Minoksydyl - Cudowny Środek na Porost Włosów czy Pusta Obietnica?

Minoksydyl – jak stosować lek na wypadanie włosów?

Minoksydyl to chemiczny związek organiczny, który jest wykorzystywany w preparatach zapobiegających łysieniu androgenowemu. Dolegliwość ta występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Na czym polega działanie tego związku? W jaki sposób stosować produkty, w których znajduje się minoksydyl?

Minoksydyl stanowi pochodną lekarstwa dihydralazyna, którego podstawowym zadaniem jest obniżanie ciśnienia. Dlatego też na początku substancja ta była stosowana doustnie w celu leczenia zaburzeń ciśnienia. Wkrótce jednak przez przypadek odkryto dodatkowe właściwości minoksydylu. Okazało się, że minoksydyl, rozszerzając naczynia w skórze, prowadzi do lepszego ukrwienia mieszków włosowych, a tym samym bilansuje działanie hormonów męskich u pacjentów z łysieniem androgenowym. Specjaliści zdecydowali więc o jego wykorzystywaniu w leczeniu łysienia androgenowego.

Związek ten jest bezpieczny, a przy tym bardzo skuteczny. W Polsce dostępny jest w postaci płynu, który należy wcierać w obszar łysienia dwa razy dziennie. Nie wolno go stosować doustnie. Specyfik nie należy do grupy kortykosteroidów. Niekiedy bywa mylony z innymi, znacznie bardziej inwazyjnymi lekarstwami wykorzystywanymi w celu pobudzenia wzrostu włosów, takimi jak piramidyna czy finasteryd.

Opinie i bezpieczeństwo

Minoxidil jest skuteczny u około 60% Pacjentów, którzy zdecydują się na terapię z jego wykorzystaniem. Opinie o jego stosowaniu są raczej pozytywne, a skutki uboczne pojawiają się rzadko, pod warunkiem nakładania i dozowania preparatu zgodnie z zaleceniami z ulotki lub tymi sformułowanymi przez lekarza. To doskonale przebadany lek, który stosuje się w terapii łysienia od lat. Nie stwierdzono jego negatywnego wpływu na organizm, a co więcej 95% jego metabolitów znika już po kilku dniach od zakończenia terapii.

Nie wolno jednak stosować go w ciąży i w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, jaki wpływ może mieć na płód. Przeprowadzono na ten temat badania na zwierzętach, gdzie minoksydyl wykazał negatywne działanie w stosunku do ich płodów, jednak brak takich danych na temat ludzi. Efekty ze stosowania minoxidilu są uznawane powszechnie za bardzo zadowalające, ze względu na stosunkowo szybki czas działania i dostrzegalność rezultatów gołym okiem.

Co to jest minoxidil?

Lek na nadciśnienie. Tak, to nie pomyłka. Pierwotnie minoxidil (spotkacie się również z nazwą minoksydyl, Minoxidilum) był stosowany jak lek na tę dolegliwość. Dotyczyło to przede wszystkim ciężkich przypadków nadciśnienia. Potem okazało się, że stosowany doustnie ma szereg objawów ubocznych, takich jak chociażby… „wzmacnianie” symptomów choroby wieńcowej i został praktycznie wycofany.

W tak zwanym międzyczasie jednak zauważono, że ma on pozytywny wpływ na łysienie typu męskiego. Zresztą bardzo przypadkowo do tego doszło. Stosowany w kuracji działa stymulująco na mieszki włosowe. W pewnym stopniu jest inhibitorem DHT. Ten ostatni to aktywna forma testosteronu. Nadwrażliwość na nią, to przyczyna łysienia. Opisane wyżej umiejętności były… skutkami ubocznymi stosowania minoxidilu u osób z nadciśnieniem.

Minoxidil – skutki uboczne

Lek może powodować miejscowe podrażnienie i wysuszenie skóry oraz nasilać niedociśnienie ortostatyczne. Ponieważ rozszerza naczynia obwodowe, nie należy łączyć go z innymi preparatami o podobnym schemacie działania. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ może to prowadzić do częstoskurczy, zatrzymania wody w organizmie czy niedociśnienia. Oprócz tego wystąpić mogą bóle głowy, duszności, świąd i pieczenie skóry, stany zapalne, obrzęki obwodowe czy łuszczenie skóry.

Jeżeli wystąpi ciężka reakcja alergiczna, która objawiać się może trudnościami z oddychaniem lub połykaniem, a także widocznymi obrzękami w okolicy twarzy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i zabrać ze sobą stosowany lek lub ulotkę. Na ogół jednak minoksydyl jest bardzo dobrze tolerowany, dlatego stał się jednym z najpopularniejszych preparatów stosowanych w terapii łysienia. Warto wiedzieć także, że za wysuszenie, podrażnienie skóry i zwiększenie jej reaktywności zazwyczaj nie odpowiada sam minoksydyl, a alkohol, w którym jest rozpuszczony.

Skutki uboczne

Zdjęcia brody przed i po, a także materiały wideo "urodowych youtuberów" z dookoła świata ukazują spektakularne efekty stosowania minoksydylu. Ale jeśli coś jest do głowy, nie musi być do brody.

Specjaliści przestrzegają, że w czasie stosowania środków z minoksydylem skóra może być początkowo sucha i łuszcząca, włosy, zamiast rosnąć, będą przez dwa tygodnie intensywnie wypadać, mogą pojawić się podrażnienia na skórze, przerost struktury włosów, a nawet zawroty głowy czy przyrost masy ciała.

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy minoksydyl łykamy, czy wcieramy oraz od intensywności stosowania. Jednak większość opinii magistrów farmacji na temat minoksydylu brzmi: "Nie stosować na inne części ciała niż głowa".

Powiesz, że broda to też fragment głowy, ale nie bez przyczyny w niektórych krajach preparaty z minoksydylem nadal wydaje się jedynie na receptę. To, że coś jest ogólnodostępne, nie oznacza, że nadaje się do bezmyślnego stosowania. Amen.

Chociaż brakuje szeroko zakrojonych badań naukowych potwierdzających skuteczność minoxidilu w tej dziedzinie, liczne przypadki i relacje użytkowników wskazują na pozytywne efekty jego stosowania także w tej roli.

Czytaj dalej...

Widoczne efekty po kilku miesiącach Efekty tego leku nie są natychmiastowe, jednak regularne stosowanie leku przez kilka miesięcy może prowadzić do zauważalnej poprawy w gęstości włosów i redukcji widoczności łysienia.

Czytaj dalej...

Widoczne efekty po kilku miesiącach Efekty tego leku nie są natychmiastowe, jednak regularne stosowanie leku przez kilka miesięcy może prowadzić do zauważalnej poprawy w gęstości włosów i redukcji widoczności łysienia.

Czytaj dalej...

Lek nie powinien być również wykorzystywany, jeśli wypadanie włosów zostało spowodowane niewłaściwą dietą, zakończeniem stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz wtedy, gdy wypadanie włosów zostało spowodowane przez niewłaściwą pielęgnację włosów.

Czytaj dalej...