Jak Stworzyć Naturalny Krem do Twarzy w Domowym Zaciszu?

Jak zrobić prosty krem do twarzy?

Czasem nie oczekujemy od naszego kremu wiele, zwłaszcza, gdy nasza cera jest dość bezproblemowa i wymaga jedynie odpowiedniego nawilżenia. Kosmetyki naturalne, choć tak popularne wciąż czasem potrafią zaskoczyć nas swoimi cenami. Istnieje jednak wyjście z tej sytuacji. Możemy wykonać nasz krem do twarzy w domu z zaledwie kilku prostych składników. Kosmetyk składa się z dwóch faz: tłuszczowej, w skład której wchodzą oleje czy woski i wodnej, czyli wody, hydrolatu, gliceryny itp. Faza wodna i tłuszczowa nie łączą się samoistnie, więc do ich połączenia potrzebny nam będzie jeszcze emulgator. Jak zrobić prosty krem do twarzy, który będzie nawilżał naszą cerę na co dzień?

Tu będziemy potrzebować jakiegoś oleju. Ze względu na dostępność proponujemy olej kokosowy. Dobrym dodatkiem będzie także masło shea.

W fazie wodnej zastosujemy hydrolat wody kwiatowej dostępny w każdej drogerii oraz kilka kropel gliceryny dostępnej w każdej aptece.

Najłatwiej dostępnym emulgatorem będzie wosk pszczeli.

Olej kokosowy i masło shea rozpuszczamy w kąpieli wodnej, mieszamy ze sobą i studzimy do temperatury pokojowej. Dodajemy wosk pszczeli i stopniowo dodajemy nasz hydrolat z gliceryną. W tym miejscu możemy również dodać inne rzeczy takie jak choćby witamina E, która będzie drogocennym składnikiem w naszym naturalnym kremie. Gotowy krem przekładamy do sterylnego opakowania, Naturalny produkt najlepiej przechowywać w lodówce.

Przykładowe składniki Kremu do twarzy / rąk / ciała z podziałem na fazy – czyli podstawy kiedy, co i gdzie dodawać:

Faza wodna:

  • hydrolaty – czyli wody kwiatowe, ziołowe
  • woda destylowana lub demineralizowana
  • gliceryna, mleczan sodu, bioferment z aceroli, wyciąg z aloesu, honeyquat, glukonolakton, mocznik, alantoina, kwas foliowy, D-pantenol, kwas hialuronowy, kwas kojowy, kwas azelainowy, fitokeratyna
  • zagęstniki: włókna pomarańczy, guma ksantanowa
  • emulgatory rozpuszczalne w wodzie
  • niektóre ekstrakty, wyciągi

Faza tłuszczowa:

  • masła
  • oleje
  • maceraty
  • woski
  • skwalan z oliwek
  • kwas alfa-liponowy, bisabolol, koenzym Q-10
  • alkohol cetylowy
  • emulgatory rozpuszczalne w tłuszczach

Trzecia faza:

  • konserwanty
  • olejki eteryczne
  • ekstrakty, witaminy, liposomy
  • zagęstniki: włókna pomarańczy, guma ksantanowa
  • wszystkie substancje (również te z powyższych faz) wrażliwe na wysokie temperatury

Krótki opis działania olejów i hydrolatów znajdziejsz w tym wpisie . Z kolei dodatki do kremów opisane są tutaj .

Aby połączyć fazę olejową z wodną niezbędny jest emulgator. W sklepach z surowcami kosmetycznymi dostępne są emulgatory rozpuszczalne w fazie wodnej lub tłuszczowej. Niektóre są bardziej uniwersalne (np. biobaza emulgujaca do emulsji o/w, Olivem 1000, Cosmedia SP, czy Samoemulgująca baza z oleju z pestek moreli), do użycia innych niezbędne jest obliczenie wartości HLB naszej receptury. W kremach HLB najczęściej wynosi około 7, niezbędne jest więc użycie co najmniej dwóch emulgatorów (o niskim i wysokim HLB – we właściwych proporcjach).

Jak zrobić peeling z kawy lub cukru?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, regularne wykonywanie peelingów niesie za sobą szereg korzyści. Do osiągnięcia pielęgnacyjnego sukcesu kluczowa jest jednak systematyczność. Peeling długotrwale nawilży i wygładzi skórę, pod warunkiem, że będziesz go wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

Częstotliwość wykonywania tego rytuału dopasuj do indywidualnych preferencji Twojego naskórka. Cery tłuste lubią być złuszczane nawet 3 razy w tygodniu, a tym suchym i wrażliwym w zupełności wystarczy jeden raz.

Podczas robienia domowego peelingu pamiętaj o tym, że nie nadaje się on do długotrwałego przechowywania. Najlepiej przygotowywać kosmetyk na świeżo lub na 2-3 użycia i trzymać go w małym, zamkniętym słoiczku w lodówce.

Przeglądając rozmaite receptury, najczęściej można natrafić na domowy peeling z kawy lub cukru. To właśnie te dwa składniki, dzięki swoim drobinkom, stanowią bazę złuszczających produktów.

Cukrowy peeling o działaniu wygładzającym

Zastanawiasz się, jak zrobić domowy peeling, który doskonale wygładza skórę? Przychodzimy z pomocą!

W niewielkim naczyniu połącz dwie łyżki brązowego cukru, łyżkę oleju kokosowego oraz ampułkę witaminy E. Sugerujemy sięgnięcie po olej w temperaturze pokojowej, ponieważ dzięki temu wymieszanie wszystkich składników stanie się o wiele łatwiejsze.

Kosmetyk na bazie cukru nałóż na wilgotną skórę twarzy i delikatnie wmasuj. Pozostaw na 5 minut, a po upływie wyznaczonego czasu zmyj miksturę ciepłą wodą. Koniecznie zaaplikuj krem o działaniu nawilżającym.

Witamina E, popularnie nazywana witaminą miłości, znana jest ze swoich ujędrniających, uelastyczniających i wygładzających właściwości. Doskonale łagodzi podrażnienia, koi stany zapalne oraz rozjaśnia przebarwienia.

Jak zrobić krem do twarzy przeciwzmarszczkowy?

W domowych warunkach jesteśmy w stanie uzyskać nie tylko krem nawilżający, ale także przeciwzmarszczkowy. Te drogeryjne mają w składzie często wiele chemicznych, niepożądanych substancji, podczas gdy nasz może być naturalny i równie skuteczny. Krem z tego przepisu polecany jest jednak dla osób o cerze normalnej, suchej a nawet wrażliwej, jednak nie sprawdzi się u osób z cerą tłustą. Zasada produkcji kremu jest taka sama w każdym przypadku- najpierw rozpuszczamy nasze oleje a następnie dodajemy emulgator i stopniowo hydrolat. W tym przypadku również skorzystamy ze wspaniale nawilżającego oleju kokosowego i wosku pszczelego. Jako hydrolatu użyjemy olejku z dzikiej róży. Zawiera on wiele witamin, kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy, stymuluje produkcję kolagenu a tym samym hamuje powstawanie zmarszczek. Nie zapomnijmy też o witaminie E zwanej witaminą młodości.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Jakich składników potrzebujesz do przygotowania kremu do twarzy?

Każdy krem składa się z dwóch faz - tłuszczowej (woski, masła) oraz wodnej (woda, hydrolat, kwas hialuronowy, gliceryna, itd.). A ponieważ faza wodna nie łączy się z fazą tłuszczową, potrzebny będzie jeszcze emulgator, który pozwoli tym dwóm strukturom przeniknąć się i stworzyć emulsję. Oto więc składniki, które powinnaś mieć, aby zrobić swój własny krem do twarzy.

Oleje i masła

To składniki fazy tłuszczowej - mają niezwykłą moc nawilżania, odżywiania, regeneracji, wygładzania i ujędrniania skóry. Wśród nich najczęściej do wyrobu kremów do twarzy używa są: masło Shea, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, awokado i olej macadamia. Są tłuste, ale dobrze się wchłaniają, a jeśli wybierzesz produkty rafinowane - nie będą miały zapachu, co jest istotne przy wyrobie domowego kremu.

Witaminy

Witamina E, nazywana jest "witaminą młodości" nie bez powodu - jest bardzo skutecznym antyoksydantem, działa ochronnie na warstwę lipidową skóry, przyspiesza regenerację i procesy naprawcze w skórze. Warto więc dodawać ją do kremu do twarzy, zwłaszcza latem i zimą, gdy skóra narażona jest na niesprzyjające warunki zewnętrzne.

Równie dobrze sprawdzi się witamina A, która wygładza, nawilża i uelastycznia skórę. Dodatkowo poprawia jej koloryt i usuwa przebarwienia oraz aktywuje procesy produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Tą witaminę stosuj jednak do kremów przeznaczonych na noc. Krem z witaminą A w kontakcie ze słońcem może spowodować podrażnienia i przebarwienia skóry.

Hydrolaty

Wśród składników kremu domowej roboty nie może zabraknąć hydrolatu, czyli wody kwiatowej, która tworzy fazę wodną. Świetnie sprawdzi się hydrolat z aloesu, róży damasceńskiej czy werbeny. Kosmetyki do twarzy warto wzbogacić również gliceryną.

Olejki eteryczne

Naturalne olejki eteryczne, które poleca się do stosowania na skórę twarzy to na przykład olejek z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy czy grejpfrutowy. Poza tym, że wzbogacają dobroczynne właściwości kosmetyku, nadają mu też piękny zapach.

Trend na naturalne kosmetyki trwa, co można zaobserwować po coraz większej ilości produktów dostępnych na półkach w sklepach, jak i ilości samych polskich, jak i światowych marek, które je wytwarzają.

Czytaj dalej...

W opakowaniu znajdziecie maseczkę Blond System, która w swoim składzie zawiera witaminę B5, która działa na włosy nawilżająco i regenerująco, a dodatkowo zawiera naturalny filtr UV, który chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Czytaj dalej...

Przywraca skórze młody wygląd i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się, a to dzięki wyciągom z czarnego bambusa, który aktywują w skórze białko Nrf2, a to z kolei działa na procesy antystresowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Czytaj dalej...

Sprawdził się na mojej podrażnionej po opalaniu skórze pod oczami, ale także stosowany miejscowo w gojeniu uszkodzonej i przesuszonej skóry po wypryskach oraz w zmniejszaniu widoczności blizn potrądzikowych i zaczerwienień.

Czytaj dalej...