Skutki uboczne stosowania minoksydylu - co warto wiedzieć?

Podsumowanie

Podsumowując, minoksydyl wykazuje skuteczność w łagodzeniu różnych postaci łysienia, włączając w to te niebliznowaciejące, bliznowaciejące oraz problemy związane ze strukturą włosów. Preparaty z minoksydylem są dostępne w formie środków miejscowych, a ich cena zależy od wielu czynników. Natomiast w leczeniu schorzeń związanych z włosami, stosuje się również niskie dawki doustnego minoksydylu. Obie jego formy charakteryzują się korzystnym profilem bezpieczeństwa, co czyni go atrakcyjnym wyborem terapeutycznym dla osób zmagających się z problemami włosów, zgodnie z ich opinią.

  1. Zins G.R.: The history of the development of minoxidil. Clin Dermatol 1988, 6, 132-147.
  2. Polak, K. Zastosowanie doustnego minoksydylu w wybranych chorobach przebiegających z utratą włosów. www.mp.pl, https://www.mp.pl/dermatologia/przeglad-badan/293047,zastosowanie-doustnego- minoksydylu-w-wybranych-chorobach-przebiegajacych-z-utrata-wlosow
  3. Panchaprateep R., Lueangarun S.: Efficacy and safety of oral minoxidil 5 mg once daily in the treatment of male patients with androgenetic alopecia: an open-label and global photographic assessment. Dermatol Ther 2020, 10, 1345-1357.
  4. Brzezińska-Wcisło L., Rakowska A., Rudnicka L., Bergler-Czop B., Czuwara J., Maj M., et al.: Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Dermatol Rev 2018, 105, 1-18.
  5. John J.M., Sinclair R.D.: Systemic minoxidil for hair disorders in pediatric patients: a safety and tolerability review. Int J Dermatol 2022, 62, 257-259.

mgr dietetyk kliniczny, specjalista ds. marketingu - absolwentka trzech renomowanych uczelni: UM w Lublinie, UR i WSIiZ w Rzeszowie. Żyję w rytmie zdrowego stylu życia i sportowej pasji, a zdobyta wiedza jest moim kompasem w tej niekończącej się podróży.

Minoksydyl – stosowanie

1 ml roztworu nakładamy na skórę głowy, która dotknięta została problemem łysienia i rozprowadzamy opuszkami palców. Następnie należy umyć ręce. Procedurę powtarzamy dwa razy na dobę. Efekty terapii dostrzegalne są zazwyczaj po kilku miesiącach. Żeby ułatwić Pacjentom stosowanie leku, zazwyczaj wraz z nim otrzymujemy dwie różne końcówki do dozownika – dyszę i aplikator.

Pierwsza z nich ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości leku, natomiast druga umożliwia dokładne nałożenie go na obszar owłosiony, który został dotknięty nadmierną utratą włosów. W przypadku mężczyzn najczęściej zaleca się stosowanie roztworu 5%, natomiast u kobiet poleca się 2-procentowe stężenie. Minoxidil należy nakładać na skórę nie później niż 2 godziny przed pójściem spać.

Minoksydyl – skutki uboczne

Minoksydyl może wywołać różnorodne działania niepożądane, z których najczęstszymi są podrażnienie skóry. Natomiast w skrajnych przypadkach po przedawkowaniu, na przykład poprzez jego stosowanie na uszkodzoną skórę lub spożycie preparatu, mogą pojawić się różne objawy, w tym tachykardia (przyspieszone bicie serca), obrzęki, duszność, niedociśnienie oraz bóle wieńcowe. W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Z braku danych dotyczących oceny bezpieczeństwa minoksydylu miejscowego w kohortowych badaniach klinicznych, w charakterystyce produktu leczniczego umieszczono zalecenie o unikaniu stosowania roztworu minoksydylu u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Co więcej, nie zaleca się stosowania preparatów zawierających minoksydyl w czasie ciąży, ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Opisano zespół płodu minoksydylowego, który dotyczy dzieci matek stosujących ten lek w trakcie ciąży. Objawy tego zespołu mogą obejmować wady rozwojowe oraz uogólnioną hipertrichozę.

Specjaliści przestrzegają, że w czasie stosowania środków z minoksydylem skóra może być początkowo sucha i łuszcząca, włosy, zamiast rosnąć, będą przez dwa tygodnie intensywnie wypadać, mogą pojawić się podrażnienia na skórze, przerost struktury włosów, a nawet zawroty głowy czy przyrost masy ciała.

Czytaj dalej...

Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów tak samo, jak stosując minoksydyl , jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku.

Czytaj dalej...

Specjaliści przestrzegają, że w czasie stosowania środków z minoksydylem skóra może być początkowo sucha i łuszcząca, włosy, zamiast rosnąć, będą przez dwa tygodnie intensywnie wypadać, mogą pojawić się podrażnienia na skórze, przerost struktury włosów, a nawet zawroty głowy czy przyrost masy ciała.

Czytaj dalej...

Minoxidil 5 giver en overraskende virkning grundet at det er en lotion der smøres på, og når den er påført på de udsatte steder, fokuseres den stimulerende virkning på hår sækkende netop der hvor hår tabet er signifikant.

Czytaj dalej...