Krem do twarzy dla suchej skóry - Skuteczne sposoby nawilżenia i pielęgnacji
Co to jest sucha skóra i jak ją rozpoznać?
Głównym problemem dotyczącym cery suchej jest trudność w wyprodukowaniu przez skórę odpowiedniej ilości lipidów. To przyczynia się do odwodnienia skóry, ponieważ jest ona niedostatecznie osłonięta i traci wodę.
Cechy charakterystyczne suchej skóry:
- matowa, cienka, delikatna, mało elastyczna,
- szorstka, przesuszona, często napięta i swędząca,
- brak rozszerzonych porów,
- mało odporna na kontakt z patogenami, czynnikami chemicznymi, fizycznymi oraz alergenami,
- źle reaguje na wodę, bezpośrednio po umyciu odczucie ściągnięcia i/lub pieczenia,
- w okolicach oczu zauważalne drobne zmarszczki niezależnie od wieku,
- mało odporna na czynniki zewnętrzne: wiatr, mróz, ekspozycję na słońce, zmiany temperatury,
- rzadko pojawiają się na niej krostki,
- bardzo często delikatnie się łuszczy, a makijaż podkreśla to jeszcze bardziej.
Przyczyny suchej skóry twarzy
Sucha skóra na nosie, czole, brodzie, policzkach wygląda nieestetycznie, jest ściągnięta, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Wykazuje też skłonność do podrażnień i łuszczenia się, często jest swędząca, a nawet paląca.
Paradoksalnie również suchość cery może powodować wykwit trądzikowych krostek na twarzy, gdyż w takiej sytuacji gruczoły łojowe są stymulowane do wytężonej pracy.
Sucha skóra występuje u około 15-20 proc. populacji rasy kaukaskiej (dane: A. Kacalak-Rzepka), jest to więc problem stosunkowo powszechny. Jego przyczyny są bardzo zróżnicowane.
Oprócz naturalnych, warunkowanych genetycznie predyspozycji, wymienić można takie czynniki, jak:
- choroby dermatologiczne, w tym łuszczyca oraz atopowe, a także kontaktowe zapalenie skóry,
- choroby ogólnoustrojowe, w tym niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek i stwardnienie rozsiane,
- starzenie się i związane z tym naturalne procesy fizjologiczne,
- nieprawidłowa pielęgnacja, na przykład z użyciem środków zwierających alkohol,
- czynniki środowiskowe, takie jak długotrwałe przebywanie na słońcu i w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także kontakt z substancjami drażniącymi, toksycznymi, alergizującymi,
- niedobory żywieniowe, w tym brak ważnych witamin, składników mineralnych, aminokwasów i innych. Wymienić w tym kontekście można między innymi witaminy A oraz B6 (pirydoksyna) i B7 (biotyna), a także cynk, miedź, żelazo, krzem, czy foliany.
Jak rozpoznać suchą skórę?
Prawidłowe rozpoznanie bardzo suchej skóry twarzy lub suchej skóry na dłoniach jest kluczowe dla zapewnienia jej komfortu poprzez właściwą pielęgnację. Sucha skóra jest z natury bardziej cienka niż pozostałe typy skóry, co więcej, może być zaczerwieniona ze względu na widoczne naczynia krwionośne. Sucha skóra bardzo często jest matowa, pozbawiona blasku, nierzadko przybiera także szary kolor.
Oprócz tego charakteryzuje się wyraźną szorstkością, zauważalnym złuszczaniem, nierzadko widoczne są na niej niewielkie pęknięcia, które mogą przekształcać się w stan zapalny. Kolejną cechą charakterystyczną wysuszonej skóry twarzy i ciała jest nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, które najczęściej pojawia się po kąpieli lub umyciu twarzy.
Jeśli wymienione wyżej objawy pomimo zastosowania prawidłowej pielęgnacji lub unikania czynników pogarszających jej stan ulegają pogorszeniu, a oprócz tego pojawiają się inne symptomy, jak coraz silniejszy świąd, pieczenie, wyraźne zaczerwienienie czy charakterystyczna lokalizacja zmian, koniecznie udaj się do dermatologa. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że wymienione wyżej objawy wiążą się z obecnością atopowego zapalenia skóry.
Skóra sucha a odwodniona
Pojęcia takie jak skóra sucha i skóra odwodniona pojawiają się niezwykle często i w wielu przypadkach są używane zamiennie. Niestety jest to błąd, który sprawia, że nasze problemy skórne możemy interpretować w niewłaściwy sposób. Jakie są zatem różnice pomiędzy skórą suchą i odwodnioną?
Jak już wiadomo, skóra sucha to problem tych osób, u których warstwa hydrolipidowa naskórka nie funkcjonuje w sposób prawidłowy, co może stanowić wynik niewystarczającej ilości sebum, które produkują gruczoły łojowe. Co więcej, w większości przypadków suchość skóry jest uwarunkowana genetycznie.
Z kolei skóra odwodniona to stan, który wiąże się z brakiem odpowiedniego nawilżenia i zbyt szybką utratą wody z naskórka. Wpływ na odwodnienie skóry mogą mieć także szkodliwe czynniki zewnętrzne, stres, niektóre leki, niedobór wody w organizmie czy stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji. Skóra, której brakuje wody również charakteryzuje się intensywnym ściągnięciem, może też wystąpić łuszczenie lub zaczerwienienie.
Jak pielęgnować suchą cerę?
Pielęgnacja cery suchej powinna skupiać się na 5 filarach:
- zastosowaniu humektantów, czyli związków mających zdolność wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia,
- zastosowaniu lipidów wspomagających odbudowę fizjologicznych lipidów międzykomórkowych,
- zastosowaniu składników aktywnych, które będą nie tylko dostarczać tego, czego jej brakuje, ale również pomagać aktywować własne mechanizmy regeneracyjne,
- zastosowaniu substancji o działaniu okluzyjnym, które będą stanowiły barierę utrudniającą parowanie wody ze skóry,
- złuszczaniu warstwy rogowej naskórka, co zapewni jej większe nawilżenie,
Oczyszczanie cery suchej
Należy unikać mydła! Ma ono zasadowe pH, natomiast pH skóry oscyluje w okolicach 5,5 – czyli jest lekko kwaśne. Ponadto mydła rozpuszczają związki tłuszczowe, które wchodzące w skład bariery ochronnej, co prowadzi do przyspieszonej utraty wody ze skóry. A w suchej skórze mechanizmy odpowiedzialne za odbudowę bariery hydrolipidowej nie działają sprawnie, dlatego skóra nie jest w stanie uzupełniać powstałych ubytków i problem suchości pogłębia się coraz bardziej.
Do oczyszczania skóry należy wybierać łagodne środki czyszczące, które nie będą pogłębiać problemu suchości skóry. Idealny preparat to taki, który usunie zanieczyszczenia, jednocześnie chroniąc fizjologiczne lipidy, białka i korzystną mikroflorę przed częściowym lub całkowitym uszkodzeniem.
Mycie cery suchej
Woda usuwa zanieczyszczenia oraz resztki produktów użytych do mycia, które pozostawione na skórze będą działać drażniąco oraz wysuszająco. Woda powinna być ciepła, aby usunąć ze skóry zanieczyszczenia i łój. Nie może być jednak gorąca, ponieważ będzie naruszać barierę ochronną skóry i powodować jej przesuszenie. Należy również unikać długotrwałego kontaktu z wodą.
Osuszanie cery suchej
