Domowa Mikrodermabrazja z Nacomi - Przewodnik Krok po Kroku
Na czym polega mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja to zabieg, który polega na złuszczaniu i oczyszczaniu skóry. Zaliczany jest do peelingów mechanicznych – do ścierania naskórka jest wykorzystywane specjalne urządzenie. Mikrodermabrazja to jeden z najczęściej wybieranych gabinetowych zabiegów oczyszczających skórę. Naskórek jest złuszczany przez strumień mikrokryształów, który emituje głowica urządzenia. W tym samym czasie, martwe komórki są zasysane do specjalnego pojemnika w głowicy przez podciśnienie. Wyróżniamy mikrodermabrazję korundową, kiedy kryształki to tlenek glinu i diamentową. Kolejny rodzaj to mikrodermabrazja tlenowa, w której do ścierania naskórka wykorzystywany jest strumień powietrza i soli fizjologicznej. Ta metoda polecana jest posiadaczkom cery naczynkowej, a jej inne nazwy to oxybrazja i peeling wodno-tlenowy. Nowością na rynku kosmetycznym jest też mikrodermabrazja laserowa, wykonywana przy pomocy lasera frakcyjnego CO2, który „odparowuje” martwy naskórek. Ten rodzaj mikrodermabrazji stosuje się zwłaszcza przy skórach tłustych.
Mikrodermabrazja to zabieg, który pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie skóry, porów, a także stymulację mikrokrążenia i co za tym idzie – produkcji kolagenu w głębszych jej warstwach. W zależności od potrzeb i kondycji skóry, wykonuje się ją około raz na miesiąc, aby naskórek miał wystarczająco dużo czasu na regenerację i odbudowę warstwy hydrolipidowej. Z jakimi problemami pomoże regularne wykonywanie mikrodermabrazji? Oto one:
- przebarwienia,
- łojotok,
- trądzik (jednak aktywny jest przeciwwskazaniem do zabiegu),
- zmarszczki i ogólna utrata jędrności skóry,
- blizny,
- zaskórniki,
- rozszerzone pory,
- cera szara i ziemista.
Komu mikrodermabrazja nie przyniesie korzyści?
Chociaż mikrodermabrazja jest ogólnie bezpieczna dla większości z nas, są wyjątki.
– Osoby z trądzikiem różowatym, rozszerzonymi lub popękanymi naczyniami krwionośnymi lub osoby ze skłonnością do podrażnień skóry lub pokrzywki raczej nie zareagują dobrze na ten zabieg – mówi dr Palm. – Technologia próżniowa, a także ścierny charakter mikrodermabrazji mogą zaostrzyć zaczerwienienie twarzy lub trądzik różowaty.
Specjalistka dodaje, że osoby z cienką i delikatną skórą i te, które mają tendencję do powstawania blizn, powinny przed poddaniem się mikrodermabrazji wykonać badanie całej twarzy, gdyż zabieg może w niektórych przypadkach powodować problemy skórne lub przebarwienia. A jeśli twoja skóra jest ogólnie zaogniona lub jest pod wpływem infekcji – powiedzmy, doznałeś oparzenia słonecznego lub opryszczki – najlepiej poczekać, aż problem się zagoi, zanim poddasz się zabiegowi.
Ważne jest również, aby przed zaplanowaniem zabiegu zdać sobie sprawę z ograniczeń związanych z mikrodermabrazją.
– Mikrodermabrazja nie leczy głębokich zmarszczek, ciemnobrązowych plam, pękniętych naczyń krwionośnych, zaczerwienień skóry lub przedrakowych plam skórnych – mówi dr Palm. – W przypadku takich schorzeń prawdopodobnie konieczne będzie bardziej inwazyjne, specjalistyczne leczenie.
Reasumując, mikrodermabrazja jest wspaniałą i skuteczną metodą złuszczania, która nadaje skórze gładkości i świeżości. Jeśli zatem domowe peelingi nie sprawiają, że twoja skóra jest wystarczająco gładka i miękka, mikrodermabrazja z dużo większą pewnością ci pomoże.
Co to jest mikrodermabrazja?
W zabiegu mikrodermabrazji całą pracę wykonuje urządzenie przypominające różdżkę, którego zadaniem jest usunięcie górnej warstwy skóry, zwanej również warstwą rogową naskórka. Ponadto zabieg pozwala usunąć wszelkie ślady brudu i martwych komórek skóry. Zasadniczo przypomina to bardzo silne mycie twarzy.
– Mikrodermabrazja wygładza skórę poprzez mechaniczne usuwanie złuszczających się komórek skóry – mówi dr Palm. – Najlepiej sprawdza się w przypadku tych osób, które oczekują powtarzalnej procedury, zapewniającej łagodne rezultaty w czasie.
Innymi słowy, prawdopodobnie nie zauważysz drastycznej zmiany po pierwszym zabiegu, poza wygładzeniem i zmiękczeniem skóry.
– Osoby z silnymi uszkodzeniami słonecznymi i zmianami skórnymi, które spodziewają się, że mikrodermabrazja radykalnie poprawi stan skóry, będą rozczarowane – mówi dr Palm.
Chociaż mikrodermabrazja jest zwykle wykonywana w obrębie twarzy, dr Palm mówi, że zabiegowi można poddawać również inne części ciała. To także dobra opcja dla tych, którzy nie tolerują bardziej intensywnych metod złuszczania.
Chcesz mieć piękną skórę? Dowiedz się, czy mikrodermabrazja to zabieg dla ciebie
Mikrodermabrazja to popularny zabieg medycyny estetycznej, który poprawia wygląd i kondycję skóry. Czy jest bezpieczny i czy warto się mu poddać?
Mikrodermabrazja jest jednym z najbardziej podstawowych i powszechnych zabiegów w salonach odnowy. Jest to nieinwazyjny zabieg złuszczający, który jest korzystny dla szerokiej gamy typów skóry. Pomaga wygładzić skórę, przez co wygląda ona na jaśniejszą. Zabieg pozwala zminimalizować zatykanie porów i przebarwienia.
Chociaż mikrodermabrazja jest łagodniejsza niż inne profesjonalne zabiegi, takie jak peelingi chemiczne lub laseroterapia, dobrze jest wiedzieć dokładnie, z czym możemy mieć do czynienia, przed umówieniem się na pierwszą wizytę u specjalisty. Dermatolog Melanie Palm podzieliła się kilkoma ważnymi informacjami na temat mikrodermabrazji.

Mikrodermabrazja w domu
Mikrodermabrazja wykonywana w domu jeszcze jakiś czas temu była stosunkowo rzadkim zjawiskiem. Złuszczanie zrogowaciałego naskórka z reguły wykonywał bowiem profesjonalista w salonie kosmetycznym. Obecnie do domowej mikrodermabrazji potrzebujemy zaledwie odpowiedniego zestawu do mikrodermabrazji specjalistycznych kosmetyków bądź nowoczesnych, łatwo dostępnych narzędzi, a także odrobinę naszych chęci i wiedzy. Na początek jednak kilka słów o tym, na czym polega mikrodermabrazja.
Mikrodermabrazja zalicza się do grupy peelingów mechanicznych, które odbywają się najczęściej przy pomocy narzędzia z głowicami ścierającymi. Plusów mikrodermabrazji jest wiele. Odpowiednio i regularnie przeprowadzana sprawia, że skóra wyrównuje swój koloryt, a zmarszczki są spłycone. Pozwala również pozbyć się nieestetycznie rozszerzonych porów, zaskórników i blizn oraz eliminuje skutki trądziku. Zwiększa produkcję kolagenu, poprawia ukrwienie skóry i zwiększa jej elastyczność. Stosuje się ją nie tylko na twarz, ale też ramiona, dekolt, szyję czy plecy. Jest świetną bazą do wykonywania dalszych zabiegów – sprawia, że wartościowe substancje zawarte w kosmetykach i leczniczych preparatach lepiej się wchłaniają.
Zanim jednak zdecydujemy się na mikrodermabrazję, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do jej wykonania. Są nimi m.in.:
– leki przeciwzakrzepowe,
– trądzik ropowiczy i różowaty,
– nowotwory,
– opryszczka,
– brodawki,
– łuszczyca,
– infekcje (grzybicze, bakteryjne, wirusowe),
– podrażniona skóra (np. oparzenia słoneczne),
– otwarte ranki,
– stosowanie peelingów czy depilacji krócej niż 5 dni przed zabiegiem,
– znamiona.
Mikrodermabrazję możemy podzielić na kilka rodzajów – każdy z nich dostosowany jest do innego typu skóry. Oczywiście ważne jest, aby w salonie kosmetycznym dobrano dla nas najlepszy. Ze względu na różnice głowic narzędzi do mikrodermabrazji wyróżniamy:
