanie zapłonu

Wypadanie zapłonu na którymś z cylindrów to usterka, która dotyka w większości aut z silnikami benzynowymi. Przyczyną tego problemu jest brak spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w jednym z cylindrów. Charakterystyczne objawy to przede wszystkim spadek mocy, nierówna praca silnika oraz problemy z odpaleniem. Bardzo pomocna w diagnostyce tego problemu okazuje się kontrolka silnika check engine , która w przypadku tego typu usterki w wielu modelach samochodów podczas jazdy miga, zamiast jednostajnie się świecić. Jeżeli miga check engine – czy można jechać w takim przypadku? W przypadku aut z silnikiem czterocylindrowym (lub większym) problem ten nie unieruchomi Twojego auta, ponieważ jeżeli awarii uległ jeden cylinder, to auto nadal będzie mogło jechać (choć jest to oczywiście niezalecane). Jeżeli Twoje auto ma silnik trzycylindrowy lub mniejszy, może się okazać, że przez niesprawny jeden cylinder, pojazd będzie miał za mało mocy, żeby jechać.

Przyczyny tego typu awarii mogą mieć różne podłoże. Do najczęstszych można zaliczyć uszkodzenia cewek zapłonowych, problemy ze świecami, bądź zużycie przewodów zapłonowych. Niestety w niektórych przypadkach wypadanie zapłonu może wynikać z o wiele poważniejszych problemów, takich jak brak kompresji na jednym z cylindrów. W takiej sytuacji nieunikniony może być generalny remont silnika.

Autor

Polecane artykuły

Jaki ciśnieniomierz wybrać? Sprawdź, jak poprawnie mierzyć ciśnienie w domu

Hipercholesterolemia (hiperlipidemia) - czym jest, jak się objawia i jak się ją leczy?

Kardiowersja - co to za zabieg i w leczeniu jakich schorzeń się go wykonuje?

USG dopplerowskie - na czym polega, kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować?

Czym są tętniaki? Przyczyny, objawy, leczenie i powikłania tętniaka

Kołatanie serca - najczęstsze przyczyny, objawy, leczenie palpitacji serca

Bezpłatna aplikacja VisiMed

Samochód nie odpala? Coś poszło nie tak.

Przekręcasz kluczyk albo naciskasz przycisk i… nic. Silnik nie odpala. To najgorsza wiadomość dnia. Dlaczego silnik nie chce zapalić? Jak szybko sprawdzić, co się zepsuło? Najważniejsze to nie wpadać w panikę i spokojnie przejść przez naszą listę rzeczy do sprawdzenia, kiedy silnik nie chce zapalić. Żeby jednak dowiedzieć się, dlaczego auto nie odpala, trzeba poznać zasadę działania jego silnika.

Teoretycznie, aby uruchomić silnik spalinowy, trzeba tylko trzech rzeczy: powietrza, paliwa i zapłonu. Ten ostatni w przypadku silnika benzynowego pochodzi oczywiście z iskry świecy zapłonowej, w silniku Diesla – z wysokiej temperatury sprężonego przez tłok powietrza. Tylko że rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana.

  1. Powietrze musi być dostarczone w odpowiedniej ilości.
  2. Paliwo musi być odparowane (rozpylone), nieskroplone.
  3. Zapłon musi nastąpić we właściwym momencie.
  4. Rozrusznik musi zakręcić wałem korbowym, żeby zainicjować cały proces.

Mnóstwo procesów może zostać zaburzonych. Niemniej jednak większość z nich daje charakterystyczne objawy.

Samochód nie chce odpalić? Może brakuje mu prądu?

A więc auto nie odpala. Idźmy po kolei. Czy po przekręceniu kluczyka lub naciśnięciu przycisku (w przypadku silnika Diesla pamiętajmy o czasie niezbędnym do nagrzania świec żarowych) słychać „cyknięcie” rozrusznika? Jeśli nie, to znaczy, że nie płynie do niego w ogóle prąd (jeśli jest za słaby, rozrusznik będzie charakterystycznie „klikać”). Rozwiązanie? Wystarczy podłączyć inny akumulator lub podłączyć się kablami do innego auta i uruchomić swój pojazd. W ten sposób chwilowo usuniesz problem, ruszysz i dowiecie się, co było przyczyną tego, że samochód nie chce odpalić.

Akcja z wymianą akumulatora lub kablami działa? Masz zatem do wymiany akumulator – niezależnie od tego, czy został on wyeksploatowany, czy uległ awarii. Uszkodzenie może spowodować m.in. rozładowanie – przykładowo: gdy kiedyś zapomniałeś zgasić światła w aucie i zostawiłeś je włączone przez całą noc. Tyle że nim zakwalifikujesz baterię do wymiany, pamiętaj o uprzednim wyczyszczeniu (drobnym papierem ściernym) klem. Czasami problem z przepływem prądu pojawia się właśnie tu i czasami to właśnie z tego powodu auto nie chce odpalić.


Wyróżniamy sieci lokalne LAN - Local Area Network , sieci komputerowe miejskie MAN - Metropolitan Area Network , rozległe sieci komputerowe WAN - Wide Area Network , a także sieci globalne, których przykładem może być Internet.

Czytaj dalej...

Dzięki zastosowaniu trzech długości fal laser ten jest w stanie skutecznie usuwać włosy niezależnie od ich koloru co może być problematyczne w przypadku innych urządzeń, gdyż różna zawartość barwnika wymaga fal o różnej długości.

Czytaj dalej...

To świetne rozwiązanie również dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z koloryzacją włosów efekty utrzymują się jedynie przez kilka, kilkanaście myć, co daje Ci możliwość eksperymentowania i testowania kolorów.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...