Krem do twarzy własnoręcznie wykonany - Skarbnica Naturalnych Piękności
15 prostych i sprawdzonych przepisów na kosmetyki do twarzy i włosów
Jednym z łatwiejszych przepisów na eko kosmetyki są przepisy na kremy do twarzy. Poznaj 15 sprawdzonych i prostych przepisów na krem i inne specyfiki do pielęgnacji twarzy.
Ten przepisy pozwala na stworzenie uniwersalnego kremu do twarzy. Dodany do składu tłuszcz, idealnie natłuszcza i odżywia oraz regeneruje wysuszoną skórę. W składzie uniwersalnego kremu mogą się znaleźć:
- masło shea lub olej kokosowy tłoczony na zimno
- hydrolat – woda kwiatowa
- kilka kropli olejku eterycznego.
Masło lub olej rozpuść, dodaj wodę kwiatową oraz olejek eteryczny, np. z drzewa herbacianego (idealny do cery trądzikowej i tłustej). Całość wymieszaj i przelej do pojemniczka. Krem jest gotowy do użycia.
Kosmetyki DIY do twarzy – 15 DOMOWYCH PRZEPISÓW
Eko kosmetyki zrobione w domu są nie tylko lepsze dla naszej skóry, ale także uniwersalne, ponieważ niekiedy mogą być stosowane przez całą rodzinę. Takie produkty DIY są skuteczne, tańsze i równie wartościowe, jak te kupione w sklepie. Mogą też stanowić idealny pomysł na prezent. Poznaj 15 prostych przepisów na naturalne kosmetyki DIY do twarzy.
Pielęgnacja twarzy to coś, co wykonujemy nawet dwa razy dziennie. O twarz dbają nie tylko kobiety, ale także mężczyźni, którzy są świadomi, że atrakcyjny wygląd cery to najczęściej efekt dbania o skórę. Jedną z alternatyw dla drogeryjnych produktów są eko kosmetyki zrobione w domu. Zanim zaczniesz, skompletuj wszystkie niezbędne rzeczy, o których piszemy w innym naszym artykule.
Dlaczego woda nie łączy się z olejem?
Rządzą tu prawa fizyki i chemii. Woda jest cieczą polarną, a olej apolarną. Oznacza to, że cząsteczki wody oddziałują na siebie o wiele silniej niż cząsteczki oleju. Dlatego temu drugiemu tak trudno przeniknąć do struktury wody i się z nią połączyć. By to uzyskać, potrzebujemy działania emulgatora.
Emulgator to substancja, dzięki której powstaje emulsja. Emulgator działa na pograniczu związków, tworząc powiązania pomiędzy komórkami w postaci miceli. Micele to kompleksy komórek, które na zewnątrz mają olej, a wewnątrz wodę lub na odwrót. Mogą występować emulgatory jonowe: anionowo czynne i kationowo czynne, oraz niejonowe.
Emulgatory naturalne to m.in.: lecytyna, wosk pszczeli, steroidy, tłuszcz z wełny owczej. Inne emulgatory występujące na rynku to: alkohol cetylowy, guma ksantanowa, guma guar czy Olivem 1000. Ja używam Olivem 1000, który jest emulgatorem niejonowym tworzonym z pochodnych oliwy z oliwek. Jest to jeden z nielicznych emulgatorów dopuszczonych do użytku przez ekologiczne instytucje certyfikujące.