"Lierac - Skuteczna Walka z Pryszczami"

Pryszcze na plecachkto jest najbardziej narażony?

Opisywane zmiany dotykają najczęściej młodzież. Zdecydowana większość nastolatków zmaga się z problemem zmian skórnych w mniejszym lub większym stopniu. Zmiany dotyczą nie tylko pleców – mogą być zlokalizowane w wielu miejscach ciała (głównie na twarzy i klatce piersiowej). Zwykle pojawiają się tam, gdzie najwięcej jest gruczołów łojowych. Nieco rzadziej mamy do czynienia z występowaniem zmian skórnych w innym wieku. W grupie osób od 35. do 44. roku życia mówimy tutaj o 8% populacji, natomiast w przypadku noworodków zmiany mogą dotykać co piąte urodzone dziecko [1, 2].

By zmniejszyć ryzyko powstawania wykwitów, należy skupić się na higienie. Dokładne i częste mycie stref dotkniętych zmianami jest konieczne, by stale zwalczać drobnoustroje gromadzące się w tych miejscach. Odpowiednia higiena jest szczególnie istotna w okresie letnim, gdy skóra wystawiona jest na działanie wysokich temperatur, co sprzyja intensywnemu poceniu się. Dodatkowo należy zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę. Pomocne będą także preparaty dostępne w aptece, takie jak witaminy z grupy B o działaniu przeciwłojotokowym. Warto także zadbać o prawidłowy poziom witamin C, A, E. Pomocny może okazać się także cynk, który pomaga utrzymać prawidłową kondycję skóry. Alternatywnie można zaopatrzyć się w preparaty złożone zawierające najczęściej witaminy oraz wyciągi roślinne o działaniu antyseptycznym, antyoksydacyjnym i oczyszczającym. W aptece znajdziemy również szeroki wybór kosmetyków przeciwtrądzikowych. Działają one nawilżająco, łagodząco i przeciwbakteryjnie, a jednocześnie regulują wydzielanie sebum. Warto rozważyć także kąpiele ziołowe, do których można użyć np.:

  • fiołka trójbarwnego,
  • lipy,
  • rumianku,
  • szałwii [2].

Maść punktowa na wypryski – czy jest bezpieczna?

Maści punktowe na wypryski (przykładowo maść ichtiolowa) stanowią wsparcie w walce z lokalnymi problemami skórnymi. W przeciwieństwie do wielu kosmetyków dostępnych bez recepty, te skoncentrowane preparaty często zawierają aktywne składniki w wyższych stężeniach, przeznaczone do miejscowego zastosowania. Czy maści na wypryski są bezpieczne do stosowania na twarzy? W zasadzie tak, ale dobór odpowiedniego preparatu zawsze najbezpieczniej skonsultować jest z dermatologiem.

Te preparaty są przeznaczone do bezpośredniego stosowania na dotknięty obszar skóry, co pozwala na precyzyjne docieranie do problematycznych miejsc. Działają tam, gdzie są najbardziej potrzebne, co jest istotne zwłaszcza w przypadku pojedynczych zmian skórnych. A jak szybko można zauważyć efekty stosowania maści na wypryski? Ze względu na swoje skoncentrowane formuły, maści punktowe często przynoszą szybsze rezultaty w redukcji zaczerwienień, obrzęków i samego wyprysku w porównaniu do bardziej ogólnych produktów.

Plastry na pryszcze - jak je stosować i które wybrać?

Plastry na pryszcze to błyskawiczny sposób na pozbycie się skórnych niedoskonałości. Wystarczy nakleić je na oczyszczoną skórę i zostawić na kilka godzin. Po pryszczach nie będzie śladu!

fot. Adobe Stock, Romario Ien

Plastry na pryszcze to nic innego jak małe, przeźroczyste naklejki nasączone składnikami aktywnymi, które przyśpieszają gojenie się zaognionych miejsc. Wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Ich skład oparty jest w dużej mierze o kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego, niacynamid, olejek eukaliptusowy i cynk.

Plastry na pryszcze wykazują działanie wysuszające, więc są w stanie znacząco zmniejszyć nawet duże ropne zmiany. Do tego potrafią zredukować opuchliznę i zaczerwienienie, a niektóre z produktów mają działanie rozjaśniające - sprawdzą się np. przy istniejących już bliznach potrądzikowych.

Plastry na pryszcze to dobre rozwiązanie w sytuacjach awaryjnych. Działają szybko, punktowo i bezpośrednio.

Skuteczny preparat punktowy na wypryski

Trądzik to nie tylko sprawa dotycząca okresu dojrzewania, co raz częściej na ten problem skarżą się również dorośli. Wyprysk zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, albo „zapowiada się” bolącą, czerwoną gulką pod skórą. ”Niespodzianka” w formie stanu zapalnego to nie tylko problem natury estetycznej - zaginione pryszcze są bolesne i powodują dyskomfort. Pierwsza myśl - wycisnąć szkodnika… Stop! To najgorsze, co możesz w takiej sytuacji zrobić. Pomyśl, czy kiedykolwiek uporczywe manipulowanie wokół wyprysku sprawiło, że szybciej zniknął? No właśnie, było dokładnie na odwrót. Co więc zrobić, aby nieproszony gość zniknął ze skóry?

  • nie dotykać wyprysku: nasze ręce to siedlisko bakterii i innych drobnoustrojów, które mogą pogorszyć stan zapalny. Cieżko ci się powstrzymać? Kup plastry na niedoskonałości.
  • nawilżać skórę: przesuszona, może „bronić się” nadprodukcją sebum, poza tym wyprysk może goić się wolniej,
  • nakładać lekko osuszające i antybakteryjne preparaty punktowe na wypryski.

Idealny produkt na trądzik powinien szybko usunąć niedoskonałości, regulować wydzielanie sebum, nie podrażniać cery, tylko koić oraz regenerować skórę. Dlatego najczęściej pojawiającymi się składnikami są kwas salicylowy i glikolowy, ekstrakt z drzewa herbacianego, a także niacynamid. Gdzie znajdziesz te preparaty? Sprawdź wybrane przez nas preparaty punktowe na wypryski. Najtańszy (od polskiej marki) kosztuje niecałe 30 zł.

Czosnek na pryszcze

  • Warto też sięgać po czosnek, niezwykle skuteczny środek na bakterie i grzyby, o właściwościach antyoksydacyjnych. W przypadku pojawienia się pryszcza, bierzemy główkę czosnku, przekrajamy ją i rozgniecioną połówkę wcieramy w krostkę, po pięciu minutach zmywamy letnią wodą. Kurację możemy powtarzać kilka razy dziennie.

Ekstrakt z drzewa herbacianego słynie ze swoich dobroczynnych właściwości. Jest bardzo pomocny przy leczeniu trądziku, ponieważ zwalcza bakterie powodujące stan zapalny na skórze i redukuje zaczerwienienia. Olejek z drzewa herbacianego wysusza pryszcze, oczyszcza pory i zamyka je, jest także dobrym środkiem kojącym dla wrażliwej cery.

Aplikacja olejku jest bardzo prosta. Nalewamy odrobinę olejku na wacik i przykładamy do zainfekowanego miejsca. Okład usuwamy do 20 minutach. Olejek z drzewa herbacianego możemy też połączyć z żelem aloesowym. Mieszankę zostawiamy na około kwadrans, po czym zmywamy ją wodą. Aloes z olejkiem nie tylko zlikwiduje pryszcza, ale usunie także blizny po wcześniejszych krostkach.

Na efekt wygładzania większych należałoby poczekać pewnie kilka miesięcy, a ja żel testowałam przez kilka tygodni choć wierzę, że może pomóc w tym zakresie, bo autentycznie odczuwalnie i przyjemnie pielęgnuję cerę okolic oczu, które tak jak i cera po tym dermokosmetyku - też wydają się jasne i wypoczęte.

Czytaj dalej...

Możesz zamówić produkty w wygodny dla Ciebie sposób Kurierem 12,99zł Kurierem za pobraniem 16,99zł Do wybranego Paczkomatu InPost 12,99zł Do wybranego automatu Orlen Paczki przy zakupach za minimum 49,99zł darmowa dostawa.

Czytaj dalej...

Ferment stymuluje 3 kluczowe mechanizmy odpowiedzialne za naturalne nawilżanie skóry odbudowuje zapasy wody w skórze, usprawnia cyrkulację wody w komórkach skóry i ogranicza jej odparowywanie, zapewniając w ten sposób długotrwałe nawilżenie skóry.

Czytaj dalej...

Proponowałabym szukać wśród naturalnych kremów pod oczy, ponieważ są najlepiej tolerowane przez skórę i z reguły odznaczają się wyższą zawartością składników aktywnych, niż te zwykłe mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Czytaj dalej...