Skutki uboczne stosowania minoksydylu - co warto wiedzieć?

Minoksydyl – cena, gdzie kupić?

Cena minoksydylu może się różnić w zależności od marki, rodzaju produktu oraz jego pojemności. Średnio, preparaty zawierające minoksydyl dostępne są w przedziale cenowym od 30 do 150 złotych za opakowanie, w zależności od tego, czy jest to płyn czy pianka oraz objętość opakowania.

Takie produkty można zakupić w aptekach, drogeriach, sklepach internetowych, a także w niektórych salonach fryzjerskich, gdzie ceny mogą być różne. Warto zauważyć, że niektóre preparaty mogą być dostępne wyłącznie na receptę, szczególnie jeśli zawierają one wyższe stężenie minoksydylu.

Przed zakupem minoksydylu zaleca się skonsultowanie się z farmaceutą lub lekarzem w celu wyboru odpowiedniego preparatu oraz ustalenia najlepszej dawki i częstotliwości stosowania. Ważne jest także dokładne zapoznanie się z ulotką produktu oraz informacjami dotyczącymi ewentualnych przeciwwskazań i skutków ubocznych.

Minoksydyl – stosowanie

1 ml roztworu nakładamy na skórę głowy, która dotknięta została problemem łysienia i rozprowadzamy opuszkami palców. Następnie należy umyć ręce. Procedurę powtarzamy dwa razy na dobę. Efekty terapii dostrzegalne są zazwyczaj po kilku miesiącach. Żeby ułatwić Pacjentom stosowanie leku, zazwyczaj wraz z nim otrzymujemy dwie różne końcówki do dozownika – dyszę i aplikator.

Pierwsza z nich ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości leku, natomiast druga umożliwia dokładne nałożenie go na obszar owłosiony, który został dotknięty nadmierną utratą włosów. W przypadku mężczyzn najczęściej zaleca się stosowanie roztworu 5%, natomiast u kobiet poleca się 2-procentowe stężenie. Minoxidil należy nakładać na skórę nie później niż 2 godziny przed pójściem spać.

Wchłanianie i metabolizowanie monoxidilu

Przyjmowanie minoxidilu doustnie

Gdy tabletki minoxidilu są przyjmowane doustnie, większość leku jest szybko wchłaniana do krwi.
Doustny minoxidil jest łatwo wchłaniany z przewodu pokarmowego. Szczytowe stężenie we krwi występuje po około 1 godzinie od przyjęcia leku, a następnie powoli spada. Minoxidil jest metabolizowany przez wątrobę. Okres półtrwania minoxidilu podawanego doustnie wynosi około 4,2 godziny. Stężenie minoxidilu we krwi zależy od zastosowanej dawki. W przypadku dawki w wysokości 5 mg stężenie 157 ng/ml można zmierzyć we krwi około 1 godziny później, zanim poziom zacznie spadać. Jeśli przyjęta zostanie dawka w wysokości 2,5 mg, stężenie we krwi w punkcie czasowym jednej godziny jest w rzeczywistości wielokrotnie mniejsze i wynosi około 28 ng/ml.

Poniższy wykres przedstawia szacunki stężeń minoxidilu w różnych punktach czasowych (źródło: www.donovanmedical.com).

Chociaż doustny minoxidil osiąga szczytowe stężenie we krwi około 1 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, główny wpływ na ciśnienie krwi występuje po 2-3 godzinach, a następnie ciśnienie krwi ponownie powoli wzrasta. W przypadku osób stosujących minoxidil codziennie przez długi czas, maksymalny wpływ na ciśnienie krwi występuje po 10-14 dniach.

Przyjmowanie minoxidilu zewnętrznie

Stężenie minoxidilu przyjmowanego doustnie w surowicy jest około 20-30 razy wyższe niż minoxidilu aplikowanego miejscowo.
Istnieje pewne ogólnoustrojowe wchłanianie minoxidilu nawet u osób stosujących lek miejscowo. Około 99% osób stosujących miejscowo minoxidil ma poziom we krwi mniejszy niż 2-5 ng/ml. Jednak niektórzy pacjenci stosujący lek miejscowo czasami osiągają znacznie wyższe poziomy – nawet do 21 ng / ml. Na szczęście jest to rzadkie.

Stężenia minoxidilu podawanego zewnętrznie wyższe niż 5% mogą zwiększać wchłanianie.
Wchłanianie minoxidilu może być także zwiększone, jeśli jednocześnie przyjmowane są inne leki stosowane miejscowo, takie jak miejscowe retinoidy i kortyzony.

Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów tak samo, jak stosując minoksydyl , jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku.

Czytaj dalej...

Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów tak samo, jak stosując minoksydyl , jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku.

Czytaj dalej...

Specjaliści przestrzegają, że w czasie stosowania środków z minoksydylem skóra może być początkowo sucha i łuszcząca, włosy, zamiast rosnąć, będą przez dwa tygodnie intensywnie wypadać, mogą pojawić się podrażnienia na skórze, przerost struktury włosów, a nawet zawroty głowy czy przyrost masy ciała.

Czytaj dalej...

Lek nie powinien być również wykorzystywany, jeśli wypadanie włosów zostało spowodowane niewłaściwą dietą, zakończeniem stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz wtedy, gdy wypadanie włosów zostało spowodowane przez niewłaściwą pielęgnację włosów.

Czytaj dalej...