La Roche-Posay Krem z Filtrem do Twarzy - Doskonała Ochrona i Pielęgnacja Skóry
11 Najlepszych Kremów z Filtrem do Twarzy Według Dermatologów w 2024 roku
Bardzo często wydaje nam się, że krem na dzień z wysokim filtrem przydatny jest tylko latem, na plaży lub podczas pobytu nad jeziorem.
Tymczasem nasza skóra potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej zawsze, nawet podczas pochmurnego jesiennego dnia. Szkodliwe promienie słoneczne atakują ją także wtedy, gdy słońce kryje się za chmurami.
Sprawiają, że cera szybko się starzeje, silnie przesusza, pojawiają się na niej przebarwienia i tworzą wypryski. Promienie słoneczne są też często odpowiedzialne za różnorodne choroby skóry.
Skuteczną ochronę przed słońcem może zapewnić jedynie dobry krem z filtrem do twarzy. Najmocniejszy, czyli ten o wysokim wskaźniku SPF, prawie całkowicie zatrzyma promienie słoneczne i uchroni skórę przed ich szkodliwym działaniem.
Jeśli zastanawiasz się, jaki krem z filtrem do twarzy będzie dla ciebie idealny. Zobacz ranking najlepszych i przeczytaj poradnik.
Krem z filtrem do twarzy – profilaktyka uszkodzeń posłonecznych
Kiedy jesteśmy wystawieni na działanie promieni słonecznych, nasza skóra „ostrzega” nas, że przekroczyliśmy jej próg tolerancji. Objawia się to zaczerwienieniem, bólem i stanem zapalnym, czyli pieczeniem. I tak, skóra ma pamięć. W dłuższej perspektywie może zacząć wykazywać oznaki starzenia, takie jak przedwczesne zmarszczki czy przebarwienia, jeśli nie zadbamy o nią w należyty sposób.
Właśnie dlatego filtry przeciwsłoneczne składają się ze składników, które pomagają zapobiegać przenikaniu promieni UV przez skórę, takich jak tlenek cynku lub Meroxyl XL, SX i 400. Składniki te tworzą na skórze fizyczną barierę, która odbija promienie UV, zamiast je pochłaniać. Ponadto wiele z tych produktów zawiera składniki nawilżające, które sprawiają, że skóra jest miękka i elastyczna.
Konsekwencje wpływu słońca na skórę
Ekspozycja na słońce jest jednym z głównych czynników ryzyka przedwczesnego starzenia się skóry i zachorowania na raka skóry. Chociaż większość ludzi lubi przebywać na słońcu i opalać się, bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z negatywnych skutków, jakie może to mieć na naszą skórę w przyszłości.
- Hiperpigmentacja: zaburzenia pigmentacji mogą powodować ciemne lub białe plamy na skórze. Hiperpigmentacja objawia się ciemnymi plamami starczymi i plamami związanymi z hormonami np. wywołane zmianami hormonalnymi, wystąpieniem stanu zapalnego czy pojawiające się wraz z wiekiem. Prowadzi to do nierównomiernej pigmentacji, co w przyszłości może wiązać się z nierównomiernym opalaniem (ciemniejsze obszary, jaśniejsze plamy), wynikającego ze zróżnicowania rozkładu melaniny w organizmie. Oba rodzaje przebarwień są spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV i oparzeniami.
- Uwydatnione zmarszczki i bruzdy: ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony może zwiększyć widoczność zmarszczek i bruzd na skórze. Produkty z filtrem przeciwsłonecznym i przeciwutleniaczami mogą pomóc zmniejszyć te oznaki starzenia i pomóc zachować zdrową, młodzieńczą skórę.
- Degradacja kolagenu: promieniowanie UV może uszkodzić naturalny kolagen skóry, prowadząc do jej zwiotczenia i powstania zmarszczek. Produkty ze składnikami takimi jak kwas hialuronowy mogą pomóc w poprawie produkcji kolagenu i utrzymaniu jędrnej, młodzieńczej skóry.
- Zmniejszona elastyczność: długotrwała ekspozycja na słońce może również zmniejszyć elastyczność skóry i sprawić, że ta będzie wyglądać na wiotką i pozbawioną życia. Produkty ze składnikami nawilżającymi i przeciwutleniającymi mogą pomóc poprawić elastyczność skóry oraz zachować jej jędrność i zdrowie.
- Matowa skóra: słońce może sprawić, że skóra będzie wyglądać na matową, pozbawioną kolorytu i poszarzałą. Produkty z witaminą C i innymi składnikami przeciwutleniającymi mogą pomóc ożywić skórę i poprawić jej naturalny blask, aby zapewnić promienny, zdrowy wygląd.
- Odwodnienie skóry: słońce i ciepło mogą odwodnić skórę, prowadząc do jej suchości i łuszczenia się. Produkty ze składnikami nawilżającymi i odżywczymi pomagają zachować miękkość i nawilżenie skóry oraz zapobiegają utracie wody, dzięki czemu wyglądasz zdrowo i promiennie.
Jaką ochronę daje filtr przeciwsłoneczny SPF 50?
SPF 20, SPF 30, SPF 50… co tak naprawdę oznaczają te liczby i dlaczego powinniśmy zwracać na nie uwagę, wybierając krem z filtrem zarówno do twarzy, jak i ciała?
SPF to skrót od Sun Protection Factor, który informuje nas o stopniu ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB. Liczba przy SPF informuje, jak długo Twoja skóra jest chroniona przed promieniowaniem w porównaniu do czasu tzw. bezpiecznej ekspozycji na słońce bez zastosowania żadnego filtra. Innymi słowy to czas, kiedy możemy przebywać na słońcu bez ryzyka wystąpienia poparzenia. Oczywiście, im większa liczba w przypadku SPF, tym dłuższy czas ochrony, jaką oferuje. Powinniśmy pamiętać o tym, że są to wartości umowne, a ostateczny wynik może być zależny od pory roku czy stopnia zachmurzenia.
Kremy do twarzy SPF 50+ oferują najwyższy stopień ochrony. Takie kosmetyki mogą pochłaniać nawet 98% promieniowania UV. Warto jednak pamiętać, że żaden kosmetyk nie chroni w 100% przed promieniowaniem, stąd tak istotna jest regularna reaplikacja produktu oraz dodatkowa ochrona w postaci kapelusza, okularów i odpowiedniej odzieży
Wybierając krem SPF 50+ do twarzy, najlepiej sięgać po kosmetyki, które na opakowaniu zawierają oznaczenie UVA w kółeczku. W ten sposób zyskujemy pewność, że kosmetyk chroni nas również przed promieniowaniem UVA. Innym oznaczeniem świadczącym o ochronie przed promieniami UVA jest wskaźnik PPD (Persistent Pigment Darkening).
Dla kogo krem z SPF 50+ będzie odpowiednim wyborem? To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, szczególnie tych o delikatnej i wymagającej skórze. Krem przeciwsłoneczny 50+ powinny stosować dzieci, a także osoby posiadające cerę problematyczną i zmagające się z trądzikiem, trądzikiem różowatym, łuszczycą czy AZS. Ponadto krem z filtrem 50+ do twarzy to doskonała ochrona przed fotostarzeniem skóry. Dlatego też powinien sięgnąć po niego każdy, kto jak najdłużej chce cieszyć się młodzieńczym wyglądem skóry.
Jak aplikować produkty z filtrem SPF 50+?
Prawidłowa aplikacja kremu z filtrem jest kluczowa, jeśli zależy nam na jak najlepszej ochronie przeciwsłonecznej. Oczywiście pamiętajmy, że SPF 50+ do twarzy stosujemy nie tylko latem, ale również w pozostałych miesiącach. W ten sposób będziemy w stanie ochronić swoją skórę przed promieniowaniem UVB, UVA, ale również HEV czy IR.
Kremy z filtrem stosujemy jako ostatni krok pielęgnacyjny. Jeśli nasza skóra tego potrzebuje, przed jego aplikacją możemy nałożyć serum z witaminą C lub krem nawilżający. Jeśli natomiast jest w dobrej kondycji, sam krem z filtrem może okazać się wystarczający.
Jaka ilość kremu z filtrem będzie odpowiednia, by zapewnić skórze właściwą ochronę przed promieniowaniem? Jak wiadomo, krem z filtrem 50+ to produkt, który nakładamy w większej ilości niż inne kosmetyki. Zalecana ilość to 1, 1,25 ml. Nie każdy dysponuje jednak narzędziami, które pozwolą przeliczyć odpowiednią ilość aplikowanego produktu. W tym celu dobrze sprawdzi się metoda na dwa palce. W tym przypadku ilość aplikowanego produktu odmierzamy na palcach wskazującym i środkowym, a następnie nanosimy na skórę.
Jak często należy reaplikować krem z filtrem? Zalecany czas to co 2-3 godziny. Oczywiście należy uwzględnić przy tym panujące warunki, to czy intensywnie się pocimy, pływamy itd. W takich sytuacjach krem z filtrem może wymagać częstszej reaplikacji.