Przebarwienia skóry na brodzie - Przyczyny, leczenie i zapobieganie

Pryszcze na brodzie - przyczyny powstawania wyprysków i metody leczenia

Pryszcze na brodzie występują głównie w przebiegu takich schorzeń i zaburzeń, jak trądzik czy hiperandrogenizm. Mogą być również spowodowane złą dietą i niewłaściwą pielęgnacją. Sprawdź, dlaczego i jak powstają wypryski na brodzie i jak można je leczyć metodami domowymi, farmakologicznymi oraz zabiegowymi.

  • Główne przyczyny pryszczy na brodzie to zaburzenia hormonalne i nadaktywność gruczołów łojowych. Powstawanie wyprysków stymuluje niewłaściwa dieta, używki, nieumiejętna pielęgnacja oraz stres.
  • Wypryski na brodzie u młodzieży są związane ze schorzeniem znanym jako trądzik młodzieńczy. Pryszcze na brodzie w wieku dorosłym również mogą mieć podłoże hormonalne i wiązać się z trądzikiem późnym lub hipoandrogenizmem.
  • Podstawą leczenia wyprysków jest zmiana nawyków i stylu życia np. modyfikacja diety czy poprawa pielęgnacji. Pryszcze na brodzie warto jednak skonsultować z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
  • Co powoduje pryszcze na brodzie?
  • Wypryski na brodzie u młodzieży - skąd się biorą?
  • Pryszcze na brodzie po 30 roku życia - przyczyny powstawania
  • Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?
  • Domowe sposoby na pryszcze na brodzie
  • Co na pryszcze na brodzie może przepisać lekarz?

Pryszcze na brodzie – przyczyny. Co oznacza trądzik tylko na brodzie

Pryszcze na brodzie i na linii żuchwy, pryszcze wokół ust, a może na policzkach? Jeśli wypryski pojawiają się tylko w jednym miejscu na twarzy, według medycyny ajurwedyjskiej, może to świadczyć o nieprawidłowym działaniu konkretnych narządów. Tradycyjna medycyna do tematu podchodzi o wiele bardziej ostrożnie. Jest jednak wyjątek. Jeśli pryszcze pojawiają się jedynie na brodzie i na linii żuchwy, przyczyna jest na ogół jedna – to wynik zaburzeń hormonalnych. O pryszcze na brodzie zapytałyśmy dermatologa, Olgę Warszawik.

„Jeśli chodzi o zmiany trądzikowe – krostki i grudki na twarzy, to nie da się powiązać ich umiejscowienia z uszkodzeniem konkretnego narządu” – przyznała ekspertka. „Jeśli jednak krostki, grudki czy guzki pojawiają się na linii żuchwy i brody, często jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi” – dodała od razu, podkreślając, że jeśli u kobiet pojawia się trądzik na brodzie (i wyłącznie na brodzie), powinien to być impuls do zrobienia badań, które pozwoliłyby sprawdzić poziom androgenów w organizmie, czyli po prostu męskich hormonów.

Trądzik na brodzie – przyczyny

Wśród najważniejszych przyczyn powstawania wyprysków na brodzie wymienia się przede wszystkim:

  • hormony – mają wpływ na aktywność gruczołów łojowych,
  • stres – może prowadzić do wzmożonej produkcji sebum i/lub zmian hormonalnych,
  • leki – przede wszystkim antydepresanty, witaminy B i kortykosteroidy mogą zwiększać aktywność gruczołów łojowych,
  • nieprzestrzeganie zasad higieny – np. częste dotykanie brody brudnymi rękami,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – źle dobrane kosmetyki, niewystarczające lub agresywne oczyszczanie skóry

Trądzik na żuchwie – jakie hormony powodują krosty na brodzie?

Hormony to główna przyczyna pojawiania się zmian na brodzie. Odpowiedzialne są przede wszystkim androgeny (m.in. testosteron). Jest to jeden z najważniejszych męskich hormonów, ale obecny jest również u kobiet, a jego poziom różni się nie tylko między płciami, ale również w poszczególnych okresach życia.

Pod wpływem androgenów gruczoły łojowe w skórze zaczynają produkować więcej sebum, który ma na celu ochronę skóry i włosów. Jego nadmiar może prowadzić do zablokowania porów, tworząc idealne środowisko dla bakterii Propionibacterium acnes, które mogą powodować stany zapalne i powstawanie pryszczy.

U kobiet pryszcze na brodzie są zwykle związane z cyklem miesiączkowym. Jest to również stosunkowo częsty problem przy zespole policystycznych jajników (PCOS), który powoduje wyższy poziom męskich hormonów.

Zdarza się również, że zmiany skórne mają związek z nieprawidłową pracą tarczycy. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność gruczołu może wywoływać szereg dolegliwości, które wpływają na powstawanie pryszczy na brodzie.

Kosmetyki działające punktowo na pryszcze na brodzie – które warto wybrać?

Trądzik na brodzie wymaga skoncentrowanej na problemie pielęgnacji dermokosmetykami, które będą intensywnie zwalczać problem, bezpośrednio oddziałując na wyprysk. Oto 5 skutecznych bestsellerów:

Przystępny cenowo żel punktowy od Pharmaceris zawiera stężoną 2% formułę H2O2 oraz kwas salicylowy, które są znane ze swojego skutecznego działania przeciwtrądzikowego. Skutecznie przyspiesza ustępowanie istniejących wyprysków – nawet tych, z którymi nie poradziły sobie dotąd inne kosmetyki.

Bardzo wydajna pasta na bazie zielonej glinki oraz jasnego ichtiolu redukuje wypryski, działając przede wszystkim antybakteryjnie. Zawiera cenny w leczeniu niedoskonałości olej z drzewa herbacianego oraz tlenku cynku. Zawarta w tym bestsellerowym dermokosmetyku Woda Termalna Uriage nawilża i szybko koi skórę. Wystarczy zaledwie 1 noc, aby zredukować niedoskonałości nawet o. 91%!

Hypoalergiczna pasta o szybkim działaniu, które zawdzięcza 10% zawartości siarki i kwasowi glikolowemu. W jej składzie znajdziemy także cenny, kojący niacynamid. To doskonała propozycja dla wszystkich osób o cerze mieszanej i wrażliwej, których pielęgnacja jest jeszcze bardziej wymagająca.

Jeden z najchętniej wybieranych dermokosmetyków. Jego skład został wzbogacony antyoksydacyjnymi Lumifenolami i świętym lotosem, dzięki czemu przyspiesza zwalczanie wyprysków, a także dogłębnie oczyszcza skórę, łagodząc stany zapalne. Idealny wybór niezależnie od wieku.

Profesjonalny dermokosmetyk z kwasem salicylowym dla szczególnie wymagającej cery trądzikowej. Jego antyseptyczne działanie przyniosło mu międzynarodową sławę – wybierz ten żel punktowy, jeśli chcesz skutecznie złuszczyć naskórek i wyeliminować niedoskonałości cery.

Pamiętajmy, aby punktowe dermokosmetyki nakładać na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Stosujmy je zgodnie z zaleceniami producenta i miejmy na uwadze, że zwalczanie trądziku na brodzie powinno się odbywać na różnych płaszczyznach jednocześnie. Dermokosmetyki w połączeniu ze zdrową dietą i, ewentualnie, lekami od dermatologa mogą szybko przynieść widoczne efekty.

CZY PRYSZCZE NA BRODZIE I TRĄDZIK NA BRODZIE TO TE SAME PROBLEMY SKÓRNE?

Mówiąc o krostach, mamy na ogół na myśli przypadkowe, sporadyczne wypryski, z którymi można się szybko uporać i które z reguły nie nawracają.

Trądzik natomiast jest bardziej zaawansowaną i bolesną formą wykwitów, które występują często i wymagają nieco czasu i uwagi. Ma kilka poziomów nasilenia oraz różne rodzaje i przyczyny występowania.

Trądzik na brodzie jest wywoływany przez podobne czynniki jak pryszcze na brodzie (wahania hormonalne), ale jeśli jest uporczywy, może wymagać bardziej złożonego traktowania.

Jest wiele różnych sposobów na podskórne pryszcze na brodzie, które można zredukować już przy niewielkim wysiłku.

Pierwsze, co radzą dermatolodzy, to nie dłubać przy krostach – im mniej ich dotykasz, tym szybciej się zagoją. Skubanie i wyciskanie prowadzi do stanów zapalnych i ewentualnych blizn.

Zadbaj o codzienne oczyszczanie skóry – używaj płynu do mycia twarzy, aby usunąć z powierzchni skóry makijaż, brud, zanieczyszczenia, pot i bakterie.

Warto stosować chemiczne środki złuszczające, najpierw raz czy dwa razy w tygodniu, a potem codziennie, aby pobudzić proces wymiany komórek i zwiększyć produkcję kolagenu.

Po oczyszczeniu i złuszczeniu użyj toniku do twarzy, który dodatkowo nawilży skórę, a następnie zastosuj krem nawilżający – to pomoże wzmocnić barierę ochronną skóry i zrównoważyć wydzielanie sebum.

W produktach do pielęgnacji skóry unikaj silnych składników, które mogą pozbawić skórę wilgotności. Gdy skóra jest przesuszona, gruczoły łojowe nadmiernie produkują substancje oleiste, aby zrekompensować utratę wilgoci, co prowadzi do zatykania porów i powstawania wyprysków.

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...

pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna informuje dermatolożka.

Czytaj dalej...

Najczęściej tego typu zmiany skórne świadczą o rozwoju tak zwanego trądziku późnego, który dotyka osoby po dwudziestym piątym roku życia i objawia się w postaci krost i grudek, między innymi na szyi, a także na brodzie i linii żuchwy.

Czytaj dalej...

Jeśli jednak krostki, grudki czy guzki pojawiają się na linii żuchwy i brody, często jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi dodała od razu, podkreślając, że jeśli u kobiet pojawia się trądzik na brodzie i wyłącznie na brodzie , powinien to być impuls do zrobienia badań, które pozwoliłyby sprawdzić poziom androgenów w organizmie, czyli po prostu męskich hormonów.

Czytaj dalej...

Trądzik dorosłych kobiet U kobiet, wypryski na brodzie mogą być związane ze zmianami hormonalnymi występującymi podczas cyklu menstruacyjnego, ciąży, menopauzy, czy też z powodu zaburzeń hormonalnych, takich jak zespół policystycznych jajników PCOS.

Czytaj dalej...