Krem do twarzy dla narciarzy - Tajemnica ochrony i pielęgnacji na stoku
Jak działa krem z filtrem?
Krem z filtrem ma za zadanie chronić naszą skórę przed promieniowaniem UV. Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów .
- Filtry fizyczne. Ich zasada działania zbliżona jest do lustra. Filtry te odbijają światło słoneczne .
- Filtry chemiczne. Tworzą warstwę ochronną, która pochłania promieniowanie UV jeszcze zanim trafi do skóry właściwej .
Który jest lepszy? Paulina Chylińska tłumaczy, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku można spotkać się też z filtrami mieszanymi (połączeniem filtru fizycznego z chemicznym). Kosmetolog podkreśla, że sam rodzaj kremu z filtrem nie jest najważniejszy – to szerokie spektrum ochrony jest kluczowe.
Dlaczego warto używać kremu z filtrem na co dzień?
Według magistra kosmetologii promieniowanie UVA, w odróżnieniu od UVB (które ma krótszą długość fali), przenika do skóry właściwej nawet przez chmury i szyby, bez względu na porę roku. Paulina Chylińska odpowiada, do czego może prowadzić ekspozycja na promieniowanie UVA.
Promieniowanie UVA może skutkować :
- niszczeniem kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za wygląd młody skóry,
- odwodnieniem naskórka, co przejawia się szorstkością skóry,
- uszkodzeniami komórek skóry, które prowadzą do jej przebarwień,
- przerostem gruczołów łojowych (zaskórniki, „rozszerzone pory”),
- uszkodzeniami sieci drobnych naczyń krwionośnych.
Jeśli chcesz uniknąć uszkodzeń skóry, stosuj krem z filtrem na co dzień.
Podsumowanie
Wiesz już, jakie są najlepsze kremy z filtrem, znasz ich działanie, a także kryteria wyboru poszczególnych produktów. Mam nadzieję, że już wiesz, jaki jest najlepszy krem z filtrem i jak zadbać o swoją skórę. A może masz jakieś pytania? Jeśli tak to zapraszam do sekcji komentarzy, ale najpierw sprawdź podsumowanie i o co pytali inni.
Co warto zapamiętać:
- Jedne z najlepszych kremów z filtrem to Nivea Sun Luminous 630, Sesderma Azelac RU i Vichy Capital Soleil.
- Krem z filtrem chroni skórę przed promieniowaniem UV.
- Kremu z filtrem powinno używać się każdego dnia, nawet w zimie.
- Wybierając krem z filtrem warto zwrócić uwagę na ochronę, jaką nam oferuje, nasze potrzeby, wykończenie na skórze, a także dodatkowe składniki aktywne.
Krem ochronny dla dorosłego
Jeśli planujesz urlop w górach, koniecznie zaopatrz się w krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W górach słońce jest tak silne, jak latem na plaży. Śnieg i lód odbijają aż 80 proc. promieniowania słonecznego, zwiększając w ten sposób ok. 2-5-krotnie dawkę padających na skórę promieni UV.
Zanim ruszysz na stok, sięgnij po specjalistyczny krem dla narciarzy. Nasmaruj kremem twarz i uszy, które bardzo łatwo odmrozić. To nic, że będziesz się błyszczeć, najważniejsza jest silna ochrona przed wiatrem, śniegiem i mrozem. Po powrocie do domu natychmiast zmyj krem mleczkiem, by pozwolić skórze oddychać i nałóż krem nawilżający. Krem na narty powinien zawierać naturalne oleje roślinne i być pozbawiony sztucznych barwników, zapachów, konserwantów. Odpowiedni krem powinien zawierać: składniki wiążące wodę w komórkach skóry (kwas hialuronowy, aminokwasy). Powinien mieć wysoki filtr UVA/UVB - minimum SPF 15. Dobre składniki natłuszczające, na które warto zwrócić uwagę kupując krem to: wosk pszczeli, masło karite, oleje roślinne.
- Jeśli mimo tych zabiegów twarz szczypie, a skóra jest ściągnięta, przetrzyj ją wodą różaną (wyciąg z róży damasceńskiej jest do kupienia w drogeriach), która ma silne działanie łagodzące, a następnie posmaruj kremem z alantoiną lub panthenolem.
Niektórzy chronią twarz przed silnym mrozem, zakrywając usta i nos szalikiem. To bardzo niebezpieczne dla skóry. Wydychana przez nas para wodna skrapla się pod tkaniną i zamarza na skórze, a wtedy o odmrożenie nietrudno. Zabezpiecz się nowocześnie. W sklepach sportowych można kupić specjalne maski dla narciarzy wykonane z odpychającej tkaniny.