Najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się pryszczy

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację

OCZYSZCZAJ TWARZ

Choć mycie twarzy nie zastąpi samego leczenia, oczyszczanie skóry dwa razy dziennie jest niezbędne. Sprzyja to wysuszaniu istniejących wyprysków i zapobiega powstawaniu nowych.

Przy myciu, nie trzyj i nie pocieraj twarzy zbyt mocno, żeby jej nie urazić.

Codzienna higiena i pielęgnacja cery trądzikowej to podstawa, a szczególnie po aktywności fizycznej.

Zaleca się też myć twarz po intensywnym wysiłku lub kiedy jest bardzo spocona.

Pot pozostawiony na skórze spowoduje gromadzenie się łoju na twarzy, a w rezultacie wysyp wyprysków.

Oleje W PIELĘGNACJI Cery TRĄDZIKOWEJ

Choć może się to wydać nielogiczne, preparaty zawierające oleje pomagają zwalczać pryszcze i je wysuszają.

Olejki twarzy lub preparaty z ich dodatkiem stosuje się, kiedy skóra wydziela za dużo sebum. Rozpuszczają one sebum i umożliwiają dokładne oczyszczenie porów.

Używaj toników ściągajacych​

Toniki ściągające pomagają napiąć tkanki na twarzy, wysuszyć skórę i zmniejszyć stany zapalne.

Jest wiele ziół, herbat i innych płynów, które mają działanie ściągające, kiedy przetrzesz nimi skórę.

Właściwości ściągające ma na przykład napar z czarnej i zielonej herbaty, a także rumianek, szałwia i nierozcieńczony sok z cytryny.

Z pomocą przyjdą Ci także olejki z drzewa herbacianego, jałowca, róży i pestek winogron. Uważaj na olej kokosowy - może zapychać pory.

Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z tą metodą. Wymienione środki działają naprawdę wysuszająco dlatego stosuj je od czasu do czasu.

Dlatego, jeśli z nimi przesadzisz, Twoja skóra stanie się sucha i zacznie produkować więcej sebum. To przyczyni się do pojawienia większej ilości wyprysków.

Skuteczne metody na trądzik – naturalne leczenie w domu

2 sposób – czosnek

O tak, znowu czosnek! Nie bez przyczyny określany jest on jako naturalny antybiotyk, który działa niemal na każdą infekcję w organizmie. Jego właściwości działają doskonale na pryszcze – zwłaszcza, że czosnek zawiera w sobie sporo siarki i cynku. Składniki te wykazują zaś działanie zarówno antybakteryjne, jak i oczyszczające oraz przeciwgrzybicze. Właśnie dlatego warto będzie przygotować z niego skuteczny przepis na wągry! Czosnek używać można na wiele domowych sposobów. Możesz np.:

  • obrać ząbek czosnku i przyłożyć go do zmiany na skórze, wcierając sok w pryszcza (ok. 15 minut),
  • jeść 2 ząbki czosnku dziennie (z natką pietruszki, niwelującą zapach czosnku).

3 sposób – maseczka aspirynowa

Domowe sposoby na trądzik to także przygotowane w zaciszu własnego mieszkania… maseczki! I tak, jedną z nich może być np. maseczka przygotowana z… Aspiryny! Lekarstwo to jest niczym innym, jak kwasem acetylosalicylowym, wykazującym antytrądzikowe działanie. Aspiryna świetnie radzi sobie z bakteriami oraz doskonale złuszcza martwy naskórek. Mało tego, wykazuje działanie przeciwzapalne. Jak wygląda przygotowanie maseczki z Aspiryny?

  1. Zalej 3 tabletki lekarstwa wodą destylowaną.
  2. Rozgnieć tabletki tak, by stworzyć z nich papkę.
  3. Zmieszaj całość z łyżeczką jogurtu naturalnego.
  4. Nałóż powstałą mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy. Potrzymaj ją tak ok. 15 minut.
  5. Zmyj maseczkę letnią wodą.

Pamiętaj, aby stosować takie naturalne, domowe kosmetyki przynajmniej 3 razy w tygodniu – w innym przypadku metoda ta może okazać się nieskuteczna. Regularność to podstawa, gdyż bez niej nie pomoże nawet szybki sposób! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.

Domowe sposoby na trądzik

Wypryski na brodzie i czole – skąd się biorą?

Trądzik sklasyfikować można jako schorzenie dermatologiczne, które pojawia się w łojotokowych partiach skóry. Najczęściej pozostawia on po sobie zmiany w formie:

  • zaskórników,
  • grudek,
  • torbieli ropnych,
  • krostek,
  • wągrów,
  • blizn.

Zanim podejmiesz naturalne sposoby leczenia i znajdziesz idealny przepis na pryszcze, warto wiedzieć co może je… wywoływać. Trądzik to następstwo przypadłości takich, jak:

  • bakterie i wirusy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadmierne rogowacenie,
  • łojotok,
  • przerost gruczołów łojotokowych,
  • stany zapalne skóry,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • uwarunkowania genetyczne.

Na szczęście, wśród domowych metod można znaleźć dobry i szybki sposób na zniwelowanie zmian spowodowanych pojawieniem się trądziku na twarzy. Jak przeprowadzić więc domowe leczenie?

1 sposób – odpowiednio zbilansowana dieta

Jak pozbyć się trądziku przy zastosowaniu domowych sposobów? Pierwsze, co należałoby zrobić w przypadku pojawienia się trądziku na brodzie czy innych częściach ciała, to przyjrzeć się swojej… diecie. Większość problemów z wągrami wynika bowiem z nieprawidłowego sposobu odżywiania się! Musisz zrezygnować z niektórych pokarmów, jeżeli nie chcesz nasilać pojawiających się zmian. Zatem, walka z trądzikiem powinna rozpocząć się od odstawienia:

  • ostrych przypraw,
  • przetworzonej żywności,
  • słodyczy,
  • soli,
  • słodzonej herbaty i kawy,
  • słodkich napojów.

Oczywiście, wągry możesz eliminować dietą również… od środka. W tym celu zalecane jest wypijanie naparów z ziół, m.in. z bratka polnego i rumianku – łagodzą i oczyszczają one bowiem dolegliwości związane z przemianą materii. Nasilający się trądzik może być także następstwem nietolerancji jakiegoś składniku w danej grupie spożywczej. Wypadałoby więc zweryfikować, który to produkt i… szybko się go pozbyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia?

Przygotuj naturalną maseczkę oczyszczającą

Naturalne sposoby też działają cuda na pryszcze. Ta maseczka może oczyścić i ściągnąć skórę, a także wysuszyć wypryski.

Należy w tym celu zastosować zioła o właściwościach ściągających, które mają też działanie antybakteryjne. Aby otrzymać bazę maski, zmieszaj:

  • 1 łyżeczkę miodu - ma on działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie się podrażnień.
  • 1 łyżeczkę białka - zadziała jak zagęszczacz.
  • 1 łyżeczkę soku z cytryny - nieco rozjaśni skórę i dodatkowo ładnie ją napnie.
  • ½ łyżeczki olejku o właściwościach antybakteryjnych i antyzapalnych - na przykład olejek z mięty pieprzowej, olejek z lawendy, nagietka czy tymianku.

Gdy zmiksujesz wszystkie składniki, zanurz koniuszki palców w miksturze i rozsmaruj ją na całej twarzy.

Pozostaw maseczkę na 15 minut, następnie spłucz ją ciepłą wodą i osusz twarz miękkim ręczniczkiem.

Możesz w ten sposób potraktować całą twarz albo nałożyć maskę punktowo - żeby wysuszyć pryszcze.

Na pojedyncze wypryski nakładaj maseczkę patyczkiem kosmetycznym.

Po zmyciu maseczki nawilż twarz kremem, który nie zatyka porów.

Leki na alergię II generacji nie stanowią jednolitej grupy leków pod względem budowy chemicznej w odróżnieniu od preparatów I generacji nie wywołują tak wielu działań niepożądanych oraz w mniejszym stopniu wpływają na inne receptory.

Czytaj dalej...

Propozycje, jakie znajdziecie w naszym zestawieniu, sprawdzą się do każdego rodzaju cery, a w ich składach nie brakuje takich składników aktywnych jak kwas salicylowy, aloes, niacynamid, kwas hialuronowy czy kwas glikolowy.

Czytaj dalej...

W aptekach znajdziecie wiele preparatów na alergię, między innymi żele, krople do oczu na alergię, krople do nosa na alergię, syropy na alergię oraz najbardziej popularne wśród pacjentów tabletki jednakże zanim sięgniecie po dostępne leki na alergię bez przypisu lekarza zapoznajcie się z ich składem oraz działaniem, aby preparat przyniósł zadowalające rezultaty.

Czytaj dalej...

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...