Leczenie naturalne łuszczycy skóry głowy

Leczenie łuszczycy skóry głowy

Pomimo dostępności bardzo nowoczesnych leków, łuszczyca skóry głowy nie zniknie na stałe, a leczenie pozwoli doprowadzić do remisji. Leczenie przeprowadza się w dwóch etapach. Najpierw stosuje się leki złuszczające skórę, co pozwoli na usunięcie łuski. Drugi etap to leki hamujące proces zapalny i nadmierną proliferację naskórka. Można wykorzystać również leczenie ogólne, które polega na podaniu retinoidów. Leki doustne stosuje się w bardzo zaawansowanych przypadkach choroby. Lekarz dobiera leczenie na podstawie oględzin skóry głowy i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku niskiej skuteczności leczenia można zmienić jego sposób.

W leczeniu łuszczycy pomocne będą zabiegi wykonywane na skórę głowy. Zaliczymy do nich:

  • Mezoterapia skóry głowy: zabieg polega na podskórnym podaniu mieszanek odżywczych. Wykorzystuje się w tym celu mieszanki witamin lub osocze bogatopłytkowe. Mezoterapię można przeprowadzić za pomocą igieł — odżywczy koktajl wstrzykuje się za pomocą kaniuli. Można również skorzystać ze specjalnego pistoletu.
  • Terapia UVA/UVB/PUVA: zabiegi polegają na naświetlaniu skóry głowy.
  • Dr CYJ Hair Filler: podanie podskórne specjalnego preparatu zapobiegającego utracie włosów i pobudzeniu ich wzrostu.

Trycholog może wykonać również inne zabiegi na skórę głowy, które dopasuje do indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Łuszczyca skóry głowy to dość trudna do leczenia choroba, która objawia się okresami remisji i nasilenia. Wszechstronne leczenie zwiększy szansę na remisję choroby, czyli ograniczenie jej objawów.

Objawy łuszczycy skóry głowy

Zmianom skórnym na skórze głowy towarzyszy zazwyczaj świąd, uczucie pieczenia lub bolesność. Na owłosionej skórze głowy zmiany mogą przyjąć różny charakter – od pojedynczych i drobnych różowoczerwonych grudek do twardych i zlewających się zmian. Bardziej zaawansowane zmiany mogą przybrać postać suchych i nawarstwionych tarczek ze srebrzystobiałą łuską. Zmiany skórne na głowie często przechodzą na okolicę czoła, uszu oraz karku.

Złuszczanie naskórka w łuszczycy głowy bywa często mylone z łupieżem lub łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Pierwsze objawy choroby mogą wystąpić u bardzo młodych osób (najczęściej nastolatków) lub u osób po 50. roku życia.

Przyczyny łuszczycy skóry głowy

Patomechanizm łuszczycy skóry głowy, tak jak większości pozostałych odmian choroby, składa się z trzech kluczowych elementów.

  • stan zapalny skóry,
  • nadmierny wzrost komórek naskórka, zwanych keratynocytami,
  • nieprawidłowe różnicowanie się keratynocytów.

Przyczyny występowania wszystkich trzech mechanizmów jednocześnie nie są do końca znane, dalece uprawdopodobnione hipotezy zakładają jednak w przypadku łuszczycy skóry głowy nadrzędną rolę czynników genetycznych, immunologicznych oraz środowiskowych:

  • u osób chorych na łuszczycę głowy występuje gen HLA-Cw6, zwany genem łuszczycy. Dowiedziono też, że występowanie łuszczycy u jednego tylko rodzica zwiększa ryzyko zachorowania na nią u dziecka z 2 do 20 procent, a w przypadku choroby obojga rodziców – aż do 50 procent,
  • u osób chorych na łuszczycę głowy stwierdza się nadreaktywność układu immunologicznego, skutkującą zwiększoną produkcją cytokin zapalnych TNF-alfa, Il-12, Il-17 oraz Il-23,
  • ryzyko zachorowania na łuszczycę skóry głowy zwiększają też czynniki środowiskowe, a wśród nich: niewłaściwa dieta, alkohol, papierosy, stres, leki oraz zakażenia bakteryjne i wirusowe.
Łuszczyca paznokci - objawy. Jak wygląda i jak ją leczyć?

Łuszczyca dłoni

Łuszczyca krostkowa często pojawia się na dłoniach. To ciężka i problematyczna choroba – to właśnie dłońmi niemal nieustannie wykonujemy różnego rodzaju czynności w codziennym życiu. Osoba chora zmaga się ze swędzeniem i złuszczającą się skórą. Oprócz leków i preparatów przepisanych przez lekarza, ulgę przyniosą domowe sposoby.

Jak walczyć z łuszczycą? Najlepiej jest oczywiście zgłosić się do lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednie do rodzaju i stopnia zaawansowania choroby leczenie. Zwykle przepisuje się sterydy, ale tych nie powinno się stosować przewlekle ze względu na różne skutki uboczne.

Dlatego warto znać domowe sposoby, które przyniosą ulgę. I chociaż łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć, to można złagodzić jej przykre objawy. Zobacz jak!

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

Lawenda

Łuszczycę można leczyć naturalnymi ziołami. Na miejsca zmienione chorobowo, czyli na łuszczące się plamki, pomaga lawenda i olejek lawendowy. Ma działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Wpływa na szybszą regenerację naskórka i gojenie ran. Olejek należy wcierać w chorą skórę. Możesz go kupić w sklepie zielarskim albo zrobić własnoręcznie.

Łuszczyca – 10 produktów, które warto jeść, gdy na nią chorujesz

Olej na łuszczycę (z krwawnika)

Ulgę może przynieść też kąpiel z dodatkiem olejku z krwawnika. Działa odkażająco i przeciwgrzybicznie. Krwawnik ma też właściwości ściągające. Stosowany na skórę dotkniętą chorobą, złagodzi stan zapalny i przyspieszy gojenie ran i podrażnień. Ziele krwawnika likwiduje uczucie świądu, co w przypadku wielu chorujących na łuszczycę może przynieść bardzo odczuwalną ulgę.

Łuszczyca skóry głowy a farbowanie włosów

Osoby zmagające się z łuszczycą skóry głowy powinny podchodzić z ostrożnością do farbowania włosów. Łuszczyca powoduje podrażnienia i stan zapalny skóry, a chemikalia zawarte w farbach mogą nasilać te objawy. Dlatego zaleca się, aby przed podjęciem decyzji o koloryzacji włosów skonsultować się z dermatologiem. Lekarz może ocenić stopień zaawansowania łuszczycy i doradzić, czy i jakie farbowanie będzie bezpieczne.

Jeśli chodzi o same farby, warto wybierać te, które są wolne od amoniaku i innych agresywnych składników. Przeprowadzenie testu alergicznego na niewielkim fragmencie skóry przed pełnym zabiegiem jest również kluczowe, aby zapobiec niepożądanym reakcjom.

Dr n. med. Piotr Turkowski

Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Treatment of adults with moderate to severe plaque psoriasis who failed to respond to, or who have a contraindication to, or are intolerant to other systemic therapy including cyclosporine, methotrexate or PUVA see section.

Czytaj dalej...

Na przykład u chorych z grupą AB głównym czynnikiem nasilającym powstawanie zmian jest objaw Koebnera czyli uszkodzenie naskórka , z grupą A zakażenia paciorkowcami, z grupą krwi B interakcje lekowe, zaś z grupą 0 stres.

Czytaj dalej...

cyklosporyna A to silnie działający lek immunosupresyjny skuteczny we wszystkich postaciach łuszczycy, jednak ze względu na nefrotoksyczność wskazany jest głównie w przypadkach łuszczycy szczególnie rozległej i opornej na inne metody leczenia; podawanie wiąże się z koniecznością monitorowania parametrów laboratoryjnych oraz ciśnienia tętniczego krwi.

Czytaj dalej...

Postawiłam na olej z konopi, z pestek malin i jojoba ale tym najważniejszym był olejek z konopi z CBD używałam 5 Oczekiwanie na efekty zajęło sporo czasu ale dziś po roku stosowania moja tłusta cera z tysiącem niedoskonałości stała się cerą normalną bez żadnych.

Czytaj dalej...