Usuwanie blizn po cięciu za pomocą laserowej terapii - Nowoczesne podejście do pięknej skóry

Jakie blizny można usunąć za pomocą lasera?

Zabieg z użyciem lasera pozwala na zniwelowanie lub całkowite usunięcie rozmaitych blizn:

  • potrądzikowych,
  • pooperacyjnych i pozabiegowych,
  • powypadkowych i pourazowych,
  • po ospie wietrznej,
  • przerostowych,
  • bliznowców.

Blizny potrądzikowe są przyczyną bardzo dużego dyskomfortu pacjentów. Są to często efekty rozległych, podskórnych stanów zapalnych, z którymi nie są w stanie poradzić sobie żadne kosmetyki drogeryjne. Laseroterapia w tym przypadku może być przeprowadzona powierzchownie bądź bardziej inwazyjnie. Rezultaty widoczne są zwykle po wykonaniu serii zabiegów, po kilku miesiącach od rozpoczęcia terapii.

Blizny pooperacyjne są efektem urazów oraz przeprowadzonych zabiegów i operacji, wśród których jest cesarskie cięcie. Blizny widoczne na skórze są jasne lub zaróżowione i często wskazują na niedawną obecność szwów. Usunięcie blizny laserem zalecane jest możliwie jak najszybciej po wygojeniu się rany, ponieważ wraz z upływem czasu ślady twardnieją i stają się coraz grubsze, a tym samym trudniejsze do zniwelowania.

Blizny pourazowe warto usuwać za pomocą lasera ze względów estetycznych oraz zdrowotnych, ponieważ ślady na skórze stają się twarde, co podczas ruchu powoduje ból, uczucie ściągnięcia i pieczenia.

Blizny po ospie, podobnie jak po trądziku, mogą być bardzo rozległe i stanowią duży defekt estetyczny. Zastosowanie laseroterapii umożliwia ich zmniejszenie, a nawet całkowitą eliminację.

Blizny przerostowe powstają w wyniku nieprawidłowego gojenia się ran i zbyt intensywnego procesu naprawczego. Powstawanie blizn przerostowych to rezultat indywidualnych predyspozycji organizmu oraz powikłań w procesie gojenia. Zabiegi laserowe pozwalają na eliminację tego typu blizn z powierzchni skóry.

Przeciwwskazania

Pamiętaj, że aby zacząć jakąkolwiek terapię, rana powinna być wygojona. Przeciwwskazaniem do zabiegów laserem (a także niemal wszystkich zabiegów medycyny estetycznej jest ciąża i laktacja. Ponadto zespół Kliniki dr Krystyny Lubelskiej uzupełnia listę przeciwwskazań:

  • stosowanie leków i ziół światłouczulających,
  • stosowanie leków i kosmetyków z retinolem,
  • stosowanie leków immunosupresyjnych,
  • rany i infekcje w miejscu zabiegu,
  • epilepsja,
  • choroba nowotworowa skóry,
  • tendencje do tworzenia się keloidów,
  • aktywna opryszczka,
  • bielactwo, łuszczyca,
  • ciemna skóra,
  • świeża opalenizna.

Rodzaje blizn i metody ich leczenia

Jak objaśnia zespół kliniki Medestetis blizny mogą powstawać z różnych przyczyn, takich jak na przykład cesarskie cięcie, urazy, oparzenia, przebyte operacje (w tym plastyczne) i choroby, a także trądzik. Ze względu na ich wygląd możemy je podzielić na blizny zanikowe (wklęsłe), przerostowe (wypukłe) oraz bliznowce (keloidy), czyli te najtrudniejsze do wygojenia i usunięcia.

Redukcja blizn to zabieg, który można wykonać różnymi technikami. Wybór metody leczenie zależy od wielu czynników, takich jak stan skóry pacjenta, jego wiek, rozległość, miejsce występowania i typ blizny. Inną metodę stosuje się w przypadku śladów pozostałych po trądziku niż w przypadku tej po cesarskim cięciu. Wśród dostępnych technik znajdują się te najmniej inwazyjne, czyli stosowanie kremów i żeli, jak i zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wypełnianie kwasem hialuronowym, mikrodermabrazja, makijaż permanentny, radiofrekwencja, terapia światłem LED i inne. Defekt można także skorygować chirurgicznie (Z-plastyka i W-plastyka). Metodą, na której skupimy się tutaj, jest laseroterapia – jedna z przynoszących obecnie najlepsze wyniki technik ich usuwania.

Emitowane ultradźwięki wprawiają w drgania zawarte we włosach cząsteczki keratyny, w konsekwencji doprowadzając do zmiany ich właściwości i struktury, powodując tym samym, że nasze naturalne włosy łączą się z dodatkowymi kosmykami.

Czytaj dalej...

Niektórzy pacjenci odczuwają wówczas dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie zależy to jednak od rodzaju sprzętu, jaki ma dany gabinet, bo aparaty najnowszej generacji prawnie nie wywołują takich niedogodności.

Czytaj dalej...

Zabiegu nie powinno wykonywać się na opalonej skórze, gdyż pod wpływem promieni UV w skórze tworzą się skupiska melaniny, które mogą zostać przez światło laserowe równie intensywnie podgrzane, jak melanina zawarta we włosie.

Czytaj dalej...

Niektórzy pacjenci odczuwają wówczas dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie zależy to jednak od rodzaju sprzętu, jaki ma dany gabinet, bo aparaty najnowszej generacji prawnie nie wywołują takich niedogodności.

Czytaj dalej...