Nadwrażliwość skóry na plecach - Przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Przeczulica (hiperestezja): przyczyny
Nadwrażliwość na bodźce, związana z przeczulicą, pojawiać się może zarówno okresowo, jak i stale. Hiperestezja występować może szczególnie w przebiegu:
- infekcji (zwłaszcza w przypadku wirusowego półpaśca, w którym przeczulica może poprzedzać pojawienie się zmian skórnych związanych z tą chorobą)
- autyzmu
- neuropatii obwodowej
- schorzeń z grupy radikulopatii
- zespołu łamliwego chromosomu X
- uszkodzeń tkanek ośrodkowego układu nerwowego (szczególnie w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia wzgórza, do którego doprowadzić może np. udar mózgu)
- cukrzycy
- stwardnienia rozsianego
- wścieklizny
- migren
- porażenia nerwu twarzowego
- nadużywania alkoholu
- niedoboru witaminy B12
- ADHD
Co ciekawe, przeczulicę wywołać może również. nadmierne spożycie kawy. W takiej sytuacji jest ona jednak stanem przejściowym, trwającym kilka godzin, a wynika ona z nadmiernego pobudzenia przez kofeinę struktur rdzenia kręgowego i kory mózgu.
Główne przyczyny skóry wrażliwej
Nadwrażliwość skóry na dotyk i nie tylko ma dość złożony charakter, w związku z czym do dziś nie ustalono jednoznacznej przyczyny występowania takiego stanu. Stwierdzono natomiast, że naskórek skóry wrażliwej wykazuje zaburzenia funkcji ochronnej, której zadaniem jest zatrzymywanie niezbędnego poziomu nawilżenia, jak i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. To dlatego cera nie jest w stanie samodzielnie bronić się przed odwodnieniem i licznymi podrażnieniami.
Ponadto zostało podkreślone, że w przypadku skóry wrażliwej komórki wytwarzają w nadmiarze substancje zwane cytokinami zapalanymi. Oprócz tego zakończenia nerwów powierzchniowych produkują zbyt duże ilości neuroprzekaźników. To także jest odpowiedzialne za silny dyskomfort i inne symptomy, które mogą nawet utrudnić codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim diametralnie wpłynąć na to, jak wygląda nasza cera.
Czynniki, które bezpośrednio wywołują objawy nadwrażliwości, możemy podzielić na trzy grupy. Są to główne źródła problemów, z jakimi zmaga się skóra wrażliwa na dotyk, skłonna do zaczerwienień. Są to:
- czynniki środowiskowe – mowa tutaj o wszelkich warunkach atmosferycznych, takich jak mróz, wiatr, promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza czy też wahania temperatury. Tym sposobem uczucie pieczenia i ściągnięcia nasila się, gdy przebywamy na zewnątrz. O ile większość naszego ciała możemy chronić dzięki odzieży, o tyle nasza cera stale ma styczność z aktualnymi zjawiskami pogodowymi. Co szczególnie istotne, symptomy związane z nadreaktywnością skóry mogą nasilać się szczególnie jesienią i zimą. Wiąże się to z faktem, że jesteśmy narażeni na zmiany temperatury, przechodząc z ogrzewanych pomieszczeń na mroźne powietrze,
- czynniki kontaktowe – czyli bezpośrednia styczność z substancjami, które mogą wywoływać ściągnięcie, pieczenie i kłucie. Głównie są za to odpowiedzialne niedobrane do indywidualnych potrzeb kosmetyki, zarówno te do pielęgnacji, jak i do makijażu. Oprócz tego drażniąco może działać zbyt twarda woda i korzystanie z szorstkich ręczników. Warto uważać również na to, by skóra nie miała ścisłego kontaktu ze środkami czyszczącymi. Chemia domowa pełna jest silnych detergentów, które nawet w przypadku „zdrowej” skóry powodują silne przesuszenie,
- czynniki naczyniowe – czyli te zjawiska, które bezpośrednio wpływają na osłabienie ścian naczyń krwionośnych, co skutkuje silnym zaczerwienieniem i uczuciem rozgrzania. Wrażliwa skóra przy dotyku to także jeden z rezultatów tego typu reakcji. Co zaliczamy do tych czynników? Zarówno wspomniane już zmiany temperatury, ale także spożywanie ostrych potraw, picie alkoholu czy stres.
Nadwrażliwość skóry – charakterystyka
Mimo że może się wydawać inaczej, nadwrażliwość skóry jest dość częstym zjawiskiem. Co istotne, jej objawy mogą pojawić się z czasem. Należy też podkreślić, że symptomy nadwrażliwości i reaktywności może wykazywać zarówno skóra sucha, jak i tłusta, normalna czy mieszana. Jak wykazują badania epidemiologiczne przeprowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Francji, około 50% populacji wskazuje występowanie cery wrażliwej. Nieco częściej (ok. 60%) na jej objawy skarżą się kobiety.
Cera wrażliwa w dużej mierze kojarzy się z cerą alergiczną, gdzie również mamy do czynienia z gwałtowną odpowiedzią organizmu na czynniki zewnętrzne. Nie należy jednak utożsamiać ze sobą tych pojęć, ponieważ nadwrażliwości niekoniecznie muszą towarzyszyć reakcje alergiczne. W jaki sposób zatem rozpoznać, że mamy skórę wrażliwą? Objawy mogą być różnorodne, a większość z nich związana jest z ogólnym dyskomfortem. W obrębie skóry wyczuwalne jest swędzenie, pieczenie, kłucie, a czasami nawet ból. Oprócz tego możemy zauważyć dość silne zaczerwienienie, któremu nierzadko towarzyszy również obrzęk. Wrażliwa skóra łatwo ulega przesuszeniu i odwodnieniu, przez co naskórek może zacząć się łuszczyć.
Podstawowa różnica między cerą wrażliwą a alergiczną jest taka, że ta druga reaguje na konkretne substancje, na które mamy uczulenie. W przypadku nadwrażliwości objawy pojawiają się na skórze na skutek różnorodnych czynników, dlatego też występuje duża skłonność do podrażnień.