Krem pod oczy z witaminą C - Sekret promiennej i zdrowej skóry

Czy witamina C pomaga zniwelować zmarszczki w okolicy oczu?

Pierwsze oznaki starzenia są szczególnie widoczne na skórze wokół oczu. Jest ona niezwykle wrażliwa, cienka i delikatna, dlatego istnieje ryzyko szybkiego pojawienia się tzw. kurzych łapek. Dużym problemem jest też brak gruczołów łojowych, co sprzyja zjawisku suchości. Niestety to właśnie w obrębie skóry wokół oczu najszybciej obserwujemy osłabienie elastyczności i utratę blasku. Na szczęście nie musimy biernie poddawać się procesowi starzenia. Dobrze zbilansowana dieta, aktywny styl życia oraz odpowiednia pielęgnacja poprzez zastosowanie składników aktywnych w kosmetykach z pewnością pozwoli na dłuższe zachowanie młodzieńczego wyglądu.

  • Witamina C jest kofaktorem enzymu biorącego udział w syntezie kolagenu. Bez prawidłowego stężenia kwasu L-askorbinowego nie będzie możliwe wyprodukowanie tego białka w organizmie, co zdecydowanie przełoży się na wiotczenie skóry i szybsze pojawienie się zmarszczek. Kolagen wiąże także wodę, zatem jego zaburzona synteza z pewnością będzie wiązała się z wystąpieniem suchości skóry.
  • Witamina C sprzyja gojeniu ran i regeneracji skóry. Wpływa także na jej prawidłowe nawilżenie, między innymi poprzez stymulację syntezy ceramidów.
  • Witamina C jest doskonałym antyoksydantem (przeciwutleniaczem), który stanowi potężną ochronę przed działaniem wolnych rodników. Niweluje to uszkodzenia skóry spowodowane stresem oksydacyjnym i działaniem zanieczyszczeń środowiska. Warto zaznaczyć, że wzmocnienie antyoksydacyjnych właściwości kwasu L-askorbinowego jest często uzyskiwane przez producentów poprzez jednoczesne stosowanie witaminy E w tym samym preparacie.
  • Witamina C, poprzez swoje właściwości przeciwutleniające, chroni delikatną skórę wokół oczu przed nadmiernym działaniem promieni UV i fotostarzeniem. Dzięki temu białka komórkowe, w tym kolagen, są chronione przed uszkodzeniem, co daje nie tylko efekt przeciwzmarszczkowy, ale także obniża ryzyko występowania zmian nowotworowych.
  • Witamina C pomaga pozbyć się przebarwień i lekko rozjaśnia skórę, co pozwala dłużej zachować świeży i młodzieńczy wygląd. Depigmentacyjne działanie kwasu L-askorbinowego jest oparte na inhibicji wytwarzania melaniny.
  • Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i jest skuteczna w leczeniu skóry naczynkowej.
  • Witamina C wzmacnia skórę, redukuje cienie i oznaki zmęczenia pod oczami. Stanowi także cenny czynnik przeciwzapalny, przez co działa łagodząco na delikatną i wrażliwą skórę wokół oczu.

Witamina C pod oczy – jakie ma działanie?

Stosowanie kosmetyków zawierających witaminę C ma uzasadnienie nie tylko pielęgnacyjne, ale też zdrowotne. Jest to związane z przeciwutleniającymi właściwościami witaminy C oraz jej udziałem w procesie syntezy kolagenu.

Zawartość witaminy C w kosmetykach wynosi od 5 do 20%. Dużym problemem jest niska stabilność, dlatego dłuższe utrzymanie aktywności biologicznej witaminy C uzyskuje się często poprzez połączenie z kwasem ferulowym, glukonolaktonem lub kwasem alfa-liponowym (ALA). Spotykana jest także postać nano- i liposomalna witaminy C, która pozwala na zwiększenie stabilności i lepszą wchłanialność. Ze względu na niską stabilność kwasu L-askorbinowego w kosmetykach stosowane są często jego pochodne, np:

  • kwas tetraizopalmitoilo-askorbinowy (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate),
  • sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phospate),
  • sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate),
  • kwas L-askorbinowy 2-Glukozyd (INCI : Ascorbyl Glucoside),
  • kwas 3-O-etylo askorbinowy (INCI: 3-O Ethyl Ascorbic Acid),
  • palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate).

Znaczenie witaminy C w funkcjonowaniu skóry

Witamina C ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Chroni przed stresem oksydacyjnym, bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych oraz przyspiesza gojenie ran. Prawidłowe stężenie witaminy C jest związane także ze stanem naszej skóry, gdyż kwas L-askorbinowy wpływa bezpośrednio na syntezę kolagenu.

Kolagen stanowi aż 30% puli wszystkich białek ciała człowieka i stanowi składnik budulcowy dla chrząstek, stawów, więzadeł, mięśni, kości czy skóry. W tkankach wypełnia przestrzeń międzykomórkową, nadając im odpowiednią twardość i elastyczność. Niestety produkcja kolagenu w naszym organizmie spada już po 25. roku życia, a u sześćdziesięciolatków zostaje w zasadzie całkowicie zahamowana. W konsekwencji skóra traci jędrność i elastyczność, staje się wiotka, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Skóra i błony śluzowe manifestują jako pierwsze brak witaminy C w organizmie, co w konsekwencji wpływa na:

  • zaburzenia w syntezie kolagenu,
  • odwodnienie skóry,
  • obniżoną możliwość gojenia ran,
  • uszkodzenie bariery hydrolipidowej,
  • osłabienie ochrony antyoksydacyjnej,
  • zwiększoną podatność na fotouszkodzenia i zanieczyszczenie środowiska,
  • ryzyko przedwczesnego starzenia i pojawienia się zmarszczek.

Kosmetyki z witaminą C - działanie na skórę

Najważniejszą funkcją witaminy C jest walka z wolnymi rodnikami tlenowymi, które są m.in. odpowiedzialne za szary koloryt cery, powstawanie przebarwień i tzw. zmęczenia na twarzy. Witamina C w kosmetykach uodparnia skórę na przedwczesne procesy starzenia. Poza tym stosowanie witaminy C zewnętrznie przynosi następujące efekty na skórze:

  • zapobiega powstawaniu zmarszczek,
  • niweluje przebarwienia,
  • przeciwdziała wiotkości skóry,
  • daje na skórze efekt rozjaśnienia i rozświetlenia kolorytu,
  • cera nabiera tzw. zdrowego glow i nie wygląda na zmęczoną.

Natomiast preparaty z witaminą C stosowane przez długi czas nie tylko nie dopuszczają do powstawania zmarszczek, ale także stymulują pracę komórek skóry, zwanych fibroblastami do produkcji kolagenu i elastyny. Efekt? Skóra z czasem staje się bardziej jędrna i elastyczna, a zmarszczki – płytsze. Po kilku tygodniach stosowania witaminy C na skórze można też zaobserwować rozjaśnienie przebarwień i ujednolicenie kolorytu cery.

RADA EKSPERTA

Witaminę C można „zapakować” w liposomy lub nanosomy, które ułatwiają jej przenikanie. Wówczas ten antyoksydant dociera do głębszych warstw skóry, w których zapobiega procesom starzenia, stymulując komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Witamina C zmniejsza skutki fotostarzenia się skóry – wywołane promieniowaniem UV i HEV. Zapobiega powstawaniu przebarwień oraz rozjaśnia już istniejące. Pułapką czytania składów INCI i traktowania ich dosłownie, jest fakt, że nie ma w nich informacji dotyczących stabilności witaminy C. A ta jest równie ważna jak forma czy przenikanie tego składnika i jego przereagowanie w naszej skórze.

Siłą kosmetyku jest powtarzalność jego stosowania. Nowy naskórek pojawia się po 28 dniach, dlatego dopiero wtedy można realnie ocenić, jak zadziałał produkt i czy jest skuteczny

Jak działa witamina C w kosmetykach?

Kosmetyki z witaminą C wykazują wszechstronne działanie na różne problemy skórne. Ich właściwości antyoksydacyjne skutecznie opóźniają procesy starzenia się skóry. Witamina C stymuluje syntezę kolagenu i zapobiega niszczeniu włókien kolagenowych, zmniejszając skutki fotostarzenia się skóry, które są wywołane promieniowaniem UV. Daje świetne efekty w pielęgnacji cery dojrzałej pozbawionej blasku.

Preparaty z witaminą C są także skuteczne w rozjaśnianiu przebarwień. Dobrze radzą sobie zarówno z przebarwieniami pozapalnymi, jak i posłonecznymi, a przy dłuższym stosowaniu skutecznie wyrównują koloryt skóry.

Ich właściwości kojące pomogą Ci również w walce o zdrowy wygląd skóry. Delikatna postać witaminy C (np. glukozyd askorbylu lub tetraizopalmitynian askorbylu) może być skutecznym uzupełnieniem terapii trądziku, w której wykorzystuje się np. serum z niacynamidem.

Dość często po serum z witaminą C czy krem z witaminą C sięgają także osoby z cerą naczynkową. Witamina C ma właściwości wzmacniające, dlatego skutecznie zmniejsza skłonność do powstawania pajączków czy rumieni.

Nie oszukujmy się, żaden krem pod oczy nie sprawi cudownie, że wszystkie zmarszczki zostaną nagle magicznie rozprasowane, ale na pewno odpowiednio dobrany produkt doda nam blasku, rozjaśni szare cienie pod oczami i na pewno w jakimś stopniu zlikwiduje opuchnięcia.

Czytaj dalej...

krem pod oczy jest okej, fajnie nawilżą okolicę oczu, ma lekką i przyjemną konsystencję, jest bardzo tani i wydajny, w dużym estetycznym słoiczku niestety można odczuć uczucie ciepła które nie jest zbyt przyjemne, ja nie wyczułam zapachu kremu, jest bardzo, bardzo delikatny.

Czytaj dalej...

Składniki nawilżające - Składniki aktywne zawarte w produkcie mogą pośrednio przyczyniać się do nawilżenia skóry poprzez wspieranie jej bariery ochronnej i regeneracji, jednak bez specyficznych informacji o podstawie emolientowej lub humektantach trudno jest wyciągnąć jednoznaczne wnioski.

Czytaj dalej...

A sięgam po nie dlatego, że czasem kremy do twarzy drażnią mi oczy i dlatego, że wiem jak cienka i łatwa do uszkodzenia jest skóra wokół oczu, dlatego daję tam często podwójne nawilżenie krem pod oczy krem do twarzy.

Czytaj dalej...

Kod EAN 5905043007038 Pojemność waga 15 ml Vegan NIE Linia PREPARATY POD OCZY ZE ŚWIETLIKIEM Rodzaj skóry dojrzała naczynkowa sucha tłusta i mieszana wrażliwa z przebarwieniami Nie zawiera SLES SLS alkoholu aluminium amoniaku barwników mydła olejów mineralnych parabenów parafiny siarczanów silikonów substancji zapachowych.

Czytaj dalej...