Przyrodzone rozwiązania na pryszcze - Skuteczna naturalna maseczka
Najlepsze domowe maseczki na wągry
Maseczki stworzone wyłącznie do walki z wągrami dobrze jest połączyć z innymi oczyszczającymi maseczkami. Sięgnij po maseczkę z kurkumy lub maseczki z glinki.
Domowa maseczka na wągry z żelatyny
Składniki:
Mleko wlej do małego garnka i delikatnie podgrzej, następnie dodaj żelatynę i zaczekaj, aż się rozpuści. Gdy przestygnie, nałóż ją (w zależności od potrzeb) na całą twarz lub strefę T. Po 20 minutach delikatnie zerwij maseczkę na wągry z twarzy. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy będziesz ją stosowała raz w tygodniu. Maseczka z żelatyny świetnie złuszcza martwy naskórek i oczyszcza.
Domowa maseczka na wągry z sody oczyszczonej
Składniki:
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
- 1 łyżeczka wody.
Wymieszaj dokładnie składniki i nakładaj punktowo lub na strefę T. Maseczka ma lejącą konsystencję, więc bądź ostrożna przy jej aplikacji. Pozostaw ją na skórze przez ok. 7 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.
Maseczka na wągry z sody oczyszczonej pomaga ograniczyć wydzielanie sebum i usuwa martwy naskórek.
Maseczka na wągry z miodem
Składniki:
- 2 łyżki sody oczyszczonej,
- 1 łyżka miodu.
Mieszaj składniki do uzyskania kleistej konsystencji. Powstałą papkę nałóż na skórę i pozostaw na skórze przez ok. 15-20 minut. Soda znakomicie złuszcza naskórek, a miód ma właściwości silnie nawilżające.
Maseczka na wągry z białka kurzego
Składniki:
- 1 białko z jajka kurzego,
- 2 łyżki soku z cytryny.
Ubij białko i dodaj do niego sok z cytryny. Nałóż na twarz i pozostaw na skórze do chwili wyschnięcia. Zmyj maseczkę na wągry dużą ilością ciepłej wody, a następnie nałóż ulubiony krem nawilżający.
Domowy sposób na trądzik – witaminy i suplementy
Witaminy i suplementy diety mogą okazać się cennym wsparciem w walce z trądzikiem. Przyjmowanie witaminy A i C, które są potężnymi przeciwutleniaczami, może przeciwdziałać procesom zapalnym, które są częstą przyczyną trądziku. Cynk pomaga regulować produkcję sebum i może zmniejszyć ryzyko powstania zaskórników i wyprysków. Istotne jest, aby pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, co działa na jedną osobę, niekoniecznie musi być skuteczne dla innej. Wiele witamin i minerałów jest niezbędnych dla zdrowia skóry, co nie musi oznaczać, że konieczna jest suplementacja, a wystarczy uzupełnienie diety o odpowiednie składniki. Wśród najważniejszych dla skóry witamin i minerałów wyróżnia się:
- cynk – na trądzik jest to jeden z najważniejszych składników mineralnych. To naturalny przeciwutleniacz, który pomaga zwalczać wolne rodniki i redukować stan zapalny. Pomaga również w regulacji produkcji sebum,
- selen – jest minerałem, który pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, zwłaszcza poprzez wspieranie funkcji przeciwutleniających,
- krzem – jest niezbędny dla zdrowia skóry, wspomaga produkcję kolagenu i utrzymanie elastyczności skóry,
- siarka – często używana w produktach do pielęgnacji skóry z trądzikiem ze względu na jej zdolność do wysuszenia pryszczy i redukcji stanu zapalnego,
- witamina A na trądzik – znana ze swoich właściwości regulujących produkcję sebum (retinoidy stosowane w leczeniu trądziku to pochodne witaminy A). Pomaga utrzymać skórę zdrową wspierając procesy odnowy komórkowej,
- witamina C – jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zwalczyć wolne rodniki. Pomaga również w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do utrzymania zdrowej skóry,
- witamina D – pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego,
- witaminy z grupy B – mogą pomóc w zwalczaniu trądziku poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i regulację produkcji sebum.
Trądzik – jak się z nim uporać?
Trądzik to choroba skóry, która może być spowodowana zmianami hormonalnymi, złą dietą, nadmiernym rogowaceniem ujścia mieszków włosowych bądź mieć podłoże genetyczne. Przyczyn jest cała masa, wobec tego ta przypadłość dotyka osoby w różnym wieku, choć w wielu przypadkach dojrzewanie z reguły nasila objawy.
Przyczyną trądziku jest nieprawidłowe działanie gruczołów łojotokowych, które produkują za dużo sebum, a to z kolei przyczynia się do zamykania porów. Właśnie dlatego na skórze pojawiają się krostki i inne widoczne niedoskonałości, takie jak wągry.
Przy trądziku zazwyczaj mamy najwięcej pryszczy i wągrów zlokalizowanych w strefie T, czyli jest to czoło, nos oraz broda. Regularne oczyszczanie skóry pomaga usunąć nadmiar tłuszczu oraz zanieczyszczeń. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko pojawiania zaskórników, jak i innych zmian, bo pory się odblokują. W ten sposób cera będzie w dużo lepszym stanie, a produkcja sebum się znacząco zmniejszy.
Domowe sposoby na pryszcze
4. Soda oczyszczona
Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!
- Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
- Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.
5. Maseczka z Aspiryny
Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:
- Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
- Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.
Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.
6. Czosnek dobry na wszystko!
Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.
Zobacz również
