"Zdrowa Skóra z Aloe - Naturalny Krem Twarzy"
Aloes na twarz – naturalny krem
Żel aloesowy może być składnikiem naturalnych kremów do twarzy. Przedstawiamy przepisy na krem nawilżający oraz krem na przebarwienia.
Krem nawilżający z aloesem i ogórkiem
Krem nawilżający prócz poprawy nawilżenia zapewni naszej skórze elastyczność, ujędrni ją oraz zmniejszy obrzęki, np. pod oczami.
- 5 średnich liści aloesu,
- ogórek,
- mały słoiczek lub pudełko.
Z liści aloesu wykonujemy żel aloesowy – z 5 liści powinniśmy otrzymać około pół szklanki żelu. Ogórka musimy obrać ze skórki, pokroić oraz zmiksować w blenderze. Gotową papkę mieszamy z żelem aloesowym i umieszczamy ją w słoiczku. Nasz krem jest gotowy. Należy go przechowywać w lodówce. Stosujemy go dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
Uwaga: Na powierzchni kremu możemy zauważyć delikatną piankę. To naturalny efekt, który samoistnie zniknie po kilku godzinach przechowywania w lodówce.
Krem na przebarwienia z aloesu i cytryny
Naturalny, domowy krem z aloesu i cytryny delikatnie rozjaśni przebarwienia.
- 5 średnich liści aloesu,
- 250 ml mleka,
- 1 łyżka stołowa wyciśniętego soku z cytryny,
- mały słoik lub pudełko.
Żel aloesowy mieszamy z mlekiem i sokiem z cytryny. Mieszankę umieszczamy w blenderze i miksujemy. Na końcu przekładamy ją do słoiczka. Krem nakładamy na noc na twarz i szyję, a rano go zmywamy.
Kosmetyki "bez chemii" - czyli jakie?
Czy naturalny krem to taki, który nie zawiera konserwantów? Niekoniecznie. Duża zawartość naturalnych wyciągów i ekstraktów może się wiązać z obecnością substancji konserwujących, które chronią kremy przed zepsuciem oraz zawdzięcza im się fakt, że składniki aktywne działają tak samo przez kilka miesięcy od otwarcia. Zdarzają się też naturalne konserwanty, jak np. Kwasek cytrynowy (Citric Acid).
Oprócz tego są też kosmetyki, które nie zawierają w ogóle wody (złożone z wosków i olejów), w związku z czym zwykle nie potrzebują substancji konserwujących (bakterie i drobnoustroje namnażają się w wodzie, która jest dla nich idealnym środowiskiem), ale mogą potrzebować przeciwutleniaczy. Powód? Oleje jełczeją. Natomiast niektóre olejki jak np. jojoba działają na substancje im współtowarzyszące jak naturalne konserwanty. Bakterio- i grzybobójczo działa alkohol, który również może być naturalną substancją konserwującą. Natomiast kosmetyki do pielęgnacji skóry zawierające alkohol wciąż nie przez wszystkich są uznawane za łagodne dla skóry.
Aloes na twarz – dlaczego warto go stosować?
Aloes stosowany na twarz poprawi ogólną kondycję naszej cery. Przede wszystkim ją nawilży, zregeneruje, złagodzi również stany zapalne, podrażnienia oraz zmiany trądzikowe. Żel przyspiesza gojenie się drobnych ran, przywraca skórze naturalne pH, wpłynie na jej elastyczność.
Aloes wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, bakteriobójcze, nawilżające, łagodzące oraz oczyszczające. Regeneruje skórę, poprawia jej elastyczność, łagodzi stany zapalne, podrażnienia i zmiany trądzikowe.
Miąższ aloesowy ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jest składnikiem kremów, balsamów, maseczek do twarzy oraz peelingów. W dalszej części artykułu przedstawimy Wam domowe przepisy na aloesowe maseczki, kremy, toniki oraz peelingi.