Naturalne maseczki na pryszcze - Twoja droga do czystej skóry

Maseczka na twarz z kawy

Pasjonaci kawy powinni wiedzieć, że nie tylko pobudza organizm do działania, lecz także świetnie sprawdza się jako składnik maseczki! Maseczka z kawy będzie skuteczna dla posiadaczek cery dojrzałej. Jeśli borykasz się z workami pod oczami, twoja cera jest odwodniona i wygląda na zmęczoną, ta maseczka jest dla ciebie! Maseczka ma peelingujące działanie. Dzięki temu usuniesz martwy naskórek i pozbędziesz się niechcianych, suchych płatów skóry.

  • szczypta cynamonu
  • dwie łyżki zmielonej kawy
  • dwie łyżeczki wody

Wymieszaj składniki i nałóż powstałą maseczkę na twarz. Możesz pozostawić ją na twarzy i spłukać letnią wodą lub energicznymi ruchami wykonać peeling. Pamiętaj o delikatności i ostrożności, twoje ruchy nie mogą być zbyt porywiste, bo podrażnisz sobie skórę.

Co stosować na trądzik?

Na rynku dostępnych jest wiele leków i kremów, które mają wysoką skuteczność działania, ale w przypadku niewielkich zmian trądzikowych warto wypróbować naturalne metody, które mogą pomóc złagodzić objawy i nie wywołują skutków ubocznych.

Zioła na trądzik

Zioła to naturalny i skuteczny sposób na walkę z trądzikiem. Dzięki swoim właściwościom leczniczym mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego, oczyszczaniu skóry i przywracaniu jej równowagi. Wśród sprawdzających się przy walce z trądzikiem warto wyróżnić:

  • rumianek – ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które mogą pomóc w walce z trądzikiem. Można go stosować zewnętrznie jako tonik,
  • szałwia – jest silnym antyoksydantem, który pomaga w zwalczaniu wolnych rodników. Ma również właściwości przeciwzapalne i ściągające, które pomagają zmniejszyć obrzęk i stan zapalny skóry,
  • lawenda – ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Woda lawendowa na trądzik pomaga zwalczać bakterie i stan zapalny,
  • olejek z drzewa herbacianego – stosowany punktowo ma bardzo silne działanie antybakteryjne, przy wrażliwej skórze może być wykorzystywany do aromaterapii.

Maseczka na trądzik

Maseczki na trądzik mogą być niezwykle skuteczne w zwalczaniu niechcianych wyprysków i stanów zapalnych skóry. Można je łatwo przygotować w domu, używając naturalnych składników, które są delikatne dla skóry, ale mają dużą skuteczność działania.

  • Maseczka z glinki i olejku z drzewa herbacianego – glinka jest doskonała do oczyszczania skóry i usunięcia nadmiaru sebum, natomiast olejek z drzewa herbacianego jest silnym środkiem antybakteryjnym. Wystarczy połączyć glinkę z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, nałożyć na twarz i pozostawić na 10-15 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą.
  • Maseczka z miodu i cynamonu – miód ma silne właściwości antybakteryjne i nawilżające, a cynamon działa przeciwzapalnie. Połączenie tych dwóch składników może dać silną, naturalną maseczkę na trądzik. Wystarczy wymieszać równą ilość miodu i cynamonu, nałożyć na skórę i pozostawić na kilka minut, a następnie dokładnie zmyć.
  • Maseczka z awokado i aloesu – awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze i witaminy, które pomagają nawilżyć skórę. Aloes działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację naskórka. Maseczkę przygotowaną z dojrzałego awokado z łyżką soku z aloesu należy nałożyć na twarz na 10-15 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą.

Jak zapobiegać pryszczom?

Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?

Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:

  • zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
  • przeroście gruczołów łojotokowych,
  • nadmiernym rogowaceniu skóry,
  • bakteriach i wirusach w organizmie,
  • uwarunkowaniach genetycznych,
  • stanie zapalnym skóry.

Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

1. Jedz zdrowo!

Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?

Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.

2. Nawadniaj się!

Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

Domowe maseczki wygładzające

Jeśli zależy ci na gładkiej, błyszczącej i nawilżonej skórze, powinnaś przetestować maseczkę z siemienia lnianego. Odżywi twoją skórę i wyrówna jej koloryt. Siemię lniane zawiera cenne kwasy omega-3, omega-6 i omega-9, które są niezwykle cenne dla naszej skóry, włosów i paznokci. Siemię lniane możesz kupić w każdym sklepie spożywczym za kilka złotych. Najważniejsze, żebyś wybrała siemię w ziarnach. Mielone siemię nie sprawdzi się do wykonania tej maseczki. Paczka wystarczy ci na długo, bo do zrobienia takiej maseczki potrzebujesz zaledwie dwóch łyżek produktu. Jak przygotować taką maseczkę?

  • szklanka wody
  • dwie łyżki siemienia lnianego

Do garnka wlej szklankę wody, dodaj dwie łyżki siemienia lnianego i gotuj około 10 minut na małym ogniu, regularnie mieszając. Po kilku minutach pod wpływem gorącej wody z ziaren wyłoni się płynna substancja, w formie przypominająca kisiel. Gdy zauważysz charakterystyczną substancję, wyłącz gaz i odcedź płyn od ziaren siemienia. Poczekaj, aż maseczka ostygnie i kolistymi ruchami nałóż ją na twarz. Pozostaw do wyschnięcia i zmyj pozostałości letnią wodą. Twoja skóra na pewno ci podziękuje, a ty będziesz mogła cieszyć się piękną cerą! 🙂

To może wydawać się oczywiste, ale wiele produktów zawierających alkohol i substancje aktywne narusza barierę ochronną skóry, prowadząc do zaczerwienienia, podrażnienia lub zatkania porów - zwłaszcza jeśli stosujesz je w połączeniu z silnie działającymi serum i kremami.

Czytaj dalej...

O ile stosunkowo łatwo jest rozróżnić łuszczycę owłosionej skóry głowy od grzybicy głowy, która daje charakterystyczny obraz kliniczny i już coraz rzadziej występuje, o tyle bez pojawienia się charakterystycznych zmian na ciele łuszczyca może przypominać łojotokowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

Proponowałabym szukać wśród naturalnych kremów pod oczy, ponieważ są najlepiej tolerowane przez skórę i z reguły odznaczają się wyższą zawartością składników aktywnych, niż te zwykłe mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Czytaj dalej...

Sam sok z cytryny może powodować podrażnienia, dlatego najlepiej dodać do niego wodę, hydrolat z rumianku, czy też sięgnąć po tak zwane gotowe cytrynki w sklepach znajdziesz preparaty spożywcze o niskiej dawce cytryny z dodatkiem substancji słodzących.

Czytaj dalej...