Nadmierne Wypadanie Włosów - Jakie Choroby Mogą Być Przyczyną?

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów możemy podzielić na dwie podstawowe grupy, czyli czynniki zewnętrzne i czynniki wewnętrzne.

  • Stres – wypadanie włosów to jeden z częstych objawów przewlekłego stresu.
  • Uszkodzenia mechaniczne włosów – do mechanicznego uszkodzenia mieszków włosowych może dojść podczas m.in. częstego zaplatania warkoczyków, noszenia kasków ochronnych i korzystania z nieodpowiednio dobranych akcesoriów do włosów.
  • Niewłaściwa pielęgnacja włosów – do nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia może doprowadzić stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji, częste farbowanie włosów, suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki i częste używanie prostownicy.
  • Choroby włosów i skóry głowy.
  • podłoże genetyczne – nadmierne wypadanie włosów często występuje rodzinnie,
  • zaburzenia hormonalne, które powodują m.in. choroby tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tarczycy),
  • zaburzenia hormonalne w okresie ciąży, laktacji, menopauzy i andropauzy,
  • zespół policystycznych jajników, czyli PCOS
  • choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty),
  • stosowanie niektórych leków,
  • niedobory witamin i minerałów związane ze stosowaniem ubogiej w składniki odżywcze diety.

Warto wiedzieć, że przyczyną utraty włosów mogą być również stosowane używki. Zaburzenia ukrwienia skóry głowy, które ograniczają odżywienie cebulek włosowych, powoduje m.in. palenie papierosów. Jeżeli składniki odżywcze nie docierają do cebulek włosowych, to widocznie zmniejsza się gęstość włosów, a także pogarsza się ich ogólna kondycja – stają się matowe i podatne na uszkodzenia.

Równie niekorzystny wpływ na włosy ma nadużywanie alkoholu i osłabienie organizmu, które spowodowane jest brakiem snu.

Poprawna pielęgnacja włosów, która zapobiega ich wypadaniu

Marka Vichy opracowała specjalną kurację dla osób, które zmagają się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Podstawowym produktem jest tutaj Szampon wzmacniający z gamy Dercos. Przeznaczony jest do każdego typu włosów, a już szczególnie do tych, które potrzebują delikatnego oczyszczenia. Składniki zawarte w tym produkcie sprawiają, że już po trzech tygodniach można zauważyć zmiany, natomiast w przeciągu sześciu tygodni dochodzi do klinicznego zmniejszenia wypadania włosów.

Szamponu można używać kilka razy w tygodniu. Regularnej aplikacji wymaga także Dercos Aminexil Clinical 5. Marka stworzyła aż dwie formuły – jedna przeznaczona jest dla kobiet, natomiast druga dla mężczyzn. Tego rodzaju rozgraniczenie zapewnia, że produkt jest jeszcze skuteczniejszy – w końcu zarówno panie, jak i panowie zmagają się z nieco odmiennymi czynnikami powodującymi utratę owłosienia głowy. Powyższe ampułki trzeba stosować regularnie – najpierw jako kurację intensywną, a z czasem jako kurację podtrzymującą efekty.

Potencjalne przyczyny

Oto kilka potencjalnych przyczyn zwiększonego wypadania włosów.

  • zaburzenia hormonalne (po porodzie np. w wyniku spadającego poziomu estrogenów), a także np. niedobory hormonów żeńskich lub nadmiar hormonów męskich = łysienie androgenowe
  • choroby m.in. choroby tarczycy czy niedokrwistość, a także przewlekłe infekcje, choroby metaboliczne, immunologiczne, zespół policystycznych jajników, choroby związane ze złym wchłanianiem i przyswajaniem substancji odżywczych

Niedoczynność tarczycy a włosy: niedoczynność tarczycy związana jest z ogólnoustrojowym spowolnieniem procesów metabolicznych, w tym także w obrębie komórek włosów. W przypadku niedoczynności często dochodzi do spowolnionego wzrostu włosów oraz wzmożonego ich wypadania. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest dobór i zastosowanie odpowiedniego leczenia, a także właściwa dieta bogata w składniki odżywcze szczególnie istotne w przypadku niedoczynności tarczycy (np. cynk, selen, żelazo).

*O niedoczynności i wypadaniu może kiedy indziej szerzej, bo jaka osoba z niedoczynnością chcę opowiedzieć więcej na ten temat. – Karolina

  • zła dieta – niewłaściwy dobór produktów spożywczych, jak również stosowanie diet radykalnych o niskiej kaloryczności = niedobory składników odżywczych (żelazo, wit. B12, kw. foliowy, cynk)
  • zły stan mikroflory jelitowej – zapomniany, ale bardzo ważny element naszego ciała – jelita! To tam wchłaniają się wszystkie substancje odżywcze, które potem trafiają do całego organizmu. Zwróć uwagę na stan swoich jelit, zaobserwuj czy dostarczasz im dobrych bakterii w postaci np. kefirów czy kiszonek. Temat jest dosyć obszerny, więc odsyłamy Cię do zgłębienia się np. TUTAJ.
  • stres (wysoki poziom kortyzolu, prolaktyny)
  • sezonowe wypadanie włosów – może wynikać m.in. z niedoborów witaminy D szczególnie w okresie jesienno-zimowym)

W związku z tym, jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na hirsutyzm, należy bezwzględnie udać się do lekarza rodzinnego, a ten skieruje nas do innych specjalistów w celu szczegółowej diagnostyki.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem może być stewia , jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb dostarczają kwasów omega-3.

Czytaj dalej...

Niewłaściwa pielęgnacja włosów do nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia może doprowadzić stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji, częste farbowanie włosów, suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki i częste używanie prostownicy.

Czytaj dalej...