Kosmetyki na blizny i przebarwienia - Skuteczne sposoby na piękną skórę

Jak się pozbyć blizn potrądzikowych?

Pojawienie się trądziku nie musi oznaczać powstania blizn. Po pierwsze, nie każdy, kto boryka się z tym problemem, ma skłonności do bliznowacenia. Po drugie, jeśli odpowiednio dbamy o pielęgnację i wspieramy skórę, zmniejszając ryzyko powstawania wyprysków czy tworzenia się stanów zapalnych, rzadziej staniemy przed koniecznością pozbycia się blizn.

Blizny potrądzikowe nie zanikają same, ale nie wszystkie są głębokie i trwałe, więc często domowe zabiegi potrafią być skuteczne w ich zwalczaniu.

Na te bardziej oporne (choć niestety, nie wszystkie) są zabiegi specjalistyczne. Wiele jednak zależy od rodzaju blizny. Jest ich kilka:

  • blizny przerostowe – to grube, twarde, wypukłe guzki,
  • blizny zanikowe – to mniej lub bardziej rozległe wgłębienia, lub pofałdowana, nierówna skóra,
  • przebarwienia pozapalne – to różowe lub jasnobrązowe plamy na skórze.

Stosunkowo najłatwiej poradzić sobie z tymi ostatnimi, ponieważ działają na nie wszelkie substancje rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry. Niektóre kosmetyki, na przykład serum naturalnie wygładzające, wykazują wysoką skuteczność w leczeniu nie tylko blizn przebarwieniowych, ale też przerostowych. Serum zawiera olej marula, który skutecznie goi rany i przyspiesza proces regeneracji. To składnik sprawdzający się walce zarówno z trądzikiem, jak i bliznami potrądzikowymi. Zawartość bardzo skutecznej pochodnej witaminy C sprawia, że serum skutecznie ogranicza powstawanie przebarwień, a jednocześnie hamuje utlenianie sebum, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się wyprysków.

Nieco gorzej sytuacja wygląda z bliznami zanikowymi. Choć przy odpowiedniej pielęgnacji i poprawie elastyczności skóry ich wygląd może się poprawić, to jednak z wiekiem mogą stać się bardziej widoczne, ponieważ ilość kolagenu produkowanego w skórze zmniejsza się.

Niemniej kosmetologia i medycyna estetyczna stale się rozwijają, a na rynku pojawia się też wiele naturalnych kosmetyków o formułach tak zaawansowanych, że radzą sobie z naprawdę trudnymi niedoskonałościami. I chociaż niektórych blizn potrądzikowych nie da się pozbyć całkiem, to jednak można znacząco poprawić ich stan i wygląd całej skóry.

Jak pielęgnować blizny u dziecka?

Skóra dzieci, w szczególności najmłodszych, jest niezwykle podatna na wpływ czynników zewnętrznych. Jest znacznie delikatniejsza niż skóra dorosłych, przez co o wiele łatwiej ją uszkodzić. Co więcej, blizna na policzku u dziecka lub na innej części ciała to dość częsty widok, czego przyczyną mogą być częste infekcje. Idealnym przykładem będzie tutaj blizna u dziecka na twarzy po przebytej ospie, bostonce czy w przypadku nastolatków – trądziku młodzieńczym.

Co więcej, dzieci bywają mniej uważne i zachowują mniejszą ostrożność w trakcie zabawy, biegania czy jazdy na rowerze, przez co bardzo często narażone są na strupy i zadrapania czy nawet rozcięcia skóry, które mogą powodować blizny. Dlatego też, aby nie dopuścić do powstawania nieestetycznych przebarwień i widocznych blizn na skórze dziecka, warto zabezpieczyć ją poprzez odpowiednią pielęgnację.


Świetnym wyborem okaże się tutaj Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Fluid SPF50+. Chroni naskórek przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UVA oraz UVB. Jest niezwykle odporny na działanie wody, potu czy piasku. Oprócz tego odżywia i nawilża skórę dziecka.

Specjalistyczne metody usuwania blizn potrądzikowych

Gdy domowe sposoby zawodzą, a kosmetyki nie dają sobie rady z naszymi niedoskonałościami, warto rozważyć specjalistyczne zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych i u dermatologów. Oto niektóre z nich (od najmniej inwazyjnych):

Leki podawane na skórę

Zwykle w formie maści, żelu lub kremu, które zawierają zestaw substancji wspierających regenerację naskórka, łagodzących podrażnienia, nawilżających i wyrównujących koloryt skóry. Najczęściej są to kolagen, kwas hialuronowy, witamina C i alantoina.

Peelingi chemiczne

Specjalne mieszanki substancji, które głęboko złuszczają martwy naskórek i pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Wykonuje się je w gabinetach kosmetycznych, choć niektóre, te łagodniej działające peelingi, można wykonać także w warunkach domowych.

Mikrodermabrazja

Nieinwazyjny zabieg polegający na mechanicznym ścieraniu martwego i zrogowaciałego naskórka z wykorzystaniem specjalnego urządzenia. Element złuszczający to np. głowica diamentowa lub tlen i sól fizjologiczna. Efektem jest skuteczne zlikwidowanie przebarwień, pozbycie się zaskórników i drobnych blizn, a także zmarszczek. Zabieg ten pomaga także ograniczyć wydzielanie sebum w przypadku cery tłustej i mieszanej.

Laserowe usuwanie blizn

To zabieg, podczas którego wiązka światła jest kierowana precyzyjnie w zmienione miejsca. Światło lasera przenika w głąb skóry, aż do tkanki podskórnej i skóry właściwej, gdzie powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia. W wyniku tego działania zachodzi w tkankach reakcja fototermiczna, czyli znajdująca się w nich woda zostaje podgrzana i odparowuje. Skóra w odpowiedzi zaczyna proces regeneracji, pobudzając przede wszystkim produkcję kolagenu.

Blizny a przebarwienia

Blizny i przebarwienia na twarzy to również niezwykle częsty problem, z którym borykają się osoby na całym świecie o różnym fototypie skóry. Blizny potrądzikowe są nieestetyczne i łatwo zauważalne, a ich pozbycie się to nierzadko długotrwały proces.

Skąd w takim razie biorą się blizny i przebarwienia potrądzikowe? To zmiany skórne, które powstają w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia niedoskonałości i uszkodzenia skóry właściwej. Blizny potrądzikowe powstają w momencie, gdy tkanka łączna włóknista w momencie gojenia nie wypełnia całego ubytku tkanki.

Dlaczego jednak dochodzi do powstania przebarwień i blizn potrądzikowych? Istnieje kilka przyczyn tego problemu. Po pierwsze, może to być uraz mechaniczny, czyli uszkodzenie gojącej się skóry poprzez próbę wyciskania niedoskonałości czy rozdrapywania (jest to także niehigieniczne, gdyż może prowadzić do roznoszenia mikroorganizmów na inne części twarzy).

Inną, równie częstą przyczyną powstawania przebarwień i blizn potrądzikowych jest nieodpowiednia pielęgnacja i stosowanie kosmetyków niedopasowanych do potrzeb skóry. To także nieodpowiednia fotoprotekcja, a często także jej całkowity brak.

Warto także zwrócić uwagę, że blizny po trądziku mogą mieć zarówno kształt pogrubionych wypukłych guzków, wgłębień czy wspomnianych przebarwień.Zanikowe blizny potrądzikowe
są najczęstszym występującym typem opisywanych zmian skóry. Nierzadko blizny potrądzikowe cechuje nierówna i stożkowata struktura skóry, co jest szczególnie widoczne w okolicy policzków czy brody.

Jeżeli chodzi natomiast o przebarwienia, mogą one przyjmować postać niewielkich ledwo zauważalnych kropek, jak i uwidaczniać się na skórze jako plama o różnym zabarwieniu od jasnoróżowego do ciemnobrązowego i nieregularnym kształcie. Mogą powstawać w wyniku promieniowania słonecznego (posłoneczne), bodźca chemicznego (chemiczne) czy stanowić efekt przebytej choroby, w tym przypadku trądziku (pozapalne).

Nie wysusza cery, a ją delikatnie nawilża, nie wchodzi w zmarszczki, nie przetłuszcza jej szybciej niż to się dzieje zazwyczaj, świetnie współpracuje z innymi moimi kosmetykami pielęgnacyjnymi, choć są z innej bajki.

Czytaj dalej...

Dobrze sprawdza się do niewielkich partii skóry dłonie, usta, policzki, łokcie, stopy , nie wyobrażam sobie posmarowania nim przy tej konsystencji całego ciała, ale do tego też nie został stworzony, więc się nie czepiam ;.

Czytaj dalej...

Aqua Water Glycerin Vaccinium Myrtillus Fruit Leaf Extract Methyl Methacrylate Crosspolymer Polyacrylamide Saccharum Officinarum Sugar Cane Extract Betaine Acrylates C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer Triethanolamine.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać o dostosowaniu sposobu przeprowadzenia peelingu do własnych potrzeb oraz o zrezygnowaniu z niego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań nigdy nie należy ich zatajać przed specjalistą wykonującym zabieg.

Czytaj dalej...