Nadmierne Wypadanie Włosów - Jakie Choroby Mogą Być Przyczyną?
Jak wygląda zdrowa skóra głowy?
Mówiąc o zdrowej skórze głowy mamy na myśli brak uporczywych problemów, które mogą uprzykrzać życie. Często jest to niezależne od nas, ale niekiedy to właśnie nieodpowiednia pielęgnacja sprawia, że sami doprowadzamy do stanu, w którym skóra jest podrażniona, przesuszona lub niepoprawnie złuszczona.
Używanie zbyt dużej ilości produktów do stylizacji także może szkodzić – między włosami pozostają resztki kosmetyków, które są idealną pożywką dla bakterii. Starajmy się więc, aby regularnie dbać o higienę, ale także nie myć włosów zbyt często, ponieważ możemy naruszać naturalną barierę ochronną.
Jeżeli odpowiednio zadbamy o skórę, to istnieje też duża szansa, że poprawi się kondycja naszych włosów, a co za tym idzie – będą one wypadały znaczenie rzadziej. Warto więc dążyć do tego, aby nasza pielęgnacja była dobrana do naszych potrzeb.
Wypadanie włosów – przyczyny i choroby towarzyszące
Wypadanie włosów to bardzo często efekt wielu czynników. Przebytej choroby, przyjmowania silnych leków (steroidów), przewlekłego stresu (wydzielanie nadmiaru prolaktyny, która osłabia włosy), nerwicy, używek. Znaczący wpływ na kondycję włosów i ich nadmierną utratę ma również dieta, a szczególnie niedobór żelaza, cynku i witamin. Z problemem borykają się najczęściej osoby, które wybierają niskokaloryczne diety. Niekorzystny wpływ na kondycję włosów, mają również diety jednoskładnikowe (bezmięsne, keto, itd.). Wzmożone wypadanie może być objawem lub skutkiem problemów hormonalnych, a w szczególności chorób tarczycy lub jajników.
Z problemem mierzą się również kobiety przechodzące menopauzę, w trakcie której organizm produkuje nadmiar androgenów. Pojawienie się intensywnego wypadania włosów ma także związek z genami. Skłonność do utraty włosów jest kwestią dziedziczenia w linii prostej.
Wypadanie włosów może mieć również bardzo pozorną przyczynę – popełniane błędy pielęgnacyjne. Kosmyki stają się cieńsze i osłabione w następstwie częstego przesuszania ich suszarką lub prostownicą/lokówką, stosowania ciężkich kosmetyków stylizujących (gum, pianek, żeli, lakieru). Niekorzystny wpływ ma również częste farbowanie, stosowanie niskiej jakości szamponów i masek, bez żadnych wartości odżywczych.
Jakie choroby mogą powodować wypadanie włosów?
Wyżej wspomniane choroby mają związek głównie ze skórą. Przyczyn wypadania włosów może być jednak znacznie więcej i warto poznać te najpopularniejsze. Na stan skóry głowy wpływ mają wszelkiego rodzaju zaburzenia hormonalne, występujące zarówno u młodych, jak i starszych osób – a już w szczególności u kobiet. Ciąża, okres dojrzewania, pierwsze oznaki menopauzy to główne stany powodujące nieprawidłowe działanie hormonów.
Nie można zapominać także o chorobach wewnątrzustrojowych czy zakaźnych, a już zwłaszcza, gdy występuje przy nich podwyższona temperatura ciała. Stany zapalne są niezwykle niekorzystne dla całego naszego organizmu. Z utratą owłosienia zmagają się niestety osoby, które przechodzą lub przeszły chemioterapię.
Konieczne jest odpowiedzialne podejście do spożywanych posiłków. Im więcej żywności niezdrowej i przetworzonej (mowa o tzw. fast foodach, ale również słodkich przekąskach), tym większe prawdopodobieństwo, że nasze ciało nie będzie wyglądało tak, jak sobie tego życzymy. Występuje nie tylko niebezpieczna nadwaga lub otyłość, ale również problemy ze skórą i włosami. Dzieje się tak na skutek niedostarczania odpowiednich składników odżywczych, które zastępowane są cukrami i tłuszczami w nieodpowiednich ilościach. Powinniśmy więc dbać o to, aby w podstawowych posiłkach nie brakowało najważniejszych witamin.
Co polecamy?
Wcierki, które stosowałyśmy i możemy polecić to np. wcierka Lady Banfi HAJSZESZ (na alkoholu, bardziej pobudzająca do wzrostu, ale sprawdzi się osobom z niewrażliwą skórą głowy), wcierka Nowa Kosmetyka „mniej problemów więcej włosów”, wcierka od Sattvy Henna i Amla, Kerabione Booster Oils, Seboradin Niger, olejek Orientana ajurwedyjska terapia do włosów, olejek od Sattvy na wzmocnienie cebulek włosowych (olej Maha Bhringraj) oraz wcierka Joanna Konopie nawilżająco-wzmacniająca czy hydrolat rozmarynowy.
W ostatnim czasie i my zmagałyśmy się z nadmiernym wypadaniem włosów. U mnie (Karolina) efekty w postaci znacznego ograniczenia wypadania widziałam już po miesiącu regularnego stosowania wcierek zarówno po myciu jak i przed myciem. Przed myciem było to na zmianę Banfi i olejek Orientana a po myciu wcierka od Nowej Kosmetyki zamiennie z wcierką Seboradin. Regularnie piję też skrzyp i pokrzywę.
Z kolei u mnie (Asia) sprawdziło się zadbanie o skórę głowy, gdyż mam tendencję to mocnego przesuszania. Zaczęłam częściej nawilżać skórę głowy aloesem zmieszanym z olejem konopnym lub z ziaren kozieradki przed myciem, raz w tygodniu peeling enzymatyczny z Bandi lub Cerkogel 30 (także nawilża). Wcierki, które sprawdziły mi się w ograniczeniu wypadania to serum olejowe od Kerabione, Nowa Kosmetyka, Sattva Henna i Amla, a także olejek na wzmocnienie cebulek włosowych od Sattvy. Do nawilżania lubię wcierkę Joanna Konopie. Dodatkowo picie pokrzywy czy siemienia lnianego jest dla mnie już nawykiem.
Jeśli już wiesz, że wypadanie włosów jest u Ciebie spowodowane niedoborami lub potrzebujesz uzupełnienia diety składnikami, których nie jesteś w stanie dostarczyć dostatecznie z pożywienia, możesz wybrać dobry, sprawdzony suplement.
My polecamy markę Healthlabs, gdzie suplementy są tworzone przez ekspertów z dziedziny dietetyki i pokrewnych dyscyplin.
Sposoby na zahamowanie utraty włosów
Wypadanie włosów można zmniejszyć, redukując przyczynę problemu. W wielu przypadkach nadmiernego wypadania włosów odpowiednia pielęgnacja i zmiana diety wystarczają, aby kondycja włosów znacząco się poprawiła. Niestety, nie zawsze włosy odrastają bez stosowania specjalistycznego leczenia.
W przypadku różnego typu łysienia niezbędne jest stosowanie leków, które redukują przyczynę dolegliwości, a także środków działających na skórę głowy. Pomocny w przypadku wypadania włosów i łysienia jest m.in. wykonywany systematycznie masaż skóry głowy, który zwiększa ukrwienie i stopień odżywienia cebulek włosowych.
W niektórych przypadkach odrost włosów nie jest możliwy, a jedyną bronią w walce z łysieniem jest przeszczep włosów.
- M. Olszewska, L. Rudnicka, A. Rakowska, M. Kurzeja: „Postępy w diagnostyce łysienia”. Przegląd Dermatologiczny 2009, 96, s 247-253
- Siamak Moghadam-Kia, MD, Andrew G. Franks Jr, MD: „Choroby autoimmunologiczne a utrata włosów”. Dermatologia po Dyplomie tom 4 Nr 5 2013
- L. Brzezińska-Wcisło, A. Lis, G. Kamińska, D. Wcisło-Dziadecka: „Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka”. PDiA 2003, XX, 5: s 260–266.
Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj