Wszystko, co musisz wiedzieć o kremie do twarzy Mincer
Do jakiej cery nadaje się krem niekomedogenny?
Szczególną skłonność do zapychania porów skóry mają osoby z cerą tłustą, trądzikową i mieszaną. Te typy cer charakteryzują się nadprodukcją sebum, co w połączeniu z substancjami komedogennymi (potencjalnie zapychającymi) prowadzi do gromadzenia się łoju w porach. Z kolei w nim zatrzymywane są drobnoustroje i zanieczyszczenia odpowiedzialne za powstawanie niedoskonałości, takich jak krosty oraz wągry.
Niekomedogenny krem do twarzy polecany jest więc do codziennej pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Warto pamiętać, że taka skóra nie potrzebuje natłuszczenia, jednak należy dbać o jej intensywne nawilżenie oraz oczyszczenie.
W przypadku cery trądzikowej, poza nadmiernym przetłuszczaniem skóry, pojawiają się także krosty i zaskórniki. Dobrze dobrany krem niekomedogenny nie będzie przyczyniał się do powstawania nowych wykwitów, a jeśli zawarte są w nim składniki przeciwbakteryjne, może też redukować już powstałe niedoskonałości. Ponadto, cera trądzikowa potrzebuje starannego oczyszczenia i tonizacji.
Składniki kremu potencjalnie komedogenne – dla jakiej cery są korzystne?
Komedogenność, w terminologii substancji kosmetycznych, oznacza te związki aktywne lub pomocnicze, z którymi wiąże się wyższe prawdopodobieństwo zalegania w porach skóry. Substancje komedogenne blokują ujścia gruczołów łojowych, przez co w skórze może (ale nie musi!) gromadzić się łój wraz z zanieczyszczeniami. U osób ze skórą tłustą i trądzikową, zwiększa to ryzyko tworzenia się zaskórników, wyprysków czy stanów zapalnych.
Jednak w przypadku cery suchej, zwłaszcza atopowej, związki komedogenne zwykle są niezbędne. Skóra bardzo wysuszona, poza nawilżeniem powinna być odpowiednio natłuszczona. Krem pozostawiający na niej barierę ochronną hamuje przeznaskórkową utratę wody i dodatkowo zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych.
Do najczęściej stosowanych w kosmetykach substancji komedogennych zalicza się m.in.:
- oleje, np. z awokado, arganowy, migdałowy, kokosowy,
- masło kakaowe, masło shea,
- kwasy tłuszczowe i ich pochodne,
- silikony,
- lanolina, wazelina, parafina.
Podsumowując, substancje, które potencjalnie zapychają pory, teoretycznie powinny być tymi, których unikają posiadacze cery tłustej i trądzikowej, ale zwykle okazują się pomocnicze przy skórze suchej czy atopowej. Niemniej jednak, ważna jest także użyta ilość i indywidualna reakcja skóry po zastosowaniu kremu. Z tego względu, krem niekomedogenny może okazać się pomocny także u osób z suchą cerą, natomiast krem komedogenny może wspierać kondycję cery tłustej i mieszanej.