Skuteczne tabletki na nadmierne owłosienie dostępne bez recepty

Hirsutyzm – leczenie

Terapia hirsutyzmu ma na celu zdiagnozowanie przyczyny wystąpienia tego objawu oraz jej eliminację. Wprowadza się leczenie farmakologiczne, chirurgiczne lub mechaniczne usuwanie owłosienia.

Hirsutyzm – leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne stosuje się w przypadku wystąpienia guzów wydzielających androgeny lub zaburzających ich gospodarkę we krwi pacjentki.

Hirsutyzm – leczenie farmakologiczne

  • Doustna antykoncepcja to standard w leczeniu. Leki wpływają na gospodarkę hormonów luteinizującego i folikulotropowego, a ich wytwarzanie zostaje obniżone. Dzięki temu następuje spadek wytwarzania androgenów w organizmie, a w wątrobie wzrasta ilość receptorów SHGB. Testosteron nie jest przekształcany do dihydrotestosteronu.
  • Antyandrogeny , np. octan cyproteronu – blokują receptory androgenowe, przez co nie wykazują one działania w organizmie kobiety.
  • Spironolakton – oprócz działania moczopędnego wykazuje także działanie antyandrogenne. Obniża stężenie testosteronu przez blokowanie 5α-reduktazy, wiąże się z receptorami SHBG. Należy pamiętać, że lek obniża ciśnienie.
  • Flutamid – wykazuje działanie antyandrogenne, jest silniejszy niż spironolakton. Przy jego stosowaniu należy badać markery wątrobowe (może prowadzić do uszkodzeń wątroby) oraz stosować antykoncepcję (może wpływać na feminizację męskich płodów).
  • Inhibitory 5α-reduktazy , np. finasteryd – stosowane w rozroście gruczołu krokowego oraz łysieniu androgenowym u mężczyzn, wykazuje działanie antyandrogenowe u kobiet.

Leczenie hirsutyzmu – jak pozbyć się owłosienia?

Po określeniu przyczyny niepokojących objawów można przystąpić do leczenia. Najskuteczniejszą strategią jest leczenie farmakologiczne przyczyn oraz usuwanie włosów metodami, które zapewniają długotrwałe efekty.

Leczenie farmakologiczne nadmiernego owłosienia

Leki dobiera się w zależności od tego, jaki hormon powoduje nadmierne owłosienie. Często stosuje się hormonalne środki antykoncepcyjne – nowoczesne tabletki powodują również obniżenie poziomu androgenów. Rezultaty terapii są stopniowe i trzeba na nie cierpliwie zaczekać.

Depilacja laserowa

Co istotne, z pomocą depilacji laserowej można usunąć włosy na ciele, a dostępne obecnie technologie przynoszą bardzo dobre efekty. Zabiegi powinny odbywać się regularnie, z reguły powtarza się je minimum pięć lub sześć razy, ponieważ w tym samym momencie włosy są w różnych fazach rozwoju. Laser oddziałuje na włosy w fazie wzrostu. Pozostałe odrastają, dlatego należy powtórzyć zabieg. Depilacja laserowa nie powoduje wrastania włosów w skórę, a dzięki zastosowaniu systemów chłodzenia nie jest ona bolesna. Depilacja laserowa jest przeznaczona zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Można w ten sposób usunąć włosy z takich obszarów ciała jak twarz, klatka piersiowa, brzuch, nogi, ręce, pośladki czy okolice intymne.

Jaki lekarz zajmuje się hirsutyzmem? Jakie badania są potrzebne?

Choć może się wydawać, że nadmierne owłosienie to problem dla ginekologa, w praktyce najlepiej udać się do lekarza endokrynologa lub ginekologa-endokrynologa. Do podjęcia leczenia niezbędne jest wykonanie kompleksowych badań. Tylko dzięki nim można zająć się przyczyną, a nie wyłącznie skutkiem. Do oceny samego hirsutyzmu służy skala Ferrimana-Gallweya, która określa, w jakich miejscach na ciele pojawia się owłosienie i jak intensywne jest. Ocenia się 9 okolic i przyznaje się punkty od 1 do 4, gdzie 1 to minimalne owłosienie, a 4 – przypominające męskie. Jeśli liczba punktów przekracza 8, stwierdza się hirsutyzm.

Następnym krokiem jest określenie poziomów hormonów płciowych, ale jeśli występują również inne niepokojące objawy, diagnostyka jest bardziej złożona. Najczęściej bada się:

  • testosteron,
  • progesteron,
  • hormon luteinizujący,
  • hormon folikulotropowy,
  • hormon tyreotropowy (TSH),
  • przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO),
  • tyroksynę.

Co więcej, nadmierne owłosienie może być symptomem wielu różnych chorób, dlatego przeprowadza się także badania obrazowe, takie jak USG – na przykład w celu stwierdzenia zespołu policystycznych jajników.

Czy da się leczyć hirsutyzm metodami naturalnymi?

W walce z nadmiernym owłosieniem stosuje się różne metody. Depilacja woskiem czy golenie przynoszą niestety krótkotrwałe rezultaty, choć nie jest prawdą, że włoski odrastają mocniejsze i grubsze. Jednakże te techniki nie pozwalają na trwale usunięcie owłosienia i nie są skutecznym i trwałym rozwiązaniem problemu. Co więcej, stosowanie wody utlenionej jedynie je rozjaśnia, ale nadal pozostają widoczne.

Z hirsutyzmem zmagają się wyłącznie kobiety, natomiast istnieją także choroby, które wiążą się z nadmiernym owłosieniem i występują u obu płci.

Hypertrichoza

To również schorzenie polegające na nadmiernym owłosieniu, jednak w tym wypadku występuje ono na całym ciele, nie tylko na obszarach charakterystycznych dla mężczyzn. Mogą z jego powodu cierpieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zdarza się także występowanie wraz z hirsutyzmem. Włosy mogą rosnąć również w nietypowych miejscach, na przykład na spodzie stóp.

Wrodzone uogólnione nadmierne owłosienie (typ 1 i 2)

Podłoże tych zaburzeń jest genetyczne – dziedziczone jest autosomalnie dominująco. Może się objawić już u noworodków. W przypadku pierwszego wariantu mówimy o występowaniu ciemnych, krętych włosów na górnej części tułowia oraz na twarzy, natomiast typ drugi wiąże się z ich nierównomiernym umiejscowieniem na skórze.

Kiedy się nadmiernie i przez długi czas stresujemy, organizm zaczyna się szybciej starzeć, przez co siwienie włosów ze stresu może nastąpić bardzo szybko i niespodziewanie w ekstremalnych przypadkach jest to nawet kwestia dni.

Czytaj dalej...

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

W zależności od indywidualnych predyspozycji, poprawa stanu skóry może pojawić się wcześniej lub później, jednak większość konsumentów stwierdza, że pierwsze widoczne zmiany zauważalne są już niemal pod 1 tygodniu stosowania.

Czytaj dalej...