Skutki uboczne stosowania minoksydylu - co warto wiedzieć?
Minoksydyl – cena, gdzie kupić?
Cena minoksydylu może się różnić w zależności od marki, rodzaju produktu oraz jego pojemności. Średnio, preparaty zawierające minoksydyl dostępne są w przedziale cenowym od 30 do 150 złotych za opakowanie, w zależności od tego, czy jest to płyn czy pianka oraz objętość opakowania.
Takie produkty można zakupić w aptekach, drogeriach, sklepach internetowych, a także w niektórych salonach fryzjerskich, gdzie ceny mogą być różne. Warto zauważyć, że niektóre preparaty mogą być dostępne wyłącznie na receptę, szczególnie jeśli zawierają one wyższe stężenie minoksydylu.
Przed zakupem minoksydylu zaleca się skonsultowanie się z farmaceutą lub lekarzem w celu wyboru odpowiedniego preparatu oraz ustalenia najlepszej dawki i częstotliwości stosowania. Ważne jest także dokładne zapoznanie się z ulotką produktu oraz informacjami dotyczącymi ewentualnych przeciwwskazań i skutków ubocznych.
Minoxidil – efekty stosowania
Pierwsze efekty stosowania minoxidilu najczęściej pojawiają się po około 4 miesiącach. Początkowo włoski odrastają cienkie i delikatne, ale z czasem stają się tak samo wytrzymałe, jak pozostałe. Czasami zdarza się, że po kilku tygodniach stosowania Pacjenci dostrzegają zwiększoną utratę włosów – nie należy się tym jednak martwić, ponieważ jest to związane z działaniem leku.
Jaki efekty daje minoxidil?
Jak nie działa minoksydyl?
Z pewnością nie ma działania antyandrogennego, zatem nie pozwoli całkowicie pozbyć się problemu łysienia androgenowego. Największe rezultaty można zaobserwować po roku stosowania minoxidilu, a najbardziej podatną na jego stosowanie grupą są młodzi mężczyźni. Chociaż brakuje na ten temat szczegółowych badań, środowisko lekarskie donosi, że minoxidil znacznie polepsza efekty po przeszczepach włosów.

Genetyka i łysienie, a dobór leczenia
W sytuacjach, w których terapia minoxidilem nie przynosi pożądanych efektów, można skłonić się w kierunku zastosowania innych preparatów na łysienie lub wykonanie przeszczepu włosów. Niestety, łysienie androgenowe jest schorzeniem, które związane jest z nadwrażliwością mieszków włosowych na DMT, czyli pochodną testosteronu. Jego występowanie może mieć związek z genetyką, jak również układem immunologicznym. Skoro preparat nie wykazuje działania antyandrogennego, chwilowo powstrzyma wypadanie włosów, ale nie zmieni ich wrażliwości na DMT na stałe. Prawdopodobnie po zaprzestaniu stosowania go, fryzura wróci do swojej poprzedniej postaci.
Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów (tak samo, jak stosując minoksydyl), jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku. Leki o działaniu hamującym wytwarzanie się DMT przenikają do krwi oraz mleka matek, zatem nie mogą być przepisywane kobietom w ciąży i karmiącym.
Minoxidil – skutki uboczne
Lek może powodować miejscowe podrażnienie i wysuszenie skóry oraz nasilać niedociśnienie ortostatyczne. Ponieważ rozszerza naczynia obwodowe, nie należy łączyć go z innymi preparatami o podobnym schemacie działania. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ może to prowadzić do częstoskurczy, zatrzymania wody w organizmie czy niedociśnienia. Oprócz tego wystąpić mogą bóle głowy, duszności, świąd i pieczenie skóry, stany zapalne, obrzęki obwodowe czy łuszczenie skóry.
Jeżeli wystąpi ciężka reakcja alergiczna, która objawiać się może trudnościami z oddychaniem lub połykaniem, a także widocznymi obrzękami w okolicy twarzy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i zabrać ze sobą stosowany lek lub ulotkę. Na ogół jednak minoksydyl jest bardzo dobrze tolerowany, dlatego stał się jednym z najpopularniejszych preparatów stosowanych w terapii łysienia. Warto wiedzieć także, że za wysuszenie, podrażnienie skóry i zwiększenie jej reaktywności zazwyczaj nie odpowiada sam minoksydyl, a alkohol, w którym jest rozpuszczony.

Minoksydyl – stosowanie
1 ml roztworu nakładamy na skórę głowy, która dotknięta została problemem łysienia i rozprowadzamy opuszkami palców. Następnie należy umyć ręce. Procedurę powtarzamy dwa razy na dobę. Efekty terapii dostrzegalne są zazwyczaj po kilku miesiącach. Żeby ułatwić Pacjentom stosowanie leku, zazwyczaj wraz z nim otrzymujemy dwie różne końcówki do dozownika – dyszę i aplikator.
Pierwsza z nich ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości leku, natomiast druga umożliwia dokładne nałożenie go na obszar owłosiony, który został dotknięty nadmierną utratą włosów. W przypadku mężczyzn najczęściej zaleca się stosowanie roztworu 5%, natomiast u kobiet poleca się 2-procentowe stężenie. Minoxidil należy nakładać na skórę nie później niż 2 godziny przed pójściem spać.
