Jakie Witaminy Mogą Pomóc w Walce z Pryszczami?

Pryszcze na plecach – leczenie

W przypadku występowania intensywnych zmian skórnych konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa. Należy się do niego udać także, gdy stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz dostępnych bez recepty preparatów nie przynosi poprawy. Pryszcze na plecach leczymy zwykle miejscowo, a w przypadku braku skuteczności terapii sięgamy po leczenie ogólnoustrojowe. Dermatolodzy najczęściej zalecają stosowanie maści, kremów lub płynów do użytku zewnętrznego. Gdy te nie przynoszą pożądanych efektów, stosuje się antybiotyki lub retinoidy. W przypadku kobiet skuteczna można okazać się doustna antykoncepcja, lecz decyzję o jej włączeniu warto podjąć w porozumieniu z ginekologiem. Leczenie trwa zwykle długi okres czasu, dlatego nie należy zniechęcać się w przypadku braku natychmiastowych efektów [1, 2].

W przypadku często powracającego problemu pryszczy na plecach należy szczególną uwagę zwrócić na odzież – powinna być przewiewna i wykonana z dobrej jakości naturalnych materiałów.

Zmian trądzikowych nie powinno się opalać, ponieważ grozi to pogorszeniem stanu skóry. Bezwzględnie zakazane jest wyciskanie pryszczy, które powoduje rozsiew bakterii na większą powierzchnię skóry. Całkowite wyleczenie trądziku jest możliwe pod warunkiem utrzymywania prawidłowej higieny i włączenia odpowiedniej terapii [1].

Jak zapobiegać pryszczom?

Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?

Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:

  • zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
  • przeroście gruczołów łojotokowych,
  • nadmiernym rogowaceniu skóry,
  • bakteriach i wirusach w organizmie,
  • uwarunkowaniach genetycznych,
  • stanie zapalnym skóry.

Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

1. Jedz zdrowo!

Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?

Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.

2. Nawadniaj się!

Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ PRYSZCZE NA PLECACH OD TYCH NA TWARZY?

Chociaż pryszcze na plecach mogą mieć podobny wygląd, istnieją trzy kluczowe różnice między nimi:

1. Rozmiar: pory skóry na plecach są większe niż na twarzy, co oznacza, że mogą łatwiej zatykać się nadmiarem sebum, martwymi komórkami skóry i bakteriami.

2. Nasilenie: pryszcze na plecach mogą być bardziej bolesne niż pryszcze na innych obszarach, ponieważ skóra pleców jest znacznie grubsza, co oznacza, że wypryski mogą tworzyć się głębiej pod powierzchnią.

3. Leczenie: skóra na plecach może być mniej wrażliwa na miejscowe leczenie trądziku ze względu na swoją grubość. Jednym z przykładów jest nadtlenek benzoilu, który może pomóc w zwalczaniu bakterii, które przyczyniają się do powstawania niektórych form pryszczy. Ponadto stosowanie zabiegów miejscowych może być kosztowne ze względu na dużą powierzchnię pleców, więc wybór leczenia doustnego może być bardziej opłacalny.

Chociaż NIVEA nie została stworzona do leczenia pryszczy na plecach, oferuje gamę specjalnie opracowaną do leczenia objawów trądziku na twarzy. Linia NIVEA Derma Skin Clear wykorzystuje silne składniki aktywne kwas salicylowy, niacynamid i kwas glikolowy, aby głęboko oczyścić i rozjaśnić pory, co może pomóc w walce z pryszczami.

TRĄDZIK NA PLECACH U MĘŻCZYZN

Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczać trądziku pleców, krosty na plecach u mężczyzn występują częściej, ponieważ są oni bardziej podatni na ich rozwój niż kobiety. Jednym z głównych czynników jest to, że mężczyźni mają zwykle wyższy poziom testosteronu, hormonu, który między innymi może prowadzić do zwiększonej produkcji łoju, który zatyka pory.

Pryszcze na plecach zwykle nie są objawem choroby – jednak w niektórych przypadkach mogą być oznaką braku równowagi hormonalnej lub innego schorzenia. Na przykład pryszcze mogą pojawić się na plecach kobiet, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenie hormonalne, które może powodować trądzik.

Leki mogą również powodować pryszcze na plecach. Należą do nich niektóre leki stosowane w leczeniu depresji, które mogą powodować trądzik jako efekt uboczny. Jeśli zaczniesz zauważać pryszcze po rozpoczęciu nowego leku, najlepiej je monitorować i skonsultować się z lekarzem, jeśli nie ustąpią.

Pryszcze na plecach niekoniecznie muszą być objawem trądziku. Mogą pojawić się w wyniku innych, powszechnych chorób skóry, takich jak:

1. Wysypka z gorąca: pojawia się, gdy pot zostaje uwięziony w przewodach potowych, powodując powstawanie małych pryszczy lub czerwonych guzków. Jednak to zwykle ustępuje, gdy skóra ma szansę ostygnąć.

2. Reakcje alergiczne: nietolerancje pokarmowe, takie jak wspomniane wcześniej, mogą powodować powstawanie wyprysków. Inne czynniki dietetyczne mogą obejmować nadmiar cukru, przetworzone mięso, żywność o wysokim indeksie glikemicznym i fast foody.

3. Zapalenie mieszków włosowych: jest to zapalenie mieszków włosowych, które może powodować skupiska małych czerwonych guzków, które tworzą się wokół mieszków włosowych.

CO NA PRYSZCZE NA PLECACH

1. Utrzymuj skórę w czystości: należy jednak unikać zbyt mocnego szorowania.

2. Regularnie pierz pościel i ręczniki: pomoże to uniknąć gromadzenia się bakterii.

3. Nie drap ani nie wyciskaj pryszczy: nie tylko pogorszy to wygląd pryszczy, ale może również zainfekować krosty bakteriami, a także spowodować z czasem blizny.

4. Wybierz cienki, matujący filtr przeciwsłoneczny: cięższe filtry przeciwsłoneczne do ciała mogą dodatkowo zatykać pory, więc stosowanie lekkiego kremu przeciwsłonecznego na dotkniętych obszarach pomoże zminimalizować to ryzyko. NIVEA SUN Shine Control Matujący Krem Do Twarzy SPF 30, choć przeznaczony do pielęgnacji skóry twarzy, sprawdza się tu idealnie, ponieważ jego lekka formuła zapewnia skuteczną i natychmiastową ochronę przed promieniowaniem UV, jednocześnie wchłaniając nadmiar sebum z powierzchni skóry.

5. Zastosuj leczenie miejscowe: jeśli leczysz niewielką liczbę pryszczy, możesz zastosować leczenie miejscowe zawierające nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i oczyścić pory.

6. Leczenie miejscowe: w zależności od ilości wyprysków możesz zdecydować się na miejscowe leczenie dostępne bez recepty. Zazwyczaj to składniki wymienione powyżej oprócz AHA, które mogą być skuteczne w leczeniu objawów trądziku pleców.

7. Leczenie doustne: leczenie doustne może być bardziej opłacalne, jeśli trądzikiem dotknięty jest duży obszar skóry. Rozważając tę opcję, najlepiej wcześniej skonsultować się z dermatologiem, aby mógł zalecić i przepisać najbardziej odpowiednie dla Ciebie leczenie.

8. Skonsultuj się z dermatologiem: jeśli pryszcze utrzymują się i martwisz się o blizny, porozmawiaj z dermatologiem. Będzie on w stanie ocenić, czy masz problem i zaoferuje porady dotyczące dalszego leczenia.

Warto jednak zaznaczyć, że mówimy tu o paśmie 2100 MHz, a nie o bardziej wydajnym paśmie 2600 MHz, co wpływa na wyniki szybkości internetu w porównaniu do Plusa, który jako jedyny korzysta z tego pasma.

Czytaj dalej...

Dzięki zastosowaniu trzech długości fal laser ten jest w stanie skutecznie usuwać włosy niezależnie od ich koloru co może być problematyczne w przypadku innych urządzeń, gdyż różna zawartość barwnika wymaga fal o różnej długości.

Czytaj dalej...

Warto więc nie tylko pamiętać o perfekcyjnym dopasowaniu pielęgnacji do indywidualnych potrzeb, ale również nie zapominać o regularnej aplikacji produktów termoochronnych latem i sięganie po nie za każdym razem przed użyciem suszarki, lokówki, czy prostownicy.

Czytaj dalej...

Depilacja woskiem w salonie daje także pewność prawidłowego usunięcia zbędnego owłosienia, co minimalizuje ryzyko pojawienia się nieestetycznie wyglądających zmian, na przykład w postaci krostek czy zaczerwienienia skóry.

Czytaj dalej...