Jaka witamina pomaga na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów – przyczyny

Na skórze głowy mamy 100 tys. mieszków włosowych. Aż 90% włosów jest w fazie wzrostowej, tzw. fazie anagenu. Aby faza wzrostu przebiegała bez problemu, potrzebne są składniki odżywcze, gwarantujące niezakłócony przebieg tego procesu.

U zdrowego człowieka całkowicie fizjologiczne jest wypadanie do 100 włosów dziennie. Jeśli zauważymy nadmierną utratę włosów, jest to wskazaniem do poszukiwania przyczyn takiego stanu.

Nadmierne wypadanie włosów i łysienie mogą być spowodowane wieloma czynnikami. To na przykład:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nadmierny i długotrwały stres,
  • niezbalansowana dieta,
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • leki,
  • zmiany równowagi hormonalnej spowodowane chorobą (np. niedoczynność tarczycy) lub występujące w ciąży czy w okresie menopauzy.

Styl życia jest bardzo ważnym czynnikiem determinującym wypadanie włosów. Istnieją doniesienia o bliźniakach, u których – pomimo identycznego profilu genetycznego – stopień wypadania włosów jest różny. Jest to wynikiem narażenia na inne czynniki środowiskowe i innego stylu życia.

Jakie składniki diety są ważne dla włosów?

Odpowiedź na to pytanie jest często trudna, biorąc pod uwagę różne przyczyny ich wypadania. Niektóre składniki są jednak niezbędne do prawidłowej pracy mieszków włosowych, dlatego warto dbać o różnorodną i zbilansowaną dietę na co dzień.

Żelazo

Żelazo jest składnikiem, którego niedobór wywołuje anemię. Jednym z jej objawów są wypadające włosy. Żelazo można znaleźć głównie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, ale znajduje się ono również w fasoli, grochu, soczewicy, chlebie żytnim czy kaszy gryczanej. Należy pamiętać, że żelazo zawarte w produktach roślinnych wchłania się dużo gorzej niż to pochodzące ze źródeł zwierzęcych.

Cynk

Niedobory cynku również mogą prowadzić do wzmożonej utraty włosów. Źródłem cynku są m.in.:

  • ryby,
  • ostrygi,
  • mięso,
  • wątróbka,
  • jaja,
  • ser żółty,
  • kasza gryczana ,
  • pestki dyni,
  • nasiona słonecznika.

Biotyna

Witaminą istotną dla włosów jest biotyna . Jej niedobory, choć nie są częste, mogą przyczynić się do wypadania włosów. Biotyna znajduje się zarówno w żywności pochodzenia zwierzęcego (wątróbka, jaja, sardynki), jak i roślinnego (soja, orzechy włoskie, kalafior, migdały, szpinak).

Witamina B12

Kolejną ważną witaminą jest witamina B12 , której brak również skutkuje anemią i wypadaniem włosów. Jej niedobory często obserwowane są u osób ograniczających lub rezygnujących z mięsa i wszelkich produktów odzwierzęcych, ponieważ to one są jej głównym, dobrze przyswajalnym źródłem.

Na diecie wegańskiej i wegetariańskiej należy ją obowiązkowo suplementować.

Witamina D

Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, a jej powszechnie występujący niedobór źle wpływa na kondycję całego organizmu, w tym również włosów. Zapotrzebowanie na witaminę D jest tylko w niewielkim stopniu pokrywane za pomocą diety. Możliwa jest jej synteza w organizmie poprzez wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych, jednak eksperci zalecają jej regularną suplementację w celu uniknięcia niedoborów.

Przyczyny wypadania włosów

Włosy naturalnie wypadają każdego dnia, a w ich miejsce pojawiają się nowe włosy.

Ilość wypadających włosów nie powinna jednak przekraczać 70-100 sztuk dziennie.

  • zaburzenia hormonalne,
  • niedobory żywieniowe,
  • odchudzanie i niedożywienie.

Wzmożone wypadanie włosów towarzyszy różnym schorzeniom, takim jak zespół policystycznych jajników (PCOS), niedoczynność lub nadczynność tarczycy, anemia, insulinooporność oraz hiperprolaktynemia.

Z problemem wypadających włosów często zmagają się również kobiety w ciąży. W trakcie ciąży zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych wzrasta, co może wiązać się z wystąpieniem ich niedoborów. Ich pojawienie się może skutkować zaburzeniami w prawidłowej produkcji włosów i ich wypadaniem. Dodatkowo tak intensywne zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele przyszłej matki, wpływają na znaczne osłabienie włosów.

Zapobieganie wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.

Co zrobić gdy wypadają włosy?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .

Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.

W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.

Prawidłowa diagnoza wypadania włosów

Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.

Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.

Witaminy na włosy - jakie są dobre na ich wypadanie?

Witaminy na włosy potrafią zapobiec łysieniu, powstrzymać siwienie i nadać włosom ładny połysk, a do tego stymulują odrost nowych. Działają ochronnie i wzmacniająco. Sprawdź, których witamin nie może zabraknąć w diecie osoby dbającej o włosy.

  • Kondycja włosów jest bardzo często odzwierciedleniem nieprawidłowej ubogiej w witaminy i mikroelementy diety. Obciążeniem dla włosów może być również ciąża, karmienie piersią, nadmierny stres lub zabiegi kosmetyczne.
  • Jeśli włosy zaczynają nadmiernie wypadać jest to niepokojący sygnał, którego nie należy ignorować. W przypadku osłabienia kondycji włosów, warto rozważyć zmianę diety i rozpoczęcie suplementacji.
  • Na poprawę kondycji włosów znacząco może wpłynąć uzupełnienie w organizmie witaminy A, E, D, H, PP oraz witamin z grupy B.

Nieprawidłowa dieta na włosy, uboga w witaminy i mikroelementy bardzo szybko odbija się na kondycji włosów. Dodatkowym obciążeniem są dla nich:

  • stany choroby
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • stres
  • intensywne zabiegi kosmetyczne

Szybko okazuje się, że włosy stają się matowe, kruche, łamliwe i zaczynają nadmiernie wypadać. Jeśli dziennie tracimy ponad 200 włosów, to sygnał do niepokoju i zmiany diety oraz włączenia suplementów witaminowych lub ziół na wypadanie włosów.

Depilacja laserowa jest rozwiązaniem, które pozwala skutecznie pozbyć się owłosienia bez negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą tradycyjna, mechaniczna depilacja wrastające włoski, zacięcia i podrażnienia.

Czytaj dalej...

Emitowane ultradźwięki wprawiają w drgania zawarte we włosach cząsteczki keratyny, w konsekwencji doprowadzając do zmiany ich właściwości i struktury, powodując tym samym, że nasze naturalne włosy łączą się z dodatkowymi kosmykami.

Czytaj dalej...

Wyróżniamy sieci lokalne LAN - Local Area Network , sieci komputerowe miejskie MAN - Metropolitan Area Network , rozległe sieci komputerowe WAN - Wide Area Network , a także sieci globalne, których przykładem może być Internet.

Czytaj dalej...

Doustne leczenie trądziku, polegające głównie na stosowaniu takich retinoidów jak izotretynoina, jest wykorzystywane głównie w przypadku ciężkiego trądziku, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne.

Czytaj dalej...