Skutki uboczne stosowania minoksydylu - co warto wiedzieć?
Opinie i bezpieczeństwo
Minoxidil jest skuteczny u około 60% Pacjentów, którzy zdecydują się na terapię z jego wykorzystaniem. Opinie o jego stosowaniu są raczej pozytywne, a skutki uboczne pojawiają się rzadko, pod warunkiem nakładania i dozowania preparatu zgodnie z zaleceniami z ulotki lub tymi sformułowanymi przez lekarza. To doskonale przebadany lek, który stosuje się w terapii łysienia od lat. Nie stwierdzono jego negatywnego wpływu na organizm, a co więcej 95% jego metabolitów znika już po kilku dniach od zakończenia terapii.
Nie wolno jednak stosować go w ciąży i w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, jaki wpływ może mieć na płód. Przeprowadzono na ten temat badania na zwierzętach, gdzie minoksydyl wykazał negatywne działanie w stosunku do ich płodów, jednak brak takich danych na temat ludzi. Efekty ze stosowania minoxidilu są uznawane powszechnie za bardzo zadowalające, ze względu na stosunkowo szybki czas działania i dostrzegalność rezultatów gołym okiem.
Minoksydyl
Minoksydyl to pod kątem chemicznym organiczny związek z pierścieniem aminowym – fizycznie to biały, bezwonny proszek.
Początkowo został wynaleziony do leczenia nadciśnienia. Rozszerza światła naczyń krwionośnych poprzez wpływ na budujące je mięśnie gładkie. Jest lekiem działającym silnie hipotensyjnie – obniża ciśnienie krwi.
Niestety jest to lek starej generacji, został wycofany z leczenia nadciśnienia, ponieważ powodował poważne skutki uboczne – przyspieszał akcję serca i powodował pogłębienie choroby wieńcowej.
Pozytywnym efektem ubocznym jego działania była jednak poprawa kondycji włosów pacjentów, którzy go stosowali dlatego nie zrezygnowano w 100% z tej substancji i na chwile obecną wskazania do leczenia są jedynie miejscowe – polegaja na nakładaniu na skórę owłosioną głowy preparatu 2 x dziennie co najmniej przez 6 miesięcy – nieprzerwanie.
Popularność tego preparatu jest tak duża, że obrósł on swego rodzaju różnymi opiniami wśród osób, które kiedykolwiek próbowały go używać. Jakie są te najczęściej się powtarzające? Oto kilka z nich.

MINOXIDIL DOUSTNIE W TERAPIACH WYPADANIA WŁOSÓW – SKUTKI UBOCZNE, PRZECIWWSKAZANIA
Przyjmowanie doustne minoxidilu (in. minoksydyl, minoksidil) w terapiach nadmiernego wypadania włosów staje się coraz bardziej popularne. Doustny minoxidil był stosowany w latach 70-tych i 80-tych w dawkach od 20-60 mg na dobę (a czasem nawet wyższych) w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Zauważono wtedy, że od 80% do 90% pacjentów stosujących minoxidil obserwowało u siebie odrost włosów na głowie i ciele. Doprowadziło to finalnie do przebadania i opracowania formuły minoxidilu do stosowania zewnętrznego, w formie wcierki lub pianki. Aplikowany w ten sposób minoxidil stał się niezwykle popularnym, powszechnie stosowanym standardem w leczeniu łysienia. 10-15 lat temu doustny minoxidil ponownie pojawił się w medycynie klinicznej – tym razem w leczeniu wypadania włosów. Zamiast stosować dawki takie jak 20-60 mg dziennie, lekarze zaczęli stosować małe dawki: od 0,25 mg do 5 mg na dobę. Co ciekawe, dawki te skutecznie pomagały w leczeniu wypadania włosów i jednocześnie wiązały się ze znacznie mniejszą liczbą skutków ubocznych niż istotnie wyższe dawki stosowane wcześniej w regulacji ciśnienia krwi. Doustny minoxidil jest obecnie coraz częściej stosowany. W tej formie nie jest on zatwierdzony do leczenia wypadania włosów ani przez FDA, ani europejskie odpowiedniki tej agencji, tak więc jego stosowanie w przypadku problemów z włosami jest całkowicie „off label”. Leczenie to jest jednak jak najbardziej efektywne dla wielu pacjentów. Jednak może być także połączone z kłopotliwymi skutkami ubocznymi, gdy ignoruje się kilka kluczowych zasad. Przyjrzyjmy się bliżej regułom, które zapewnić mogą skuteczne i bezpieczne użycie minoxidilu w terapiach łysienia. Jak uniknąć najczęstszych błędów?
BŁĄD 1: Stosowanie zbyt wysokich dawek
- Według Ramosa u 4% użytkowniczek doustnego minoxidilu w dawce 1 mg pojawia się obrzęk stóp (dla dawki 1,25 mg procent ten zwiększa się do 9%),
- u 27% pacjentek pojawia się nadmierne owłosienie,
- zauważalna grupa doświadcza niewielkiego wzrostu częstości akcji serca (średnio 6 uderzeń na minutę).
- około 10% kobiet przyjmujących dawkę 1,25 mg lub mniej odczuwa bóle głowy.
Minoxidil – stosowanie, skutki uboczne
Minoxidil to popularny lek, który stosuje się w terapii łysienia androgenowego, a także nadmiernej utraty lub osłabienia włosów z innych powodów. Przynosi zadowalające efekty, a jego włączenie do terapii jest obarczone stosunkowo niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o minoxidilu.
Minoxidil wprowadzono na rynek w roku 1979, kiedy rozpoczęto jego stosowanie w zaburzeniach ciśnienia. Początkowo przyspieszony wzrost włosów oraz zwiększenie ich gęstości uznano za efekt niepożądany, jednak z czasem dostrzeżono potencjał tej substancji w leczeniu problemu łysienia. Jako lek na dolegliwości tej natury minoxidil został zarejestrowany dopiero w 1988. Stosujemy go z powodzeniem do dziś, ciesząc się z zadowalających efektów terapii tą substancją.

Minoksydyl – cena, gdzie kupić?
Cena minoksydylu może się różnić w zależności od marki, rodzaju produktu oraz jego pojemności. Średnio, preparaty zawierające minoksydyl dostępne są w przedziale cenowym od 30 do 150 złotych za opakowanie, w zależności od tego, czy jest to płyn czy pianka oraz objętość opakowania.
Takie produkty można zakupić w aptekach, drogeriach, sklepach internetowych, a także w niektórych salonach fryzjerskich, gdzie ceny mogą być różne. Warto zauważyć, że niektóre preparaty mogą być dostępne wyłącznie na receptę, szczególnie jeśli zawierają one wyższe stężenie minoksydylu.
Przed zakupem minoksydylu zaleca się skonsultowanie się z farmaceutą lub lekarzem w celu wyboru odpowiedniego preparatu oraz ustalenia najlepszej dawki i częstotliwości stosowania. Ważne jest także dokładne zapoznanie się z ulotką produktu oraz informacjami dotyczącymi ewentualnych przeciwwskazań i skutków ubocznych.
