Jaka witamina pomaga na wypadanie włosów?

Jak zahamować proces wypadania włosów?

Walka z wypadaniem włosów przyniesie efekt tylko jeśli zadziałamy od wewnątrz i od zewnątrz. Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak: zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby. Istotny jest również odpowiedni rytm dobowy, który pozwoli na prawidłową regenerację organizmu.

Walka z wypadaniem od zewnątrz to odpowiednia pielęgnacja czyli przede wszystkim:

  • regularne stosowanie peelingu skóry głowy,
  • szampondobrany do potrzeb skóry głowy,
  • serum lub wcierkao wysoko skoncentrowanych składnikach aktywnych.

Co jeść na zdrowe włosy i paznokcie?

Dobra kondycja włosów zależy od wielu witamin i minerałów, dlatego najprostszą odpowiedzią na pytanie, co jeść na zdrowe włosy i paznokcie będzie różnorodna i zbilansowana dieta.

Jednym z najzdrowszych modeli żywieniowych jest dieta śródziemnomorska, która charakteryzuje się:

  • niskim spożyciem tłuszczów nasyconych i białka zwierzęcego
  • wysokim spożyciem tłuszczów nienasyconych, błonnika i antyoksydantów
  • optymalnym stosunkiem kwasów omega-3 i omega-6.

Jest to dieta bogata w warzywa, owoce, rośliny strączkowe, ryby, orzechy i zboża. Zawiera również wszystkie niezbędne dla pięknych włosów witaminy i minerały.

Wpływ kluczowych składników pokarmowych spożywanych w diecie śródziemnomorskiej na stan zdrowia człowieka był przedmiotem wielu badań. Oceniano również ich wpływ na kondycję włosów i zahamowanie ich wypadania.

Badania potwierdzają, iż niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie z oliwek działają wspomagająco na kondycję włosów. Wskazują także, iż u osób stosujących tę dietę ryzyko łysienia i wypadania włosów jest mniejsze, dlatego dbając o piękny i zdrowy wygląd, również włosów, warto stosować ten model żywieniowy.

Przyczyny wypadania włosów

Włosy naturalnie wypadają każdego dnia, a w ich miejsce pojawiają się nowe włosy.

Ilość wypadających włosów nie powinna jednak przekraczać 70-100 sztuk dziennie.

  • zaburzenia hormonalne,
  • niedobory żywieniowe,
  • odchudzanie i niedożywienie.

Wzmożone wypadanie włosów towarzyszy różnym schorzeniom, takim jak zespół policystycznych jajników (PCOS), niedoczynność lub nadczynność tarczycy, anemia, insulinooporność oraz hiperprolaktynemia.

Z problemem wypadających włosów często zmagają się również kobiety w ciąży. W trakcie ciąży zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych wzrasta, co może wiązać się z wystąpieniem ich niedoborów. Ich pojawienie się może skutkować zaburzeniami w prawidłowej produkcji włosów i ich wypadaniem. Dodatkowo tak intensywne zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele przyszłej matki, wpływają na znaczne osłabienie włosów.

Witamina PP na włosy

Niacyna, inaczej witamina PP, ułatwia transport składników odżywczych do cebulek włosa. Witamina PP często znajduje się w ampułkach stosowanych na porost włosów. Głównym źródłem niacyny są drożdże, orzeszki ziemne, otręby pszenne i ryby.

W diecie wspomagające kondycję włosów powinno się znaleźć wiele witamin z grupy B. Nie tylko hamują one wypadanie włosów, ale także symulują wzrost nowych. Niektóre witaminy z tej grupy gwarantują ładny kolor i połysk włosa. Oto najważniejsze dla włosów witaminy z grupy B:

  • witamina B2 (ryboflawina) - zapobiega wypadaniu włosów. Szukaj jej w mleku i jego produktach, nasionach strączkowych, ciemnym pieczywie i szpinaku.
  • Witamina B5 (kwas pantotenowy) regeneruje włosy, poprawia pigmentację zapobiegając ich siwieniu. Łagodzi także stany zapalne skóry głowy. Opóźnia także łysienie oraz wypadanie włosów w związku ze starzeniem się organizmu. Szukaj jej w drożdżach, brokułach i pieczarkach.
  • Witaminę B6 (pirydoksyna) odgrywa ważną rolę w procesie produkcji włosa. Towarzyszy podziałowi komórek w mieszkach włosowych, dlatego gdy brakuje tej witaminy w organizmie włosy rosną wolniej. Pomaga też utrzymać kolor włosów. Szukaj jej w grochu, rybach, mięsie, ziemniakach.
  • witamina B9 (kwas foliowy) także zapobiega siwieniu, ale stymuluje przede wszystkim wzrost włosów. Szukaj go w pomarańczach, bananach, jabłkach, produktach zbożowych, jajach.
  • Witamina B10 (kwas paraaminobenzoesowy), zwana „witaminą w witaminie”, współdziała z kwasem foliowym. Dzięki niej włosy mają zdecydowaną barwę, są gęste, witamina B10 chroni je przed wypadaniem i zbyt wczesnym siwieniem. Szukaj jej w drożdżach piwnych, kiełkach pszenicznych i w melasie.
  • Witamina B12, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Jej niedobór może spowodować przetłuszczanie się włosów. Szukaj jej w wątróbkach, rybach i z wołowinie.

Zapobieganie wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.

Co zrobić gdy wypadają włosy?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .

Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.

W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.

Prawidłowa diagnoza wypadania włosów

Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.

Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.

Depilacja laserowa jest rozwiązaniem, które pozwala skutecznie pozbyć się owłosienia bez negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą tradycyjna, mechaniczna depilacja wrastające włoski, zacięcia i podrażnienia.

Czytaj dalej...

Metoda przedłużania włosów, która jest odpowiednia dla Ciebie, zależy od Twojego naturalnego rodzaju włosów, Twoich potrzeb oraz ilości czasu, pieniędzy i wysiłku, które chcesz poświęcić na ich utrzymanie.

Czytaj dalej...

Warto jednak zaznaczyć, że mówimy tu o paśmie 2100 MHz, a nie o bardziej wydajnym paśmie 2600 MHz, co wpływa na wyniki szybkości internetu w porównaniu do Plusa, który jako jedyny korzysta z tego pasma.

Czytaj dalej...

Doustne leczenie trądziku, polegające głównie na stosowaniu takich retinoidów jak izotretynoina, jest wykorzystywane głównie w przypadku ciężkiego trądziku, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne.

Czytaj dalej...